Θητεία στα Τεθωρακισμένα

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Anonymous

Θητεία στα Τεθωρακισμένα

Δημοσίευση από Anonymous »

Το παρακάτω μήνυμα ήταν σε greeklish αλλά το μετάφρασα γιατί το βρήκα ενδιαφέρον. Ήταν μία διαδικασία που δεν θα την επαναλάβω, οπότε ρίξτε μια ματιά και στο www.greeklish.idx.gr

Αγαπητοί φίλοι,

Έχετε κολλήσει με τις ειδικές δυνάμεις. Θέλετε να ξυπνάτε κάθε πρωί και να κάνετε την γυμναστικούλα σας φορώντας κρέμες Lancaster στο προσωπάκι σας; ΟΚ, όποιοι από εσάς όμως θέλουν πράγματι να μάθουνε τι θα πει στρατός - μαχιμότητα -εκπαίδευση, ας βάλουν βύσμα να τους πάρουν στα τεθωρακισμένα.

Οι πλέον μάχιμες ειδικότητες στα τεθωρακισμένα είναι φυσικά οδηγός ή πυροβολητής μέσου άρματος (Leo, Μ48Α3/Α5, Μ60Α1 κλπ). Μετά από μια πολύ χαλαρή εκπαίδευση στο κέντρο εκπαίδευσης τεθωρακισμένων (Αυλώνα Αττικής), οι πιο τυχεροί από εσάς θα πάρετε μετάθεση για κάποιο όμορφο νησί του Αιγαίου (Λήμνο, Σάμο, Χίο, Μυτιλήνη κλπ).

Εκεί, ο επίλαρχος της μονάδας θα σας υποδεχτεί σαν παιδιά του. Οι διοικητές των υλών που θα ανήκετε θα κάνουν τα πάντα για να πηγαίνετε όσο πιο συχνά γίνεται στην Αθήνα να βλέπετε τους δικούς σας... γιατρούς στο 414 στρατιωτικό νοσοκομείο ψυχικών νοσημάτων. Οι παλαιοί φαντάροι θα σας φέρνουν κάθε πρωί το πρωινό στο κρεβάτι και όποτε θέλετε θα κατεβαίνετε στον όρχο να παίζετε με τα τεθωρακισμένα.

Κάθε βράδυ θα είστε εξοδούχοι (με διανυχτέρευση φυσικά και δωρεάν δωμάτιο στο καλύτερο ξενοδοχείο της περιοχής) και θα αλωνίζετε στα φοβερά club της περιοχής με φοβερά ντόπια μωρά. Φυσικά, όλα πληρωμένα από το υπουργό εθνικής άμυνας (από τον ίδιο τον υπουργό). Είδες τι κάνουν τα ψυχοφάρμακα; Τα βλέπεις όλα διαφορετικά!!! Εάν τέλος είστε αρκετά τυχεροί, μπορεί να εμπλακείτε σε κάποιο ατύχημα με το άρμα να χάσετε χέρι ή πόδι (ή και τα δύο) και να πάρετε αναπηρική σύνταξη...

Άντε και σε καλύτερο μεριά,

Μαύρος

ΥΓ: Μην είστε κορόιδα. Όσοι από εσάς έχετε βύσματα χρησιμοποιήστε τα. Μην σας αποπροσανατολίζουν ταινίες τύπου DeltaForce και αν είναι δυνατόν να υπηρετήσετε από το σπίτι σας καντε το. Άλλο να κάθεσαι στο σαλονάκι σου να τρως πίτσα και να βλέπεις Ράμπο και άλλο να είσαι μέσα στην λάσπη και το χιόνι, να έχεις να φας και να κοιμηθείς 5 μέρες και να κάνεις 120 χιλιόμετρα πορεία σε σύνολο με όπλο καιπλήρη φόρτο σε αυτές τις 5 μέρες.

Ας μου πει κάποιος έναν καλό λόγο να το κάνεις, γιατί εγώ δεν έχω βρει ακόμα.

Anonymous

Θητεία στα Τεθωρακισμένα

Δημοσίευση από Anonymous »

Έχω μία μικρή απορία. Μου ήρθε χαρτί για τεθωρακισμένα στην Αυλώνα. Ήθελα να πάω ΥΕΑ μέχρι τον τελευταίο καιρό που ανακάλυψα ότι έχω πρόβλημα στην μέση. Έκτος από αυτό έχω και μυωπία. Το ζήτημα είναι ότι δεν θέλω να με βάλουν γραφιά. Θέλω να κάνω την εκπαίδευση αλλά δεν ξέρω εάν με κρατήσει η μέση μου. Σε περίπτωση που τους το κρύψω και αν επιδυνοθεί η κατάσταση το εμφανίσω υπάρχει περίπτωση να με βγάλουν ελεύθερο από κάποιες υπηρεσίες; Εάν αντέξω να βγάλω και την εκπαίδευση των ΥΕΑ και το εμφανίσω αργότερα μπορεί να υπάρξουν κυρώσεις ή τίποτα ανάλογο
ΗΛΕΚΤΡΑ
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 04, 2008 7:28 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Θητεία στα Τεθωρακισμένα

Δημοσίευση από ΗΛΕΚΤΡΑ »

Κυρωσεις δεν θα υπαρξουν αλλα επιδεινωση στη μεση σου σιγουρα... οποτε σκεψου τι σε απασχολει περισσοτερο... Εικόνα
thermidos
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 19, 2008 5:17 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Θητεία στα Τεθωρακισμένα

Δημοσίευση από thermidos »

σαν να κυνηγάς λούφα θητεία μου ακούγεσαι. Και πες πως γίνεσαι και σε στέλνουν στη μονάδα. Όταν οι άλλοι θα ανεβοκατεβαίνουν πάνω στα άρματα εσύ τι θα τους λες; Εμένα ξεχάστε με γιατί με πονάει η μέση μου; Μετά και θα σε έχουν γραμμένο τα ΕΠΕΟΠια με τους στρατιώτες και θα τρως και σκατό από τους από πάνω.

από την άλλη, ένα μικρό μέρος των Τεθωρακισμένων Που έχουν περάσει τις εξετάσεις για ΥΕΑ τους στέλνουν σε άλλα όπλα. Από τα 10-11 άτομα της ίλης μου, οι 6 μόνο γίναμε τθ ΥΕΑ

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Θητεία στα Τεθωρακισμένα

Δημοσίευση από Nassos »

Περιττό να σου πω ότι με το που πείς έχεις πρόβλημα στη μέση σε κόβουν κατευθείαν.

Και δεα(τθ) δεν είναι καθόλου εύκολη υπόθεση.
Prince_23
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Τρί Απρ 08, 2008 10:16 pm
Επικοινωνία:

Θητεία στα Τεθωρακισμένα

Δημοσίευση από Prince_23 »

Δυστυχώς φίλε νασσο με αυτά που είδα είναι πολύ εύκολο δυστυχώς, απο την επόμενη κιόλας σειρά απο τη δική μου. Οι αλφάδες μου πέρασαν ζωή και κότα
Anonymous

Θητεία στα Τεθωρακισμένα

Δημοσίευση από Anonymous »

Nα κοιτάξεις τη μέση σου φίλε. Αν έχεις πρόβλημα σκέψου οτι αν το κρύψεις, θα πηδηχτείς για μια ζωή εσυ ο ίδιος και θα βλαστημάς για πάντα για τη βλακεία που έκανες
Legion
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 938
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 24, 2008 3:50 pm
Τοποθεσία: Greece
Επάγγελμα: XARAKIRI
Επικοινωνία:

Θητεία στα Τεθωρακισμένα

Δημοσίευση από Legion »

mauroskoufis έγραψε: Το παρακάτω μήνυμα ήταν σε greeklish αλλά το μετάφρασα γιατί το βρήκα ενδιαφέρον. Ήταν μία διαδικασία που δεν θα την επαναλάβω, οπότε Ρίξτε μια ματιά και στο Www.greeklish.idx.gr

Αγαπητοί φίλοι,

Έχετε κολλήσει με τις ειδικές δυνάμεις. Θέλετε να ξυπνάτε κάθε πρωί και να κάνετε την γυμναστικούλα σας φορώντας κρέμες Lancaster στο προσωπάκι σας; ΟΚ, όποιοι από εσάς όμως θέλουν πράγματι να μάθουνε τι θα πει στρατός - μαχιμότητα -εκπαίδευση, ας βάλουν βύσμα να τους πάρουν στα τεθωρακισμένα.

Οι πλέον μάχιμες ειδικότητες στα τεθωρακισμένα είναι φυσικά οδηγός ή πυροβολητής μέσου άρματος (Leo, Μ48Α3/Α5, Μ60Α1 κλπ). Μετά από μια πολύ χαλαρή εκπαίδευση στο κέντρο εκπαίδευσης τεθωρακισμένων (Αυλώνα Αττικής), οι πιο τυχεροί από εσάς θα πάρετε μετάθεση για κάποιο όμορφο νησί του Αιγαίου (Λήμνο, Σάμο, Χίο, Μυτιλήνη κλπ).

Εκεί, ο επίλαρχος της μονάδας θα σας υποδεχτεί σαν παιδιά του. Οι διοικητές των υλών που θα ανήκετε θα κάνουν τα πάντα για να πηγαίνετε όσο πιο συχνά γίνεται στην Αθήνα να βλέπετε τους δικούς σας... γιατρούς στο 414 στρατιωτικό νοσοκομείο ψυχικών νοσημάτων. Οι παλαιοί φαντάροι θα σας φέρνουν κάθε πρωί το πρωινό στο κρεβάτι και όποτε θέλετε θα κατεβαίνετε στον όρχο να παίζετε με τα τεθωρακισμένα.

Κάθε βράδυ θα είστε εξοδούχοι (με διανυχτέρευση φυσικά και δωρεάν δωμάτιο στο καλύτερο ξενοδοχείο της περιοχής) και θα αλωνίζετε στα φοβερά Club της περιοχής με φοβερά ντόπια μωρά. Φυσικά, όλα πληρωμένα από το υπουργό εθνικής άμυνας (από τον ίδιο τον υπουργό). Είδες τι κάνουν τα ψυχοφάρμακα; Τα βλέπεις όλα διαφορετικά! Εάν τέλος είστε αρκετά τυχεροί, μπορεί να εμπλακείτε σε κάποιο ατύχημα με το άρμα να χάσετε χέρι ή πόδι (ή και τα δύο) και να πάρετε αναπηρική σύνταξη...

Άντε και σε καλύτερο μεριά,

Μαύ Ρος

ΥΓ: Μην είστε κορόιδα. Όσοι από εσάς έχετε βύσματα χρησιμοποιήστε τα. Μην σας αποπροσανατολίζουν ταινίες τύπου Delta Force και αν είναι δυνατόν να υπηρετήσετε από το σπίτι σας καντε το. Άλλο να κάθεσαι στο σαλονάκι σου να τρως πίτσα και να βλέπεις Ράμπο και άλλο να είσαι μέσα στην λάσπη και το χιόνι, Να έχεις να φας και να κοιμηθείς 5 μέρες και να κάνεις 120 χιλιόμετρα πορεία σε σύνολο με όπλο καιπλήρη φόρτο σε αυτές τις 5 μέρες.

Ας μου πει κάποιος έναν καλό λόγο να το κάνεις, γιατί εγώ δεν έχω βρει ακόμα.



To οτι εισαι τεμπελης, μαμακιας, φοβασαι τα ψυχοφαρμακα, ειδικα αυτο με το πρωινο μου αρεσε... παλι καλα που εχουμε και εσας και παει μπροστα η πατριδα μας... !
Όποιος ξεχνάει την ιστορία του είναι υποχρεωμένος να την ξαναζήσει. (Σανταγίανα Ισπανός Φιλόσοφος)₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪
gioalex
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 13, 2007 5:28 pm
Επικοινωνία:

Θητεία στα Τεθωρακισμένα

Δημοσίευση από gioalex »

Κάτσε λοιπόν εσύ στο σαλονάκι σου και άσε εμάς τους υπόλοιπους, τους παλαβούς τους άρρωστους, τους τρελούς, τις μαζόχες ή όπως αλλιώς μας λένε να τρέχουμε στα χιόνια με φόρτο και οτιδήποτε άλλο. Λες και δεν ξέρουμε οι φαντάροι στα Τ/Θ τι κάνουν... Αγγαρεία και επ' ώμου με τον γρασαδόρο...

Αλλά να δω τα Τ/Θ πως είναι όταν φάνε τον Kornett ή τον Hellfire στην μάπα. Να δω τα Τ/Θ σε βουνά και θάλασσα... Και να δω πόσο γρήγορα μπορούν να κρυφτούν μετά από μια ενέδρα...
Markos_Hdi
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1624
Εγγραφή: Παρ Απρ 11, 2008 2:38 am
Επικοινωνία:

Θητεία στα Τεθωρακισμένα

Δημοσίευση από Markos_Hdi »

Φίλε μου τις απαλλαγές για αυτούς που έχουνε προβλήματα τις έχουνε βγάλει για κάποιους λόγους.
Εσύ λοιπόν προς τι να το αποκρύψεις; Πες ακριβώς το πρόβλημά σου και θα κρίνουνε εκείνοι για σένα και τι μπορείς να κάνεις.
ILARXOS
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 415
Εγγραφή: Τρί Φεβ 24, 2009 1:16 am
Ενδιαφέροντα: πλοια, τρενα, φυσικη . . .
Επικοινωνία:

Θητεία στα Τεθωρακισμένα

Δημοσίευση από ILARXOS »

Διαβάζοντας προσεχτικά όλα τα παραπάνω :

"Εάν αντέξω να βγάλω και την εκπαίδευση των ΥΕΑ"

σιγά την εκπαίδευση. Απλά έχει αρκετή αυπνία.

Αξίζει να πας ΥΕΑ αν είναι να παραμείνεις ΤΘ. Αλλιώς ως ΣΤΡ θα έχεις πολύ βαριά δουλειά (εκτός αν είσαι Ι4 γραφέας ή θαλαμοφύλακας).

-ένας ΥΕΑ (ΤΘ) σειράς 299-
Anonymous

Θητεία στα Τεθωρακισμένα

Δημοσίευση από Anonymous »

Φιλε μου αποδεχομαι την νοχελικοτητα σου. Δικαιομα σου ειναι να σαπιζεις στο σαλονακι σου και να τρως την πιτσα σου βλεποντας ταινιες. Προσωπικα ειμαι καθετος σε οτι αναφορα τις ειδικες δυναμεις και επιθυμω διακαως να υπηρετησω σε αυτες και ας ειμαι κατοχος πτυχιου α. Ε. Ι. Κανε κατι στη ζωη σου και αυτο που θα κανεις ας ειναι το καλυτερο δυνατο. Βαλε ψηλα τον πηχη. Μονο ετσι μπορει αυτη η ριμαγμενη χωρα να παει μπροστα.
Anonymous

Θητεία στα Τεθωρακισμένα

Δημοσίευση από Anonymous »

Καλησπέρα σε όλους και καλή θητεία σε όσους μπαίνουν τώρα Μάιο. Θα ήθελα να ρωτήσω τους παλαιότερους για το πού είναι οι μεταθέσεις των τεθωρακισμένων, καθώς έψαξα και δεν βρήκα που μπορεί να μετατεθεί ένας "μαύρος". Το λέω κυρίως για να έχουμε μια ιδέα για το τι να δηλώσουμε στο χαρτί που μας δίνουν (όχι οτι το παίρνουν προφανώς υπ' όψιν) και για να μην μας έρθει και κανα εγκεφαλικό όταν το μάθουμε... Εικόνα Εγώ που παρουσιάζομαι από Θεσ/νίκη μου είπαν οτι θα πάω Πολύκαστρο. Ε και μετά; Και είναι στάνταρ αυτό για τους βορειοελλαδίτες; Πάντως από εδώ και από εκεί διάβασα για Χίο, Ρόδο, Μυτιλήνη, Έβρο και Αλεξανδρούπολη. Προφανώς θα είναι πολύ περισσότερες οι μονάδες που μεταθέτονται οι απλοί φαντάροι... Και αν υπάρχει και κάποια πληροφορία για συνθήκες διαβίωσης, είναι περισσότερο από καλοδεχούμενη.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για κάθε απάντηση.

Υ. Γ. Για ΕΛΔΥΚ το δηλώνεις ή σε επιλέγουν; Και είναι υποχρεωτική η θητεία εκεί ή μπορείς και να αρνηθείς;

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Θητεία στα Τεθωρακισμένα

Δημοσίευση από Nassos »

Οι ΒορειοΕλλαδίτες πάνε Βόρεια Ελλάδα (Έβρο, Αλεξανδρούπολη.

Οι της Στερεάς και Δυτικής Ελλάδας, Κρήτης και Ιονίου πάνε κυρίως σε νησιά και δευτερευόντως Έβρο-Αλεξανδρούπολη. Εδώ μετράει και η ειδικότητα που θα πάρεις από το ΚΕΤΘ.

Για ΕΛΔΥΚ, είτε το δηλώσεις είτε όχι, πολλές φορές επιλέγουν στη τύχη γιατί δεν συμπληρώνεται ο απαιτούμενος αριθμός για την επάνδρωση της. Θα σου συνιστούσα να μην πάς.
Anonymous

Θητεία στα Τεθωρακισμένα

Δημοσίευση από Anonymous »

Πήγε ένας φίλος του αδερφού μου Κύπρο και πέρασε σχετικά καλά. Βέβαια από ότι μου είπε έχει δύο μονάδες, η μία είναι χαλαρά και η άλλη είναι αρκετά δύσκολη. Τώρα είναι και η τύχη που θα πέσεις... Απλά το λέω γιατί προφανώς είναι το δέλεαρ των 300 ευρώ το μήνα, αλλά το αντιστάθμισμα θα είναι να κάνεις μια θητεία 10 μήνες που να μην θες να την θυμάσαι με τίποτα...

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 14 επισκέπτες