Θητεία στα Τεθωρακισμένα

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11204
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Θητεία στα Τεθωρακισμένα

Δημοσίευση από Nassos »

Ερώτηση: Από πότε καθιερώθηκε η στολή του Αρματιστή ώς "στολή εξόδου"; Ή μήπώς τα παιδιά παρακάτω ντύθηκαν έτσι για τα Κάλαντα προς τιμήν του Μαυροσκούφη Ζιαζιά;Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
KYNIGOSDK
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: Δευ Οκτ 10, 2011 1:57 am
Επικοινωνία:

Θητεία στα Τεθωρακισμένα

Δημοσίευση από KYNIGOSDK »

Nassos έγραψε:Ερώτηση: Από πότε καθιερώθηκε η στολή του Αρματιστή ώς "στολή εξόδου"; Ή μήπώς τα παιδιά παρακάτω ντύθηκαν έτσι για τα Κάλαντα προς τιμήν του Μαυροσκούφη Ζιαζιά;Εικόνα

Εικόνα
ΕικόναΕικόναΕικόναΤι στολη ειναι αυτη ρε παιδια τοσο πεινα εχει πεσει που δεν εχουν να ραψουν καινουργιες στολες εξοδουΕικόναΣε λιγο θα βγαινουν με το σωβρακοΕικόνα
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11204
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Θητεία στα Τεθωρακισμένα

Δημοσίευση από Nassos »

Τα πληρώματα των Τεθωρακισμένων φοράνε αντιπυρικές ολόσωμες στολές Από υλικό Nomex. Και δεν είναι φθηνή.
Άβαταρ μέλους
KYNIGOSDK
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: Δευ Οκτ 10, 2011 1:57 am
Επικοινωνία:

Θητεία στα Τεθωρακισμένα

Δημοσίευση από KYNIGOSDK »

Το ξερω και εγω στα τεθωρακισμενα υπηρετησα 12 ΕΜΑ αλλα αυτες δεν ειναι στολες εξοδου που φορανε εδω στην φωτο.Εικόνα
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11204
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Θητεία στα Τεθωρακισμένα

Δημοσίευση από Nassos »

Ναι, απλά ρωτάω γιατί ενώ μέχρι και πέρυσι στα καθιερωμένα Κάλαντα φόραγαν τις κανονικές στολές εξόδου, φέτος το άλλαξαν; Ο Ζιαζιάς στα Τεθωρακισμένα ήταν, μήπως "τιμής ένεκεν" ντύθηκαν έτσι;

Αν ξέρει κάποιος από τις τελευταίες ΕΣΣΟ ας μας πεί.
9σι

Θητεία στα Τεθωρακισμένα

Δημοσίευση από 9σι »

Μας ντύσαν έτσι τιμητικά, για να πάμε στο γες να πούμε τα κάλαντα. Μόνο υπίλαρχοι και άνω έχουν μας είπαν την τιμή να τις φορέσουν και κοστίζουν αρκετά ευρώπουλα. Πάντως τις βγάλαν από τις αποθήκες και ήταν μέσα στην σκόνη κ σκουριά
Άβαταρ μέλους
C-SPY
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Παρ Οκτ 21, 2011 8:25 pm
Ενδιαφέροντα: Ιστορία - Στρατός - Πολιτική - Αθλητισμός - Μουσική - Κινηματογράφος
Επάγγελμα: Στρατιωτικός Αναλυτής
Επικοινωνία:

Θητεία στα Τεθωρακισμένα

Δημοσίευση από C-SPY »

Οι Στολές των Αρματιστών τις οποίες και φορέσαμε, η Χορωδία του Κ. Ε. ΤΘ. Και της Σ. Α. ΤΘ. ήταν Στολές στελεχών που πλέον έχουνε αποστρατευτεί. Είναι Στολές όμως που είχαν φορεθεί από τους κατόχους τους σε εγχώριες και διεθνής ασκήσεις. Εξού και κάποιες ατέλειες από λεκέδες όπως λάδια, καπνό, χώμα που ανέφερε ο 9σι.
Σαφώς και εάν υπήρχε περισσότερος χρόνος για την προετοιμασία της Χορωδίας θα καθαρίζονταν, αλλά δεν υπήρχε τέτοια πολυτέλεια χρόνου. Εάν όμως ο 9σι δεν ανέφερε κάτι για σκόνες κλπ δε νομίζω κανείς να αντιλαμβανόταν μια τέτοια λεπτομέρεια μέσα από την φωτογραφία... Εκτός από το ότι οι λερωμένες αντικαταστάθηκαν!
Με εκνευρίζει όμως, η αχαριστία κάποιον. καθότι με αυτή την Στολή και την παρουσία τους στην Ηγεσία των Ενόπλων Δυνάμεων αποκόμισαν πέραν της εμπειρίας και 42 ημέρες Τιμητική άδεια που δεν έχει συμβεί ποτέ στο παρελθόν κάτι ανάλογο...
Συνεπώς, ας ακολουθήσουν την συμβουλή του Α/ΓΕΣ που είπε:
"... Εμείς οι ΤΘ δε λέμε πολλά λόγια και αποπνέουμε τον σεβασμό των άλλων Όπλων και Σωμάτων... "
"ΑΝΔΡΩΝ ΕΠΙΦΑΝΩΝ ΠΑΣΑ ΓΗ ΤΑΦΟΣ"
nikolakis222

Θητεία στα Τεθωρακισμένα

Δημοσίευση από nikolakis222 »

Καλημέρα σας παιδιά! Μήπως γνωρίζετε εαν έχει μονάδα τεθωρακισμένων στην Κομοτηνή; Από ότι ξέρω παίζει Ορεστιάδα κυρίως. Γενικά υπάρχει κάπου η πληροφορία με τα όπλα- και μονάδες ανα την Ελλάδα ή δεν παίζει λόγω ευαισθησίας της πληροφορίας;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Θητεία στα Τεθωρακισμένα

Δημοσίευση από Greek_Army »

Στην Κομοτηνή υπάρχει η 211 ΕΜΑ
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11243
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Θητεία στα Τεθωρακισμένα

Δημοσίευση από yandr »

nikolakis222 έγραψε:Καλημέρα σας παιδιά! Μήπως γνωρίζετε εαν έχει μονάδα τεθωρακισμένων στην Κομοτηνή; Από ότι ξέρω παίζει Ορεστιάδα κυρίως. Γενικά υπάρχει κάπου η πληροφορία με τα όπλα- και μονάδες ανα την Ελλάδα ή δεν παίζει λόγω ευαισθησίας της πληροφορίας;
Χαρτογραφημένες μονάδες

ALEX

Θητεία στα Τεθωρακισμένα

Δημοσίευση από ALEX »

Μπορει καποιος αν θελει να δηλωσει να παει τεθερακισμενα... Η ειναι απλα αν θα σε παρουν στην τυχη;
Άβαταρ μέλους
georgegr94
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 21, 2013 7:32 pm
Επικοινωνία:

Θητεία στα Τεθωρακισμένα

Δημοσίευση από georgegr94 »

Καλησπέρα και πάλι.

Θέλω να κάνω μια σχετική ερώτηση κι όποιος γνωρίζει ας απαντήσει αν του είναι εύκολο.

Παρουσιάζομαι 20/3 στην Αυλώνα Τεθωρακισμένα, έχω ένδειξη ΥΕΑ αλλά θέλω δεν θέλω δεν πρόκειται να με πάρουν διότι εχω δυσχρωματοψία.

Ο τόπος κατοικίας μου είναι στην Κόρινθο, δικαιούμαι 8μηνη θητεία οπότε για 4 μήνες θα κάνω Παραμεθόριο. Γνωρίζει κανείς Ποιες Μεταθέσεις θεωρούνται σχετικά "καλές" για Τ/Θ και το πιο κύριο που με νοιάζει, ποιο μπορεί να είναι το πιο κοντινό στρατόπεδο με Τ/Θ κοντά στον νομό Κορινθίας;

Ευχαριστώ

" Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ το δικαίωμά σου να το λες " ~Βολταίρος
cobrakleo
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Παρ Απρ 19, 2013 7:58 pm
Επικοινωνία:

Θητεία στα Τεθωρακισμένα

Δημοσίευση από cobrakleo »

21/5 μπαινω ΤΘ αυλωνα... οι περισσοτεροι λενε για την δυσκολια του μαυρου μπερε.. ειδικα για αυτους που σκεφτονται και ΔΕΑ. αλλα απο την αλλη με φτιαχνει το γεγονος οτι οσο δυσκολα και αν περασειςστο τελος σου μενουν οι πιο τελειες εμπειριες της ζωης σου... ανυπομονω να μπω και τα ζησω ολα αυτα... φυσικα υπαρχουν και οι εχοντες εξουσια που το εκμεταλευονται με ασχημο τροπο αλλα ολα μεσα στο προγραμμα ειναι. και ολοι λενε οτι απο δεα βγαινεις πραγματικα ολοκληρομενος αντρας
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης