Ανυπότακτοι εξωτερικού (2018)

Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
harut2005

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2018)

Δημοσίευση από harut2005 »

Γνωρίζει κάποιος τι γίνεται με τις προσαυξήσεις του προστίμου (6κ) σε περίπτωση που δωθεί εντολή για διαγραφή της στην εφορία;Διαγράφονται κι αυτές αναδρομικά ή όχι;

Άβαταρ μέλους
Τέο
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Τετ Μάιος 23, 2018 11:46 am
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2018)

Δημοσίευση από Τέο »

harut2005 έγραψε:Γνωρίζει κάποιος τι γίνεται με τις προσαυξήσεις του προστίμου (6κ) σε περίπτωση που δωθεί εντολή για διαγραφή της στην εφορία;Διαγράφονται κι αυτές αναδρομικά ή όχι;



Διαγράφονται.

ramone
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 27, 2018 10:11 am
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2018)

Δημοσίευση από ramone »

Καλησπέρα παιδιά,
Είμαι και εγώ ανυπότακτος εξωτερικού - περίπου 1.5 χρόνο τώρα. Κοντεύω 7 χρόνια εργασίας στο εξωτερικό. Θα ήθελα να σας ρωτήσω 2-3 πράγματα αν μπορείτε να μου απαντήσετε.

Συγκεκριμένα:
α) Είναι πραγματικό - ουσιαστικά πιθανό ενδεχόμενο - το να γίνει στρατοδικείο; Αν ναι, πότε περιμένει κανείς να γίνει στρατοδικείο; Γίνεται στα 1-2 χρόνια ή αρκετά πιο πέρα χρονικά (πχ.4 χρόνια+) ;
β) Αν υπάρξει κλήση για στατοδικείο, αρχικά ας πούμε χωρίς κάποια απόφαση, και έρθεις Ελλάδα μπορείς μετά να γύρίσεις στο εξωτερικό; Αν υπάρξει απόφαση του στρατοδικείου (μη αθωωτική) μπορείς να γυρίσεις εξωτερικό;
γ) Αν γίνει στρατοδικείο, και δεδομένου ότι είμαι κοντά 7 χρόνια έξω, ποια η πιθανότητα καταδικαστικής απόφασης;

Περιμένω τις απαντήσεις σας! Ευχαριστώ

tasos84
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 04, 2018 1:07 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2018)

Δημοσίευση από tasos84 »

Καλησπερα σε ολους,

Ειναι πραγματικα πολυ χρησιμη η ιστιοσελιδα που εχετε στησει! Συγχαρητηρια!

Εχω μια ερωτηση και θα ημουν ευγνωμων αν καποιος θα μπορουσε να βοηθησει.

Διαμενω στο εξωτερικο τα τελευταια 9 χρονια και ειμαι στην κατηγορια των ανυποτακτων εξωτερικου. Εχω βεβαιωση

απο την ελληνικη πρεσβεια που το διαβεβαιωνει την οποια εβγαλα το 2017. Εχω κανονισει ραντεβου να την ανανεωσω

αλλα στο ενδιαμεσο εχω ενα εκτατο ταξιδι στην Ελλαδα την επομενη εβδομαδα και η βεβαιωση δεν θα ειναι ετοιμη.

Αν εχω καποιο εγγραφο απο τον εργοδοτη μου η καποιο λογαριασμο απο το σπιτι που να βεβαιωνει την διαμονη μου στην Αγγλια μαζι με την βεβαιωση της πρεσβειας απο το 2017, θα μπορουσε να μου επιτραπει η εισοδο και η εξοδο στην χωρα χωρις καποιο προβλημα, δεδομενου οτι δεν ξεπερνω τις 30 μερες το χρονο στην Ελλαδα;

Σας ευχαριστω εκ των προτερων,

Τασος.

Ανυπότακτος

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2018)

Δημοσίευση από Ανυπότακτος »

Αφου έχεις μεταπέσει στην κατηγορία ανυπότακτων εξωτερικού, δε χρειάζεται να έχεις καν βεβαίωση μαζί σου καθώς δεν εκρεμμει απαγόρευση εξόδου από τη χώρα. Σε περίπτωση που σε σταματήσουν θα είναι επειδή δεν έχουνε αυτή την περίπτωση είτε έχεις το χαρτί είτε όχι δε παίζει και πολύ ρόλο γιατί θα πρέπει οι ίδιοι να το διαπιστώσουν αυτό. Το μοναδικό που μπορείς να κανείς είναι να πας από ένα τμήμα να εξηγήσεις την κατάσταση και να ρωτήσεις αν εκρεμμει κάτι εις βάρος σου όποτε να έχεις το περιθώριο να το επιλύσεις πριν το αεροδρόμιο. Το να σου βγάλει χαρτί ο εργοδότης ακόμα και ως σκέψη το θεωρώ αστείο (sorry κι όλας).

Ανυπότακτος εξωτερικού δε βγαίνεις όταν ζεις στο εξωτερικό . Πρέπει να ενημερώσεις την πρεσβεία και την στρατολογία και να πάρεις την αντίστοιχη βεβαίωση που βγαίνει όταν θες να βγάλεις καινούριο διαβατήριο πχ.

Ανυπότακτος

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2018)

Δημοσίευση από Ανυπότακτος »

το ερώτημα βασικά είναι αν μπορεί κάποιος ενώ κατοικεί στο εξωτερικό να μάθει αν εκρεμμει απαγόρευση εξόδου από τη χώρα εις βάρος του. Αν κάποιος έχει απάντηση σε αυτό θα ήτανε τελειο
Δημήτρης

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2018)

Δημοσίευση από Δημήτρης »

Παιδιά θα ήθελα να κανω μερικα ερωτήματα. Μπήκα στρατό για 3 μηνες και πηρα αναβολή για ψυχολογικούς λογους. Σε 4 μηνες μου έρχεται το χαρτί αλλα εγώ φεύγω εξωτερικό.

1. Πόσο δυσκολο ειναι να βγω ανυπότακτος εξωτερικού;

2. Αν γίνεται να βγω ανυπότακτος εξωτερικου τι κινήσεις πρέπει να κανω και τι συνέπειες θα έχω;

3. Θα δημιουργηθεί κανένα πρόβλημα στην οικογένεια μου;

4. Τι μου προτείνετε; Να ακυρώσω τα εισιτήρια ή να το ρισκάρω;

Mparmpas
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: Δευ Δεκ 04, 2017 3:24 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2018)

Δημοσίευση από Mparmpas »

Η αποφαση ειναι δικια σου, ενηλικος εισαι. Ταπεινη μου αποψη εφοσον ηδη εχεις υπηρετησει 3 μηνες και σου μενουν

αλλοι εξι καλυτερο ειναι να υπηρετησεις το υπολλοιπο. Μετα ελευθερος χωρις υποχρεωση και αγχος κανεις τη ζωη σου.

Εναλλακτικα μπλεκεις με προστιμα, στρατοδικια, πρεσβειες να βγεις ανυποτακτος εξωτερικου-μκε κλπ κλπ. Δεν αξιζει

τοση ταλαιπωρια για 6 μηνες που με αδειες παιζει να ειναι κατω απο 5 μηνες.

Δημήτρης

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2018)

Δημοσίευση από Δημήτρης »

Νά πάρω απαλλαγή είναι δύσκολο χωρίς χαρτιά γιατρού;
Τασοσ

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2018)

Δημοσίευση από Τασοσ »

Γεια σας. Θα ηθελα ναα κανω καποιες ερωτησεις.1) Υπαρχει περιπτωσει να με σταματησει αστυνομικος να εχω τρεχαματα και αφου βεβαιωσει την ανυποταξια να με κρατησουν; ΠΧ. Μου ειπαν οτι σε περιπτωσει που περασω απο τα συνορα της Βουλγαριας θα εχω προβλημα και καλυτερα να μην ερχομαι οδικος.

2) σε περιπτωσει που πληρωσω το προστιμο μπορουν να μου το ξαναβαλουν εφοσον δεν ξαναπαρουσιαστω; Ή ειναι μονο για μια φορα;

NikolaosV

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2018)

Δημοσίευση από NikolaosV »

Γεια σας παιδιά, Πολύ καλές οι πληροφορίες του φόρουμ. Δηλώθηκα ως ανυπότακτος εξωτερικού από το 2014. Είχα βγάλει επισης Διαβατήριο μέσω προξενείου το 2014 ως ανυπότακτος εξωτερικού. Σε 2 εβδομάδες θα πάω Ελλάδα για να ανανεώσω την ταυτότητα και το διαβατήριο μου και να δω την οικογένεια μου.

Έχω ήδη το πρόσφατο πιστοποιητικό κατοίκου εξωτερικού από το προξενείο και επίσης έχω και την πρόσφατη βεβαίωση ανυποταξίας εξωτερικού από την στρατολογία. Πριν μια εβδομάδα έκανα αυτά τα χαρτιά. Δε ξέρω για ποιο λόγο, αλλά στο σύστημα της αστυνομίας φαίνεται μεν ότι ζω στο εξωτερικό κτλ αλλά έχω μου είπανε (στο δικηγόρο) απαγόρευση εξόδου από τη χώρα.

Λόγω του προστίμου δε νομίζω να είναι διότι η ποινική δίωξη για χρέη στην εφορία είναι από 100.000 ευρώ και πάνω και δεν χρωστάω τόσα. Σίγουρα είναι λόγω ανυποταξίας. Μου φαίνεται περίεργο διότι ως ανυπότακτος εξωτερικού κανονικά δε θα έπρεπε να είχα απαγόρευση εξόδου. Τα λέω σωστά; Ποιος θα μπορούσε να είναι ο λόγος; Λέτε να έχω κάποιο πρόβλημα κατά την έκδοση διαβατηρίου ή κατά την έξοδο μου από την Ελλάδα; Ευχαριστώ!
Ανυπότακτος εξωτερ.

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2018)

Δημοσίευση από Ανυπότακτος εξωτερ. »

Είμαι κι εγώ ανυπότακτος εξωτερικού εδώ και πολλά χρόνια. Κι εγώ επίσης έχω χαρτί από το προξενείο και τη στρατολογία που πιστοποιεί ότι είμαι ανυπότακτος εξωτερικού. Ωστόσο, τις λίγες φορές που έτυχε στο αεροδρόμιο στην Ελλάδα να ελέγξουν τα στοιχεία μου στο σύστημα, μου είπαν ότι φαίνεται να έχω κι εγώ απαγόρευση εξόδου από τη χώρα.

Όταν έγινε αυτό, μου είπαν στο αεροδρόμιο να πάω στη στρατολογία μου να το διευθετήσω. Την επομένη πήγα κιόλας στη στρατολογία και η απάντηση ήταν ότι από πλευράς τους όλα καλά και ότι φαίνομαι ως ανυπότακτος εξωτερικού, και ότι δεν φταίνε αυτοί για το αν η αστυνομία δεν έχει ενημερωμένα τα αρχεία της. Ξαναπήγα στο αεροδρόμιο και η αστυνομία εκεί έριχνε την ευθύνη στη στρατολογία... Οπότε μην το ψάχνεις, προσπαθείς να είσαι νομοταγής και η Ελλάδα είναι μπάχαλο.

Επίσης, ενώ πλήρωσα το πρώτο πρόστιμο πλήρως, μετά από 2 χρόνια που ήρθε χαρτί για δεύτερο πρόστιμο, το οποίο και αγνόησα, καθώς σύντομα θα βγω μόνιμος κάτοικος εξωτερικού και θα απαλλαχτώ.

Η εμπειρία μου τόσα χρόνια είναι ότι η στρατολογία μπορεί να κάνει ό, τι θέλει και δεν βγάζεις άκρη.

NikolaosV
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 11, 2018 11:13 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2018)

Δημοσίευση από NikolaosV »

Μάλλον θα γίνει το ίδιο και με εμένα. Προσπάθησες να βγάλεις διαβατήριο καμία φορά στην Ελλάδα με απαγόρευση εξόδου; Στο αστυνομικό τμήμα σε βάζουν να υπογράψεις μια υπεύθυνη δήλωση μαζί με την αίτηση διαβατηρίου... η δήλωση ρωτάει αν έχεις απαγόρευση εξόδου από τη χώρα και επίσης αν είσαι ανυπότακτος εξωτερικού μεταξύ άλλων πραγμάτων. Θεωρητικά μιλώντας ο νόμος λέει ότι δεν δικαιούνται διαβατήρια όσοι έχουν απαγόρευση εξόδου από τη χώρα... από την άλλη όμως ο νόμος λέει ότι οι ανυπότακτοι εξωτερικού δικαιούνται... εγώ που έχω απαγόρευση εξόδου αλλά είμαι ανυποτακτος εξωτερικού δικαιούμαι ή όχι; Είναι περίεργη η κατάσταση. Καμία εμπειρία με το θέμα;
Ανυπότακτος

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2018)

Δημοσίευση από Ανυπότακτος »

Μόλις χθες έβαλα την πληρεξούσιο δικηγορο μου να ρωτησει στην εισαγγελία αν εκκρεμεί ποινική δίωξη ή κάτι άλλο εις βάρος μου. Ο καθένας μπορεί να πληροφορηθεί με αυτό τον τρόπο το στάτους του.
takis

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2018)

Δημοσίευση από takis »

Γειά σας παιδιά, Έχω πάει φαντάρος 3 μήνες αλλά πήρα αναβολή 1 χρόνο. Σε 4 με 5 μήνες λογικά θα με καλέσουν. Δεν αντέχω στον στρατό και μου δόθηκε μια ευκαιρία να δουλέψω Αγγλία. Αμα φύγω καί δεν πατήσω Ελλάδα κάνα δυο χρόνια μπορώ να βγω ανυπότακτος εξωτερικου. Η αμα δεν πατήσω για 5 χρόνια καί δεν μπορεσω να βγάλω διαβατήριο θα μπορέσω να πάρω Αγγλικά χαρτιά?
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες