Μουσικός στο Στρατό - Στρατιωτική Μουσική

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
John

Μουσικός στο Στρατό - Στρατιωτική Μουσική

Δημοσίευση από John »

Τι γίνεται με τους μουσικούς (δεν εννοώ μπάντες-τύπου τρομπέτες και μικροί τυμπανιστές) άλλα στις λέσχες αξιωματικών.
Γίνονται ακροάσεις και εάν είσαι καλός σε παίρνουν;
Μόνον μπουζουξίδες θέλουν ή παίζουν και παραδοσιακά όργανα;(κλαρίνο, βιολί).
Τα όργανα ποιός τα προμηθεύει; Τα φέρνουμε εμείς οι ίδιοι;(και εάν ναι, με τις κλοπές τι γίνεται;)

Ευχαριστώ
Epilarxos
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 31, 2011 2:58 pm
Επικοινωνία:

Μουσικός στο Στρατό - Στρατιωτική Μουσική

Δημοσίευση από Epilarxos »

John έγραψε:Τι γίνεται με τους μουσικούς (δεν εννοώ μπάντες-τύπου τρομπέτες και μικροί τυμπανιστές) άλλα στις λέσχες αξιωματικών.
Γίνονται ακροάσεις και εάν είσαι καλός σε παίρνουν;
Μόνον μπουζουξίδες θέλουν ή παίζουν και παραδοσιακά όργανα;(κλαρίνο, βιολί).
Τα όργανα ποιός τα προμηθεύει; Τα φέρνουμε εμείς οι ίδιοι;(και εάν ναι, με τις κλοπές τι γίνεται;)

Ευχαριστώ


Συνήθως έρχονται στα Κέντρα Εκπαιδεύσεως και ρωτάνε αν υπάρχουν μουσικοί. Επίσης καλό είναι να το δηλώσεις την ημέρα της κατάταξης. Οι στρατιώτες που μετατίθενται σε μονάδες μουσικής, πάνε συνήθως είτε στο β΄κύκλο εκπαίδευσης, είτε ως αποσπασμένοι. Ακροάσεις γίνονται μόνο όταν πας στη μονάδα της Μουσικής. Στη συνέχεια οι διοικητές των μουσικών μονάδων βλέπουν αν στην περιοχή ευθύνης τους (όταν μετατεθείς) υπάρχει κάποιος μουσικός που να τους ενδιαφέρει και τον ζητούν με απόσπαση. Στη συνέχεια σε ακούει και αναλόγως κρίνει το επίπεδό σου. Το θέμα είναι πως ακόμη και να κριθείς κατάλληλος για να πας σε ορχήστρα σε Λέσχη ή ΚΑΑΥ ή οπουδήποτε αλλού, πρέπει επίσης να είσαι και στη μπάντα. Αν το όργανο που έχεις σπουδάσει δεν υπάρχει στη μπάντα, τότε μαθαίνεις να παίζεις τα κύμβαλα (πιάτα) ή την γκραν-κάσα. Συνήθως κάποια όργανα υπάρχουν στη μονάδα της Μουσικής, αλλιώς μπορείς να φέρεις και το δικό σου. Οι μονάδες της Μουσικής έχουν δικό τους κτίριο και λογικά μπορείς να αποθηκεύεις εκεί το όργανό σου.

Όπου η δόξα και το καθήκον!!!
John

Μουσικός στο Στρατό - Στρατιωτική Μουσική

Δημοσίευση από John »

Καταρχήν φίλε, Ευχαριστώ για την απάντηση.

Εάν κατάλαβα καλά, η ειδικότητα του μουσικού είναι μονο με βύσμα, αφού όπως λες,πρώτα σου δίνουν την ειδικότητα, και μετά κάνουν την ακρόαση.

Και δε πά' νά'σαι ο Κόρος ή ο Τάσος Χαλκίας.Εικόνα
Epilarxos
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 31, 2011 2:58 pm
Επικοινωνία:

Μουσικός στο Στρατό - Στρατιωτική Μουσική

Δημοσίευση από Epilarxos »

Όχι ακριβώς. Δε χρειάζεται απαραίτητα βύσμα. Αν έχουν έρθει στο Κέντρο Εκπαίδευσης και τους δηλώσεις ότι είσαι μουσικός, τότε κατά πάσα πιθανότητα θα σε πάρουν αργότερα και σε μουσική μονάδα. Βέβαια αν υπάρχει βύσμα, τότε καταλαβαίνεις. Όμως όταν πας στη μουσική μονάδα, ο διοικητής θα σε ακούσει να δει κατά πόσο μπορείς να παίξεις και τι ρεπερτόριο έχεις γενικότερα.

Η ειδικότητα του μουσικού δίνεται έτσι κι αλλιώς αν διαπιστωθεί από πριν ότι έχεις ικανές γνώσεις μουσικής (κάποιο πτυχίο ή δίπλωμα) και εφόσον αυτό καταστεί ικανοποιητικό στη Διεύθυνση της Στρατιωτικής Μουσικής (εννοώ στην κεντρική διοίκηση της Αθήνας, όπου μετά σε τοποθετούν ενδεχομένως σε κάποια μουσική μονάδα). Η ειδικότητα του μουσικού είναι δευτερεύουσα. Αυτό σημαίνει ότι πρώτα θα πάρεις μια άλλη μάχιμη ειδικότητα και στο Β' Κύκλο Εκπαίδευσης θα μετατεθείς ή αποσπασθείς σε μουσική μονάδα.
παρης ΟΕο

Μουσικός στο Στρατό - Στρατιωτική Μουσική

Δημοσίευση από παρης ΟΕο »

Μπορειτε ναμου πειτε πως μπορεις να μπεις στην μπαντα του στρατου?
spiros06
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Τρί Φεβ 19, 2013 10:41 am
Επικοινωνία:

Μουσικός στο Στρατό - Στρατιωτική Μουσική

Δημοσίευση από spiros06 »

Πάω Μάρτιο σε Κέντρο Εκπαιδεύσεως Τεθωρακισμένων (ΚΕΤΘ) (ΑΥΛΩΝΑ).

Έχω επιλεγεί Υγειονομικό.

Όμως σπουδάζω σε Ωδείο Κλαρινέτο και επίσης για χρόνια ήμουν σε Φιλαρμονική και έπαιζα στις παρελάσεις Κλαρινέτο. Γνωρίζω όλα τα εμβατήρια του Στρατού και της Μ. Παρασκευής (επιτάφιο). Πως γίνεται να πάρω ειδικότητα Μουσικής; Από υγειονοκά δεν έχω καμμία γνώση. Το μόνο που γνωρίζω άριστα είναι το κλαρινέτο (δεν έχω πάρει ακόμα το πτυχίο μου). Όλη μου η ζωή έχει σχέση με τη μουσική. Αρμονία, πιάνο, κλαρινέτο.

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Μουσικός στο Στρατό - Στρατιωτική Μουσική

Δημοσίευση από Nassos »

Όταν παρουσιαστείς δηλώνεις ότι είσαι μουσικός και γνωρίζεις τα συγκεκριμένα όργανα. Σίγουρα θα σε πάρουν σε μουσική μπάντα, παίζει να σε στείλουν και σε Λέσχη Στρατιωτικών.
spiros06
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Τρί Φεβ 19, 2013 10:41 am
Επικοινωνία:

Μουσικός στο Στρατό - Στρατιωτική Μουσική

Δημοσίευση από spiros06 »

Epilarxos έγραψε:
John έγραψε:Τι γίνεται με τους μουσικούς (δεν εννοώ μπάντες-τύπου τρομπέτες και μικροί τυμπανιστές) άλλα στις λέσχες αξιωματικών.
Γίνονται ακροάσεις και εάν είσαι καλός σε παίρνουν;
Μόνον μπουζουξίδες θέλουν ή παίζουν και παραδοσιακά όργανα;(κλαρίνο, βιολί).
Τα όργανα ποιός τα προμηθεύει; Τα φέρνουμε εμείς οι ίδιοι;(και εάν ναι, με τις κλοπές τι γίνεται;)

Ευχαριστώ


Συνήθως έρχονται στα Κέντρα Εκπαιδεύσεως και ρωτάνε αν υπάρχουν μουσικοί. Επίσης καλό είναι να το δηλώσεις την ημέρα της κατάταξης. Οι στρατιώτες που μετατίθενται σε μονάδες μουσικής, πάνε συνήθως είτε στο β΄κύκλο εκπαίδευσης, είτε ως αποσπασμένοι. Ακροάσεις γίνονται μόνο όταν πας στη μονάδα της Μουσικής. Στη συνέχεια οι διοικητές των μουσικών μονάδων βλέπουν αν στην περιοχή ευθύνης τους (όταν μετατεθείς) υπάρχει κάποιος μουσικός που να τους ενδιαφέρει και τον ζητούν με απόσπαση. Στη συνέχεια σε ακούει και αναλόγως κρίνει το επίπεδό σου. Το θέμα είναι πως ακόμη και να κριθείς κατάλληλος για να πας σε ορχήστρα σε Λέσχη ή ΚΑΑΥ ή οπουδήποτε αλλού, πρέπει επίσης να είσαι και στη μπάντα. Αν το όργανο που έχεις σπουδάσει δεν υπάρχει στη μπάντα, τότε μαθαίνεις να παίζεις τα κύμβαλα (πιάτα) ή την γκραν-κάσα. Συνήθως κάποια όργανα υπάρχουν στη μονάδα της Μουσικής, αλλιώς μπορείς να φέρεις και το δικό σου. Οι μονάδες της Μουσικής έχουν δικό τους κτίριο και λογικά μπορείς να αποθηκεύεις εκεί το όργανό σου.



Όταν λες β΄κύκλο εκπαίδευσης τι εννοείς; Ποιος είναι ο α' κύκλος εκπαίδευσης;(είμαι παντελώς άσχετος)

D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Μουσικός στο Στρατό - Στρατιωτική Μουσική

Δημοσίευση από D.Y.K »

spiros06 έγραψε:Όταν λες β΄κύκλο εκπαίδευσης τι εννοείς; Ποιος είναι ο α' κύκλος εκπαίδευσης;(είμαι παντελώς άσχετος)


Μην μπερδεύεσαι φίλε μου. Για αρχή εσύ θα το δηλώσεις με το που παρουσιαστείς στο Κέντρο ότι έχεις σπουδάσει Μουσική και αυτοί σίγουρα θα το λάβουν υπόψην τους και με την πρώτη ευκαιρία θα σε στείλουν στην Μπάντα του μουσικού.

Καλή θητεία να έχεις Εικόνα

Le3
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 22, 2013 10:22 am
Επικοινωνία:

Μουσικός στο Στρατό - Στρατιωτική Μουσική

Δημοσίευση από Le3 »

Παρουσιάζομαι τον Ιούλιο στο ΚΕΕΜ (Σπάρτη) και είμαι 6μηνης θητείας, έχω τα έγγραφα-μένει να επιβεβαιωθεί με την κατάταξή μου.

Παίζω τρομπόνι από το 97' σε φιλαρμονικές και ορχήστρες ποικίλης μουσικής.

1. Είναι απαραίτητη η επίδειξη κάποιου πιστοποιητικού γνωσης για να με επιλέξουν, καθώς δεν είχα την ευκαιρία να τις πιστοποιήσω. Θα το δηλώσω έτσι και αλλιώς απλά εάν χρειάζεται χαρτί.

2. Έχω ελπίδες χωρίς βύσμα;

Ευχαριστώ.

D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Μουσικός στο Στρατό - Στρατιωτική Μουσική

Δημοσίευση από D.Y.K »

Le3 έγραψε:Παρουσιάζομαι τον Ιούλιο στο ΚΕΕΜ (Σπάρτη) και είμαι 6μηνης θητείας, έχω τα έγγραφα-μένει να επιβεβαιωθεί με την κατάταξή μου.

Παίζω τρομπόνι από το 97' σε φιλαρμονικές και ορχήστρες ποικίλης μουσικής.

1. Είναι απαραίτητη η επίδειξη κάποιου πιστοποιητικού γνωσης για να με επιλέξουν, καθώς δεν είχα την ευκαιρία να τις πιστοποιήσω. Θα το δηλώσω έτσι και αλλιώς απλά εάν χρειάζεται χαρτί.

2. Έχω ελπίδες χωρίς βύσμα;

Ευχαριστώ.



Φυσικά και έχεις, αλλά σαφώς με βύσμα δυστυχώς έχεις περισσότερες (κλασσικά) Εικόνα

παναγιώτης

Μουσικός στο Στρατό - Στρατιωτική Μουσική

Δημοσίευση από παναγιώτης »

Να ρωτήσω και εγώ κάτι... Εχω μπεί για εκπαίδευση και περιμένω να πάρω μετάθεση... Εχω δηλώσει μουσικός και εχω και πτυχίο. Υπάρχουν συγκεκριμένα στρατόπεδα που έχουν μουσικές μονάδες ή έχω την ελπίδα όπου και να πάω να με πάρουν;
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Μουσικός στο Στρατό - Στρατιωτική Μουσική

Δημοσίευση από Nassos »

Θα πάς όπου υπάρχουν Λέσχες Αξιωματικών ή ΚΑΑΥ (παραθεριστικά κέντρα στρατιωτικών).
παναγιώτης

Μουσικός στο Στρατό - Στρατιωτική Μουσική

Δημοσίευση από παναγιώτης »

Ευχαριστώ για την απάντηση... Επειδη δεν εχω ιδέα και δεν έχω βρει κάποια σαιτ στο ιντερνετ, πώς μπορώ να μάθω σε ποιες περιοχές υπάρχουν αυτα που μου λέτε?
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες