Προσωπικά αντικείμενα στις Στρατιωτικές Σχολές

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
Jonas11
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 20, 2011 11:17 pm
Επικοινωνία:

Προσωπικά αντικείμενα στις Στρατιωτικές Σχολές

Δημοσίευση από Jonas11 »

Για τα εσωρουχα δεν θα χεις θεμα για τα γυαλια ναι θα στη πουν και εγω σμυ περασα και μια απ τα ιδια θα παρω
Αλέξης
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 527
Εγγραφή: Τετ Μάιος 12, 2010 12:51 am
Επικοινωνία:

Προσωπικά αντικείμενα στις Στρατιωτικές Σχολές

Δημοσίευση από Αλέξης »

Δε θα στην πουν για τα γυαλια, εφοσον δε θα τα φορας μεσα... Απλα φροντισε βαλτα καπου ασφαλισμενα για ευνοητους λογους... ;)
Χάρης

Προσωπικά αντικείμενα στις Στρατιωτικές Σχολές

Δημοσίευση από Χάρης »

Ε εντάξει τώρα, τα γυαλιά δεν είναι το θέμα... Τα εσώρουχα είναι τα σημαντικά... Άρα τα παίρνω μαζί μου και δεν αγχώνομαι καθόλου...
Άβαταρ μέλους
Jonas11
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 20, 2011 11:17 pm
Επικοινωνία:

Προσωπικά αντικείμενα στις Στρατιωτικές Σχολές

Δημοσίευση από Jonas11 »

Ναι ρε ελευθερα εξαλλου και κατι αλλο να χρειαστεις το επισκεπτηριο ειναι κοντα
kallitexnis
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 898
Εγγραφή: Δευ Ιουν 23, 2008 5:25 am
Επικοινωνία:

Προσωπικά αντικείμενα στις Στρατιωτικές Σχολές

Δημοσίευση από kallitexnis »


Χάρης έγραψε:Καλησπέρα παίδες... Άλλος ένας επιτυχών της Σ. Μ. Υ εδώ... Θα ήθελα να ρωτήσω αν θα έχω κάποιο πρόβλημα την ημέρα της κατάταξης μας, αν πάρω μαζί μου επιπλέον εσώρουχα (φανελάκια, κάλτσες και μποξεράκια). Έχω σκοπό να πάρω μαζί μου εκτός από τα είδη προσωπικής υγιεινής και 6 ζευγάρια χακί κάλτσες,6 άσπρα αμάνικα φανελάκια και 6 άσπρα μποξεράκια... Θα έχουμε κάνα θέμα; Γιατί μέχρι το πρώτο επισκεπτήριο θα περάσουν 12 ημέρες και είναι δύσκολο να την βγάλουμε με τα λιγοστά εσώρουχα (κυρίως) που πρόκειται να μας δώσουν... Ακόμη, μπορώ να πάρω μαζί μου στην σχολή το ρολόι μου και ένα ζευγάρι γυαλιά ηλίου ή καλύτερα να μου τα φέρουν στο πρώτο εντευκτήριο οι γονείς μου;;Ρολόι οπωσδήποτε... Επίσης καλό είναι που θα πάρεις έξτρα φανελάκια, εσώρουχα και κάλτσες... Καθώς και τα γυαλιά ηλίου δεν προβληματίζουν... Γενικά οποιαδήποτε αντικείμενα καθημερινής χρήσης δεν ενοχλούν... Αρκεί να συνάδουν με το σκεπτικό της σχολής... (Μην πάρετε κόκκινα εσώρουχα ή στρινγκ τα κορίτσια και μπείτε στη σχολή... )
;Υ. Γ.: Μπλοκάκια, στυλό, μολύβια και κανένα τετράδιο δεν βλάπτουν...

;Νεοσύλλεκτοι Σπουδαστές ΑΣΕΙ-ΑΣΣΥ. Επιτρέπεται να έχετε μαζί σας υλικά που θα βοηθήσουν ή είναι απαραίτητα για τη διαβίωσή σας στη σχολή. Τα εσώρουχα χρώματος φαιοπράσινου ή μαύρου ή λευκού. Δεν θα σας πουν τίποτα αν είναι κόκκινα αλλά γιατί να στιγματίσετε τον εαυτό σας πρώτη μέρα; Λουκετάκια πάρτε για να ασφαλίζετε σάκους και ατομικά υλικά. Γυαλιά ηλίου πάρτε αλλά φροντίστε να τα φυλάσσετε ως την έξοδό σας. Μπλοκ, στυλό, τετράδιο διότι θα σημειώσετε αρκετά πράγματα στην Βασική Εκπαίδευση (για αρχή). Κάλτσες στο προβλεπόμενο χρώμα ανάλογα με τη σχολή (π. Χ.: Φαιοπράσινο για ΣΣΕ, ΣΜΥ). Φανελάκια ομοίως. Η σχολή θα σας προμηθεύσει με τα απαραίτητα αλλά ζέστη έχει, ιδρώτα θα έχει πολύ φροντίστε να είστε πάντα καθαροί και ότι φοράτε επίσης (από εμπειρία σας το λέω). Όσον αφορά κάποια περισσότερα υλικά όποιος θέλει μπορεί να προμηθευτεί γυαλιστικά, λίπος φώκιας (το προτείνω για στεγανοποίηση και καλό γυάλισμα των αρβυλών τύπου Ε. Σ. Εγώ το χρησιμοποιώ και στα επιχειρησιακά μου). Φροντίστε να έχετε τα απαραίτητα για την κατάταξή σαας έγγραφα. Για όποια άλλη απορία μου έχει διαφύγει εδώ ή σε προσωπικό μνμ για να σας απαντήσω. Καλή κατάταξη και καλωσήλθατε στην οικογένεια των Ε. Δ.


GreekSoldier1 έγραψε:Δεν πιστεύω να μην μπορώ να έχω (αν μπω) στη σχολή την κιθάρα μαζί μου; Είναι επιτρεπτό, σωστά;
;Μετά τη βασική εκπαίδευση να την πάρεις... Όλες οι στρατιωτικές σχολές σχηματίζουν ορχήστρες (ανάλογα με τους σπουδαστές και τα μουσικά όργανα που ξέρουν) και διοργανώνουν συναυλίες εντός σχολών ή για να τραγουδήσουν τα κάλαντα κατά τις εορτινές ημέρες σε διαφόρους φορείς... Οι γνώστες κρουστών μπορούν επίσης να συμμετέχουν στην Δρία Επιδείξεων της Σχολής τους... Βασική προϋπόθεση είναι να μην ξεχνάς την αποστολή σου. Να εκπαιδευτείς ως Έλλην παραγωγικός Υπαξιωματικός για να αναλάβεις σημαντικά καθήκοντα κατά την έξοδό σου απ'τη σχολή...
ΟΥΚ ΕΛΑΤΤΩ ΠΑΡΑΔΩΣΩ ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ
Άβαταρ μέλους
FiLwI
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τρί Σεπ 04, 2012 6:24 pm
Επικοινωνία:

Προσωπικά αντικείμενα στις Στρατιωτικές Σχολές

Δημοσίευση από FiLwI »

Γεια σας παιδια. Θα ηθελα να μαθω (αν βεβαια γνωριζετε και εσεις) τι χρωμα πρεπει να ειναι οι καλτσες για την ΣΤΥΑ (φανελακια και εσωρουχα αν δεν κανω λαθος ασπρα (αν κανω διωρθωστε με) ) ;
BINIS

Προσωπικά αντικείμενα στις Στρατιωτικές Σχολές

Δημοσίευση από BINIS »

Φίλε Filwl που έμαθες πως επιτρέπεται να φέρουμε δικά μας εσώρουχα και κάλτσες;
Χάρης

Προσωπικά αντικείμενα στις Στρατιωτικές Σχολές

Δημοσίευση από Χάρης »

Kallitexni, είσαι καλλιτέχνης! Να΄σαι καλά για τις πληροφορίες σου...
kallitexnis
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 898
Εγγραφή: Δευ Ιουν 23, 2008 5:25 am
Επικοινωνία:

Προσωπικά αντικείμενα στις Στρατιωτικές Σχολές

Δημοσίευση από kallitexnis »

FiLwI έγραψε:Γεια σας παιδια. Θα ηθελα να μαθω (αν βεβαια γνωριζετε και εσεις) τι χρωμα πρεπει να ειναι οι καλτσες για την ΣΤΥΑ (φανελακια και εσωρουχα αν δεν κανω λαθος ασπρα (αν κανω διωρθωστε με) ) ;

Σκούρο μπλέ... Αυτό που φοράνε στην ΣΙ, ΣΥΔ, και γενικότερα στην Π. Α. Για τα φανελάκια έτσι είναι... Βέβαια τα εσώρουχα και μαύρα να είναι δεν θα σου πουν κάτι... Αλλά και λευκά μιά χαρά είναι...
ΟΥΚ ΕΛΑΤΤΩ ΠΑΡΑΔΩΣΩ ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ
Άβαταρ μέλους
FiLwI
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τρί Σεπ 04, 2012 6:24 pm
Επικοινωνία:

Προσωπικά αντικείμενα στις Στρατιωτικές Σχολές

Δημοσίευση από FiLwI »

Σε ευχαριστω πολυ φιλε που απαντησες τοσο αμεσα. Την χρειαζομουν την απαντηση μεχρι αυριο το πρωι Εικόνα
gerrrrrrr

Προσωπικά αντικείμενα στις Στρατιωτικές Σχολές

Δημοσίευση από gerrrrrrr »

Στις 17/9 Μπαινω ΣΜΥ... Μπορω να φερω εναν σακο με πολιτικα ρουχα και να τον παραδωσω στην σχολη μεχρι να βγω; Γιατι οι γονεις μου δεν θα μπορουν να ερθουν μεχρι την ορκομωσια... επισης μπορω να φερω και αλλη μια τσαντα (σακιδιο) με τα απαραιτητα ειδη υγειηνης, φανελακια, εσωρουχα κτλ ή μονο ενας σακος επιτρεπεται;;πηρα τηλεφωνο και μου ειπε μια οτι μπορω να φερω λετε να εχω προβλημα;

Άβαταρ μέλους
Jonas11
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 20, 2011 11:17 pm
Επικοινωνία:

Προσωπικά αντικείμενα στις Στρατιωτικές Σχολές

Δημοσίευση από Jonas11 »

Κανε οτι σου ειπαν τοτε απλα να ξερεις οτι δεν μπορεις να βγεις απο τη σχολη με πολιτικα
kallitexnis
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 898
Εγγραφή: Δευ Ιουν 23, 2008 5:25 am
Επικοινωνία:

Προσωπικά αντικείμενα στις Στρατιωτικές Σχολές

Δημοσίευση από kallitexnis »

gerrrrrrr έγραψε:Στις 17/9 Μπαινω ΣΜΥ... Μπορω να φερω εναν σακο με πολιτικα ρουχα και να τον παραδωσω στην σχολη μεχρι να βγω; Γιατι οι γονεις μου δεν θα μπορουν να ερθουν μεχρι την ορκομωσια... επισης μπορω να φερω και αλλη μια τσαντα (σακιδιο) με τα απαραιτητα ειδη υγειηνης, φανελακια, εσωρουχα κτλ ή μονο ενας σακος επιτρεπεται;;πηρα τηλεφωνο και μου ειπε μια οτι μπορω να φερω λετε να εχω προβλημα;


Μπορείς και σίγουρα θα πάρεις προσωπικά αντικείμενα και πολιτικά ρούχα. Όπως είπα και σε άλλους επιτυχόντες μπορείς και καλά θα κάνεις να πάρεις τα δικά σου είδη. Ισχύει ότι η είσοδος και έξοδος στις σχολές γίνεται με την στολή εξόδου της εκάστοτε σχολής. Αλλά σίγουρα θα νοικιάσετε κάποιο σπίτι με συμμαθητές ή μόνος σου οπότε τα πολιτικά θα σου χρειαστούν.
ΟΥΚ ΕΛΑΤΤΩ ΠΑΡΑΔΩΣΩ ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ
Άβαταρ μέλους
FiLwI
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τρί Σεπ 04, 2012 6:24 pm
Επικοινωνία:

Προσωπικά αντικείμενα στις Στρατιωτικές Σχολές

Δημοσίευση από FiLwI »

Καλημερα παιδια. Φιλε ΒΙΝΙΣ τωρα δεν ξερω τι να σ απαντησω... Παντως μια φορα δν πειρα να ρωτησω στην σχολη. Και ολοι οι υπολοιποι συζηταν για αυτο.
Παιδια στην ΣΤΥΑ (οπως και σε καθε αλλη στρατιωτικη σχολη) φορας μαλλινες για τις αρβυλες και αθλητικες (κοντες) για τα σπορτεξ. Αν δεν κανω λαθος οπως μου ειπαν οι μαλλινες πρεπει να ειναι χρωματος σκουρο μπλε. Ξερει κανεις τι χρωμα πρεπει να ειναι οι αθλητικες; Ευχαριστω πολυ
BINIS

Προσωπικά αντικείμενα στις Στρατιωτικές Σχολές

Δημοσίευση από BINIS »

Εγώ έχω που παίρνω τηλ στη σχολή 3 μέρες και δεν απαντάει κανείς.
Πάντος εγώ θα πάρω μαζί μου 6-7 σετ εσώρουχα κάλτσες σκούρο μπλέ (κάλτσες κοντές και μεγάλες)
και 6-7 φανελάκια μάυρα-άσπρα.

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες