Μειωμένη θητεία και μεταθέσεις

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
Bill-nurse
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Τετ Αύγ 26, 2015 9:45 pm
Επάγγελμα: Νοσηλευτής
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία και μεταθέσεις

Δημοσίευση από Bill-nurse »

Καλησπερα και παλι παιδια! Ειμαι ο μεσαίος απο 3 αδέρφια που είμαστε το πρωτο ειναι κοριτσι μετα εγω κ ο μικροτερος αδερφος μου! Δικαιουμαι να κανω χρήση του δικαιώματος για 8μηνη θητεια;
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία και μεταθέσεις

Δημοσίευση από dn24 »

Bill-nurse έγραψε: Καλησπερα και παλι παιδια! Ειμαι ο μεσαίος απο 3 αδέρφια που είμαστε το πρωτο ειναι κοριτσι μετα εγω κ ο μικροτερος αδερφος μου! Δικαιουμαι να κανω χρήση του δικαιώματος για 8μηνη θητεια;
εδώ
Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
CrazyEce91

Μειωμένη θητεία και μεταθέσεις

Δημοσίευση από CrazyEce91 »

Καλησπέρα, Κατατάσσομαι στο Πεζικό στην Καλαμάτα που είναι και ο τόπος καταγωγής μου στις 18/1. Δικαιούμαι κατ'εξάιρεση μετάθεση και έχω μαζέψει όλα τα απαιτούμενα χαρτιά. Που θα πρέπει να τα καταθέσω; Ακόμα, από ότι ξέρω σε βάζουν να δηλώσεις 3-4 περιοχές που θα ήθελες να πας μετά το κέντρο. Εγώ θα πρέπει να δηλώσω πρώτα την Καλαμάτα ή δεν έχει σημασία;
Ευχαριστώ

dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία και μεταθέσεις

Δημοσίευση από dn24 »

CrazyEce91 έγραψε: Καλησπέρα, Κατατάσσομαι στο Πεζικό στην Καλαμάτα που είναι και ο τόπος καταγωγής μου στις 18/1. Δικαιούμαι κατ'εξάιρεση μετάθεση και έχω μαζέψει όλα τα απαιτούμενα χαρτιά. Που θα πρέπει να τα καταθέσω; Ακόμα, από ότι ξέρω σε βάζουν να δηλώσεις 3-4 περιοχές που θα ήθελες να πας μετά το κέντρο. Εγώ θα πρέπει να δηλώσω πρώτα την Καλαμάτα ή δεν έχει σημασία; Ευχαριστώ

Τα χαρτιά, τα καταθέτεις στο κέντρο μόλις παρουσιαστείς, με δικιά σου ευθύνη για την εγκαιρότητα της καταθέσεως. Πρώτα Καλαμάτα, προφανώς. Κατα τα λοιπά, βλέπεις και διαβάζεις στο σωστό θέμα .
Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Άβαταρ μέλους
lakis23
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Ιαν 08, 2016 7:28 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία και μεταθέσεις

Δημοσίευση από lakis23 »

Είμαι ο μόνος γιος πολύτεκνης οικογένειας, οι γονείς μου έχουν χωρίσει και η μητέρα μου έχει υψηλό ποσοστό αναπηρίας. Δεν γνωρίζω ακόμα τη διάρκεια της θητείας μου. Μπορείτε να με βοηθήσετε;
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία και μεταθέσεις

Δημοσίευση από dn24 »

lakis23 έγραψε: Είμαι ο μόνος γιος πολύτεκνης οικογένειας, οι γονείς μου έχουν χωρίσει και η μητέρα μου έχει υψηλό ποσοστό αναπηρίας. Δεν γνωρίζω ακόμα τη διάρκεια της θητείας μου. Μπορείτε να με βοηθήσετε;
Μετα χαράς να σε βοηθήσουμε, για αυτό είμαστε εδώ.1. Διαβάζεις τις προηγούμενες του topic αυτού.2. Διαβάζεις εδώ 3. Διαβάζεις εδώ 4. Διαβάζεις εδώ 5. Διαβάζεις εδώ Σε παραπέμπω, διότι αυτά έχουν απαντηθεί πάμπολες φορές, και δεν επιτρέπεται να απαντάμε ξανα και ξανά τα ίδια, πλήν φυσικά απο κάτι το οποίο δεν υπάρχει σαν θέμα ή δεν έχει απαντηθεί, καλή σου ανάγνωση.
Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
ziaba
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 260
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 22, 2014 4:30 pm
Τοποθεσία: Παντού
Επάγγελμα: Βοηθός χειριστή πριονοκορδέλας
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία και μεταθέσεις

Δημοσίευση από ziaba »

Μ αρεσει που θελουν να ναι σε ειδικα οπλα (να το παιζουν μαγκεςΕικόνα) και να κανουν 8μηνο εεεεε οχι ρε στονεα δεν παει ετσι
Πολίτης !!!336 !!!
Δημήτρης

Μειωμένη θητεία και μεταθέσεις

Δημοσίευση από Δημήτρης »

Καλημέρα. Είμαι 8μηνος και έχω κάνει χαρτιά για μετάθεση. Το θέμα είναι ότι έγινε ένα πρόβλημα και μου είπαν ότι παίζει να καθυστερήσει η μετάθεση μου. Και καλά ότι δεν εμφανιζομουν στο σύστημα του ΓΕΣ. Παίζει να γίνει κάτι τέτοιο; δεν πρέπει να φύγω στο 5μηνο όπως και να έχει;
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία και μεταθέσεις

Δημοσίευση από dn24 »

Δημήτρης έγραψε:Καλημέρα. Είμαι 8μηνος και έχω κάνει χαρτιά για μετάθεση. Το θέμα είναι ότι έγινε ένα πρόβλημα και μου είπαν ότι παίζει να καθυστερήσει η μετάθεση μου. Και καλά ότι δεν εμφανιζομουν στο σύστημα του ΓΕΣ. Παίζει να γίνει κάτι τέτοιο; Δεν πρέπει να φύγω στο 5μηνο όπως και να έχει;


Καλώστον Δημήτρη. Απο την στιγμή που τηρείς τις προϋποθέσεις Για μειωμένη θητεία, την δικαιούσαι και θα την πάρεις.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Δημήτρης

Μειωμένη θητεία και μεταθέσεις

Δημοσίευση από Δημήτρης »

Ξέρουμε ποτέ δίνουν πάνω κάτω τις μεταθέσεις; λίγο πριν λίγο μετά; Γτ 9/2/16 π κλείνω 5 μήνες είναι Τρίτη και την αμέσως επόμενη 10/2 έχω ορκομωσια στην σχολή μου!! Μαζί και στο ότι το πρώτο γραφείο δεν είναι καθόλου πρόθυμο να με βοηθήσει στο θέμα αυτό π έχω. Έχω ένα άγχος όσο να ναι
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία και μεταθέσεις

Δημοσίευση από dn24 »

Δημήτρης έγραψε:Ξέρουμε ποτέ δίνουν πάνω κάτω τις μεταθέσεις; Λίγο πριν λίγο μετά; Γτ 9/2/16 π κλείνω 5 μήνες είναι Τρίτη και την αμέσως επόμενη 10/2 έχω ορκομωσια στην σχολή μου! Μαζί και στο ότι το πρώτο γραφείο δεν είναι καθόλου πρόθυμο να με βοηθήσει στο θέμα αυτό π έχω. Έχω ένα άγχος όσο να ναι


Με την συμπλήρωση του 5μηνου. Λίγο μετά θα πάρεις την μετάθεση σου Δημήτρη.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
lnl.4

Μειωμένη θητεία και μεταθέσεις

Δημοσίευση από lnl.4 »

Καλησπέρα.

Ο πατέρας μου έχει αναπηρία πάνω από το όριο για το 8μηνο της θητείας.

Πρέπει να περάσει από στρατιωτικούς γιατρούς όμως για να επωθεληθώ από αυτό ή γίνεται με τα απαραίτητα δικαιολογητικά ( Πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης, Βεβαίωση από Δηµόσιο Νοσοκοµείο για την πάθηση και το ποσοστό αναπηρίας, Βεβαίωση Δήµου ή Κοινότητας ότι συνοικούν µετά του γονέα) ;

Ευχαριστώ!

dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία και μεταθέσεις

Δημοσίευση από dn24 »

lnl.4 έγραψε:Καλησπέρα.

Ο πατέρας μου έχει αναπηρία πάνω από το όριο για το 8μηνο της θητείας.

Πρέπει να περάσει από στρατιωτικούς γιατρούς όμως για να επωθεληθώ από αυτό ή γίνεται με τα απαραίτητα δικαιολογητικά (Πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης, Βεβαίωση από Δηµόσιο Νοσοκοµείο για την πάθηση και το ποσοστό αναπηρίας, Βεβαίωση Δήµου ή Κοινότητας ότι συνοικούν µετά του γονέα) ;

Ευχαριστώ!

Καλησπέρα φίλε μου και σε εσένα, σε ευχαριστούμε για την εμπιστοσύνη σου στο φόρουμ, πάμε στο ερωτημά σου.

Το ποσοστό της αναπηρίας του, θα το αποδείξει με βεβαίωση -σε ισχύ- απο τον ασφαλιστικό του φορέα (πχ ΙΚΑ, κτλ),όπου να αναγράφεται ευκρινώς το ποσοστό αναπηρίας του πατρός σου (άνω του 67%). Επιπλέον πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης. Βεβαίωση απο δημόσιο νοσοκομείο δεν χρειάζεται εαν υπάρχει η παραπάνω βεβαίωση που σου είπα.

Τέλος, απαιτείται και η βεβαίωση Δήμου ή Κοινότητας ότι συνοικείς μετά του γονέα (έκδοση εντός τελευταίου μήνα).

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
akis337
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Παρ Φεβ 05, 2016 4:40 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία και μεταθέσεις

Δημοσίευση από akis337 »

Καλησπερα, δικαιουμαι μειωμενη θητεια-προστατης και στην στρατολογια που εκανα την διακοπη αναβολης μου ειπαν οτι τα χαρτια για την μειωμενη θα τα καταθεσω αφου ορκιστω στο κεντρο.
Ισχυει κατι τετοιο οντως η να παρω τα πιστοποιητικα μαζι μου στο κεντρο για παν ενδεχομενο;
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία και μεταθέσεις

Δημοσίευση από dn24 »

akis337 έγραψε:Καλησπερα, δικαιουμαι μειωμενη θητεια-προστατης και στην στρατολογια που εκανα την διακοπη αναβολης μου ειπαν οτι τα χαρτια για την μειωμενη θα τα καταθεσω αφου ορκιστω στο κεντρο.
Ισχυει κατι τετοιο οντως η να παρω τα πιστοποιητικα μαζι μου στο κεντρο για παν ενδεχομενο;


Στο κέντρο θα τα καταθέσεις ως προς αυτό σωστά σου είπαν, αλλά το ότι σου είπαν μετά την ορκομωσία, δεν στο συστήνω, και σου συνιστώ την προσοχή. Αμέσως, την επόμενη μέρα Ή τις πρώτες μέρες τέλοσπάντων, αφότου παρουσιαστείς, θα πας στο 1ο γραφείο του κέντρου, και θα καταθέσεις τα χαρτιά σου.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες