Αναβολές στράτευσης για σπουδές (2008)

Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Anonymous

Αναβολές στράτευσης για σπουδές (2008)

Δημοσίευση από Anonymous »

Παιδια εχω μετεγγραφη σε αλλη σχολη απο αυτη που ημουν οταν πηρα την αναβολη και αυτη εληξε. Τι χαρτια παω στην στρατολογια;
kotsos
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Τρί Δεκ 18, 2007 2:04 am
Επικοινωνία:

Αναβολές στράτευσης για σπουδές (2008)

Δημοσίευση από kotsos »

Την Διαγραφη σου απο την παλια σχολη κ την νεα αναβολη που προφανως θες να παρεις
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11240
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Αναβολές στράτευσης για σπουδές (2008)

Δημοσίευση από yandr »

Καλύτερα φρόντισέ το γιατί μπορεί να σου έρθει σημείωμα κατάταξης που να σε καλεί σε 5 μέρες να παρουσιαστείς.

Εμένα μου έτυχε και έτρεχα να σγκεντρώσω δικαιολογητικά.
Giannis

Αναβολές στράτευσης για σπουδές (2008)

Δημοσίευση από Giannis »

Καλησπέρα σας! Έχω τελειώσει το πτυχίο μου (2002), το μεταπτυχιακό μου (2003) και μετά γράφτηκα και ξεκίνησα διδακτορικό - Όλα αυτά στην Αγγλία. Έστειλα τα χαρτιά μου και μου δώσανε νέα αναβολή μέχρι 31/12/2011 - θα έχω γίνει 31.

Όμως το 2004 σταμάτητα το διδακτορικό γιατί δεν έβγαινα χρηματικά, γύρισα Ελλάδα και άρχισα να δουλεύω και συνεχίζω να δουλεύω. Όμως δεν έχω κάνει διακοπή της αναβολής μου. Το 2005 άνοιξα δική μου επιχείρηση (φροντιστήριο) και αγχώνομαι για το πότε πρέπει να πάω για να ξεμπερδεύω.

Πρέπει να διακόψω άμεσα την αναβολή ή μπορώ να την διακόψω για παράδειγμα το 2010; Εάν δεν την διακόψω θα δισχερίνω περισσότερο τη θέση μου ή είναι το ίδιο πράγμα; Ισχύει ότι θα πρέπει να κάνω 6 μήνες παραπάνω οι οποίοι είναι όπως εξαγοράσιμοι; Και αν ναι, πόσο θα μου κοστίσει;

Σας ευχαριστώ!!

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11240
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Αναβολές στράτευσης για σπουδές (2008)

Δημοσίευση από yandr »

Μπορείς να εξαντλήσεις την αναβολή σου.

Παλαιότερα επιβαλλόταν πρόσθετη, εξαγοράσιμη θητεία (περίπου 90 ευρώ το μήνα νομίζω).

Παρόλα αυτά, για επίσημες απαντήσεις πάντα προτείνω ένα τηλέφωνο στην στρατολογία.
στρατιωτης

Αναβολές στράτευσης για σπουδές (2008)

Δημοσίευση από στρατιωτης »

τελειωσα στις 28/φλεβαρη
και εχω αναβολη μεχρι το 2010 αν δεν διακοψω και παω σε δευτερη σχολη που ξεκιναει τον Σεπτευβρη θα εχω επιπτωσεις
Φάνης

Αναβολές στράτευσης για σπουδές (2008)

Δημοσίευση από Φάνης »

Σπουδάζω τον 1ο χρόνο από τα 2 σε σχολή δημοσιογραφίας αλλά δε μου δίνουν οι ίδιοι χαρτί αναβολής γιατί η σχολή είναι ελευθέρων σπουδών. Τι πρέπει να κάνω για να πάρω αναβολή για να μη χάσω τη χρονιά;
Athan
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 152
Εγγραφή: Τρί Δεκ 18, 2007 12:32 am
Επικοινωνία:

Αναβολές στράτευσης για σπουδές (2008)

Δημοσίευση από Athan »

Φάνης έγραψε:Σπουδάζω τον 1ο χρόνο από τα 2 σε σχολή δημοσιογραφίας αλλά δε μου δίνουν οι ίδιοι χαρτί αναβολής γιατί η σχολή είναι ελευθέρων σπουδών. Τι πρέπει να κάνω για να πάρω αναβολή για να μη χάσω τη χρονιά;


λίγο κουφό μου ακούγεται.
anyway, ζήτα απο την σχολή σου ενα χαρτί που να πιστοποιεί οτι εισαι εγγεγραμμένος σπουδαστής εκεί, οπως επίσης να αναφέρει και την διάρκεια των σπουδων του τιτλου που θα πάρεις.
αυτο το χαρτι να πας στην στρατολογία.

Prince_23
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Τρί Απρ 08, 2008 10:16 pm
Επικοινωνία:

Αναβολές στράτευσης για σπουδές (2008)

Δημοσίευση από Prince_23 »

Ναι μια βεβαίωση σπουδών θέλει και την πάς στην στρατολογία και σου δίνουν άλλα 2 χρόνια νομίζω
plato

Αναβολές στράτευσης για σπουδές (2008)

Δημοσίευση από plato »

Η αναβολη μου τελειωνει το Δεκεμβριο του 2008. Χρειαζεται να προβω σε καποια ενεργεια πριν παρουσιαστω το Φλεβαρη; Πρεπει να παω στο στρατολογικο γραφειο καποια στιγμη πριν; Θα μου ερθει νεο χαρτι για το που θα παρουσιαστω; Ευχαριστω εκ των προτερων!

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11240
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Αναβολές στράτευσης για σπουδές (2008)

Δημοσίευση από yandr »

Θα σου έρθει νέο σημείωμα κατάταξης.

Εάν δεν θέλεις να περιμένεις μέχρι το 2009, μπορείς να κάνεις διακοπή αναβολής.
Anonymous

Αναβολές στράτευσης για σπουδές (2008)

Δημοσίευση από Anonymous »

Γειά χαρά σε όλους παιδιά.

Είμαι στην Αγγλία και τελειώνω το μεταπτυχιακό μου (έκανα και άλλα 3 χρόνια το πτυχίο μου εδώ), άρα είμαι στο 4ο έτος στην Αγγλία. Σκέφτομαι να κάτσω για δουλειά εδώ (το πιο πιθανό) αλλά δεν ξέρω τι θα γίνει με την αναβολή. Για κάτοικους εξωτερικού ισχύει εάν δουλεύεις για 7 χρόνια ή αν είσαι 12 χρόνια εκεί κλπ. Έχω μεν αναβολή για άλλα 2 χρόνια για το μεταπτυχιακό αλλά μετά για δουλιά τι κάνω; Πρέπει ντε και καλά να γυρίσω (θεωριτικά) Ελλάδα και να κάνω τη θητεία ΚΑΙ ΜΕΤΑ να γυρίσω για δουλειά; Κάτι τέτοιο κατάλαβα και δεν μ'άρεσε καθόλου.
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11240
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Αναβολές στράτευσης για σπουδές (2008)

Δημοσίευση από yandr »

Όταν τελειώσει η αναβολή σου θα κυρηχθείς ανυπότακτος.

Δες το σχετικό άρθρο για τους ανυπότακτους, για να δεις πόσες μέρες δικαιούσαι το χρόνο να έρχεσαι στην Ελλάδα.

Απλά αν θελήσεις να εγκατασταθείς μόνιμα στην Ελλάδα θα πρέπει να υπηρετήσεις τη θητεία σου, όμως ακόμη και έτσι αν έχεις ξεπεράσει ένα όριο ηλικίας θα μπορείς να εξαγοράσεις την θητεία ή να την υπηρετήσεις τμηματικά ή και να απαλλαγείς τελείως.

Ρίξε μια ματιά στον τομέα Στρατολογίας του site και θα βρεις πολλές χρήσιμες πληροφορίες.

littleman
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 23, 2008 2:15 pm
Επικοινωνία:

Αναβολές στράτευσης για σπουδές (2008)

Δημοσίευση από littleman »

2 Ερωτήσεις θα ήθελα να κάνω.

Α) Εδώ και 2 χρόνια έχω κάνει αίτηση για να πάρω αναβολή για PhD, και ενώ μου είχαν πει ότι το χαρτί της αναβολής θα μου ερχόταν σε 1-2 βδομάδες, ακόμα δεν μου έχει έρθει. Το ίδιο είχε γίνει όταν είχα περάσει φοιτητής στο παν/μιο - δεν είχα πάρει ποτέ χαρτί αναβολής! ... Έτσι απο περιέγεια. Υπάρχει κίνδυνος για κυρώσεις αν δεν έχω αυτό το χαρτί;

Β) Ο αδερφός μου είναι να παρουσιαστεί τώρα τον Αύγουστο στον Στρατό Ξηράς. Παρότι σήμερα έχουμε 23/7, ακόμα δεν του έχει έρθει έγγραφο που να τον ενημερώνει πότε και που θα πρέπει να παρουσιαστεί. Παίρνοντας τηλ. στα στρατολογικά γραφεία κανένας δεν απαντάει. Γενικότερα πόσες μέρες πριν έρχεται το χαρτί της κατάταξής; Μερικά παραδείγματα;

Ευχαριστώ.
Στρατός και θητεία
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες