Στρατονομία - Κριτήρια επιλογής

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Στρατονομία - Κριτήρια επιλογής

Δημοσίευση από Greek_Army »

thanasis_thess... έγραψε:Μια Ερώτηση Παιδιά Για να πας Στρατονομία Θέλει Μέσων;


Για την μετάθεση ναι, γενικά όχι, αν έχεις τα προσόντα που ζητάνε θα σε πάρουνε

ΖΗΤΩ ΤΟ ΕΘΝΟΣ

Στρατονομία - Κριτήρια επιλογής

Δημοσίευση από ΖΗΤΩ ΤΟ ΕΘΝΟΣ »

Καλησπερα παιδες. Γραφω για πρωτη φορα στην ζωη μου σε φορουμ καθως σιχαινομαι την διαδυκτιακη επικοινωνια, η σχεση μου με τους υπολογιστες ειναι επιδερμικη αλλα εχω ενα θεμα που με καιει εξαιτιας του οποιου και η η παραχωρηση... Ορκιστηκα την παρασκευη στο ΚΕΜΧ Ναυπλιου. Την πρωτη εβδομαδα ετρεξα πρωτος πρωτος στους αρμοδιους που ηρθαν για στρατονομια καθως θελω παρα πολυ να γινω στρατονομος για πολλους λογους.

Απο τα 40 περιπου ατομα που επελεχθησαν μονο 8-9 δηλωσαμε ναι στην ερωτηση "θελεις να γινεις στρατονομος". Μαλιστα βαρεσα και ******* Τις προσοχες οταν πλησιασα για την συνεντευξη και παρουσιαστικα κανονικα.(ημουν ο μοναδικος που το εκανε, ηθελα να κανω καλη πρωτη εντυπωση). Θεωρω οτι πληρω ολα τα στανταρ.22 ετων,1,92 υψος,88 κιλα, καλη σωματικη διαπλαση (ερασιτεχνης αθλητης κικ μποξινγκ, σχεδον καθημερινο τρεξιμο, γυμναστηριο κατα καιρους... ), κανενα προβλημα ορασης, διπλωμα αυτοκινητου, ι1, κανενα τατουαζ, εμφανισιμος (θεωρω, μην δω σχολια... Χαχαχαχα), λευκο ποινικο μητρωο, τελειοφοιτος νομικης σχολης...

Μια εφηβικη μ@λ@κι@ ομως με εχει αγχωσει. Εχω τρυπες και στα δυο αυτια καθως και κατω απο το χειλος... Εχει να μπει σκουλαρικι 3 χρονια και εχουν κλεισει τα αυτια, το χειλος ομως δεν θα κλεισει ποτε,(οσοι εχουν ξερουν οτι απο την στιγμη που η τρυπα εκει ανοιξει κι επουλωθει δεν κλεινει ποτε). Οι τρυπες στα αυτια φαινονται σαν μικρα σημαδακια, ειναι μεν κλειστες, καταλαβαινει δηλαδη καποιος με λιγη προσοχη οτι καποτε ημουν χαζος δε... Αυτη κατω απο το χειλος θελει μεγαλη προσοχη, δυσκολα το προσεχει κανεις χωρις να δειξει ιδιαιτερη Προσοχη. Τι μπορω να κανω ρε μαγκες; Με παρηγορει καπως το γεγονος οτι οταν μας μαζεψαν αναφερθηκαν σε ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ τρυπες, οποτε δεν το ανεφερα καθολου... Δεν το ψηνω καθολου να με κοψουν...

Μηπως να κοψω τα αυτια μου καλυτερα; Την τεταρτη μπαινω παλι ναυπλιο κ απο κει μας στελνουν καρδιτσα λογικα... Μην γελατε, απλα βοηθηστε με. Ευχαριστω εκ των προτερων.

paralogistis
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Σάβ Απρ 24, 2010 4:53 am
Επικοινωνία:

Στρατονομία - Κριτήρια επιλογής

Δημοσίευση από paralogistis »

Καλημέρα "ζήτω το έθνος" στην σειρά μου είχαμε άτομα που είχαν τρύπες στα αυτιά και ειχαν κλείσει και μια χαρά ονομάστηκαν στρατονόμοι.

Τώρα για αυτό που έχεις στα χείλια σου όταν θα σου πάρει συνέντευξη ο υπολοχαγός της διμοιρίας σου, μετά ο λοχαγός εκπαιδεύσεως και στο τέλος ο Διοικητής στρατοπέδου (αντισυνταγματάρχης) θα σε κοιτάξουν από την κορυφή ως τα νύχια, Μπορεί και λόγω αυτού να σε κόψουν (και να στο πουν λίγες μέρες πριν ονομαστείς στρατονόμος και να έχεις περάσει όλα τα λούκια μαζί με τους άλλους... Το κάνουν αυτό) μπορεί και όχι.

Κάθε εμπόδιο για καλό
Τάκης

Στρατονομία - Κριτήρια επιλογής

Δημοσίευση από Τάκης »

Γειά σας,

είμαι 23 και σε λίγο τελειώνω το πολυτεχνείο. Μετά από ατέρμονες συζητήσεις με φίλους σκέφτομαι τη στρατονομία αλλά...

είμαι μόνο 1,73 μ. Ύψος και έχω κάτι τρύπες από πολύ παλιά στα αυτιά.

Παίζει να με πάρουνε, μέσον παίζει αλλά δε θα ήθελα να το χρησιμοποιήσω.

Το ύψος μου είναι απόλυτα απαγορευτικό;

paralogistis
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Σάβ Απρ 24, 2010 4:53 am
Επικοινωνία:

Στρατονομία - Κριτήρια επιλογής

Δημοσίευση από paralogistis »

Τάκη ναι το ύψος σου είναι εντελώς απαγορευτικό!
Κάθε εμπόδιο για καλό
Χρήστος

Στρατονομία - Κριτήρια επιλογής

Δημοσίευση από Χρήστος »

Παιδιά ΣΟΣ! Αύριο μπαίνω στο ΚΕΤΘ από άδεια ορκωμοσίας για να μάθουμε τις μεταθέσεις. Έμαθα όμως εγώ οτι με επέλεξαν στην στρατονομία! Το θέμα είναι ότι έχω τατουάζ στο χέρι και το οποίο είναι εμφανές με το πουκάμισο του στρατονόμου. Τι θα γίνει; Θα πάω και θα με διώξουν, ο θεός ξέρει που; Ή θα φάω όλη την εκπαίδευση και δεν θα ορκιστώ στρατονόμος; Να το δηλώσω όταν πάω εκεί; Μπορεί να γίνει κάτι; Το "βύσμα" μου πάντως είπε ότι δεν αλλάζει και πρέπει να πάω... Παρακαλώ απαντήστε αν ξέρετε.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Στρατονομία - Κριτήρια επιλογής

Δημοσίευση από Greek_Army »

Χρήστος έγραψε:Παιδιά ΣΟΣ! Αύριο μπαίνω στο ΚΕΤΘ από άδεια ορκωμοσίας για να μάθουμε τις μεταθέσεις. Έμαθα όμως εγώ οτι με επέλεξαν στην στρατονομία! Το θέμα είναι ότι έχω τατουάζ στο χέρι και το οποίο είναι εμφανές με το πουκάμισο του στρατονόμου. Τι θα γίνει; Θα πάω και θα με διώξουν, ο θεός ξέρει που; Ή θα φάω όλη την εκπαίδευση και δεν θα ορκιστώ στρατονόμος; Να το δηλώσω όταν πάω εκεί; Μπορεί να γίνει κάτι; Το "βύσμα" μου πάντως είπε ότι δεν αλλάζει και πρέπει να πάω... Παρακαλώ απαντήστε αν ξέρετε.


την απάντηση θα την βρεις εδώ

Giwrgos123456789
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Δεκ 20, 2011 9:19 pm
Τοποθεσία: Θεσσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Στρατονομία - Κριτήρια επιλογής

Δημοσίευση από Giwrgos123456789 »

Γεια σας παιδια. Ειμαι 1,93 και 120 κιλα εχω πρωτοβαθμια εκπαιδευση ειμαι 18 χρονών θα παω εθελοντικα στρατο υπαρχει καμια ελπιδα να παω στρατονομια;

ειμαι υγιεστατος χωρις ημιοπια.

paralogistis
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Σάβ Απρ 24, 2010 4:53 am
Επικοινωνία:

Στρατονομία - Κριτήρια επιλογής

Δημοσίευση από paralogistis »

Φίλε αφού έχεις τελειώσει Μόνο την Πρωτοβάθμια εκπαίδευση στην στρατονομία δεν μπορείς να πας... Είναι υποχρεωτικό κάποιος να έχει τελειώσει τουλάχιστον την δευτεροβάθμια!
Κάθε εμπόδιο για καλό
ssf

Στρατονομία - Κριτήρια επιλογής

Δημοσίευση από ssf »

Καλησπέρα
με 1,78 υψος αλλα δίπλωμα μηχανης υπαρχουν πιθανοτητες να παω στρατονομιά; Είναι πολυ αυστηροί στο θέμα ύψους;

EnasTeosStratonomos

Στρατονομία - Κριτήρια επιλογής

Δημοσίευση από EnasTeosStratonomos »

Φίλε μου γενικά αν έχουν άτομα κάτω από 1.80 δεν θα σε πάρουν, αν δεν έχουν ίσως Μπεις.
Αν πάλι έχεις κανά γνωστό εγώ θυμάμαι στην σειρά μου άτομα 1,78 και 1,79 άλλα είχαν βύσμα όπως είχαν πει.
sgf

Στρατονομία - Κριτήρια επιλογής

Δημοσίευση από sgf »

Ξερει κανεις αν με δυσχρωματοψια σε κόβουν απο στρατονομία;

D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11315
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Στρατονομία - Κριτήρια επιλογής

Δημοσίευση από D.Y.K »

sgf έγραψε:Ξερει κανεις αν με δυσχρωματοψια σε κόβουν απο στρατονομία;



Ναι Εικόνα
sgf

Στρατονομία - Κριτήρια επιλογής

Δημοσίευση από sgf »

Κανουν εξέταση στο κεν ή στο κεσν ή και στα δύο?
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες