Ανυπότακτοι εξωτερικού (2018)

Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
ΜΑΡΙΟΣ

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2018)

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΣ »

Γνωριζετε τι γινεται τελικα με την επιστροφη των 6000 ευρω. μπορουμε με καποιο τροπο να την διεκδικησουμε.
ggfghgjygjg
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 28, 2018 10:21 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2018)

Δημοσίευση από ggfghgjygjg »

Γεια σαςΕχω μερικες σχετικα με την ανυποταξια.

Διαβασα οτι για να κυρηχθει καποιος μονιμος κατοικος εξωτερικου θελει 2-3 χρονια στο εξωτερικο. Σε αυτο συμπεριλαμβανονται τα χρονια σπουδων;

Αν γινω ανυποτακτος εξωτερικου (και ως εκ τουτου λερωθει το ποινικο μητρωο) θα εχω προβλημα αν θελω να εγκατασταθω σε χωρα εκτος ΕΕ (π. Χ. Βρετανια, καναδας, αυστραλια κτλ) ; Δεχονται αυτες οι χωρες μεταναστες με λερωμενο ποινικο μητρωο;

Αν ειμαι ανυποτακτος και θελω να παρω υπηκοοτητα αλλου κρατους θα μπορεσω η θα μου προκυψει προβλημα για τον ιδιο λογο (λερωμενο ποινικο μητρωο) ;

Θα μπορω να ταξιδευω σε χωρες εκτος Ε. Ε η λογω του ποινικου μητρωου οχι;

Ευχαριστω εκ των προτερων.

hello_world

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2018)

Δημοσίευση από hello_world »

Αν δεν κάνω λάθος, το ποινικό μητρώο δεν αλλάζει και δεν γράφει τίποτα αν δεν προηγηθεί δίκη που να σε κρίνει ένοχο και να σου επιβάλλει ποινή. Αρχικά σου βάζουν το διοικητικό πρόστιμο των 6000? και μετά από αρκετό καιρό σε καλούν σε δίκη και αν δεν έχεις καλή δικαιολογία για την ανυποταξία σου σε κρίνουν ένοχο. Μέχρι τότε δεν αλλάζει το ποινικό μητρώο.

Πάντως ξαναψάξε το θέμα γιατί για να κυρηχθείς ΜΚΕ (μόνιμος κάτοικος εξωτερικού) χρειάζονται 11 συνεχόμενα χρόνια εγκατάστασης στο εξωτερικό (ή βιοπορισμό για 7 συνεχόμενα χρόνια). Πρέπει να εργάζεσαι επίσημα και να νοικιάζεις σπίτι. Μαζεύεις όλα τα δικαιολογητικά (πληρωμές από δουλειά, πληρωμή εφορίας στην χώρα που είσαι, ενοικιαστήρια σπιτιού κλπ) και πας στο προξενείο και βγαίνεις ΜΚΕ.

Μέχρι να συμπληρώσεις τα 11 χρόνια όπως καταλαβαίνεις θα σε έχουν καλέσει σε δίκη κατα πάσα πιθανότητα.

για ΜΚΕ δες εδώ: https://www.stratologia.gr/el/node/181

ggfghgjygjg
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 28, 2018 10:21 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2018)

Δημοσίευση από ggfghgjygjg »

Αν ομως δεν προλαβει καποιος να γινει ΜΚΕ και λερωθει το ποινικο μητρωο του, τοτε τι συνεπειες μπορει να εχει αυτο σε αυτον αν θελει να ταξιδευει; Απο οτι ξερω οταν εχεις λερωμενο ποινικο μητρωο τοτε υπαρχει θεμα αλλα δεν εχω καταφερει να βρω κατι συγκεκριμενο για την ανυποταξια ουτε στα ελληνικα, ουτε φυσικα στα αγγλικα, μονο για αλλα ειδους πλημμεληματα οπως να οδηγας μεθυσμενος. Αν υπαρχει καποιος ο οποιος ειναι ανυποτακτος εξωτερικου ας γραψει αν μπορουσε να ταξιδευει σε χωρες εκτος σενγκεν η αν του εβγαινε προβλημα λογω μητρωου.

Ευχαριστω!

Στέλιος

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2018)

Δημοσίευση από Στέλιος »


Καλημέρα,

Μέσα στο προηγοηγούμενο έτος, είχα βγει ανυπότακτος. Κατα την επιστροφή μου στην ελλάδα επικοινώνισα με την στρατολογία και πηγα στο Ρουφ για να κάνω διακοπή ανυποταξίας και να παρουσιαστώ με την επόμενη ΕΣΣΟ. Στο διάστημα αυτό έχω ζητήση αναβολής για λόγους υγείας, περιμένω να μου ερθει το χαρτι για να περάσω απο την επιτροπή.

Γνωρίζω οτι αφού είχα βγει ανυπότακτος θα είχα και στέρηση εξόδου στο εξωτερικό, τυχαία σημέρα είδα οτι είναι εν ισχύ ακόμα η στέρηση εξόδου προς το εξωτερικό.

Για αυτο θα ήθελα να ρωτήσω, κατα τη διακοπή της ανυποταξίας η στέρηση δεν θα έπρεπε να αρθεί; Η εφόσον περάσω και απο την επιτροπή και πάνε όλα καλά και δοθεί αναβολή ενός έτους, δεν θα πρέπει να αρθεί;

ποιες είναι οι διαδικασίες που θα πρέπει να ακολουθήσω.

Ευχαριστώ,

Στελιος

Έλληνας Βίκινγκ

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2018)

Δημοσίευση από Έλληνας Βίκινγκ »

Καλησπέρα, Γνωρίζει κανεις τι ισχύει για Κυπρο; Δηλαδή, αν Έλληνας που έχει ήδη βγει ανυπότακτος εξωτερικού μπορει να δουλέψει στην Κυπρο ως ανυπότακτος εξωτερικού; Ή υπαρχει κάποια διακρατική συμφωνία περί των στρατιωτικών θεμάτων; (Γνωρίζω οτι Έλληνες μπορούν να κάνουν πχ θητεία στην Κυπρο) (Το google αδυνατεί να βοηθήσει) Ευχαριστω
Andi992
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 15, 2018 4:07 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2018)

Δημοσίευση από Andi992 »

Γεια σας.. έχω μια ερώτηση , πως θα πάω κατακτώ ανθποτ εξωτερικού; θα πρέπει να πάω στην ελληνική πρεσβεία η κατάγομαι αυτόματα αν δεν παρουσιαστώ; Και αν είναι έτσι μπορώ να επισκευθομα την Ελλάδα ; η πρέπει να έχω πληρώσει το 6000? πρόστιμο; Η απάντηση σας θα με Βοηθήσει πoλυ
Mparmpas
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: Δευ Δεκ 04, 2017 3:24 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2018)

Δημοσίευση από Mparmpas »

Πας πρεσβεια με δικαιολογητικα που δειχνουν οτι μενεις τουλαχιστον δυο χρονια στο εξωτερικο.
Αν βγεις ανυποτακτος εξωτερικου μπορεις να επισκεπτεσαι την Ελλαδα 30 μερες το χρονο αλλα
θα πρεπει να διευθετησεις το προστιμο αλλιως παιζει να σε κυνηγαει η εφορια.
periplanomenos
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 22, 2018 1:16 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2018)

Δημοσίευση από periplanomenos »

Χαίρεται φόρουμ,
Πλέον ζω και εργάζομαι στην Αγγλία 2 χρόνια και. Πέρσι πήγα από την πρεσβεία για να διευθετήσω το θέμα του στρατού πριν με καλέσουν και να δηλωθώ ως κάτοικος εξωτερικού στο στρατό. Εκεί με ενημέρωσαν πως πρώτα πρέπει να με καλέσει ο στρατός, μετά να με κυρήξουν ανυπότακτο και τότε μπορώ να πάω από εκεί να κάνω τα χαρτιά μου και αυτοί να ενημερώσουν το στρατό οτί διαμένω εδώ. Και να πάρω και το χάρτι αν κατάλαβα καλά.
Ειναί αυτή η διαδικασία που έχουν ακολουθήσει και άλλοι ανυπότακτοι εξωτερικού;
Επίσης γνωρίζει κάποιος αν η διαμονή στο εξωτερικό πρέπει να είναι συνεχόμενη στην ίδια χωρα για να βγεις ΜΚΕ μέτα απο 7 χρόνια;
Ευχαριστώ πολύ
giwtaa

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2018)

Δημοσίευση από giwtaa »

Akira έγραψε:
giwtas έγραψε:Παιδιά να θυμάστε πως πλέον κρατάει η αστυνομία στο νέο συγκρότημα της στο Περιστέρι όλα τα PNR από τις αεροπορικές οπότε και μέσω σένγκεν μπορούν να ξέρουνε πόσο καιρό έμεινες Ελλάδα. Επίσης μερικές χώρες ζητάνε και αρ. Διαβατηρίου ή ταυτότητας στο checkin οπότε δεν είναι τρομερά δύσκολη η διασταύρωση.
Για να είμαστε ακριβείς, τα συγκεκριμένα δεδομένα δύναται να χρησιμοποιηθούν μόνο για τους σκοπούς της πρόληψης, ανίχνευσης, διερεύνησης και δίωξης τρομοκρατικών και άλλων σοβαρών εγκλημάτων, καθώς σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση υπάρχει σοβαρό ζήτημα παραβίασης προσωπικών δεδομένων.

http://www.consilium.europa.eu/el/policies/fight-against-terrorism/passenger-name-record/

Η ανυποταξία είναι πλημμέλημα, συνεπώς δεν αποτελεί σοβαρό έγκλημα, και σε καμία περίπτωση δεν σχετίζεται με την τρομοκρατία.

Επιπρόσθετα, εφόσον χρησιμοποιηθούν αυτά τα δεδομένα (γιατί για κάποιο λόγο οι Αρχές σε έκριναν ύποπτο τρομοκρατίας), το μόνο που δείχνουν είναι ημερομηνίες εισόδου/εξόδου σε μια χώρα μέσω αεροπορίας, και όχι διάστημα παραμονης στη χώρα. Το διάστημα παρμονής θα προκείψει μέσω διασταύρωσης με άλλα στοιχεία, όπως κάμερες, μαρτυρίες, αγορές και πιστωτική/χρεωστική κάρτα, κλπ, για τα οποία πάλι θα πρέπει να συντρέχει σοβαρός λόγος για να αποκτηθούν από τις Αρχές.

Παράδειγμα αγαστής συνεργασίας Στρατού και Αστυνομίας:

Μέσω ανταλλαγής email ενημερώνομαι από το Στρατό ότι είμαι ανυπότακτος εξωτερικού στην τάδε χώρα (τα στοιχεία που τους είχα δώσει). Τρεις εβδομάδες μετά (πρόσφατα) πέφτει τηλέφωνο στη μητέρα μου από την Αστυνομία και την ρωτάνε τον λόγο που δεν πήγα Στρατό, η μητέρα μου τους δίνει ακριβώς τα ίδια στοιχεία, οι ίδιοι δεν είχαν ιδέα και την ευχαριστούν και της λένε πως εφόσον είμαι εξωτερικό θα πρέπει μάλλον να κάνω την διαδικασία για να βγω ανυπότακτος εξωτερικού, που ήδη είμαι!

Προς επίρωσσιν των παραπάνω, όσοι είστε ανυπότακτοι εξωτερικού και έχετε και πρόσφατη βεβαίωση ανυποταξίας εξωτερικού και είστε τώρα Ελλάδα, πάτε καθ' όλα νόμιμα και ακίνδυνα με την βεβαίωση ανυποταξίας εξωτερικού στο Αστυνομικό Τμήμα της περιοχής σας και ζητήστε τα στοιχεία αφιξοαναχωρήσεων στην χώρα ή/και το διάστημα παραμονής σας σε αυτή. Προσπαθήστε να δείχνετε τυπικοί, καθαροί, και περιποιημένοι και όχι σαν να ξεφύγατε από κάποιο ίδρυμα για να μην έχετε τρεχάματα.

Καλές γιορτές!



Τελικά το έκανες αυτό να δεις κατά πόσο ξέρουνε πόσο μένεις Ελλάδα όσο πηγαινοέρχεσε μέσω χώρας σένγκεν;

Jony

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2018)

Δημοσίευση από Jony »

Καλησπέρα σας, υπάρχει κάποιο αντίστοιχο και αναλυτικό thread για τους ανυπότακτους εσωτερικού και τις κυρώσεις/δικαιώματά τους?
yanis86
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 08, 2018 12:14 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2018)

Δημοσίευση από yanis86 »

Παιδιά, καλησπέρα!

Είμαι γεννηθείς το 1986, και εδώ και 3 χρόνια ανυπότακτος εξωτερικού.(διαβατήριο μπορώ να βγάζω κανονικά μέσω προξενείου, αλλά ακόμα δεν έχω χαρακτηριστεί ΜΚΕ).
Δεδομένου ότι μεγαλώνουμε... Και θέλω σιγά-σιγά να τακτοποιήσω τις εκκρεμότητές μου, ψάχνω τις διάφορες επιλογές μου, να δω τι είναι καλύτερο. Και κυρίως... Με ποιά σειρά μπορούν να τακτοποιηθούν. Κι όταν λέω εκκρεμότητες, εννοω:
  • φορολογικές (το πρόστιμο των 6000 + προσαυξήσεις, το οποιο δεν έχω πληρώσει)
  • ποινικες (το γεγονός ότι εκκρεμεί εις βάρος μου στρατοδικείο -- αν δεν έχει γίνει ήδη εν αγνοία μου δηλαδή -- το οποίο δυνητικά θα μού "λερώσει" το ποινικό μητρώο)
  • στρατολογικες


Βάσεις του νέου νόμου, την 01/01/2019 για τον στρατό γίνομαι 33, όπερ σημαίνει ότι μπορώ να εξαγοράσω τη θητεία μου. Το οποίο είναι καλό. Παρ' όλα αυτα, κάπου εδώ έχω απορίες...

- Σε περίπτωση εξαγοράς, το ποινικό κομμάτι και το στρατολογικό διαγράφονται. Τί γίνεται με το κομμάτι του προστίμου; Εξακολουθεί να υφίσταται; Επίσης, σε περίπτωση που έχει υπάρξει καταδίκη για ανυποταξία, αλλάζει κάτι;'Η απλά το μητρώο καθαρίζει πάλι στην 10-ετία, όπως και με όλα τα πλημμελήματα;

6. Για τους ανυπότακτους, που δεν έχουν καταβάλει το χρηματικό πρόστιμο, τακτοποιούνται όμως για την ανυποταξία τους με οποιοδήποτε τρόπο, το Στρατολογικό Γραφείο, που εξέδωσε την ανωτέρω απόφαση, εκδίδει ακυρωτική απόφαση για μη καταβολή του χρηματικού προστίμου, αντίγραφο της οποίας τηρείται στο αρχείο του Στρατολογικού Γραφείου.

- Δεδομένου ότι έχω ήδη υπηρετήσει για ένα διάστημα (και μετά βγήκα με αναβολή), δηλαδή έχω πάνω από τις 20 ημέρες που ζητάνε, μπορεί η εξαγορά να γίνει χωρίς την αυτοπρόσωπη παρουσία μου, για λήξη της ανυποταξίας, σε κάποια στρατολογία;(Η ερώτηση είναι βασικά αν η διαδικασία μπορεί να γίνει μέσω προξενείο ή/και εξουσιοδότησης τρίτου προσώπου).

- Σε περίπτωση που βγω ΜΚΕ (Μόνιμος Κάτοικος Εξωτερικού) , αληθεύει ότι ακυρώνεται το πρόστιμο;(Δεν βρίσκω ΦΕΚ στο οποίο να λέγεται, παρ' ότι αυτό μού λένε από τη στρατολογία)

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!Εικόνα

------------

Υ. Γ. Δεν με ενδιαφέρει να επιστρέψω μόνιμα στην Ελλάδα. Για την ακρίβεια θα προσπαθούσα να αποφύγω ακόμα και το να έρθω. Ο λόγος που με απασχολούν τα παραπάνω είναι ότι θέλω να πάρω την εδώ υπηκοότητα, όπερ σημαίνει ότι δεν πρέπει να έχω στρατολογικές εκκρεμότητες (για διαγραφή της ελληνικής υπηκοότητας) και να έχω καθαρό ποινικό μητρώο...

Kostas

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2018)

Δημοσίευση από Kostas »

Καλησπέρα σας παιδιά.

Μου ήρθε το χαρτί να πάω στρατό (είμαι 28 και είχα πάρει αναβολή) αλλά επειδή εργάζομαι και σπουδάζω εδώ στην γερμανία μπορώ να πάω από του χρόνου...

Τώρα μου λένε πως δεν μου δίνουν το δικαίωμα να πάρω 1 χρόνο ακόμη αναβολή και πως πρέπει να βγω ανυπότακτος. Αν πάω τελικά του χρόνου στρατό, το πόσο που προκύπτει ως πρόστιμο ακυρώνετε ;

ευχαριστώ εκ των προτέρων

yanis86
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 08, 2018 12:14 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2018)

Δημοσίευση από yanis86 »

Kostas έγραψε:Καλησπέρα σας παιδιά.

Μου ήρθε το χαρτί να πάω στρατό (είμαι 28 και είχα πάρει αναβολή) αλλά επειδή εργάζομαι και σπουδάζω εδώ στην γερμανία μπορώ να πάω από του χρόνου...

Τώρα μου λένε πως δεν μου δίνουν το δικαίωμα να πάρω 1 χρόνο ακόμη αναβολή και πως πρέπει να βγω ανυπότακτος. Αν πάω τελικά του χρόνου στρατό, το πόσο που προκύπτει ως πρόστιμο ακυρώνετε ;

ευχαριστώ εκ των προτέρων



Δε νομίζω ότι προκύπτει κάτι τέτοιο...

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες