ΥΕΑ: Τι μισθό παίρνουν οι Δόκιμοι;

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Στέλιος

ΥΕΑ: Τι μισθό παίρνουν οι Δόκιμοι;

Δημοσίευση από Στέλιος »

Κι όμως φίλε τόσα είναι. Είμαι η τελευταία σειρά δοκίμων (319) που απολύθηκε πριν ένα μήνα.522,82 ευρώ μετά από μείωση Από τα 542.82 που έγινε και μάλιστα αναδρομική από τον Αύγουστο. Επιδομα εξομάλυνσης δώρα κλπ δεν υπάρχουν εδώ και περίπου δύο χρόνια. Το επίδομα παραμεθορίου δεν κόπηκε ακριβώς. Άκουσα τον ίδιο τον αρχηγό ΓΕΕΘΑ και τον πρώην ΓΕΣ σε ομιλία τους στην Αλεξανδρούπολη να λένε ότι απλά το καθυστερούν όχι ότι το έκοψαν. Μάλιστα πλεόν αυτό αντί για κάθε μήνα, θα δίνεται κάθε τετράμηνο και θα μπαίνει απευθείας στους τραπεζικούς λογαριασμούς αντί να τα παίρνουν στο χέρι. Αυτό που κόπηκε είναι τα οδοιπορικά των μόνιμων στελεχών (ανάλογα με τον βαθμό πήγαιναν αυτά) τα οποία οι ΔΕΑ έτσι και αλλιώς δεν έπαιρναν.

Τώρα θα ρίξω και την κρυάδα... Λεφτά από τη σχολή δεν παίρνουμε... Τα 200.300 (όπως πήρα εγώ) ή 500 ευρώ όπως παίρνανε πριν από ενάμιση χρόνο είναι απλά προκαταβολή μισθού και θα το καταλάβεις όταν τον τελευταίο μήνα πάρεις τα άρχ... Σου για μισθό. Αυτό φαίνεται και από την ολική μισθοδοσία που θα πάρεις στο τέλος από τον στρατό. Όσο για μισθό Ανθγλου δεν παίρνεις ακριβώς... Απλά μερικούς μήνες μετά την απόλυση σου μπορεί να πάρεις κάποια χρήματα που είναι η διαφορά του τελευταίου μήνα που υποτίθεται ήσουν Ανθγλος (και ας μην στο είχανε ανακοινώσει).

Σημαντικό! Ο στρατός καλύπτει τα έξοδα μεταβίβασης από τη σχολή δοκίμων στην μονάδα που παρουσιάζεσθε. Με το που παρουσιασθήτε, δώστε το χαρτί μετάθεσης στο 1ο γραφείο για να κανονίσουν για να πάρετε τα χρήματα μετάβασης. Περίπου 90 ευρώ είναι. Κρατήστε τα εισητήρια μετάβασης γιατί θα σας ζητηθούν για να δικαιολογήσουν το ποσό που θα πάρετε.

Αυτά τα λίγα από εμένα. Καλή θητεία.
bakaliaros
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 10, 2013 11:53 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Τι μισθό παίρνουν οι Δόκιμοι;

Δημοσίευση από bakaliaros »

Στέλιος έγραψε:Κι όμως φίλε τόσα είναι. Είμαι η τελευταία σειρά δοκίμων (319) που απολύθηκε πριν ένα μήνα.522,82 ευρώ μετά από μείωση Από τα 542.82 που έγινε και μάλιστα αναδρομική από τον Αύγουστο. Επιδομα εξομάλυνσης δώρα κλπ δεν υπάρχουν εδώ και περίπου δύο χρόνια. Το επίδομα παραμεθορίου δεν κόπηκε ακριβώς. Άκουσα τον ίδιο τον αρχηγό ΓΕΕΘΑ και τον πρώην ΓΕΣ σε ομιλία τους στην Αλεξανδρούπολη να λένε ότι απλά το καθυστερούν όχι ότι το έκοψαν. Μάλιστα πλεόν αυτό αντί για κάθε μήνα, θα δίνεται κάθε τετράμηνο και θα μπαίνει απευθείας στους τραπεζικούς λογαριασμούς αντί να τα παίρνουν στο χέρι. Αυτό που κόπηκε είναι τα οδοιπορικά των μόνιμων στελεχών (ανάλογα με τον βαθμό πήγαιναν αυτά) τα οποία οι ΔΕΑ έτσι και αλλιώς δεν έπαιρναν.

Τώρα θα ρίξω και την κρυάδα... Λεφτά από τη σχολή δεν παίρνουμε... Τα 200.300 (όπως πήρα εγώ) ή 500 ευρώ όπως παίρνανε πριν από ενάμιση χρόνο είναι απλά προκαταβολή μισθού και θα το καταλάβεις όταν τον τελευταίο μήνα πάρεις τα άρχ... Σου για μισθό. Αυτό φαίνεται και από την ολική μισθοδοσία που θα πάρεις στο τέλος από τον στρατό. Όσο για μισθό Ανθγλου δεν παίρνεις ακριβώς... Απλά μερικούς μήνες μετά την απόλυση σου μπορεί να πάρεις κάποια χρήματα που είναι η διαφορά του τελευταίου μήνα που υποτίθεται ήσουν Ανθγλος (και ας μην στο είχανε ανακοινώσει).

Σημαντικό! Ο στρατός καλύπτει τα έξοδα μεταβίβασης από τη σχολή δοκίμων στην μονάδα που παρουσιάζεσθε. Με το που παρουσιασθήτε, δώστε το χαρτί μετάθεσης στο 1ο γραφείο για να κανονίσουν για να πάρετε τα χρήματα μετάβασης. Περίπου 90 ευρώ είναι. Κρατήστε τα εισητήρια μετάβασης γιατί θα σας ζητηθούν για να δικαιολογήσουν το ποσό που θα πάρετε.

Αυτά τα λίγα από εμένα. Καλή θητεία.


όλα αυτά δεν είναι καθόλου ενθαρρυντικά... Αφού είναι έτσι τα πράγματα τότε γιατί δεν τα αλλάζουν και στο επίσημο site του στρατού (http://www.army.gr/files/File/yea/yea.pdf) ; Γιατί διαβάζοντάς το σου λέει κάποιος : "ντάξει,576 + 105 (παραμεθόριος) + αργίες, κυριακές κτλ" ... Εεεε, να το σκφτούμε ρε παιδιά... Ο φίλος μας που τα έγραψε αυτά έχει απολυθεί καιρό τώρα... Και να πω, οκ. Το καταλαβαίνω ότι θέλουν κόσμο να πάει ΔΕΑ. Αλλά τουλάχιστον ας ενημερώνουν σωστά... Πχ εγώ το σκεφτόμουν (και σκέφτομαι) πολύ σοβαρά Να πάω ΔΕΑ και προφανώς ένας από τους λόγους είναι και ο μισθός (όχι ότι θα γινόμουν πλούσιος αλλά δε θα επιβάρυνα τους γονείς μου) ... Τώρα πάνω ς' αυτό το θέμα ουσιαστικά ο "μισθος" που θα παίρνεις (όποτε τον παίρνεις τέλος πάντων) θα πηγαίνει στο νοίκι όπερ... Πάλι θα χρειαστείς στήριξη από τους δικούς σου.
Άβαταρ μέλους
panos2171
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 413
Εγγραφή: Τετ Απρ 13, 2011 2:41 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Τι μισθό παίρνουν οι Δόκιμοι;

Δημοσίευση από panos2171 »

@Στελιος

Γράφεις πως το επίδομα παραμεθορίου δίνεται στο τετράμηνο. Δηλαδή στα 522 του μήνα στο τετράμηνο θα είναι 2100 περίπου συν τα παραμεθορίου;
Άβαταρ μέλους
Avatar
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2011 4:59 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Τι μισθό παίρνουν οι Δόκιμοι;

Δημοσίευση από Avatar »

Δεν λέει κάπου για 2000+ λέει για 200
το επίδομα παραμεθορίου δίνεται όταν πας σε μονάδα από όσο ξέρω και φυσικά δεν δίνεται για όλες τις μονάδες
πάντως έτσι όπως τα βλέπω εγώ με 522 να κρατήσεις σπίτι είναι δύσκολο συν ότι πρέπει να τρως βέβαια

Υ. Γ: Μόλις είδα στο ιντερνετ σε μία εφημερίδα ότι είναι στο τραπέζι η επαναφορά του επιδόματος παραμεθορίου Εικόνα
Άβαταρ μέλους
panos2171
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 413
Εγγραφή: Τετ Απρ 13, 2011 2:41 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Τι μισθό παίρνουν οι Δόκιμοι;

Δημοσίευση από panos2171 »

AΝ τον κάθε μήνα παίρνεις 522 στο τετράμηνο έχεις 2100?, το παραμεθόριο θέλω να μάθω πόσο είναι.
Άβαταρ μέλους
Avatar
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2011 4:59 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Τι μισθό παίρνουν οι Δόκιμοι;

Δημοσίευση από Avatar »

Και ποιος σου είπα ότι για όσους μήνες θα κάνεις την 4μηνη εκπαίδευση αυτοί θα βάζουν στο λογαριασμό σου 500αρια ; Παλιά σε μηνύματα του 2009-2010 ίσως να δινόντουσαν αλλά τώρα βλέπω σκοτάδι... Και αν δίνουν 200 όπως λέει ο στέλιος Καλά θα είναι...

ρίξε μιά ματιά εδώ για το επίδομα παραμεθορίου γιατί μόλις το είδα και δεν το γνώριζα ούτε εγώ
Άβαταρ μέλους
panos2171
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 413
Εγγραφή: Τετ Απρ 13, 2011 2:41 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Τι μισθό παίρνουν οι Δόκιμοι;

Δημοσίευση από panos2171 »

MΆλλον λόγω γραπτού λόγου δεν μπορούμε να συννενοηθούμε. Τέσπα, ποιό είναι το ποσό που δίνεται για το παραμεθόριο, το πότε δίνεται δε με ενδιαφέρει, πόσο είναι συνολικά θέλω να μάθω στο 8-9μηνο που πληρώνεται ένας ΔΕΑ.
Άβαταρ μέλους
Avatar
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2011 4:59 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Τι μισθό παίρνουν οι Δόκιμοι;

Δημοσίευση από Avatar »

Το ποσό ήταν από όσο ξέρω γύρο στα 100 αλλά αυτό που σου λέω είναι ότι το επίδομα παραμεθορίου έχει κοπεί, έτσι λέει και ένα μέλος πιο πάνω και σου έδωσα και ένα λινκ από εφημερίδα πριν που λέει ότι είναι κομμένο και μπορεί να το επαναφέρουν...
Άβαταρ μέλους
PanosDeuce
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τετ Σεπ 17, 2014 10:00 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Τι μισθό παίρνουν οι Δόκιμοι;

Δημοσίευση από PanosDeuce »

Γεια σας θα ηθελα να σας ρωτησω αν μπω ΥΕΑ τεθωρακισμενα ποσα χρηματα παιρνουν αυτη την στιγμη μετα τους 4 μηνες της σχολης (576 ευρω ; )και αν κατα την διαρκεια της σχολη πληρωνονται;

Άβαταρ μέλους
Avatar
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2011 4:59 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Τι μισθό παίρνουν οι Δόκιμοι;

Δημοσίευση από Avatar »

Τους πρώτους 5 μήνες μέχρι να ονομαστείς θα παίρνεις τον μισθό του στρατιώτη 8,62 εκτός και αν δικαιούσαι παραπάνω που τότε πηγαίνεις τα ανάλογα δικαιολογητικά. Και όταν ονομαστείς παίρνεις τον μισό τελευταίο μήνα που ονομάζεσαιμετά, τον 6 μήνα (οι ΔΕΑ από ΣΕΑΠ) δεν παίρνουν τίποτα από μισθό κι παραμένουν στη ΣΕΑΠ. Μετά πλέον τον 7 μήνα πηγαίνουν στις μονάδες όπου υπάρχει ένας μήνας που δεν πληρώνεσαι πάλι... Μετά παίρνεις 3 μήνες μαζεμένους δηλαδή έναν μήνα αφού ονομάστηκες κι έμεινες στη σχολή, έναν μήνα που ήσουν στη μονάδα και άλλον έναν που πληρώνεσαι για τον επόμενο μήνα.

Τον τελευταίο μήνα που απόλυσης παίρνεις ανάλογα με το πόσες μέρες θα είσαι μέσα. Δηλαδή αν απολύεσαι τέλη του μήνα θα πάρεις 380-400 αν στις αρχές τότε γύρο στα 150

Ο μισθός πλέον είναι 522,82

Νεοσύλλεκτος στρατιώτης 2013 Ε'ΕΣΣΟ--> ΥΕΑ/Α--> Λοχίας ΥΕΑ/Β--> ΔΕΑ(ΠΖ)--> Ανθυπολοχαγός(ΠΖ)
Άβαταρ μέλους
PanosDeuce
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τετ Σεπ 17, 2014 10:00 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Τι μισθό παίρνουν οι Δόκιμοι;

Δημοσίευση από PanosDeuce »

Να'σαι καλα ευχαριστω παρα πολυ!!! :)
γιαννης

ΥΕΑ: Τι μισθό παίρνουν οι Δόκιμοι;

Δημοσίευση από γιαννης »

Έχει αλλάξει κάτι σε σχέση με τον μισθό Δεα ή εξακολουθεί 522 που διάβασα παραπάνω; Επιδομα παραμεθορίου δίνεται και επίσης το πτυχίο Αει μετραει καθόλου μισθολογικά;
γιαννης

ΥΕΑ: Τι μισθό παίρνουν οι Δόκιμοι;

Δημοσίευση από γιαννης »

γιαννης έγραψε:Έχει αλλάξει κάτι σε σχέση με τον μισθό Δεα ή εξακολουθεί 522 που διάβασα παραπάνω; Επιδομα παραμεθορίου δίνεται και επίσης το πτυχίο Αει μετραει καθόλου μισθολογικά;


Κάποιος ν απαντήσει;

Άβαταρ μέλους
Giwrgos
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Απρ 24, 2015 6:42 pm
Τοποθεσία: ΔΕΑ(ΤΧ)
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Τι μισθό παίρνουν οι Δόκιμοι;

Δημοσίευση από Giwrgos »

Καλησπέρα φίλε μου Όχι δεν υπάρχει καμιά αλλαγή άπλα ο μισθός είναι ανάλογα και με τις υπηρεσίες που κάνεις τον μηνά πχ αργίες όπου τις πληρώνεσαι με 14 ευρό καπου
Χρήστος

ΥΕΑ: Τι μισθό παίρνουν οι Δόκιμοι;

Δημοσίευση από Χρήστος »

Υπάρχει κάποιο link για να διασταυρωσουμε τα παραπάνω; Επίσης όπως τα γραφει πάνω ο φίλος παίρνεις (5χ8,66)+(1χ0 ή 1χ522)+(3χ522)+(4χ522)+(1χ(522/μέρες))= 4000?+ για 14 μήνες. Σωστά; Παρακαλώ επειδή ενδιαφέρομαι άμεσα αν γνωρίζει κάποιος να μου απαντήσει υπεύθυνα. Ευχαριστώ.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης