9ο ΣΠ (Σύνταγμα Πεζικού) - Καλαμάτα

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
sbassios
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 07, 2014 11:18 am
Επικοινωνία:

9ο ΣΠ (Σύνταγμα Πεζικού) - Καλαμάτα

Δημοσίευση από sbassios »

16 σεπτεμβριου μπαινω. Ειναι ευκολο να δωσει κανεις παραπανω πληροφοριες γι αυτο το κεντρο;
Danis

9ο ΣΠ (Σύνταγμα Πεζικού) - Καλαμάτα

Δημοσίευση από Danis »

sbassios καλή θητεία... Και εγώ 16 Σεπτέμβρη από Θεσσαλονίκη
Άβαταρ μέλους
konza1990
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Δευ Ιουν 16, 2014 4:49 pm
Επικοινωνία:

9ο ΣΠ (Σύνταγμα Πεζικού) - Καλαμάτα

Δημοσίευση από konza1990 »

Κι εγω 16 σεπτεμβριου απο θεσσαλονικη.αν και μακρια ακουω καλα λογια για το συγκεκριμενο κεντρο.

να ξερετε οτι υπαρχει Οικονομικη απευθειας πτηση με astra airlines

Toliss
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 31, 2014 12:18 pm
Επικοινωνία:

9ο ΣΠ (Σύνταγμα Πεζικού) - Καλαμάτα

Δημοσίευση από Toliss »

14 Σεπτεμβρή, απο θεσσαλονίκη και γώ. Τί γίνεται μας βάλανε όλους εκεί; Χαχα. Παιδια να κάνω μια ερώτηση, στο σαιτ γράφει
Ημερομηνία κατάταξης:14-09-2016
αυτό είναι μάλλον ορθογραφικό ε; Γιατί με την Ε Εσσό μπαίνω.

Άβαταρ μέλους
konza1990
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Δευ Ιουν 16, 2014 4:49 pm
Επικοινωνία:

9ο ΣΠ (Σύνταγμα Πεζικού) - Καλαμάτα

Δημοσίευση από konza1990 »

Οποιος ειναι απο θεσσαλονικη μπαινει 16 εγω λεω να παμε παρεα με αστρα...
Toliss
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 31, 2014 12:18 pm
Επικοινωνία:

9ο ΣΠ (Σύνταγμα Πεζικού) - Καλαμάτα

Δημοσίευση από Toliss »

Φίλε δεν παίζουνε λεφτά για άστρα...80 ευρώ βλέπω το πιό φτηνό εισητήριο.

Αν πάς στο φρουραρχείο κιολας, θα σου κλείσουνε τσάμπα με κτελ έως την καλαμάτα. Εντάξει ομως, πολύ περισσότερη ταλαιπωρία απο αερόπλανο δε λεω.

Εγώ θέλω να δώ αμα γίνεται να πάρω τραίνο έως την αθήνα και μετα κτέλ για καλαμάτα.

Zalizomai

9ο ΣΠ (Σύνταγμα Πεζικού) - Καλαμάτα

Δημοσίευση από Zalizomai »

Ολη η σαλονικα εκειι. Αχα0αχ0 εχει αεροδρομιο η καλαματα ;
kontos-ae
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Αύγ 08, 2014 3:04 pm
Επικοινωνία:

9ο ΣΠ (Σύνταγμα Πεζικού) - Καλαμάτα

Δημοσίευση από kontos-ae »

Έχει αεροδρόμιο ναι.80 έουρος το μαλλί, αν τα κονομίσουμε σε κανα μηνάκι κάτι θα γίνει...16 september και έγω απο σαλόνικα
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

9ο ΣΠ (Σύνταγμα Πεζικού) - Καλαμάτα

Δημοσίευση από Greek_Army »

2014 E ΕΣΣΟ - 9ο ΣΠ (Καλαμάτα)

Υπάρχει ήδη θέμα στο φόρουμ για την ΕΣΣΟ που παρουσιάζεστε, μην γράφεται σε αυτό το θέμα.

Ανδρεας

9ο ΣΠ (Σύνταγμα Πεζικού) - Καλαμάτα

Δημοσίευση από Ανδρεας »

Γεια σας 16 του μηνα και γω στη καλαματα. Ειμαστε αρκετοι απο Θεσσαλονικη βλεπω αντε καλη τυχη ολα καλα θα πανε.
Toliss
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 31, 2014 12:18 pm
Επικοινωνία:

9ο ΣΠ (Σύνταγμα Πεζικού) - Καλαμάτα

Δημοσίευση από Toliss »

Λοιπόν παίδες, είμαι 334 σειρά Ε ΕΣΣΟ και μόλις ορκιστήκαμε τη Παρασκευή στη Καλαμάτα. Θα σας πώ πώς είδα τα πράγματα απο την δικιά μου πλευρά, θα προσπαθήσω να είμαι όσο πιο αναλυτικός γίνεται :

Καταρχάς οι μέρες παραμονής στο κέντρο ήταν 24. Είχαμε 2 εξόδους, το ΣΚ.

Το στρατόπεδο βρίσκεται δίπλα στη Καλαμάτα, η θέα είναι υπέροχη. Βουνό στα αριστερά και θάλασσα εμπρός σου.

Διαθέτει 4 λόχους, εγώ βρισκόμουν στον 3ο. Ο κάθε λόχος έχει 2 ορόφους με 5 θαλάμους ο κάθε όροφος. Στον κάθε θάλαμο έχει 20 κρεβάτια και 20 φοριαμούς, ένα για το καθένα. Επίσης σε κάθε όροφο έχει 5 εσώτερικά λουτρά, ενα τεράστιο νιπτήρα με καθρέπτη και καμμια 10αριά τουαλέτες. Υπάρχουν επίσης και εξωτερικά λουτρά, νιπτήρες και τουαλέτες. Καμμία 30αριά για κάθε λόχο. Απέχουν καμμια 20 μέτρα έξω απο το κτίριο. Ζεστό νερό έχει πάντα.

Οι εγκαταστάσεις του στρατοπέδου είναι πολύ καλές. Κοριοί δεν υπάρχουν στο συγκεκριμένο στρατόπεδο. Η ζέστη δυστυχώς είναι απάλευτη τους καλοκαιρινούς μήνες εκεί, κάνεις εκπαίδευση και στάζεις! Δεν προλαβαίναμε να αλλάζουμε κοντομάνικα.

Το φαγητό είναι πολύ καλό ποιοτικά, αλλά η ποσότητα δεν αρκεί. Θα πρέπει να τρώτε και απο το ΚΨΜ κάτι για να μην αδυνατίσετε. Εξω απο το ΚΨΜ υπάρχει ψητοπωλείο απο φαντάρους με σουβλάκια που λειτουργεί την Δευτέρα, Τετάρτη και Παρασκευή με 50 λεπτά το ένα σουβλάκι. Το ΚΨΜ έχει μπαγκέτες, μπεργκερ, κρουασάν κτλπ Στεργίου μόνο. Έχει και 2 Τοστίερες για να τα πατάτε και να γίνουνε μούρλια!

Μέσα στους λόχους υπάρχουν αυτόματοι πωλητές με νεράκια και ροφήματα.

Όπλα πήραμε την δεύτερη βδομάδα, και κάναμε και 2 βολές πρωινή και νυχτερινή. Το πεδίο βολών απέχει 10-15 λεπτά απο το στρατόπεδο οδοιπορικώς.

Τα στελέχη ήταν άψογα (του 3ου Λόχου, δεν γνωρίζω για τους άλλους λόχους), τα παιδιά εξαιρετικά, και γενικά, πέρασα πολύ καλα. Σίγουρα θα ξαναπήγαινα!

Ελπίζω να σας κατατόπισα, και να σας έλυσα διάφορες απορίες! Γενικά ο στρατός σήμερα είναι εντελώς κατασκήνωση! Καμμία σχέση με τις ιστορίες που μου λέγε ο πατεράς μου! Καλή θητεία σε όσους μπαίνουνε με ΣΤ ΕΣΣΟ!

Αν έχετε άλλες απορίες, ρωτήστε ελεύθερα. Θα απαντήσω όταν το δώ.

Δημητρης

9ο ΣΠ (Σύνταγμα Πεζικού) - Καλαμάτα

Δημοσίευση από Δημητρης »

Γεια σας παιδες, βγηκε η ΣΤ ΕΣΣΟ,10/11/14 9ο Συνταγμα πεζικου Καλαματας. Καλή θητεια σε ολους... Οι πληροφοριες σας πολυ καλες και χρησιμες!
Μάκ

9ο ΣΠ (Σύνταγμα Πεζικού) - Καλαμάτα

Δημοσίευση από Μάκ »

Φιλε μου οτι λες παραπανω ισχυει. Αλλα για το συγκεκριμενο στρατοπαιδο παντα ειναι αναλογως και σε ποιον λοχο θα πεσεις. Ημουν στον 1ο λοχο κ μας σταζανε απο την δευτερη μερα (καμψεις, καψωνια π. Χ τροχαδην για φαγητο στην ανηφορα για τα εστατορια αν μιλουσαμε κτλ). Αν ησουν στον πρωτο λοχο θα θελα να δω αν θα ξαναπηγαινες οπως λες.
Toliss
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 31, 2014 12:18 pm
Επικοινωνία:

9ο ΣΠ (Σύνταγμα Πεζικού) - Καλαμάτα

Δημοσίευση από Toliss »

Έχεις δικιο Μακ! Στον 3ο λοχο ήταν πολυ καλά και ήρεμα. Θυμάμαι που εβλεπα καποιους να τρέχουν για πρωινό απο άλλον λοχο... Όποτε παιδιά προσπαθήστε να πάτε 3ο αν μπορείτε!
KWSTAS

9ο ΣΠ (Σύνταγμα Πεζικού) - Καλαμάτα

Δημοσίευση από KWSTAS »

Παιδιά να είστε καλά μέχρι τι ώρα πρέπει να μπούμε; Παρουσιάζομαι 11/11/ με την ΣΤ ΕΣΣΟ
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες