ΥΕΑ: Τι μισθό παίρνουν οι Δόκιμοι;

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
MagicMushroom
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 18, 2016 1:18 am
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Τι μισθό παίρνουν οι Δόκιμοι;

Δημοσίευση από MagicMushroom »

Καλησπέρα. Θα καταταχθώ λογικα με την στ εσσο Νοεμβριου πεζικο και λογικα στα Γρεβενά 586 Μ/ΤΠ καθως είμαι απο Κοζάνη και εχω μαθει απο γνωστους οτι εκει πηγαίνουν αρχικα της περιοχής. Επειτα και αφου με το καλο περασω τις εξετασεις για ΥΕΑ που θελω να παω θα παρουσιαστώ στη ΣΕΑΠ στην Κρήτη σωστα;

Ερωτ1: Αν ζητησω μεταθεση η κατ εξαιρεση μετάθεση για Κοζανη επειτα απο την εκπαίδευση στη σεαπ θα παιρνω τον μισθό ΔΕΑ η οχι εφοσον θα ειμαι στην περιοχή μου κ οχι μακρια απο αυτη.

Ερωτ2: Ποσα χλμ μακρια πρεπει να ειναι στο περιπου για να μη θεωρειται κοντα στον τόπο διαμονής;

Επισης αν μπορει καποιος να μου παραθέσει αν υπαρχει καποιο θεματικό πεδίο στο φόρουμ για το περιεχομενο της εκπαίδευσης στη ΣΕΑΠ.Εικόνα

Ευχαριστω εκ των προτέρων

Άβαταρ μέλους
Avatar
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2011 4:59 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Τι μισθό παίρνουν οι Δόκιμοι;

Δημοσίευση από Avatar »

MagicMushroom έγραψε:Καλησπέρα. Θα καταταχθώ λογικα με την στ εσσο Νοεμβριου πεζικο και λογικα στα Γρεβενά 586 Μ/ΤΠ καθως είμαι απο Κοζάνη και εχω μαθει απο γνωστους οτι εκει πηγαίνουν αρχικα της περιοχής. Επειτα και αφου με το καλο περασω τις εξετασεις για ΥΕΑ που θελω να παω θα παρουσιαστώ στη ΣΕΑΠ στην Κρήτη σωστα;

Ερωτ1: Αν ζητησω μεταθεση η κατ εξαιρεση μετάθεση για Κοζανη επειτα απο την εκπαίδευση στη σεαπ θα παιρνω τον μισθό ΔΕΑ η οχι εφοσον θα ειμαι στην περιοχή μου κ οχι μακρια απο αυτη.

Ερωτ2: Ποσα χλμ μακρια πρεπει να ειναι στο περιπου για να μη θεωρειται κοντα στον τόπο διαμονής;

Επισης αν μπορει καποιος να μου παραθέσει αν υπαρχει καποιο θεματικό πεδίο στο φόρουμ για το περιεχομενο της εκπαίδευσης στη ΣΕΑΠ.Εικόνα

Ευχαριστω εκ των προτέρων



οι δόκιμοι δεν δικαιούντε μεταθέσεις κατ εξαίρεση, δηλώνεις 3 μέρη όπου προτιμάς να πας και σε στέλνουν ανάλογα με τις υπηρεσιακές ανάγκες
Αν έχεις στρατόπεδο κοντά σου πολύ πιθανόν να σε στείλουν εκεί ή κάπου κοντά

τώρα σε θέματα εκπαίδευσης τι θες ακριβώς να μάθεις αφού θα τα δεις σύντομα από κοντα ;

Εδώ είναι το θέμα για μισθούς υπάρχει γενικά θέμα για τους δόκιμους στο φορουμ
Νεοσύλλεκτος στρατιώτης 2013 Ε'ΕΣΣΟ--> ΥΕΑ/Α--> Λοχίας ΥΕΑ/Β--> ΔΕΑ(ΠΖ)--> Ανθυπολοχαγός(ΠΖ)
Άβαταρ μέλους
Σωτ0987
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Αύγ 08, 2017 8:50 pm
Τοποθεσία: Υ.Ε.Α.
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Τι μισθό παίρνουν οι Δόκιμοι;

Δημοσίευση από Σωτ0987 »

Καλησπέρα κύριοι,

Θα ήθελα να ρωτήσω εάν αυτό το άρθρο ισχύει και κυρίως αυτή η παράγραφος :

5. Α. Οι Δόκιμοι Έφεδροι Αξιωματικοί (Δ. Ε. Α.) λαμβάνουν το 53% του Μ. Κ.25 της Α Κατηγορίας.

β. Οι Ανθυπολοχαγοί Εκ Δ. Ε. Α. Λαμβάνουν το 71% του Μ. Κ.25 της Α Κατηγορίας.

Το άρθρο θα το βρείτε εδω: http://www.protothema.gr/economy/article/679479/oles-oi-allages-stous-misthous-ton-enoplon-dunameon-kai-ton-somaton-asfaleias/

Υποψήφιος ΔΕΑ

ΥΕΑ: Τι μισθό παίρνουν οι Δόκιμοι;

Δημοσίευση από Υποψήφιος ΔΕΑ »

Αυτό φίλε μου είναι για τα μισθολόγια τον μόνιμων (στρατός, λιμενικό, αστυνομία, πυροσβεστική κ. Α)
Παντελης

ΥΕΑ: Τι μισθό παίρνουν οι Δόκιμοι;

Δημοσίευση από Παντελης »

Να σας κάνω μια ερώτηση; ποσά παίρνει ένας ΥΕΑ;
ΔΕΑ

ΥΕΑ: Τι μισθό παίρνουν οι Δόκιμοι;

Δημοσίευση από ΔΕΑ »

Περιπου στα 520 ευρω

Σαν ΥΕΑ στην αρχή από σο ξέρω δεν παίρνεις τίποτα μετά που γίνεις ΔΕΑ θα πάρεις 520
Άβαταρ μέλους
vaggelis24
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Σεπ 11, 2017 1:03 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Τι μισθό παίρνουν οι Δόκιμοι;

Δημοσίευση από vaggelis24 »

Με τα νέα μισθοόγια πόσο ειναι οι καθαρές απολαβές ενός ΔΕΑ;

ΔΕΑ (ΤΘ)

ΥΕΑ: Τι μισθό παίρνουν οι Δόκιμοι;

Δημοσίευση από ΔΕΑ (ΤΘ) »

Μερικές βασικές πληροφορίες για τις οικονομικές απολαβές των ΥΕΑ και των ΔΕΑ: (γιατί στο στρατό παίζει πολύ παπατζιλίκι)

1. Όσο είσαι ΥΕΑ πληρώνεσαι μόνο και όσο και οι οπλίτες θητείας. Δεν δικαιούσαι παραπάνω χρήματα σαν ΥΕΑ είτε κατά τη διάρκεια της εκπαίδευσης είτε μετά την επιτυχή ολοκλήρωσή της, όπως λανθασμένα αναπαράγεται.

2. Η στολή του αξιωματικού χορηγείται δωρεάν και δεν την χρεώνεται ο ΥΕΑ/ΔΕΑ ούτε αφαιρείται από το μισθό του, όπως λανθασμένα αναπαράγεται.

3. Μετά την ονομασία καταβάλλεται μια προκαταβολή έναντι μισθοδοσίας ύψους 500 ευρώ, υποτίθεται για τα πρώτα έξοδα της μετάθεσης. Αυτή η προκαταβολή αφαιρείται από τον τελευταίο μισθό, ο οποίος και καταβάλλεται μειωμένος κατά 500 ευρώ.(Πολύ συχνά ο πρώτος μισθός αργεί να καταβληθεί ή καταβάλλεται μαζί με τον δεύτερο μισθό, οπότε περνάς τον πρώτο μήνα μόνο με την προκαταβολή.)

4. Με το νέο νόμο υπ' αριθμόν 4472/2017 που ψηφίστηκε στις 19.05.2017, ο μισθός του ΔΕΑ αυξάνεται στα 834,5 ευρώ το μήνα,αλλά οι ΔΕΑ πλέον δεν δικαιούνται κανένα άλλο επίδομα που λαμβάνουν οι μόνιμοι στρατιωτικοί. Το νέο μισθό δικαιούνται όσοι ονομάστηκαν ΔΕΑ από 1-1-2017. Ο νέος μισθός δεν έχει καταβληθεί ακόμη και προς το παρόν τα λογιστήρια του στρατού (ΟΛΚΕΣ) καταβάλλουν ακόμη τον παλαιό μισθό του ΔΕΑ (γύρω στα 530). Ωστόσο η αύξηση του μισθού είναι πλέον νόμος και κάποια στιγμή ο ΟΛΚΕΣ θα υποχρεωθεί να καταβάλλει την διαφορά σε όλους τους δικαιούχους και να καταβάλλει κανονικά το νέο μισθό στους νέους ΔΕΑ.[κάποιος ανωτέρω ορθώς παρέθεσε το άρθρο του νέου νόμου και κάποιος λανθασμένα σχολίασε πως αφορά μόνο τα μονιμα στελέχη (!). Ο νόμος λέει ρητά για το νέο μισθό των ΔΕΑ και ως γνωστόν ΔΕΑ είναι οι ΥΕΑ μετά την ονομασία τους.]

5. Με το νέο νόμο υπ' αριθμόν 4472/2017 που ψηφίστηκε στις 19.05.2017, ο μισθός του ανθυπολοχαγού εκ ΔΕΑ αυξάνεται στα 1118,25 ευρώ το μήνα.Ανθυπολοχαγός εκ ΔΕΑ είναι ο ΔΕΑ τον τελευταίο μήνα της θητείας του όταν ονομαστεί ανθυπολοχαγός και πάρει το αστέρι. Ισχύουν όσα και για το 4 πιο πάνω.

ΥΕΑ τον Μάρτη του 18

ΥΕΑ: Τι μισθό παίρνουν οι Δόκιμοι;

Δημοσίευση από ΥΕΑ τον Μάρτη του 18 »

Μου φαίνεται αδιανόητο να πήραν οι ΔΕΑ αύξηση 300 ευρώ. Άμα 834,5 είναι ο μεικτός μισθός, οι καθαρές απολαβές θα παραμένουν ακόμα γύρω στα 550.
υποψήφιος

ΥΕΑ: Τι μισθό παίρνουν οι Δόκιμοι;

Δημοσίευση από υποψήφιος »

Τελικά οι Δέα παίρνουν 834,5 ευρώ ή δε θα τα πάρουν ποτέ?
Nevsky_
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Τρί Δεκ 12, 2017 2:39 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Τι μισθό παίρνουν οι Δόκιμοι;

Δημοσίευση από Nevsky_ »

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά σε όλη την παρέα!

Γνωρίζουμε στην πράξη αν οι ΔΕΑ παίρνουν το μισθό που αναφέρθηκε παραπάνω και εάν ναι,είναι το καθαρό ποσό ή μικτά;

ΔΕΑ (ΤΘ)

ΥΕΑ: Τι μισθό παίρνουν οι Δόκιμοι;

Δημοσίευση από ΔΕΑ (ΤΘ) »

Ο μικτος μισθός είναι όπως αναφέρθηκε ανωτέρω. Το 2018, το καθαρό ποσό που άρχισε να καταβάλλεται είναι 734.
ΥΕΑ Διαβιβασεις

ΥΕΑ: Τι μισθό παίρνουν οι Δόκιμοι;

Δημοσίευση από ΥΕΑ Διαβιβασεις »

Καλησπέρα έχω επιλεχθεί ΥΕΑ Διαβιβασεις και θα ήθελα να ρωτήσω οποίος ξέρει με σιγουριά τον μισθό των ΔΕΑ. Είναι όντως στα 834 τον μήνα ή έχει παραμείνει στα 500 κάτι που έλεγαν;
panos

ΥΕΑ: Τι μισθό παίρνουν οι Δόκιμοι;

Δημοσίευση από panos »

Όλοι οι υεα περνουν τα ίδια λεφτά?
Άβαταρ μέλους
zgod420
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 11, 2018 9:02 am
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Τι μισθό παίρνουν οι Δόκιμοι;

Δημοσίευση από zgod420 »

Καλησπέρα σε όλους,

Έκοψα πρόσφατα την αναβολή μου και ενδιαφέρομαι να υπηρετήσω ως ΔΕΑ ΕΔ ΑΛΕΞΙΠΤΩΤΙΣΤΩΝ.

Απ' ότι έχω ακούσει όλοι οι μισθοί των ΔΕΑ είναι ίδιοι και θέλω να μάθω αν ισχύουν τα επιδόματα των αλεξιπτωτιστών και γιατί ποσό μιλάμε.

1) Μπορεί κάποιος να μου διευκρινίσει περίπου τι μισθό έχουν οι ΔΕΑ το 2018 και πόσο +μπόνους προβλέπετε από το επίδομα επικινδυνότητας των ρίξεων ως αλεξιπτωτιστής;

2) Κατά την διάρκεια που είσαι ΥΕΑ γνωρίζω ότι έχεις μισθό φαντάρου (8-9 ευρώ). Ο στρατός σου προσφέρει κανονικά την στέγαση και την διατροφή; Επίσης, έχεις εξόδους όπως στο ΔΕΑ;(ρωτάω επειδή δεν γνωρίζω αν χρειάζεται να ενοικιάσεις σπίτι κατά την διάρκεια του ΥΕΑ).

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες