ΕΤΑ - Ειδικό Τμήμα Αλεξιπτωτιστών

Εκπαίδευση, μισθοί, βαθμολογική εξέλιξη, μέριμνα για το προσωπικό
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
sniper1977
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 24, 2008 8:42 pm
Επικοινωνία:

ΕΤΑ - Ειδικό Τμήμα Αλεξιπτωτιστών

Δημοσίευση από sniper1977 »

acer έγραψε: Το Ειδικό Τμήμα Αλεξιπτωτιστών είναι μια μικρή επίλεκτη μονάδα μονίμων.

Η αποστολή τους είναι ίδια με των S.A.S.

Παρατηρητήρια, συλλογή πληροφοριών, δολιοφθορά κ. λπ.

ΔΕΝ προέρχεται από την Ζ ΜΑΚ, είναι αρκετά παλαιότερη σε ίδρυση από την τελευταία και όταν υπηρέτησα σε αυτή δεν υπήρχε ούτε ένας που να προέρχεται από την Ζ ΜΑΚ.

Δεν νομίζω ότι είναι κατώτερη των ΟΥΚ γιατί απλά έχει μια ποικιλία τρόπων διείσδυσης που δεν έχουν τα ΟΥΚ.

Για να εξηγούμαι, τα ΟΥΚ έχουν φοβερή εκπαίδευση όταν όμως ένας αλεξιπτωτιστής βγάζει το σχολείο των ΟΥΚ, κάνει HA.HOκαι HA.LO. όπως και κάποια άλλα σχολεία που δεν θέλω να αναφέρω και πίστεψε με δεν είναι ένας και δύο που τα έχουν κάνει αυτά, πώς να θεωρήσω τα ΟΥΚ καλύτερα;

Τέλος επειδή δεν κάθονται πολύ καιρό, ουσιαστικά έχουμε σε ένα διάστημα κάποιων ετών αρκετά άτομα με εκπαίδευση ΕΤΑ και αυτούς που στελεχώνουν τα ΕΤΑ.

Όσο για το που υπάγονται, ας πούμε ότι δεν υπάγονται στο Αρχηγείο και μιας που το είπα αυτό θυμήθηκα ότι η παράδοση θέλει οι σωματοφύλακες του αρχηγού να είναι πάντα από το ΕΤΑ.

Θεωρώ τυχερό όποιον μόνιμο πάει εκεί.

Οι S.A.S που ανεφερες ειναι το εφαμιλλο(και ισως πιο αξιομαχο)Βρετανικο σωμα σε σχεση με τους Αμερικανους της DELTA FORCE που ανεφερα. Ειναι πασιγνωστη αλλωστε και η αποστολη BRAVO II ZERO στον πρωτο πολεμο του Κολπου.

Οσο για το ποιος ειναι πιο καλα εκπαιδευμενος μονο η πραξη μπορει να το δειξει.Εικόνα

Σε θεμα τεχνογνωσιας και σταρτιωτικης τεχνολογιας η εκαιδευση του Ε. Τ. Α ειναι η ανωτερη στον Ελληνικο στρατο. Σε επιπεδο σκληραγωγησης και αντοχης σε οποιαδηποτε αντιξοη συνθηκη τοτε μιλαμε για τα σχολεια Ο. Υ. Κ... Εικόνα

Παντως ο στρατος μας γενικα αυτη τη στιγμη υστερει οσο ποτε αλλοτε στους πιο πολλους τομεις απο τον Τουρκικο.

Περα της τεχνολογιας και της ποσοτικης διαφορας ο Τουρκος στρατιωτης εχει ενα βασικοτατο πλεονεκτημα σε σχεση με τον Ελληνα, ειναι εμπειροπολεμος... Και γενικα ολο το στρατιωτικο οικοδομημα της Τουρκιας εχει δοκιμαστει αρκετες φορες σε εμπολεμη κατασταση τα τελευταια χρονια. Η πλαστιγγα αρχισε να κλινει χαοτικα υπερ της Τουρκιας περιπου μετα το επεισοδιο των Ιμιων οπου ακολουθησαν συνεχομενα λαθη της στρατιωτικης και πολιτικης ηγεσιας του Υ. Ε. Α με αποτελεσμα αναλογικα να βρισκομαστε στη χειροτερη φαση σε συγκριση με την γειτονικη μας χωρα απο το 1897.

Μπορει να αλλαξει κατι; Αμεσα οχι, αλλα μπορει να αλλαξει σιγουρα στον τομεα της τεχνολογιας οπου η Ρωσικη τεχνολογια μπορει να καταστησει την Ελλαδα κυριαρχη στο μαχητικο/βομβαρδιστικο και στο επιθετικο ελικοπτερο.2 τομεις που τα Ρωσικα αεροπλανα και ελικοπτερα υπερτερουν απεναντι στα αντιστοιχα Αμερικανικα... Φιλος μου πιλοτος σε Απατσι μου εχει πει αρκετες φορες την καψα του για τα Κα-50... Την τελειοτερη εως αυτη τη στιγμη μηχανη στον τομεα του ελικοπτερου... Εικόνα

Για τις Ειδικες δυναμεις ειναι περριτο να αναφερω οτι οι Τουρκοι εχουν εκτος απο καλη εκπαιδευση και την απαραιτητη μαχιμη εμπειρια...Εικόνα

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11239
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

ΕΤΑ - Ειδικό Τμήμα Αλεξιπτωτιστών

Δημοσίευση από yandr »

sniper1977 έγραψε:Φιλος μου πιλοτος σε Απατσι μου εχει πει αρκετες φορες την καψα του για τα Κα-50... Την τελειοτερη εως αυτη τη στιγμη μηχανη στον τομεα του ελικοπτερου... Εικόνα



Βγαίνουμε εκτός θέματος φοβάμαι, αλλά ο φίλος σου που ακριβώς το δοκίμασε το Ka-50 και το αξιολόγησε ως καλύτερο; Σε κανένα παιχνιδάκι στο κομπιούτερ, ή ξεκίνησαν οι κοινές ασκήσεις της αεροπορίας στρατού με ρωσικές δυνάμεις και δεν το ξέρουμε;

Εκτός και αν εντυπωσιάστηκε από τον διπλό ρότορα, οπότε έχω να του δείξω και κάτι φοβερά μοντέλα με σφηνοτουβλάκια. Συγγνώμη για την ειρωνεία, αλλά δεν τις καταλαβαίνω αυτές τις αναφορές.

Να προτιμά ένας Έλληνας πιλότος τα Mirage ή τα F-16 το καταλαβαίνω, καθώς ασκείται συνέχεια με συναδέλφους του που τα πετούν και ξέρουν τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα καθενός. Με τα Ka-50 πως γίνεται η σύγκριση;

sniper1977 έγραψε:Για τις Ειδικες δυναμεις ειναι περριτο να αναφερω οτι οι Τουρκοι εχουν εκτος απο καλη εκπαιδευση και την απαραιτητη μαχιμη εμπειρια...Εικόνα


Ο μοναδικός τομέας στον οποίο οι Τούρκοι έχουν ξεκάθαρο προβάδισμα.

Το λέω αυτό γιατί μερικοί θεωρούν ότι ανάλογα οφέλη υπάρχουν και στην αεροπορία, το πυροβολικό και τον στρατό, όμως θεωρώ ότι στους τομείς αυτούς μοναδικό όφελος είναι η εμπειρία στον συντονισμό.

ΔΜ

ΕΤΑ - Ειδικό Τμήμα Αλεξιπτωτιστών

Δημοσίευση από ΔΜ »

φίλε acer δεν είναι όμως μόνο τα σχολεία που βγάζει κάποιος που τον καθορίζουν.. τώρα για το ποιος είναι καλύτερος δεν νόμιζω ότι είναι θα έπρεπε να το βλέπει κανείς με τέτοιον τρόπο
Green Berets
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 185
Εγγραφή: Τετ Απρ 30, 2008 2:17 pm
Επικοινωνία:

ΕΤΑ - Ειδικό Τμήμα Αλεξιπτωτιστών

Δημοσίευση από Green Berets »



Καλυτερος δεν ειναι οποιος εχει βγαλει τα πιο πολλα σχολεια αλλα
αυτος που αποκομισε τις περισσοτερες γνωσεις απο αυτα και που ειναι ετοιμος ανα πασα στιγμη να εφαρμοσει οτι εμαθε. Τι να τον κανω εγω τον αλλον εαν εχει βγαλει ΟΥΚ, εχει κανει HALO-HAHO και της παναγιας τα ματια εαν:
1)Δεν ξερει να διοικει και να ηγειται απουσια φοβου με υπαρξη σεβασμου
(εαν ειναι αξιωματικος-υπαξιωματικος).
2)Εαν δεν ειναι προθυμος για το κατι παραπανω χωρις να τον τρεχει με τον βουρδουλα ο ανωτερος του(για ΕΠΟΠ-και οχι μονο)

Μην ξεχναμε οτι ολα αυτα τα επιλεκτα σωματα πλεον απαρτιζονται μονο
απο μονιμους αξιωματικους/υπαξ και ΕΠΟΠ. Οσο και εαν δεν αρεσει σε μερικους αυτοι ειναι το μελλον των Ειδικων Δυναμεων στην Ελλαδα σε
συνδυασμο(ιδανικα μιλωντας) με μια καταλληλη ηγεσια που θα εκπονει αρμοδια εκπαιδευτικα προγραμματα και θα τους παρεχει τον αναλογο
εξοπλισμο(ενα μικρο μεν αλλα καλο βημα ειναι με τους νεους ολμους commando που μεταφερονται απο ενα ατομο-για παραδειγμα).

Οσο τους απαξιωνουν καταντωντας την λεξη ΕΠΟΠ βρισια, τοσο θα
απαξιωνεται περισσοτερο ο θεσμος και θα κατατασσονται λιγοτεροι προθυμοι με αγαπη για το επαγγελμα νεοι. Λες και το κανουν εξεπιτηδες...
sniper1977

ΕΤΑ - Ειδικό Τμήμα Αλεξιπτωτιστών

Δημοσίευση από sniper1977 »

yandr έγραψε:
sniper1977 έγραψε: Φιλος μου πιλοτος σε Απατσι μου εχει πει αρκετες φορες την καψα του για τα Κα-50... Την τελειοτερη εως αυτη τη στιγμη μηχανη στον τομεα του ελικοπτερου... Εικόνα



Βγαίνουμε εκτός θέματος φοβάμαι, αλλά ο φίλος σου που ακριβώς το δοκίμασε το Ka-50 και το αξιολόγησε ως καλύτερο; Σε κανένα παιχνιδάκι στο κομπιούτερ, ή ξεκίνησαν οι κοινές ασκήσεις της αεροπορίας στρατού με ρωσικές δυνάμεις και δεν το ξέρουμε;

Εκτός και αν εντυπωσιάστηκε από τον διπλό ρότορα, οπότε έχω να του δείξω και κάτι φοβερά μοντέλα με σφηνοτουβλάκια. Συγγνώμη για την ειρωνεία, αλλά δεν τις καταλαβαίνω αυτές τις αναφορές.

Να προτιμά ένας Έλληνας πιλότος τα Mirage ή τα F-16 το καταλαβαίνω, καθώς ασκείται συνέχεια με συναδέλφους του που τα πετούν και ξέρουν τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα καθενός. Με τα Ka-50 πως γίνεται η σύγκριση;

Δεν τον εχω ρωτησει και ουτε μου εχει πει απο που εβγαλε αυτο συμπερασμα. Θεωρησα οτι ειναι της ''δουλειας'' και αφου το λεει κατι παραπανω θα ξερει.Εικόνα

Anonymous

ΕΤΑ - Ειδικό Τμήμα Αλεξιπτωτιστών

Δημοσίευση από Anonymous »

το ετα ειναι το ειδικο τμημα αλεξιπτοτιστων, στο τμημα αυτο δεν υπερχει κανεισ εφεδροσ οπω κ στην ζ μακ!
με λιγα λογια ζ μακ = αμφιβεια εκπεδευση ετα = εναερια εκπεδευση (ο θανατοσ ερχετε απο ψηλα)!
ειναι μαχιμοι οπωσ κ ο καθενασ στο ειδοσ του
δεν εχουν καμια σχεση με την μυκ (μοναδα υποβριχιων καταστροφων)
κ φυσικα ουτε η ζ μακ ουτε το ετα δεν ειναι πιο μαχιμη μοναδα απο την μυκ!
sniper1977
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 24, 2008 8:42 pm
Επικοινωνία:

ΕΤΑ - Ειδικό Τμήμα Αλεξιπτωτιστών

Δημοσίευση από sniper1977 »

Ι μακ έγραψε:το ετα ειναι το ειδικο τμημα αλεξιπτοτιστων, στο τμημα αυτο δεν υπερχει κανεισ εφεδροσ οπω κ στην ζ μακ!
με λιγα λογια ζ μακ = αμφιβεια εκπεδευση ετα = εναερια εκπεδευση (ο θανατοσ ερχετε απο ψηλα)!
ειναι μαχιμοι οπωσ κ ο καθενασ στο ειδοσ του
δεν εχουν καμια σχεση με την μυκ (μοναδα υποβριχιων καταστροφων)
κ φυσικα ουτε η ζ μακ ουτε το ετα δεν ειναι πιο μαχιμη μοναδα απο την μυκ!
Παλαιοτερα 1997-98 υπηρχανε και καποιοι εφεδροι.Εικόνα

Anonymous

ΕΤΑ - Ειδικό Τμήμα Αλεξιπτωτιστών

Δημοσίευση από Anonymous »

καλησπερα σε ολους...

πολυ ραδιο αρβιλα παιδια... αμα δεν ξερετε να μην μιλατε παρακαλω...Εικόνα
ευχαριστω..
Green Berets
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 185
Εγγραφή: Τετ Απρ 30, 2008 2:17 pm
Επικοινωνία:

ΕΤΑ - Ειδικό Τμήμα Αλεξιπτωτιστών

Δημοσίευση από Green Berets »



Nαι, σωστο αυτο που λες αλλα και εσυ δεν δειχνεις να ξερεις κατι με
αυτο που λες. Οχι πως αν ξερεις εισαι αναγκασμενος να πεις αλλα μονολεκτικες υποδειξεις μεσω διαδικτυου ειναι "καπως", πως να το κανουμε τωρα...

Οπως και να εχει δεν ειναι εξωγηινοι οι ανθρωποι, καλοεκπαιδευμενοι
και εξειδικευμενοι σε συγκεκριμενα πραγματα. Βεβαια οσοι τυχον εχουμε
γνωρισει καποιον ΕΤΑτζη, δη υψηλοβαθμο και ειχαμε και καποια επαφη μαζι του γνωριζουμε πως ειναι μεγαλες "λερες" οι τυποι ασχετα που καλως δεν βγαινουν παραεξω μερικα πραγματα... τα εν οικω μη εν δημω που λεει και το ρητο...Εικόνα
τσου

ΕΤΑ - Ειδικό Τμήμα Αλεξιπτωτιστών

Δημοσίευση από τσου »

Οι ΟΥΚαδες όμως acer θα έχουν βγάλει και μια διαβολοβδομάδα και θα έχουν φάει και γλαρόσουπα
Anonymous

ΕΤΑ - Ειδικό Τμήμα Αλεξιπτωτιστών

Δημοσίευση από Anonymous »

Στη Ζ' Μ. Α. Κ. μπαινουν εφεδροι απο επιλογη. Αναλογως με τις επιδοσεις και τη βαθμολογια σου. Οσοι δεν μπορεσαν να μπουν εκει καλυτερα να μη μιλανε. Ελεος ρε παιδια, σταματηστε να λετε οτι σας κατεβει και οτι μλκ σας λεει καποιος να την πιστευετε και να την λετε.

Green Berets
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 185
Εγγραφή: Τετ Απρ 30, 2008 2:17 pm
Επικοινωνία:

ΕΤΑ - Ειδικό Τμήμα Αλεξιπτωτιστών

Δημοσίευση από Green Berets »



Ως ΟΒΑ εννοεις; Η ως εφεδρος για θητεια;
Εγω ξερω πως πηγαινουν εκει με μεταθεση μερικοι
πριν το τελος της θητειας τους στον Λοχο Διοικησεως για
γραφιαδες κτλ. αν και εχουν και μονιμα στελεχη πλεον σε τετοια
ποστα απο οτι εχω ακουσει.
tzovana18
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 646
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 30, 2008 8:14 pm
Επικοινωνία:

ΕΤΑ - Ειδικό Τμήμα Αλεξιπτωτιστών

Δημοσίευση από tzovana18 »

Εγω παιδες διαλεξα ειδικοτητα στα αλεξιπτωτα ως τεχνιτης υπαρχει περιπτωσει λεω εγω αν περασω για εποπ στην ειδικοτητα αυτη να περασω ΕΤΑ; Αργοτερα μετα απο χρονια εμπειριας;

Anonymous

ΕΤΑ - Ειδικό Τμήμα Αλεξιπτωτιστών

Δημοσίευση από Anonymous »

Παιδες οντως το ΕΤΑ αποτελει κατα την ταπεινη μου αποψη το πλεον επιλεκτο Τμημα του Ελληνικου Στρατου. Ειναι γεγονος πως δεν το γνωριζουν πολλοι αφου διατηρει ενα "πολυ χαμηλο προφιλ" για ευνοητους λογους σε αντιθεση με την ΜΥΚ που ολοι λιγο πολυ γνωριζουν (δεν θα ηθελα να περερμηνευτω με αυτο και να θεωρηθει οτι θελω να υποβιβασω τημ ΜΥΚ).

Ειχα την τιμη να υπηρετησω στο ΕΤΑ την δεκαετια του 80 και μπορω να σας διαβεβαιωσω οτι τοτε απαρτιζοταν ΜΟΝΟ απο μονιμα στελεχη, ΟΠΥ (οπλιτες πενταετους υποχρεωσης) και ελαχιστους εφεδρους με τους οποιους συμπληρωνε τυχων οργανικα κενα. Απο καθε σειρα και μονο εαν ηταν απαραιτητο επαιρναν 1-2 εφεδρους.

Το κριτηριο επιλογης εφεδρων τουλαχιστον τοτε ηταν η πρωτια στην σειρα αποφοιτησης απο την ΣΧ. ΑΛ. και η γνωση της τουρκικης γλωσσας η καποιας γλωσσας του τοτε Συμφωνου της Βαρσοβιας (λογω δογματος τοτε ακομα η Ελλαδα θα μπορουσε να εμπλακει σε πολεμο με καποια απο τις παραπανω χωρες).

Μια απο τις κυριοτερες αποστολες που καλειται να καλυψει το ΕΤΑ ειναι η προκεχωρημενη δραση στα μετοπισθεν του εχθρου οποτε η γνωση μιας απο τις παραπανω γλωσες ηταν σαφεστατα χρησιμη.

Τα κριτηρια αυτα πληρουσα τοτε και εγω και ετσι βρεθηκα αναμεσα στους ανδρες αυτους που αποτελουσαν την αφροκρεμα των Ειδικων Δυναμεων.

Στο συνολο του το προσωπικο του ΕΤΑ τοτε (μονιμοι και εφεδροι) ηταν εκπαιδευμενοι στην ελευθερη πτωση φυσικα και ΟΥΚ.

Ελπιζω να βοηθησα με κατι και εγω με τα οσα εγραψα και ειμαι στην διαθεση σας για την οποια απορια (τουλαχιστον για οσα μπορω να πω)

Σας στελνω τους καταδρομικους χαιρετισμους μου!

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες