Μεταθέσεις στο στρατό (2015)

Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
kost-24

Μεταθέσεις στο στρατό (2015)

Δημοσίευση από kost-24 »

Γνωρίζει κανείς αν θα συνεχιστεί να στελνουν φύλλα πορείας για νησιά και Έβρο σε παλιότερες σειρές φαντάρων; Υπάρχει κάποια ενημέρωση;
Γιαννης

Μεταθέσεις στο στρατό (2015)

Δημοσίευση από Γιαννης »

Κανεις δεν ξερει βρε παιδια?
CompuGeorge
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Μαρ 23, 2015 5:44 pm
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις στο στρατό (2015)

Δημοσίευση από CompuGeorge »

Καλησπέρα στα μέλη του forum,

Υπηρετώ ως έρευνας πληροφορικής σε μονάδα του Έβρου. Παρουσιάστηκα στη Θήβα 10/11 και με βάση όσα μας είπαν 10 Απρίλη θα πρέπει να έχω κατέβει Αθήνα, μιας και το ΕΠ είναι διμετάθετο. Μέχρι τώρα όμως δεν έχει βγει καμιά μετάθεση, για κανέναν ΕΠ από τη σειρά μου, ενώ στις προηγούμενες σειρές η δεύτερη μετάθεση έβγαινε σχεδόν μαζί με την πρώτη. Υπάρχει περίπτωση να μην βγουν οι μεταθέσεις ή να μεταφερθούν μέχρι και μήνα αργότερα; Θυμάμαι ο αρμόδιος συνταγματάρχης στη Θήβα που μας μίλησε μας είχε πει ότι αυστηρά κάνεις 4 μήνες παραμεθόριο και 4 μήνες στο σπίτι σου κοντα, αλλά μέχρι τώρα μετάθεση δεν έχει βγει.
cuervo

Μεταθέσεις στο στρατό (2015)

Δημοσίευση από cuervo »

CompuGeorge έγραψε:Καλησπέρα στα μέλη του forum,

Υπηρετώ ως έρευνας πληροφορικής σε μονάδα του Έβρου. Παρουσιάστηκα στη Θήβα 10/11 και με βάση όσα μας είπαν 10 Απρίλη θα πρέπει να έχω κατέβει Αθήνα, μιας και το ΕΠ είναι διμετάθετο. Μέχρι τώρα όμως δεν έχει βγει καμιά μετάθεση, για κανέναν ΕΠ από τη σειρά μου, ενώ στις προηγούμενες σειρές η δεύτερη μετάθεση έβγαινε σχεδόν μαζί με την πρώτη. Υπάρχει περίπτωση να μην βγουν οι μεταθέσεις ή να μεταφερθούν μέχρι και μήνα αργότερα; Θυμάμαι ο αρμόδιος συνταγματάρχης στη Θήβα που μας μίλησε μας είχε πει ότι αυστηρά κάνεις 4 μήνες παραμεθόριο και 4 μήνες στο σπίτι σου κοντα, αλλά μέχρι τώρα μετάθεση δεν έχει βγει.


Καλά αυτό με την Αθήνα είναι σχετικό, χωρίς βύσμα μάλλον χειρότερα θα περάσεις Εικόνα Όσο αφορά τις μεταθέσεις τώρα που ανακοινώθηκαν και επίσημα τα γκρουπάκια του Πάσχα θα υπάρξει κίνηση και για τις μεταθέσεις.

Άβαταρ μέλους
Kourtembeu
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 01, 2015 8:49 pm
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις στο στρατό (2015)

Δημοσίευση από Kourtembeu »

Ρε παιδιά. Συγνώμη αλλά τι μανία είναι αυτή που έχετε να κατέβεται στην Αθήνα; Θέλετε δλδ να είστε μέσα στα αστέρια (ανώτεροι και ανώτατοι αξιωματικοί), θέλετε να είσαστε προβλεπόμενα σε όλα... Και να φάτε και την ήττα με το μέσα έξω. Δεν θα πω για πω για ποια μονάδα. Αλλά μου είπε ένας υπαξ ότι πηγαίνει 7 και 10 μέσα σε μονάδα εδώ Αττικής. Ποιο το νόημα να βλέπετε με το μακαρόνι του παστίτσιου το σπίτι σας. Αν μου το εξηγήσει κάποιος αυτό... Τότε θα πάω πάσο!

Πρέπει να έχετε οικογενειακό θέμα σοβαρό (ασθένειες γονέων κτλ, προστάτης) για να έχετε τέτοια κάψα να έρθετε Αθήνα. Και το βρίσκω λογικό αν συντρέχουν τέτοιοι λόγοι...

Αλλά είναι φοβερό... Θέλετε κάποιοι να χάσετε τις βολές σας, να χάσετε την επαφή με τους Υπαξ και τους Αξιωματικούς που σας γνωρίζουν και να πάτε κάπου που θα είσαστε στη τσίτα όλη την ώρα και τα στελέχη θα σας αντιμετωπίζουν ως νέους! Ε οκ πάσο, τι να πω. Και μερικοί έχετε και βυσματικές ειδικότητες... Που κατά 90% είσαστε σε γραφεία και αυτή την άνεση, αυτή την επαφή με τα στελέχη που σας γνωρίζουν θέλετε να την πετάξετε στο κάλαθο των αχρήστων.

Πρέπει να είναι πολύ μαύρη η θητείας σας για να θέλετε κάποιοι να έρθετε στην Αθήνα... Μα πολύ μαύρη!

Όποιος παρεξηγηθεί με αυτά που γράφω, ζητώ εκ των προτέρων συγνώμη. Αλλά όλα αυτά μου φαίνονται ως μιας παραδόξως λανθασμένη αντιμετώπιση της πραγματικότητας.

CompuGeorge
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Μαρ 23, 2015 5:44 pm
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις στο στρατό (2015)

Δημοσίευση από CompuGeorge »

Kourtembeu καλά τα λες σε γενικές γραμμές και έχω και γω σκεφτεί να μείνω εκεί που είμαι.
Η διαφορά είναι ότι για να κατέβω στο σπίτι μου για τον οποιοδήποτε λόγο πρέπει να σκάσω 112 ευρώ σε κτελ και 2x12ωρα διαδρομής.
Δεν μπορώ να κατέβω για 1 ή 2 μέρες για ένα θέμα που μπορεί να προκύψει (πψ πανεπιστήμιο κλπ) αλλά πρέπει να κανονίσω 15 μέρες πριν την άδεια μου.
Αν εξαιρέσεις αυτά η θητεία μου μέχρι τώρα είναι εξαιρετική.
Όσον αφορά τις υπηρεσίες για ΕΠ το χειρότερο που έχω ακούσει μέχρι τώρα είναι 2 μέσα 1 έξω. Το καλύτερο ήταν από μη βυσματία 1 μέσα 10 έξω. Υπηρετεί μαζί μου τώρα που έσκασε η δευτερή μετάθεση του,334 ήταν αυτος.
Άβαταρ μέλους
Kourtembeu
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 01, 2015 8:49 pm
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις στο στρατό (2015)

Δημοσίευση από Kourtembeu »

Είδες πόσο λάθος είναι το σύστημα με τις αναβολές; Εσύ τώρα αν σου σκάσει μια ιστορία με το Πανεπιστήμιο που λες, πρέπει να τρέχεις και να παίρνεις άδειες για να το αντιμετωπίσεις, ενώ αν ΟΛΟΙ κράταγαν την εισαγωγή τους στα Ιδρύματα και πήγαιναν πρώτα στο Στρατό δεν θα υπήρχε κανένα πρόβλημα.

CompuGeorge αν δεν έχεις τρελό πρόβλημα εκεί που είσαι, μην ασχοληθείς με το να έρθεις Αθήνα... Εκτός και αν γουστάρεις τα Αστέρια να σε πρήζουν ή δεν έχεις προβλήματα το προβλεπέ. Εγώ πάντως δεν θα έχανα την επαφή μου με τους Αξιωματικούς και τους ΕΠΟΠ που θα ήξερα πως λειτουργούν, πως συμπεριφέρονται, θα ήξερα τα θέλω τους, και τις παραξενιές τους και να πάω σε μια καινούργια μονάδα με άγνωστο το τι θα αντιμετωπίσω.

CompuGeorge
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Μαρ 23, 2015 5:44 pm
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις στο στρατό (2015)

Δημοσίευση από CompuGeorge »

Τρελό πρόβλημα δεν έχω. Πρόβλημα είναι το οικονομικό, η απόσταση και γενικά η μουντίλα του τόπου. Αν ήμουν πεζικάριος ίσως να μην το σκεφτόμουν καν. ΕΠ δεν έχω ακούσει κανέναν να περνάει άσχημα Αθήνα. Όλοι κάνουν ζωάρα και αρκετοί μαθαίνουν και πράγματα. Μόλις βγουν οι μεταθέσεις και πάρω πληροφορίες για τη μονάδα που θα πάω θα αποφασίσω.
Άβαταρ μέλους
Kourtembeu
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 01, 2015 8:49 pm
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις στο στρατό (2015)

Δημοσίευση από Kourtembeu »

CompuGeorge έγραψε:Τρελό πρόβλημα δεν έχω. Πρόβλημα είναι το οικονομικό, η απόσταση και γενικά η μουντίλα του τόπου. Αν ήμουν πεζικάριος ίσως να μην το σκεφτόμουν καν. ΕΠ δεν έχω ακούσει κανέναν να περνάει άσχημα Αθήνα. Όλοι κάνουν ζωάρα και αρκετοί μαθαίνουν και πράγματα. Μόλις βγουν οι μεταθέσεις και πάρω πληροφορίες για τη μονάδα που θα πάω θα αποφασίσω.


Για το οικονομικό σε καταλαβαίνω απόλυτα. Και όσα παιδιά είναι μαθημένα στην πόλη, μόλις δουν χωριά κάτι παθαίνουν και για μένα είναι απόλυτα λογικό. Άλλες εικόνες είχαν. Άλλες βλέπουν και τους έρχεται κάπως στραβά.

Είσαι σίγουρος ότι μπορείς να ζητήσεις αμετάθετο αφού θα έχουν βγει οι μεταθέσεις; Μήπως να το ρωτήσεις αυτό στο 1ο γραφείο; Γιατί νομίζω ότι δεν μπορείς να μην μετατεθείς από τη στιγμή που έχει έρθει το σήμα. Ρώτησε το να είσαι καλυμμένος μην σου έρθει καμιά μαύρη μετάθεση και ψάχνεσαι! Γιατί στον αδερφό μου του είπαν να το δηλώσει ποιο πριν. Με το που γυρίσει από την άδεια του Πάσχα να τους ενημερώσει.

2015 Β' ΕΣΣΟ

Μεταθέσεις στο στρατό (2015)

Δημοσίευση από 2015 Β' ΕΣΣΟ »

Ρε παιδια μηπως εχει βγει καποια ανακοινωση για τις μεταθεσεις μετα την ορκωμοσια για να μην περιμενω να μαθω μεχρι και μετα την αδεια ορκωμοσιας μου; ευχαριστω!
Άβαταρ μέλους
Kourtembeu
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 01, 2015 8:49 pm
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις στο στρατό (2015)

Δημοσίευση από Kourtembeu »

2015 Β' ΕΣΣΟ έγραψε:Ρε παιδια μηπως εχει βγει καποια ανακοινωση για τις μεταθεσεις μετα την ορκωμοσια για να μην περιμενω να μαθω μεχρι και μετα την αδεια ορκωμοσιας μου; Ευχαριστω!


Πότε ορκίζεστε φίλε; Την Παρασκευή;(αύριο δλδ)

cuervo

Μεταθέσεις στο στρατό (2015)

Δημοσίευση από cuervo »

2015 Β' ΕΣΣΟ έγραψε:Ρε παιδια μηπως εχει βγει καποια ανακοινωση για τις μεταθεσεις μετα την ορκωμοσια για να μην περιμενω να μαθω μεχρι και μετα την αδεια ορκωμοσιας μου; Ευχαριστω!


Δεν βγαίνουν τέτοιες ανακοινώσεις για ευνόητους/βυσματικούς λόγους Εικόνα

ΓιώργοςΦ

Μεταθέσεις στο στρατό (2015)

Δημοσίευση από ΓιώργοςΦ »

Παιδιά είμαι ΕΠ 2014 ΣΤ ΕΣΣΟ κάτοικος Αθήνας. Επέλεξα Χίο με κατεξείρεση μετάθεση από το κέντρο και παρουσιάστηκα στο νησί στις 4 δεκ 2014. Σήμερα όμως ήρθε μετάθεση για Αθήνα για 24/4. Εγώ όμως είμαι πολύ καλά εδώ. Πώς μπορώ να κόψω τη μετάθεση; Κανονικά δεν θα έπρεπε να είμαι αμετάθετο; Υπηρετεί και ο αδερφός μου εδώ και μένουν πλέον και οι γονείς μου στο νησί! Τι μπορώ να κάνω;
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11315
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις στο στρατό (2015)

Δημοσίευση από D.Y.K »

Πλέον τίποτα. Ούτε με βύσμα.

Θα μετατεθείς στην Αθήνα.

joking
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 26, 2015 7:08 pm
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις στο στρατό (2015)

Δημοσίευση από joking »

Καλησπερα παιδια ειμαι 8μηνος 335 σειρα και μου εχει βγει μεταθεση για μετα τις αδειες του πασχα για μοναδα στην πολη που μενω. Η ερωτηση που θελω να κανω ειναι μπορω να κοψω τη μεταθεση και να παραμεινω στη μοναδα μου στον εβρο;
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης