Πότε παρουσιάζομαι στο στρατό (2011)

Απαντήσεις σε όλες τις απορίες των νεοσυλλέκτων για την κατάταξή τους
Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
PredatorGR
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 01, 2010 11:48 pm
Τοποθεσία: Τερματοφύλακας
Επάγγελμα: Μηχανικάρα
Επικοινωνία:

Πότε παρουσιάζομαι στο στρατό (2011)

Δημοσίευση από PredatorGR »

Βαγγελάκης έγραψε:Καλησπερα συμφορουμιτες λοιπον σημερα περασα περιοδευων το πρωι ειχα καθυστερισει κιολας και δηλωσα στο ρουφ εθελοντης τους ειπα οτι θελω να μπω με την εσσο που ερχεται τον μαιο και μου λενε παιζει ειμαι γεννημενος 12/7/93 επισης μου ειπανε οτι 15 με 20 μερες πριν παρουσιαστω θα εχω το σημειωμα καταταξης παιζει να μπω; Τον μαιο η χλομο;


Και εγω το ιδιο εκανα φιλε πηγα δηλωσα εθελοντης στο ρουφ και την μερα που πηγα γινοταν ΤΗΣ... απο εθελοντες γιατι θελουν να γλυτωσουν απο το 12μηνο που ακουγεται... Μου ειπε η στρατηγινα (η οτι ηταν τελος παντων) οτι οι αιτησεις ειναι παρα πολλες για τον μαιο και οτι θα κανουν οτι μπορουν να με χωσουν... Αν δεν μπουμε μαιο τοτε σιγουρα αυγουστο μου ειπαν... Παντος οσο πιο νωρις πηγες λογικα τοσο καλυτερα... Εικόνα

kavlostratos

Πότε παρουσιάζομαι στο στρατό (2011)

Δημοσίευση από kavlostratos »

Γειααα, πώς πάει; Περνάω κατευθείαν στο ψητό: Είχα κάνει τα χαρτιά μου για να μπω σαν πρότακτος στον στρατό με την δ ΕΣΣΟ του 2010. Όπως οι περισσότεροι, έτσι και εγώ χρησιμοποίησα τα 2 παρακάτω links για να δω που είχα καταταγεί λίγες μέρες προτού ξεκινήσει η όλη διαδικασία:
http://www.stratologia.g/userForm.php?mode=katataxi
http://www.army.gr/stratologia/katataxi/2011a/2011a_katataxi.php

Και ενώ οι παραπάνω σύνδεσμοι την έδειχναν ότι ήμουν προγραμματισμένος για να μπω με την δ ΕΣΣΟ (Νοέμβριος 2010), την άλλη έδειχναν ότι δεν είμαι. Το δε σημείωμα κατάταξης ήρθε κυριολεκτικά την τελευταία ημέρα. Πέρα από αυτό, μου έτυχε και ένα σοβαρό πρόβλημα υγείας το οποίο με κράτησε εκτός στρατού. Το γεγονός ότι ήμουν πρότακτος (δηλαδή δήλωσα να καταταγώ εθελοντικά χωρίς να έχει κληθεί η κλάση μου ακόμα) μου έδινε τη δυνατότητα να μην επιβαρυνόμουν με κάποια ποινή αν δεν παρουσιαζόμουν στο εκάστοτε στρατόπεδο. Και εκτός του ότι δεν παρουσιάστηκα πήρα και αναβολή λόγω του προβλήματος υγείας.

Σήμερα και ενώ βρισκόμαστε στον Φεβρουάριο του 2011, η πρώτη σειρά για αυτό το έτος μπαίνει στα στρατόπεδα. Εγώ, έχοντας ξεπεράσει το πρόβλημα υγείας μου πια, έσπασα την αναβολή και έκανα πάλι αίτηση για να καταταγώ ως πρότακτος. Λέω πρότακτος γιατί είμαι γενημμένος το 1992. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι:
1) Υπάρχει περίπτωση να μπω σε αυτή την ΕΣΣΟ, με οποιοδήποτε τρόπο;
2) Πιο συγκεκριμένα, από ποιους εξαρτάται το αν μπορώ να καταταγώ αυτή την στιγμή και ποιες είναι οι διαδικασίες που μεσολαβούν έως ότου το σημείωμα κατάταξης έρθει στο σπίτι μας;
3) Το ότι θέλω να καταταγώ στις Ειδικές Δυνάμεις καθιστά το παραπάνω μου αίτημα κατά κάποιο τρόπο ευκολότερο;

Το λέω αύτο γιατί απ'ότι μου έχουν πει δεν είναι πολλοί οι 'τρελοί' που θέλουν να πάνε ειδικές δυνάμεις. Για παράδειγμα, αν έπειθα τον Γενικό Διευθυντή του στρατολογικού γραφείου στο οποίο ανήκω να μου εκδώσει ένα σημείωμα κατάταξης και μετά επικοινωνούσα με το Μεγάλο Πεύκο για να με δεχθούν και συμφωνούσαν θα είμαι κομπλέ; Ή υπάρχουν και άλλα άτομα τα οποία έχουν δικαιοδοσία σε αυτό θέμα και τα οποία θα χρειαζόταν να πείσω, στην υποθετική περίπτωση που καταφέρω να μπω Φεβρουάριο;

Ιδέες, σχόλια και ό, τι σας κατέβει στο νου στείλετέ μου τα στο kavlostratos@hotmail.com

Υστερόγραφο: Είχα σκεφτεί να πακετάρω μια τσάντα με τα βασικά για μέσα στο στρατόπεδο, να αγόραζα μερικά πυροτεχνήματα και μέσω πτήσης για Αθήνα να πήγαινα έξω από το Υπουργείο Άμυνας και να τα άναβα. Θα νόμιζαν ότι είμαι κάνας τρελός που θέλει να ανατινάξει το Υπουργείο και ίσως, μετά από όλη την προσοχή που θα συγκέντρωνα να κατέληγα στο στρατόπεδο. Αλλά μετά σκέφτηκα ότι: Α) όλες οι μεσημεριανές εκπομπές και τα δελτία ειδήσεων θα με κάνουν ρεζίλι, β) το σόι και οι γνωστοί μου ίσως με θεωρούσαν πραγματικά τρελό και γ) μπορεί να κατέληγα και σε καμιά φυλακή αντί για στρατόπεδο και δεν μου αρέσουν τα σαπούνια. :D
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Πότε παρουσιάζομαι στο στρατό (2011)

Δημοσίευση από Greek_Army »

Δεν είσαι σίγουρα καλά ψυχικά αλλά θα προσπαθήσω να σου απαντήσω
1. Αν πήρες αναβολή για λόγους υγείας δεν μπορείς να πας ειδικές δυνάμεις
2. Αν κάνεις τα χαρτιά σου τώρα θα μπεις τον Μαίο, αυτό το κρίνει το ΓΕΣ αν δεχτούνε η όχι την αίτηση που θα κάνεις
3. Τα άλλα που λες είναι μπούρδες και αναγκάστηκα να τις διαβάσω κιόλας.
giannis

Πότε παρουσιάζομαι στο στρατό (2011)

Δημοσίευση από giannis »

Παιδια εχω γινει 18 χρονων και δηλωςα τον ιανουαριο για εθελοντης ςτις ειδικες δυναμεις πεζοναυτων για τον μαιο. τι πιςτευετε θα με παρουν η οχι?
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Πότε παρουσιάζομαι στο στρατό (2011)

Δημοσίευση από Greek_Army »

giannis έγραψε:Παιδια εχω γινει 18 χρονων και δηλωςα τον ιανουαριο για εθελοντης ςτις ειδικες δυναμεις πεζοναυτων για τον μαιο. Τι πιςτευετε θα με παρουν η οχι;


Θα σε πάρουνε κατα 80%
stratokavlos

Πότε παρουσιάζομαι στο στρατό (2011)

Δημοσίευση από stratokavlos »

Με κρίνεις χωρίς να με ξέρεις. Χωρίς να ξέρεις αν αυτό που κάνεις είναι σωστό ή λάθος, χωρίς να νιώθεις αν αυτό το οποίο βρίσκεται μέσα σου (συνείδηση) έχει ανακαλύψει πρώτα τα δικά σου θέλω, τις δικές σου επιθυμίες, τις δικές σου ανάγκες. Μμμ... Δεν αφήνει ωραία γεύση τελικά το να σε κρίνει κάποιος χωρίς να σε ξέρει, ε; Γιατί αυτό μόλις έκανα και σε εσένα, γνωρίζοντας ότι πέφτω ολοκληρωτικά έξω, απλά και μόνο για να σου δώσω να καταλάβεις την εικόνα που άφησες με την απάντησή σου. Ίσως είχες κακή μέρα. Ίσως, υπήρξαν κάποια πρόσωπα που να έφταιξαν σε αυτό. Ίσως απλά η επιθετική σου επέκταση στο νούμερο 3 να ήταν η έκφρασή σου λόγω του ότι αφιέρωσες χρόνο στο να διαβάσεις κάτι που σου φάνηκε μη λογικό, τρελό αν το θες διαφορετικά. Και δεν ήταν λογικά αυτά τα οποία έγραψα, αφού φυσικά ήρθαν από την καρδιά και όχι από το μυαλό. Σώπασε λοιπόν και συνέχιζε να διαβάζεις. Συνέχισε να διαβάζεις την αλήθεια της ζωής μου και τα λάθη της υπόθεσής σου (το ότι δεν είμαι καλά ψυχικά εννοώ).

Τέλειωσα με τις Πανελλήνιες πέρισυ και η πρώτη μου επιλογή ήταν οι στρατιωτικές σχολές. Πήγα λοιπόν στη σχολή πρώτης επιλογής μου, πέρασα τις υγειονομικές εξετάσεις, τα αθλήματα και τα ψυχοτέστ και με δεδομένη την καλή βαθμολογία που έβγαλα στις Πανελλήνιες προετοιμαζόμουν για να μπω. Ξαφνικά, παρουσιάζεται ένα σοβαρό πρόβλημα υγείας το οποίο με αποκλείει αυτομάτως από κάθε στρατιωτική και αστυνομική σχολή αλλά και από όλες τις γυμναστικές ακαδημίες. Επιπροσθέτως, έκλεισαν και οι πόρτες που μου έδιναν τη δυνατότητα να καταταχθώ ως πρότακτος. Για να μην τα πολυλογώ, ξεπέρασα το πρόβλημα υγείας που είχα, βρήκα ξανά τη φόρμα μου και ετοιμάζομαι για τον Μάιο πλέον. Νομίζω όμως ότι καταλαβαίνεις τον ενθουσιασμό μου, ή αλλιώς καβλωμό, και τις μη λογικές σκέψεις που έκανα (και έγραψα). Οι περισσότεροι απ'όσους ξέρω καλοπερνούσαν και συνεχίζουν να βαδίζουν στο ίδιο μοτίβο με τα λεφτά του μπαμπά και της μαμάς ενώ εγώ βρισκόμουν στο νοσοκομείο και προσπαθούσα να προσαρμοστώ στη νέα πραγματικότητα. Ποτέ δεν με ένοιαξε η φοιτητική ζωή, το αυτοκίνητο, τα ξενύχτια και η καλοπέραση γενικότερα. Τώρα αν θες μπορείς να πεις ότι δεν είμαι ψυχικά καλά ;).Tο μόνο που ήθελα και συνεχίζω να θέλω είναι να ανεξαρτητοποιηθώ οικονομικά και έτσι να αρχίσω να ζω μόνος μου σιγά-σιγά. Ο λόγος που επιλέγω να κάνω την θητεία μου στον στρατό ως πρώτο βήμα είναι για να δω αν όντως θα μου άρεσε να έκανα αυτό το επάγγελμα για όλη μου την ζωή, γιατί καλώς ή κακώς όταν πάει ένας 18χρονος να μπει σε μια τέτοια σχολή βαδίζει στα τυφλά. Φυσικά όλα αυτά δεν τα ήξερες αλλά στα λέω για να τα μάθεις. Όλη αυτή η ανωνυμία που προσφέρει το ίντερνετ δεν αντιλέγω, απαιτεί κριτική απέναντι σε όλα και σε όλους. Αλλά, στην συγκεκριμένη περίπτωση, το ότι ήθελα να καταταχθώ τόσο πολύ και σε αυτόν το μήνα κιόλας μπορεί εύκολα να το καταλάβει κάποιος με βάση τα παραπάνω.

Συνοψίζοντας:
1. Είχα πάρει αναβολή για λόγους υγείας αλλά εφόσον ξεπεράστηκε το συγκεκριμένο πρόβλημα δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να μην μπορώ να πάω ειδικές δυνάμεις. Το ότι θα βρω δίοδο πάντως, στο εγγυώμαι.
2. Ευτυχώς υπήρξε και μια πλήρης απάντηση σε ένα από τα ερωτήματά μου. Το Γενικό Επιτελείο Στρατού λοιπόν είναι που κρίνει το αν και πότε θα κληθεί κάποιος για κατάταξη.
3. Ειδικές δυνάμεις είναι εύκολο να μπεις αλλά σίγουρα δεν είναι το ίδιο εύκολο να βγεις επιτυχώς. Δεν έχει καμία σχέση το αν στην αίτηση την οποία κάνεις δηλώσεις ειδικές δυνάμεις αφού σε όποιο στρατόπεδο και να σε στείλουν πάλι, περνώντας κάποια αθλήματα, μπορείς
να πας στο Μεγάλο Πεύκο αν το θες τόσο πολύ.

Όπως και σε όλη μου την ζωή έτσι και τώρα απάντησα μόνος μου στα ερωτήματά μου. Γιατί τελικά μερικές φορές ο καλύτερος σύμβουλος είναι μόνο ο εαυτός μας αλλά αξίζει να ψάχνεις και για πρόσωπα που μπορούν να σε καθοδηγήσουν.

Φιλικά,
ένας στρατόκαβλος

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Πότε παρουσιάζομαι στο στρατό (2011)

Δημοσίευση από Greek_Army »

stratokavlos έγραψε:
Συνοψίζοντας:
1. Είχα πάρει αναβολή για λόγους υγείας αλλά εφόσον ξεπεράστηκε το συγκεκριμένο πρόβλημα δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να μην μπορώ να πάω ειδικές δυνάμεις. Το ότι θα βρω δίοδο πάντως, στο εγγυώμαι.
2. Ειδικές δυνάμεις είναι εύκολο να μπεις αλλά σίγουρα δεν είναι το ίδιο εύκολο να βγεις επιτυχώς.Δεν έχει καμία σχέση το αν στην αίτηση την οποία κάνεις δηλώσεις ειδικές δυνάμεις αφού σε όποιο στρατόπεδο και να σε στείλουν πάλι, περνώντας κάποια αθλήματα, μπορείς
να πας στο Μεγάλο Πεύκο αν το θες τόσο πολύ.



1. Στις ειδικές δυνάμεις δεν παίρνουνε άτομα που έχουνε πάρει αναβολή για λόγους υγείας, τώρα αν έχεις βύσμα και το καταφέρεις αυτό είναι ένα άλλο θέμα.
2. Αυτό το γνωρίζω φίλε μου και όταν περάσει το κλιμάκιο θα σας το τονίσουνε ότι άτομα που έχουνε πάρει αναβολή για λόγους υγείας. Καλύτερα να μην μπούνε στον κόπο να δώσουνε αθλήματα
Nikos4
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Τρί Ιαν 11, 2011 10:43 pm
Επικοινωνία:

Πότε παρουσιάζομαι στο στρατό (2011)

Δημοσίευση από Nikos4 »

Greek_Army έγραψε:
stratokavlos έγραψε:
Συνοψίζοντας:
1. Είχα πάρει αναβολή για λόγους υγείας αλλά εφόσον ξεπεράστηκε το συγκεκριμένο πρόβλημα δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να μην μπορώ να πάω ειδικές δυνάμεις. Το ότι θα βρω δίοδο πάντως, στο εγγυώμαι.
2. Ειδικές δυνάμεις είναι εύκολο να μπεις αλλά σίγουρα δεν είναι το ίδιο εύκολο να βγεις επιτυχώς.Δεν έχει καμία σχέση το αν στην αίτηση την οποία κάνεις δηλώσεις ειδικές δυνάμεις αφού σε όποιο στρατόπεδο και να σε στείλουν πάλι, περνώντας κάποια αθλήματα, μπορείς
να πας στο Μεγάλο Πεύκο αν το θες τόσο πολύ.



1. Στις ειδικές δυνάμεις δεν παίρνουνε άτομα που έχουνε πάρει αναβολή για λόγους υγείας, τώρα αν έχεις βύσμα και το καταφέρεις αυτό είναι ένα άλλο θέμα.
2. Αυτό το γνωρίζω φίλε μου και όταν περάσει το κλιμάκιο θα σας το τονίσουνε ότι άτομα που έχουνε πάρει αναβολή για λόγους υγείας. Καλύτερα να μην μπούνε στον κόπο να δώσουνε αθλήματα


Γιατί δεν σχολίασες και το υπόλοιπο μήνυμα του; Θα είχε πλάκα Εικόνα

ΓΙΑΝΝΗΣ

Πότε παρουσιάζομαι στο στρατό (2011)

Δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗΣ »

Φιλε και εγω δηλωςα εθελοντης πεζοναυτης και ειμαι γεννημενος το 1993 τον ιανουαριο και δηλωςα για τον μαιο. θα με παρουν η οχι?
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Πότε παρουσιάζομαι στο στρατό (2011)

Δημοσίευση από Greek_Army »

ΓΙΑΝΝΗΣ έγραψε:Φιλε και εγω δηλωςα εθελοντης πεζοναυτης και ειμαι γεννημενος το 1993 τον ιανουαριο και δηλωςα για τον μαιο. Θα με παρουν η οχι;


Αν χρειάζονται άτομα στην εσσό του μαιου θα σε πάρουνε
Xristoss
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 03, 2011 2:46 am
Επικοινωνία:

Πότε παρουσιάζομαι στο στρατό (2011)

Δημοσίευση από Xristoss »

Καλημέρα παιδιά είμαι γεννημένος 29/3/1992 και τώρα σε 26 μέρες κλείνω τα 19 μου έχει 1 χρόνο που πέρασα περιοδεύων ποτε θα φύγω εγώ; Ευχαριστώ πολύ φιλικά χρηστος
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Πότε παρουσιάζομαι στο στρατό (2011)

Δημοσίευση από Greek_Army »

Xristoss έγραψε:καλημέρα παιδιά είμαι γεννημένος 29/3/1992 και τώρα σε 26 μέρες κλείνω τα 19 μου έχει 1 χρόνο που πέρασα περιοδεύων ποτε θα φύγω εγώ?; ευχαριστώ πολύ φιλικά χρηστος


Ίσως και τον Μαιο
Αλέκος

Πότε παρουσιάζομαι στο στρατό (2011)

Δημοσίευση από Αλέκος »

Καλησπέρα παιδιά, θα ήθελα να ρωτήσω κάτι. Παρουσιάζομαι τον Μάιο, δεν μου έχει έρθει βέβαια το χαρτί ακόμα, όμως κάτι μου προέκυψε με τη σχολή μου και θα ήθελλα να μπω τον Νοέμβρη. Τί μπορώ να κάνω; ευχαριστώ

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Πότε παρουσιάζομαι στο στρατό (2011)

Δημοσίευση από Greek_Army »

Αλέκος έγραψε:Καλησπέρα παιδιά, θα ήθελα να ρωτήσω κάτι. Παρουσιάζομαι τον Μάιο, δεν μου έχει έρθει βέβαια το χαρτί ακόμα, όμως κάτι μου προέκυψε με τη σχολή μου και θα ήθελλα να μπω τον Νοέμβρη. Τί μπορώ να κάνω;ευχαριστώ



Αν πήρες αναβολή για σπουδές και την έκοψες Δεν μπορείς να κάνεις τίποτα. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να πάρεις Αναβολή για κοινωνικούς λόγους και να παρουσιαστείς τον Αύγουστο αλλίως θα παρουσιαστείς και θα πάρεις 6μηνη Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους ώστε να μπεις αργότερα
Αλανας

Πότε παρουσιάζομαι στο στρατό (2011)

Δημοσίευση από Αλανας »

Γεννηθηκα το μαιο του 1992 δεν εχο παρει αναβολη ουτε τπτ και περασα περιοδευων στα 17 ξερει κανενας ποτε μπαινω;
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες