Μουσικός στο Στρατό - Στρατιωτική Μουσική

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Μουσικός στο Στρατό - Στρατιωτική Μουσική

Δημοσίευση από Nassos »

Λέσχες Αξιωματικών υπάρχουν σε όλη την επικράτεια. Αναλόγως στο που έχουν ανάγκη θα σε στείλουν.
Ζαφειρίου

Μουσικός στο Στρατό - Στρατιωτική Μουσική

Δημοσίευση από Ζαφειρίου »

Καλησπέρα.

Είναι να πάω στο ΚΕΤΘ αυλώνα σε ένα μήνα και θα ήθελα να πάρω μαζί μου μια κιθάρα κλασσική να μελετάω όποτε μπορώ. Επιτρέπεται;

Και άλλο. Παίζω τουμπερλέκι από μικρό παιδί, υπάρχει περίπτωση άμα το δηλώσω να με πάρουν στην μπάντα η οτιδήποτε άλλο, γιατί αν υπήρχε περίπτωση να με πάρουν σε μουσική μπάντα θα με ενδιέφερε πολύ.

D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Μουσικός στο Στρατό - Στρατιωτική Μουσική

Δημοσίευση από D.Y.K »

Ζαφειρίου έγραψε:Καλησπέρα.

Είναι να πάω στο ΚΕΤΘ αυλώνα σε ένα μήνα και θα ήθελα να πάρω μαζί μου μια κιθάρα κλασσική να μελετάω όποτε μπορώ. Επιτρέπεται;

Και άλλο. Παίζω τουμπερλέκι από μικρό παιδί, υπάρχει περίπτωση άμα το δηλώσω να με πάρουν στην μπάντα η οτιδήποτε άλλο, γιατί αν υπήρχε περίπτωση να με πάρουν σε μουσική μπάντα θα με ενδιέφερε πολύ.



Η απάντηση είναι ναι και στα δύο φίλε μου.

Ζαφειρίου

Μουσικός στο Στρατό - Στρατιωτική Μουσική

Δημοσίευση από Ζαφειρίου »

Ευχαριστώ πολύ. Θα πάρω την κιθάρα μαζί μου έτσι να έχω να μελετάω
Trombonesteve

Μουσικός στο Στρατό - Στρατιωτική Μουσική

Δημοσίευση από Trombonesteve »

Θα ηθελα να μαθω αν μπορω να μπω στην Φιλαρμονικη Στρατου απο την Φιλαρμονικη. Ειμαι 6 χρονια στην Δημοτικη Φιλαρμονικη Μεσσηνης και θα ηθελα να μαθω αν πρεπει να εχω πτυχιο απο ωδειο ή αν μπορω να μπω μεσω Φιλαρμονικης
cuervo

Μουσικός στο Στρατό - Στρατιωτική Μουσική

Δημοσίευση από cuervo »

Trombonesteve έγραψε:Θα ηθελα να μαθω αν μπορω να μπω στην Φιλαρμονικη Στρατου απο την Φιλαρμονικη. Ειμαι 6 χρονια στην Δημοτικη Φιλαρμονικη Μεσσηνης και θα ηθελα να μαθω αν πρεπει να εχω πτυχιο απο ωδειο ή αν μπορω να μπω μεσω Φιλαρμονικης


Για να κάνεις την θητεία θα εννοείς λογικά, γιατί για μόνιμος δεν ξέχασε το.

ktmracer
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 27, 2015 8:29 pm
Επικοινωνία:

Μουσικός στο Στρατό - Στρατιωτική Μουσική

Δημοσίευση από ktmracer »

Καλησπέρα σας! Πρόκειται να καταταγω τις επόμενες μερες στο στρατό. Παίζω σε φιλαρμονική εδώ στην περιοχή μου. Ήθελα να ρωτησω αν γνωρίζει κάποιος, για να πάρει την ειδικότητα του μουσικού κάποιος Και να υπηρέτησει την θητεία του σε μουσικό τμήμα (φιλαρμονική στρατού) παίζει σημασια τι Ι είναι; Π. Χ. Αν είμαι Ι 3,4 Θα μπορέσω να πάω εκεί; Χρειάζεται βυσμα; Ευχαριστώ πολύ!
Nacho32
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Σεπ 07, 2016 10:25 am
Επικοινωνία:

Μουσικός στο Στρατό - Στρατιωτική Μουσική

Δημοσίευση από Nacho32 »

Καλημέρα Μερικες πληροφοριες για την στρατιωτικη μουσικη της ξανθης θα ηθελα να μαθω.

Σε ποιο στρατοπεδο ανηκει, τι υπηρεσιες κανουν οι στρατιωτες εκτος απο τις μουσικες, και γενικα οτι αλλο ξερει κανεις

Ευχαριστω

neos

Μουσικός στο Στρατό - Στρατιωτική Μουσική

Δημοσίευση από neos »

Γεια σας,

Το Νοέμβρη μπαίνω στο στρατό και έχω ορισμένες απορίες.

Ποιο ειναι το οριο μυωπιας που αντι για Ι1 πας Ι2;

Παρουσιάζομαι Αυλωνα και γραφει Τεθωρακισμενα. Θα ειμαι μαυροσκουφης η δεν ειναι σιγουρο αυτο;

Παιζω βιολι. Μπορω να το εχω μαζι μου τη μερα που θα παρουσιαστω η πρεπει να μου το φερουν αλλη μερα;

Δεν εχω καποιο διπλωμα. Αν απλα δηλωσω οτι παιζω θα εχω καποια ενασχοληση με τη μουσικη στο στρατο;

Εκτος απο το ισως παρειστικο παιξιμο στο θαλαμο, υπαρχει καποιος χωρος οπου μπορει να εξασκειται εστω και λιγο
καποιος που παιζει μουσικο οργανο χωρις να ενοχλει τους υπολοιπους;

Πριν λίγες μέρες πήρα πτυχίο Πληροφορικής. Το χαρτί για την κατάταξη έχει ήδη έρθει. Δίνω το πτυχίο στη στρατολόγια και μπορεί μετά να με βάλουν σε κάποια σχετική θέση;(για Ερευνας Πληροφορικής μάλλον είναι πολύ αργά ε; )
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Μουσικός στο Στρατό - Στρατιωτική Μουσική

Δημοσίευση από Nassos »

1) Από 4.00 και πάνω στο κάθε μάτι

2) Μαυροσκούφης θα είσαι

3) Όχι και όχι. Το μουσικό όργανο θα το φέρεις αφού σε δεχτούν ως μέλος της μουσικής χορωδίας.

4) Ναι, μπορεί να είσαι μέλος της χορωδίας για τις εορτές (Χριστουγέννων) με επισκέψεις σε ΓΕΣ-ΓΕΕΘΑ, όπως επίσης να παίζεις σε Λέσχες Στρατιωτικών. Αν το "σπρώξεις" λίγο περισσότερο, μπορεί να γίνει και εσωτερική μετάθεση στο Μουσικό Σώμα και να έχεις μια πιο χαλαρή θητεία.

4) Ο μόνος χώρος που υπάρχει για πρόβες είναι οι Λέσχες Αξιωματικών. Εννοείται στο θάλαμο αν θα επιτρέπεται θα είναι στις ώρες ελευθέρου χρόνου.

5) Είναι πλέον αργά.
ΙΩΑΝΝΗΣ Γ.
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 12, 2017 12:31 am
Επικοινωνία:

Μουσικός στο Στρατό - Στρατιωτική Μουσική

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΗΣ Γ. »

Καλησπέρα σε όλους, είμαι υπόχρεος με την Β ΕΣΣΟ 14 Μαρτίου στην 124 ΠΒΕ πεζικό Τρίπολη.

Ερώτηση 1: Είμαι σε φιλαρμονική του Δήμου 18 χρόνια (ετών 28 μόλις έληξε η αναβολή), τι πιθανότητες υπάρχουν να Μπω σε κάποια στρατιωτική φιλαρμονική; Δεν υπάρχει καμία γνωριμία - μέσο η όπως λέγεται.

Ερώτηση 2: Υπάρχει κάποιος τρόπος για ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ μες το φόρουμ; Δεν βρίσκω κάτι και αναγκαστικά άνοιξα αυτό το θέμα.

Ερώτηση 3: Θα κατέβω από Θεσσαλονίκη με τρένο μέχρι σταθμό Λαρίσης Αθήνα, ψάχνω πληροφορίες για το πώς θα πάω στα ανάλογα ΚΤΕΛ για Τρίπολη και πόση ώρα θα κάνω, ώστε να κλείσω τα ανάλογα εισιτήρια μέσω ίντερνετ. Να ξεκινήσω από το βράδυ για να είμαι νωρίς εκεί; Η κατά τις 5 το πρωί που είναι το πρώτο τρένο;

Άβαταρ μέλους
gimitrop
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 205
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 21, 2016 1:43 pm
Επικοινωνία:

Μουσικός στο Στρατό - Στρατιωτική Μουσική

Δημοσίευση από gimitrop »

ΙΩΑΝΝΗΣ Γ. έγραψε:Καλησπέρα σε όλους, είμαι υπόχρεος με την Β ΕΣΣΟ 14 Μαρτίου στην 124 ΠΒΕ πεζικό Τρίπολη.

Ερώτηση 1: Είμαι σε φιλαρμονική του Δήμου 18 χρόνια (ετών 28 μόλις έληξε η αναβολή), τι πιθανότητες υπάρχουν να Μπω σε κάποια στρατιωτική φιλαρμονική; Δεν υπάρχει καμία γνωριμία - μέσο η όπως λέγεται.

Ερώτηση 2: Υπάρχει κάποιος τρόπος για ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ μες το φόρουμ; Δεν βρίσκω κάτι και αναγκαστικά άνοιξα αυτό το θέμα.

Ερώτηση 3: Θα κατέβω από Θεσσαλονίκη με τρένο μέχρι σταθμό Λαρίσης Αθήνα, ψάχνω πληροφορίες για το πώς θα πάω στα ανάλογα ΚΤΕΛ για Τρίπολη και πόση ώρα θα κάνω, ώστε να κλείσω τα ανάλογα εισιτήρια μέσω ίντερνετ. Να ξεκινήσω από το βράδυ για να είμαι νωρίς εκεί; Η κατά τις 5 το πρωί που είναι το πρώτο τρένο;



Για πληροφορίες σχετικά με αυτό που ψάχνεις υπάρχει topic http://www.ellinikos-stratos.com/forum/forum_posts.asp?TID=1055

Μετά τον σταθμό Λαρίσης πηγαίνεις Ομόνοια με το Μετρό. Στην οδό Αγίου Κωνσταντίνου στην κάθετη παίρνεις το λεωφορείο 051 και σε πάει στο ΚΤΕΛ Κηφισσού. Εκεί θα σουν πουν ποιο λέωφορείο πάει Τρίπολη.

Καλή θητεία!

Στρ (ΠΖ) Τ/Φ 2016 Β´ ΕΣΣΟ 343 Καλαμάτα --> Καστελλόριζο --> Πύργος
ΙΩΑΝΝΗΣ Γ.
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 12, 2017 12:31 am
Επικοινωνία:

Μουσικός στο Στρατό - Στρατιωτική Μουσική

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΗΣ Γ. »

gimitrop ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Είναι συνολικά πάνω από 10 ώρες ταξίδι το πιο πιθανό είναι να φτάσω απόγευμα, μήπως να ξεκινήσω με το νυχτερινό τρένο από Θεσσαλονίκη αξίζει η ταλαιπωρία; Είναι και φθηνότερο για όσους ενδιαφέρονται.

Άβαταρ μέλους
gimitrop
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 205
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 21, 2016 1:43 pm
Επικοινωνία:

Μουσικός στο Στρατό - Στρατιωτική Μουσική

Δημοσίευση από gimitrop »

ΙΩΑΝΝΗΣ Γ. έγραψε:gimitrop ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Είναι συνολικά πάνω από 10 ώρες ταξίδι το πιο πιθανό είναι να φτάσω απόγευμα, μήπως να ξεκινήσω με το νυχτερινό τρένο από Θεσσαλονίκη αξίζει η ταλαιπωρία; Είναι και φθηνότερο για όσους ενδιαφέρονται.



Eννοείς ότι είναι 10 ώρες μέχρι να φτάσεις Τρίπολη;Kαι απόγευμα να φτάσεις, δεν σε χαλάει. Ίσα ίσα, δεν θα πέσεις πάνω στην πολλή κίνηση και θα ξεμπερδέψεις πιο γρήγορα με τα διαδικαστικά. Άσε που αν μπεις νωρίς μπορεί νασε χώσουν αμέσως (πχ εγώ :P).

Στρ (ΠΖ) Τ/Φ 2016 Β´ ΕΣΣΟ 343 Καλαμάτα --> Καστελλόριζο --> Πύργος
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες