Ειδικότητες στο στρατό

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Ειδικότητες στο στρατό

Δημοσίευση από Greek_Army »

Εσύ δεν ζητάς μετάταξη, αλλά αλλαγή ειδικότητας κάτι το οποίο δεν γίνεται
angy birds

Ειδικότητες στο στρατό

Δημοσίευση από angy birds »

Σκοπευτής-Πυροβολητής ρυμ. Πυρ.(Μουσικός) Τι ειδικοτητα ειναι και τι σχεση εχει ο Πυροβολητης με το μουσικος;

Κωστας

Ειδικότητες στο στρατό

Δημοσίευση από Κωστας »

Καλημερα παιδια κι εγω σημερα πηρα το χαρτι και λεει 11ο ΣΠ τριπολη και διπλα ΟΔΕΡΠΑΣ.
Εγω ομως εχω χαρτι μαγειρικης απο σχολη και θελω να παρω την ειδικοτητα του μαγειρα. Μπορει να φαω και ακυρο δηλαδη και να παω οδηγος ερπυστριοφορου;(δηπλωμα δεν εχω)
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11204
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Ειδικότητες στο στρατό

Δημοσίευση από Nassos »

Μάγειρας ή βοηθός μάγειρα θα γίνεις.
AOrtoulidis
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Παρ Οκτ 12, 2012 9:55 pm
Επικοινωνία:

Ειδικότητες στο στρατό

Δημοσίευση από AOrtoulidis »

Κατατάσσομαι με την ΕΣΣΟ που ακολουθεί ως πεζικάριος στο Κέντρο Μηχανικού (ΚΕΜΧ) στο Ναύπλιο όχι ώς μηχανικός. Τι ειδικότητα θα πάρω από εκεί; Ας μας πει κάποιος, στους πεζικάριους τι ειδικότητες δίνονται και αν μπορώ να χρησιμοποιήσω την καταρτισή μου ως ηλεκτρολόγος για να πάρω μια ειδικότητα στο επάγγελμά μου.
Άβαταρ μέλους
ntinntan
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 26, 2012 6:42 am
Επικοινωνία:

Ειδικότητες στο στρατό

Δημοσίευση από ntinntan »

Παιδια καλησπερα. Θα ηθελα μετα την εξεταστικη του Σεπτεμβρη του 2013, να καταταγω στο στρατο. Εχω παρει επαγγελματικο πτυχιο χειριστη αεροπλανων και αυτη τη στιγμη ειμαι σε σχολη μηχανικων αεροσκαφων.

Αυτο που θα ηθελα θα ηταν κατα τη διαρκεια της θητειας μου να ασχοληθω με κατι το αεροπορικο, δηλαδη σε μια βαση συντηρησης, σε ρανταρ, κατι τετοιο. Θα ηθελα δηλαδη να μου πειτε αν καταταγω σε οποιοδηποτε απο τα σωματα, τι ειδικοτητες γυρω απο το αεροπορικο στοιχειο υπαρχουν για να ζητησω και να προσπαθησω να παω.

PanosGrs
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Φεβ 18, 2013 8:06 pm
Επικοινωνία:

Ειδικότητες στο στρατό

Δημοσίευση από PanosGrs »

Καλησπέρα σας. Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με την Ειδικότητα μέσα στον στρατό. Στην "online" ενημέρωση που παρέχει η επίσημη ιστοσελίδα του στρατού αναφέρει πως έχω επιλεγεί " Πεζικό (Βαρέα Όπλα) " στο ΚΕΥΠ Λαμίας. Η ερώτηση μου είναι. Η μοναδική επιλογή ειδικότητας δηλαδή Βαρέα Όπλα είναι και η τελική ή θα επακολουθήσει μια νέα ειδικότητα βάσει των σπουδών μου στο κέντρο η οποία είναι μαγειρική τέχνη (έχω αποστείλει Πτυχίο). Με λίγα λόγια εγώ που επιθυμώ να υπηρετήσω σαν μάγειρας στον στρατό θα μπορέσω ή η επιλογή "Βαρέα Όπλα" είναι και η τελική;

Ευχαριστώ πολύ, Παναγιώτης.
JohnKr
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 17, 2009 5:17 am
Επικοινωνία:

Ειδικότητες στο στρατό

Δημοσίευση από JohnKr »

Άμα είσαι μάγειρας θα γίνεις μάγειρας μάλλον. Για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο δήλωσε το και στο κέντρο. Επίσης μην ανησυχείς για την ένδειξη "Βαρέα Όπλα". Είναι κατηγορία οπλικών συστημάτων του στρατού και περιλαμβάνει καμιά δεκαριά ειδικότητες που ασχολούνται με όλμους, πολυβόλα, αντιαρματικές ρουκέτες... Και πάει λέγοντας. Η ένδειξη σημαίνει πως αν πάρεις ειδικότητα θα αφορά χειρισμό κάποιον από τα παραπάνω οπλικά συστήματα.
Αν δεν πάρεις ειδικότητα μάγειρα, πες στην μονάδα που θα πας μετά το κέντρο ότι έχεις πτυχίο μαγειρικής και μπορείς να βοηθήσεις στα μαγειρεία να φτιάξουν το φαγητό.
spiros06
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Τρί Φεβ 19, 2013 10:41 am
Επικοινωνία:

Ειδικότητες στο στρατό

Δημοσίευση από spiros06 »

Παιδιά ορκίστηκα, έχω άδεια και ξαναμπαίνω Τετάρτη 24/4 στο ΚΕΝ Αυλώνας. Πόσες μέρες θα μέινω εκεί μέχρι να μου δώσουν ειδικότητα και να με στείλουν σε κάποιο στρατόπεδο?
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11204
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Ειδικότητες στο στρατό

Δημοσίευση από Nassos »

Αναλόγως της ειδικότητας και του Όπλου στο οποίο είσαι.
spiros06
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Τρί Φεβ 19, 2013 10:41 am
Επικοινωνία:

Ειδικότητες στο στρατό

Δημοσίευση από spiros06 »

Nassos έγραψε: Αναλόγως της ειδικότητας και του Όπλου στο οποίο είσαι.
Το ΜΟΥΣΙΚΟ ΣΩΜΑ του ΓΕΣ λόγω αυξημένων προσόντων με προτεινε να πάρω ειδικότητα Μουσικος. Αλλά η τελική απόφαση λαμβάνεται από την Δ/νση Οπλιτών Θητείας. Υπάρχει περιπτωση τελικά να μη πάρω την ειδικότητα του μουσικού; Μενω Θεσ/νίκη, μπορεί να με στείλουν στο Μουσικό σώμα της Θεσ/νίκης?
epistimonaspatra
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Παρ Ιαν 11, 2013 5:10 pm
Επικοινωνία:

Ειδικότητες στο στρατό

Δημοσίευση από epistimonaspatra »

Καλησπερα. Τεταρτη 17-4 μπαινω ξανα στην μοναδα για να μαθω που θα παρω μεταθεση... Ειμαι στο 11ο Συνταγμα Τριπολης... Ειδικοτιτα δεν ειχε πανω το σημειωμα καταταξης... Ξερουμε αρχικα τι ειδικοτιτες δινει αυτο το κεντρο;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Ειδικότητες στο στρατό

Δημοσίευση από Greek_Army »

spiros06 έγραψε:
Nassos έγραψε: Αναλόγως της ειδικότητας και του Όπλου στο οποίο είσαι.
Το ΜΟΥΣΙΚΟ ΣΩΜΑ του ΓΕΣ λόγω αυξημένων προσόντων με προτεινε να πάρω ειδικότητα Μουσικος. Αλλά η τελική απόφαση λαμβάνεται από την Δ/νση Οπλιτών Θητείας. Υπάρχει περιπτωση τελικά να μη πάρω την ειδικότητα του μουσικού; Μενω Θεσ/νίκη, μπορεί να με στείλουν στο Μουσικό σώμα της Θεσ/νίκης;


Μουσικός στο στρατό


Όσο για την μετάθεση ο Έβρος σε περιμένει.
Skroutz

Ειδικότητες στο στρατό

Δημοσίευση από Skroutz »

Καλησπέρα,

να ρωτήσω αλλαγή ειδικότητας λόγω κοινωνικών κριτηρίων ή προσόντων πχ. Πτυχίο ΑΕΙ, μεταπτυχιακό,(ενδεχομένως σε συνδυασμό με μέσο) μπορεί να γίνει;

Ευχαριστώ

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης