Αναβολές στράτευσης για σπουδές (2008)

Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11240
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Αναβολές στράτευσης για σπουδές (2008)

Δημοσίευση από yandr »

Ως προς το Α, αν το χαρτί της αναβολής δεν σου έρχεται γιατί δεν σου εκδόθηκε, τότε θα κυρηχθείς ανυπότακτος με ό, τι αυτό συνεπάγεται (δες το σχετικό άρθρο στο site). Εάν απλά χάθηκε στο ταχυδρομείο, μπορείς να τους ενημερώσεις...

Ως προς το Β, εμένα μου ήρθε την τελευταία εβδομάδα, ωστόσο πάρε ένα τηλέφωνο και στο τοπικό αστυνομικό τμήμα. Εκεί πηγαίνουν τα σημειώματα κατάταξης και μπορεί να το γείωσαν οι αστυνομικοί.

Anonymous

Αναβολές στράτευσης για σπουδές (2008)

Δημοσίευση από Anonymous »

yandr έγραψε:Ως προς το Α, αν το χαρτί της αναβολής δεν σου έρχεται γιατί δεν σου εκδόθηκε, τότε θα κυρηχθείς ανυπότακτος με ό, τι αυτό συνεπάγεται (δες το σχετικό άρθρο στο site). Εάν απλά χάθηκε στο ταχυδρομείο, μπορείς να τους ενημερώσεις...


Σε περίπτωση που δεν είχε εκδοθεί, σε 2 χρόνια δεν θα έπρεπε να μου είχε έρθει τουλάχιστον κάποιο άλλο χαρτί; (Π. χ. κατάταξης).

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11240
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Αναβολές στράτευσης για σπουδές (2008)

Δημοσίευση από yandr »

Δε νομίζεις ότι είναι καλύτερα να επικοινωνήσεις με την στρατολογία;

Αν σου έρθει κανένα σημείωμα κατάταξης στα ξαφνικά, τι θα κάνεις;
Anonymous

Αναβολές στράτευσης για σπουδές (2008)

Δημοσίευση από Anonymous »

MOY HΡΘΕ ΤΟ ΧΑΡΤΙ ΚΑΤΑΤΑΞΗΣ ΕΙΜΑΙ ΓΕΝΝΗΜΕΝΟΣ ΤΟ 1989 ΚΑΙ ΦΕΤΟΣ ΤΕΛΕΙΩΣΑ ΤΟ ΛΥΚΕΙΟ. ΑΠΟΛΥΤΗΡΙΟ ΔΕΝ ΠΗΡΑ ΚΑΙ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΔΩΣΩ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΤΟΝ ΙΟΥΝΙΟ. ΣΤΟ ΡΟΥΦ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΑΝΑΕΓΓΡΑΦΩ ΣΤΗΝ Γ ΛΥΚΕΙΟΥ. ΑΠΟ ΤΟ ΛΥΚΕΙΟ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ. ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΩ ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ. ΤΙ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΩ ΝΑ ΚΑΝΩ;
Anonymous

Αναβολές στράτευσης για σπουδές (2008)

Δημοσίευση από Anonymous »

Παίδες καλησπερα και συγχαρητηρια για το site, βοηθαει πολύ

Εχω αναβολη μεχρι 31/12/08 και λογω δουλειας θελω να γραφτω σε ενα δημοσιο ΙΕΚ για να παρω αναβολη τουλαχιστον για αλλα 2,5 χρονια. Το θέμα ειναι οτι εχω ήδη αποφοιτησει απο δημοσιο ΙΕΚ (χωρις να εχω παρει πιστοποιηση) αλλα με μπερδεψε πολυ αυτο που γραφετε στις αναβολες (Είναι σπουδαστές ινστιτούτου επαγγελματικής κατάρτισης ή δημόσιας ή αναγνωρισμένης σχολής της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης του εσωτερικού ή του εξωτερικού και δεν έχουν αποφοιτήσει από ισότιμη σχολή ή αντίστοιχο ινστιτούτο). Τι θα παιχτεί; Θα μου δώσουν αναβολη αν ξαναπαω σε καποιο ΙΕΚ;

Αν ξερει καποιος ας κανει τον κοπο να μου απαντησει γιατι πραγματικα δεν το ηξερα αυτο και εχω δεσμευτει με την δουλεια μου με την προυποθεση να παρω αναβολη
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11240
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Αναβολές στράτευσης για σπουδές (2008)

Δημοσίευση από yandr »

Κατά πάσα πιθανότητα όχι, αφού πρέπει να γραφτείς σε σχολή ανώτερης βαθμίδας.

Ωστόσο κάνε μια ερώτηση στο στρατολογικό γραφείο και αν σου πουν κάτι διαφορετικό πες το και σε μας.
Anonymous

Αναβολές στράτευσης για σπουδές (2008)

Δημοσίευση από Anonymous »

Guys καλησπέρα,

Πέρυσι το Σεπτέμβρη γράφτηκα σε ένα ΙΕΚ στο οποίο προβλέποταν να σπουδάσω για δύο χρόνια. Την πρώτη χρονιά την τελειώσα κανονικά όμως φέτος δεν θέλω να συνεχίσω λόγω της κακής ποιότητας της σχολής.

Από την σχολή αυτή έχω πάρει τετραετή αναβολή. Αυτό που θέλω να ξέρω είναι τι γίνεται τώρα που σταματάω τη σχολή. Μπορούν να με καλέσουν από την στρατολογία και να μου διακόψουν την αναβολή εφόσον δεν σπουδάζω πια;
Είμαι υποχρεωμένος να διακόψω ο ίδιος την αναβολή ώστε να μην έχω κυρώσεις;

Αν υπάρχει κάποιος που μπορεί να βοηθήσει πραγματικά του ειμαι ευγνώμων.

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Αναβολές στράτευσης για σπουδές (2008)

Δημοσίευση από Nassos »

Πρέπει να πας ο ίδιος στη Στρατολογία και, αφού τους ενημερώσεις ότι διέκοψες τις σπουδές σου στο συγκεκριμένο ΙΕΚ, να καταθέσεις το χαρτί εγγραφής από το καινούργιο ΙΕΚ.

Anonymous

Αναβολές στράτευσης για σπουδές (2008)

Δημοσίευση από Anonymous »

Nassos έγραψε:Πρέπει να πας ο ίδιος στη Στρατολογία και, αφού τους ενημερώσεις ότι διέκοψες τις σπουδές σου στο συγκεκριμένο ΙΕΚ, να καταθέσεις το χαρτί εγγραφής από το καινούργιο ΙΕΚ.

Σε περίπτωση δεν γραφτώ σε κάποιο άλλο ΙΕΚ και παραμείνω χωρις σχολή, υπάρχει περίοτωση να βρω μπελα επειδή εκτισα κανονικά την αναβολή μου;

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11240
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Αναβολές στράτευσης για σπουδές (2008)

Δημοσίευση από yandr »

Mitsos έγραψε:Σε περίπτωση δεν γραφτώ σε κάποιο άλλο ΙΕΚ και παραμείνω χωρις σχολή, υπάρχει περίοτωση να βρω μπελα επειδή εκτισα κανονικά την αναβολή μου;



Μπορείς να εξαντλήσεις την αναβολή σου χωρίς κανένα πρόβλημα.

Απλά εγώ δεν γνωρίζω αν μπορείς να ζητήσεις νέα αναβολή για σχολή που βρίσκεται στην ίδια εκπαιδευτική βαθμίδα.

Όπως γράφω στο site, παλαιότερα τουλάχιστον δεν επιτρεπόταν αλλά καλύτερα επικοινώνησε με τους αρμόδιους γιατί μπορεί να έχει αλλάξει αυτό.

Anonymous

Αναβολές στράτευσης για σπουδές (2008)

Δημοσίευση από Anonymous »

Ευχαριστώ πάντως για την βοήθεια και τους δύο. Δεν είναι τόσο οτι θέλω να μην παω στρατο από τώρα, απλά μου έκατσε μια τρομερή ευκαιρία με δουλειά και θέλω να μεινω οσο περισσότερο γίνεται.

Anonymous

Αναβολές στράτευσης για σπουδές (2008)

Δημοσίευση από Anonymous »

Γεια σας παιδιά, θα ηθελα να με διαφωτίσετε σε ένα θέμα που έχει προκύψει με την αναβολή μου και να με συμβουλέυσετε τι είναι καλύτερο να κάνω...

Το καλοκαίρι του 2007 μου ήρθε το χαρτι να καταταγώ και γιατί το χαρτί του πανεπιστημίου μου πιστοποιούσε πως ήμουν φοιτητής για το παρελθόν εξάμηνο δεν το έκανε δεκτό ο στρατολόγος όταν του το πήγα και μου έβγαλε αναβολή λόγω επαναληπτικών πανελλαδικών.

Τώρα τον ερχόμενο Δεκέμβρη η αναβολή μου λήγει και φυσικά θέλω να πάρω την αναβολή που δικαιούμαι ως φοιτητής του Καποδιστριακού.

Τι πρέπει να κάνω; να τους ενοχλήσω πριν την λήξη της αναβολής μου ή μετά να κάνω κάποια κρούση για ανανέωση της;

Επίσης είμαι φοιτητής και Αγγλικού πανεπιστημίου μέσω κολεγίου στην Ελλάδα οπότε μπορούν και από εκεί να μου χορηγήσουν χαρτί για αναβολή. Τι είναι πιο χρήσιμο να πράξω;

Ευχαριστώ πολύ εκ των πρωτέρων.

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11240
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Αναβολές στράτευσης για σπουδές (2008)

Δημοσίευση από yandr »

Καλύτερα να το φροντίσεις άμεσα το ζήτημα για να μην βρεθείς προ εκπλήξεων.

Την αρχική αναβολή γιατί δεν την δέχθηκαν στο στρατολογικό γραφείο;
Anonymous

Αναβολές στράτευσης για σπουδές (2008)

Δημοσίευση από Anonymous »

Γιατί απλά το πιστοποιητικό ήταν για το β'εξαμηνο του ετους 2007 και ήταν ήδη τελειωμενο λόγω του ότι χαρτι να καταχθώ μου ήρθε Αυγουστο μήνα. Πήρα σήμερα στου Ρουφ και μου είπαν πως με ένα απλό πιστοποιητικό απ το πανεπιστήμιο είμαι καλυμένος και πως δε θα έχω πρόβλημα. Μέχρι τον επόμενο μήνα θα το έχω τακτοποίησει για να είμαι ήσυχος.

Αλλά και να λήξει μου είπε πως πρόβλημα ανησυχίας δεν υπάρχει καθώς είμαι σε κρατικό πανεπιστήμιο.

Anonymous

Αναβολές στράτευσης για σπουδές (2008)

Δημοσίευση από Anonymous »

γεια σας παιδια εχω κ εγω ενα προβλημα κ δεν βρισκω απαντηση. λοιπον ημουν σπουδαστησ ιεκ κ τελειωσα τον ιουνιο που μασ περασε. τωρα λοιπον πρεπει να δωσω πιστοποιηση τον νοεμβρη - δεκεμβρη. θα ηθελα να ρωτησω εχω καποιο προβλημα; πρεπει να κοψω τωρα την αναβολη;

Στρατός και θητεία
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες