Μεταθέσεις στο στρατό (2015)

Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Anonymous

Μεταθέσεις στο στρατό (2015)

Δημοσίευση από Anonymous »

Γνωριζοντας οτι ολη η θητεια μετα το κεντρο πλεον με το 9μηνο ειναι στα συνορα κ εχοντας ακουσει οτι το μονο παραθυρακι για να εισε Αθηνα, ειναι να εισε στην Προεδρικη φρουρα (να μου πειτε κ σε αυτο αν αξιζει τον κοπο ή αν ειναι πιξιμο), διαβασα κ κατι αλλο σημερα οτι εξαιρουνται κ οσοι υπηρετουν σε επιχειρησιακες μοναδες οι οποιες δεν βρισκονται στα συνορα οπως πυροβολαρχια,hawk κ καταδρομεις.
Εγω μπαινω τωρα το Νοεμβρη κ παρουσιαζομαι πυροβολικο Θηβα, απ οτι ξερω οι μοναδες hawk ειναι μοναδες που πανε κυριως απ το πυροβολικο κ ειναι Αθηνα. Ισχυει; Κ κατα ποσο αξιζει αν τα ζυγισεις το να εισαι Αθηνα κ να εισε στις hawk; Επειδη εχω ακουσει απο καποιους ασχημα λογια για τις hawk. Κ απο καποιυς αλλους καλα ομως.(Κ αν ειναι καλα, κατα ποσο ευκολα μπαινεις σε μια μονάδα hawk; )
Oσο αναφορα την πυροβολαρχια; Εχει καμια σχεση με πυροβολικο;Εικόνα

Θα ηθελα πολυ να μου δωσετε τα φωτα σας ευχαριστω.

Anonymous

Μεταθέσεις στο στρατό (2015)

Δημοσίευση από Anonymous »

Να ρωτησω και εγω κατι αν ξερει καποιος ας μου απαντησει μπαινω Νοεμβριο Ναυπλιο και θα ειμαι Ι4 λογω χιαστων, μοπρει καποιος να μου πει το προγραμμα του εννιαμηνου, ποσο καιρο θα μεινω Ναυπλιο και αν μετα παω κατευθειαν παραμεθωριο και ποσο θα μεινω εκει;

fantaros84
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 15, 2009 11:05 pm
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις στο στρατό (2015)

Δημοσίευση από fantaros84 »

Πορτο Χελι έγραψε: Να ρωτησω και εγω κατι αν ξερει καποιος ας μου απαντησει μπαινω Νοεμβριο Ναυπλιο και θα ειμαι Ι4 λογω χιαστων, μοπρει καποιος να μου πει το προγραμμα του εννιαμηνου, ποσο καιρο θα μεινω Ναυπλιο και αν μετα παω κατευθειαν παραμεθωριο και ποσο θα μεινω εκει;

Βάσει της νέας νομοθεσίας στις παραμεθόριες περιοχές μένουν όλοι οι οπλίτες πλήρους θητείας μέχρι το τέλος της θητείας τους. Μόνο οι 8μηνίτες μπορούν μετά τους 4 μήνες νε μεταφερθούν σε περιοχές πιο κοντά στον τόπο καταγωγής τους.

Όσο για το πόσο θα μείνεις στο ΚΕΝ αυτό εξαρτάται σε κάθε περιοχή, συνήθως 2-3 βδομάδες και μετά παραμεθόριο όπου και μένεις για όλο τον υπόλοιπο καιρό. Αν είσαι Ι4 τότε θα είσαι άοπλος σε κάποια υπηρεσία, αλλά΄ούτως ή άλλως παραμεθόριο δε γλιτώνεις να πας. ΄

Μπες στο παρακάτω λινκ και πάτα οπλίτες ολοκλήρου θητείας να δείς το επίσημο διάταγμα.

http://www.army.gr/plirofories/katataji/do8.php

Anonymous

Μεταθέσεις στο στρατό (2015)

Δημοσίευση από Anonymous »

Με βύσμα μπορείς. Αλλά λεγεται οτι οι 8μηνης θητειας κανουν 2-3 μηνες παραμεθοριο και μετα κοντα στο σπιτι τουςΕικόνα
soldier

Μεταθέσεις στο στρατό (2015)

Δημοσίευση από soldier »

Μπήκα 9/2.
Ποτε θα μαθω σε ποια μοναδα θα με στειλουν ; Και αν εμεινα στο ιδιο σωμα που παρουσιαστηκα;
Θα το μαθω λιγες μερες πριν ή καμια βδομαδα πριν;

η αγωνια ειναι στο κατακορυφο ειδικα για οσους εχουμε παρουσιαστει σε νορμαλ σωμα...
+ για οσους δεν παιζει usb.(βυσμα)

αν χρειαζεται κατι γραφειοκρατικο ή π. Χ. Προσκομμηση εγγραφου, ας το γραψετε ωστε να τα προετοιμασουμε...

tsi

Μεταθέσεις στο στρατό (2015)

Δημοσίευση από tsi »

Όσες φορές και να το γράψω σαν να μην ξέρετε να διβάζετε!

Άντε μια φορά ακόμα οι 9μηνοι δεν παίρνετε μετάθεση, κάνετε 1-2-3 μήνες κέντρα εκπαιδεύσεις ιστορίες αμαρτίες πηγαίνετε παραμεθώριο και απολύεστε από εκεί δυστυχώς.

Εσύ φίλε που είσαι 8μηνος μέτρα 4 μήνες απ' την μέρα που μπήκες στρατό και θα σου έρθει η μετάθεση με συν πλην μια εμβδομάδα αρκεί να είναι το 8μηνος σου οκ...

Και εσύ ρε φίλε στο τέλος που υπηρετείς και είναι τόσο τέντα;

4 στρατόπεδα έχω περάσει και η μεγαλύτερη φυλακή που είδα ήταν 5 μέρες επειδή άργησε μια μέρα απ' την άδεια και άλλες 10 μέρες σε άλλον επειδή Πήγε να φυλάξει πύλη χωρίς εξάρτηση χωρίς κράνος και έπινε καφέ ακούγοντας μουσική σε ανοικτή ακρόαση.

Έλεος ανατριχιάσαμε και με εσένα και την μαύρη σου μονάδα!

Στο στρατό μπορείς και κάνεις όσες μαλ@κιες δεν χωράει ο νους σου αρκεί να ξέρεις πότε και που τις κάνεις και φυσικά να έχεις το μυαλό σου εκεί και τα μάτια σου ανοικτά!

Vaggelis

Μεταθέσεις στο στρατό (2015)

Δημοσίευση από Vaggelis »

Ρε παιδιά ξέρει κανείς αν έχουν βγεί οι τοποθετήσεις/ειδικότητες online σε κάποιο site;

madgeo
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Τετ Απρ 28, 2010 1:42 am
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις στο στρατό (2015)

Δημοσίευση από madgeo »

Κάνω 9μηνο και η μετάθεση μου είναι για Λαγό Ν. Έβρου. Μπορείτε παρακαλώ να μου πείτε αν θα κάτσω εκεί για το υπόλοιπο της στρατιωτικής μου θητείας δηλαδή 8 μήνες ή θα ξαναπάρω μετάθεση; Ευχαριστώ
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις στο στρατό (2015)

Δημοσίευση από Rafale »

Αν δε βαλεις βυσμα υπαρχει περιπτωση να απολυθεις και απο εκει. Κυνηγησε το. Σιγουρα θα θες να φυγεις απο εβρο.
vassilis86
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Αύγ 10, 2010 3:19 am
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις στο στρατό (2015)

Δημοσίευση από vassilis86 »

Καλησπερα παιδες. Εγω εχω παρουσιαστει στην αρτα στο υγειονομικο ορκιστηκα πριν απο λιγες μερες και τωρα περιμενω να μου ρθει χαρτι μεταθεσης μεσα απο ενα καλο βυσμα που χω για αλλαγη σωματος και να παω στη κονιτσα. Ωστε να αποφυγω την μετεπειτα μεταθεση μου σε εβρο η σε κανα ξερονησι στου διαολου τη μανα. Αυτο που θα θελα να μου πειτε καποιος αν γνωριζει ειναι αν το χαρτι ερθει πχ μεθαυριο ποτε θα πρεπει εγω να παρουσιαστω στη καινουργια μοναδα, μηπως πρωτα θα πρεπει να κλεισω μηνα περιπου στο κεντρο που βρισκομαι και μετα να φυγω.
G47
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: Παρ Σεπ 17, 2010 9:24 pm
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις στο στρατό (2015)

Δημοσίευση από G47 »

Παρουσιαζομαι στις 16/11 ΚΕΤΧ Πατρας και ειναι η πολη διαμονης μου.
Υπαρχει πιθανοτητα να μεινω εδω μετα τη βασικη εκπαιδευση;
Μπορω να κανω κατι ωστε να βοηθηθω σε αυτο;
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11245
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις στο στρατό (2015)

Δημοσίευση από yandr »

Όχι και βύσμα αντίστοιχα.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις στο στρατό (2015)

Δημοσίευση από Greek_Army »

BΑσικά ούτε με βύσμα. Πρέπει να πας παραμεθώριο έστω και 1 μήνα. Και αν έχεις βύσμα μόνο τότε θα γυρίσεις αν δεν έχεις σοβαρό λόγο για Κατ' εξαίρεση μετάθεση ...
labrakoagr7

Μεταθέσεις στο στρατό (2015)

Δημοσίευση από labrakoagr7 »

Ειμαι σειρα 314, υπηρετω στο Λαγο Εβρου στο 516 Μ/Κ Τ. Π συγκεκριμενα και εκανα κεντρο στο 2/39 Σ. Π στο Μεσσολογγι. Κανω 8μηνο και λογικα θα γυρισω στο 2/39, το οποιο απο οτι εμαθα δεν θα παρει αλλη ΕΣΣΟ και προκειται να κλεισει οριστικα τον Αυγουστο. Ξερει κανεις να μου πει ποτε περιπου θα μου βγει η μεταθεση κοντα στο σπιτι μου στο Αγρινιο; Και αν κλεισει που αλλου μπορει να με μεταθεσουν; Γιαννενα π. Χ. Μπορει η ειδικοτητα μου να επηρεασει το που θα με μεταθεσουν;

Μάγειρας

Μεταθέσεις στο στρατό (2015)

Δημοσίευση από Μάγειρας »

Καλησπέρα σε όλους, ξέρει κανείς Τι γίνεται με τις μεταθέσεις των 8μηνων. Πότε θα φύγουμε από τις μονάδες;

Ευχαριστώ

Στρατός και θητεία
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης