Μειωμένη θητεία - Τρίτεκνοι

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
Adonekos
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Παρ Ιαν 04, 2013 5:27 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Τρίτεκνοι

Δημοσίευση από Adonekos »

Ναι ομως ο σχετικος νομος λεει ο Μεγαλυτερος η ο Μονος απο τα τρια ζωντα αδερφια
. Σε αυτη την περιπτωση ειμαι ο μονος που θα ασκησει το δικαιωμα
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Τρίτεκνοι

Δημοσίευση από Greek_Army »

Για να κάνεις μειωμένη θητεία τα αδέρφια σου θα έπρεπε να βγούνε ανίκανα για κάθε εργασία με λίγα λόγια να έπαιρναν απαλλαγή από τον στρατό.
Άβαταρ μέλους
panos2171
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 413
Εγγραφή: Τετ Απρ 13, 2011 2:41 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Τρίτεκνοι

Δημοσίευση από panos2171 »

KΑι μια απάντηση σε μένα αν γίνεται.

panos2171 έγραψε:Αν πάω ΔΕΑ ως ο μεγαλύτερος από τα 3 αδέρφια που είμαστε ο επόμενος θα κάνει μειωμένη θητεία;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Τρίτεκνοι

Δημοσίευση από Greek_Army »

Το από πάνω δεν σε καλύπτει; Πρέπει να απαντάω στον καθένα σας ξεχωριστά;
Γιάννης

Μειωμένη θητεία - Τρίτεκνοι

Δημοσίευση από Γιάννης »

Καλησπέρα. Είμαι τρίτεκνος δεύτερος στη σειρά αλλά ο πρώτος αδελφός δεν πήγε φαντάρος λόγω του ότι μπήκε ως μόνιμος στο ναυτικό. Εγω δικαιούμαι μείωση στη θητεία; Ευχαρισρώ
soutouri

Μειωμένη θητεία - Τρίτεκνοι

Δημοσίευση από soutouri »

Καλησπέρα,
Είμαι ο μικρότερος αδερφός από 3 αδέρφια από πατέρα, οι οποίοι είναι μονιμοι κατοικοι εξωτερικού και δεν έχουν υπηρετήσει στον ελληνικό στρατό. Υπηρετώ αυτή την στιγμή τη θητεία μου, υπάρχει κάποια περίπτωση να δικαούμαι 8 μηνη θητεία;

Υ. Γ συγνώμη αν υπήρχε άλλο παρόμοιο ποστ αλλά δεν το βρήκα.
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Τρίτεκνοι

Δημοσίευση από dn24 »

soutouri έγραψε:Καλησπέρα,
Είμαι ο μικρότερος αδερφός από 3 αδέρφια από πατέρα, οι οποίοι είναι μονιμοι κατοικοι εξωτερικού και δεν έχουν υπηρετήσει στον ελληνικό στρατό. Υπηρετώ αυτή την στιγμή τη θητεία μου, υπάρχει κάποια περίπτωση να δικαούμαι 8 μηνη θητεία;

Υ. Γ συγνώμη αν υπήρχε άλλο παρόμοιο ποστ αλλά δεν το βρήκα.


Καλησπέρα και σε εσένα φίλε μου. Μας είπες για τα αδέρφια σου. Για εσένα δεν μας είπες. Θα σε ρωτήσω Διότι τίποτα δεν θεωρώ δεδομένο πριν σιγουρευτώ για όλα τα στοιχεία που θέλω να έχω στην διάθεση μου ώστε να δώσω μια υπεύθυνη απάντηση. Εσύ λοιπόν προσωπικά είσαι μόνιμος κάτοικος εξωτερικού, κ έχεις μείνει στην Ελλάδα (εννοείται πριν παρουσιαστείς στον στρατό) για χρονικό διάστημα μεγαλύτερο των 6 μηνών;

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
ΦΑΝΤΑΡΟΣ

Μειωμένη θητεία - Τρίτεκνοι

Δημοσίευση από ΦΑΝΤΑΡΟΣ »

Καλησπερα σας! θα ηθελα να ρωτησω αν ο αδερφος μου που θα παρουσιαστει στο ναυτικο την τριτη δικαιουται μειωενη θητεια; ειμαστε τρια αδερφια τα δυο παντρεμενα και αυτος που θα παει φανταρος ειναι ο δευτερος. ο μεγαλυτερος δεν ειχε κανει μειωμενη θητεια το 2003. ευχαριστω πολυ!
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Τρίτεκνοι

Δημοσίευση από dn24 »

ΦΑΝΤΑΡΟΣ έγραψε:Καλησπερα σας! Θα ηθελα να ρωτησω αν ο αδερφος μου που θα παρουσιαστει στο ναυτικο την τριτη δικαιουται μειωενη θητεια; Ειμαστε τρια αδερφια τα δυο παντρεμενα και αυτος που θα παει φανταρος ειναι ο δευτερος. Ο μεγαλυτερος δεν ειχε κανει μειωμενη θητεια το 2003. Ευχαριστω πολυ!


Καλησπέρα και σε εσένα.Μόνο το 1ο τέκνο από τα 3 δικαιούται μειωμένη θητεία, και ας μην έκανε μειωμένη το 1ο, τα υπόλοιπα δεν δικαιούνται διότι δεν μεταφέρεται το δικαίωμα της μειωμένης θητείας. Για την ιστορία αν δικαιούταν στο ΠΝ θα έκανε 9-μηνη θητεία.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
ABK59
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2013 8:35 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Τρίτεκνοι

Δημοσίευση από ABK59 »

Γεια Σας.Τον Δεκέμβριο του 2013 τελειώνει η αναβολή μου λόγω σπουδών σε πανεπιστήμιο του εξωτερικού. Εκείνο που θα ήθελα να μου πείτε, είναι αν θα κάνω μειωμένη στρατιωτική θητεία, λόγω του ότι έχω μία μεγαλύτερη από εμένα αδελφή - 29 ετών και έναν μικρότερο από εμένα αδελφό - 15 ετών, δηλαδή ανήκω σε τρίτεκνη οικογένεια.

Επίσης, επειδή έχω ένα τέκνο εκτός γάμου που όμως το έχω αναγνωρίσει, αλλά ζει στο εξωτερικό με την μητέρα του η οποία έχει και την επιμέλειά του, θα μπορώ κατά την διάρκεια της στρατιωτικής μου θητείας να τους επισκέπτομαι στο εξωτερικό όταν θα έχω κάποια άδεια;

Ευχαριστώ πολύ.

Βασίλης

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Τρίτεκνοι

Δημοσίευση από Greek_Army »

1. Διάβασε το άρθρο
2. Κανονικά απαντάμε μόνο σε ερωτήματα που έχουνε σχέση με τον τίτλο του θέματος, τα άσχετα ερωτήματα σβήνονται, τέλος πάντων επειδή είσαι νέο μέλος θα σε βοηθήσω άλλα την επόμενη φορά φρόντισε να τηρείς τους κανόνες σχετικά με την δομή των δημοσιεύσεων.

Άδεια για ταξίδι στο εξωτερικό
ΓΙΩΡΓΟΣ19911991
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 21, 2013 1:26 am
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Τρίτεκνοι

Δημοσίευση από ΓΙΩΡΓΟΣ19911991 »

Γεια σας!
ειμαστε 3 αδερφια και ειμαι το μονο αγορι αλλα η μια αδερφη μου ειναι παντρεμενη πεζει ρολο αυτο ;
ReD-RevolutioN
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2011 4:46 am
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Τρίτεκνοι

Δημοσίευση από ReD-RevolutioN »

Οχι δεν παιζει ρολο κανεις 8μηνο κανονικα.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες