Μειωμένη θητεία - Τρίτεκνοι

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
ΗΛΕΚΤΡΑ
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 04, 2008 7:28 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Τρίτεκνοι

Δημοσίευση από ΗΛΕΚΤΡΑ »

stratos έγραψε: καλησπέρα, θα ηθελα να ρωτήσω κατι αναφορικά με την μειωμένη θητεία. Θα υπηρετήσω 9μηνο λόγω τριτεκνίας αλλά δεν μου εχεί ζητηθεί κάποιο Έγγραφο. Πρέπει να κάνω καμία κίνηση εγώ; Θα Περιμένω να το αναφέρω οταν παρουσιαστώ;

οταν παρουσιαστεις μετα απο 2 εβδομαδες περιπου σας ρωτανε για οικογενεικη κατασταση και ζητανε πιστοποιητικο οικογενειακης καταστασεως.
D_artagnan
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Οκτ 27, 2008 10:46 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Τρίτεκνοι

Δημοσίευση από D_artagnan »

θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:

είμαστε 3 αδέρφια. Τα 2 μου μεγαλύτερα αδέρφια έχουν κάνει πρίν αρκετά χρόνια(10-15) τη θητεία τους κανονικά,18 μήνες τότε. Μάλιστα ο ένας είναι κ παντρεμένος. Εγώ δικαιούμαι μειωμένη θητεία η όχι; ;

έχω διαβάσει τα σχετικά γραφόμενα, παρ'ολα αυτά έχω πρόβλημα στη κατανόηση. ('' ο μόνος η μεγαλύτερος αδερφός απο τρία αδερφια'').

αν μπορεί κάποιος ας με βοηθήσει στην απορία μου.

ευχαριστώ πολύ... Εικόνα

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11240
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Τρίτεκνοι

Δημοσίευση από yandr »

Γιατί δεν έκανε ο πρώτος μειωμένη θητεία;
D_artagnan
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Οκτ 27, 2008 10:46 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Τρίτεκνοι

Δημοσίευση από D_artagnan »

ο πρώτος αλλά και ο δεύτερος αδεφός μου όπως προείπα έκαναν την θητεία τους πριν αρκετά χρόνια (αρχές και μέσα '90). Έκαναν κανονικά τη θητεία τους. Δεν ξέρω αν ίσχυε για τρίτεκνες τότε. ίσως να μην τους ενδιέφερε τότε. Έκαναν 18 μήνες. Εγώ είμαι ο μικρότερος αδερφός. Δικαιούμαι τώρα μειωμένη ; ;

ΗΛΕΚΤΡΑ
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 04, 2008 7:28 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Τρίτεκνοι

Δημοσίευση από ΗΛΕΚΤΡΑ »

d_artagnan έγραψε: ο πρώτος αλλά και ο δεύτερος αδεφός μου όπως προείπα έκαναν την θητεία τους πριν αρκετά χρόνια (αρχές και μέσα '90). Έκαναν κανονικά τη θητεία τους. Δεν ξέρω αν ίσχυε για τρίτεκνες τότε. ίσως να μην τους ενδιέφερε τότε. Έκαναν 18 μήνες. Εγώ είμαι ο μικρότερος αδερφός. Δικαιούμαι τώρα μειωμένη ; ;

τοτε δεν ισχυε για τους εχοντες 3 τεκνα... Νομιζω πως δικαιουσε αλλα κανε κι ενα τηλεφωνο να σιγουρευτεις στρατολογια... Εικόνα
kallitexnis
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 898
Εγγραφή: Δευ Ιουν 23, 2008 5:25 am
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Τρίτεκνοι

Δημοσίευση από kallitexnis »

ηλεκτρα έγραψε:
d_artagnan έγραψε: ο πρώτος αλλά και ο δεύτερος αδεφός μου όπως προείπα έκαναν την θητεία τους πριν αρκετά χρόνια (αρχές και μέσα '90). Έκαναν κανονικά τη θητεία τους. Δεν ξέρω αν ίσχυε για τρίτεκνες τότε. ίσως να μην τους ενδιέφερε τότε. Έκαναν 18 μήνες. Εγώ είμαι ο μικρότερος αδερφός. Δικαιούμαι τώρα μειωμένη ; ;

τοτε δεν ισχυε για τους εχοντες 3 τεκνα... Νομιζω πως δικαιουσε αλλα κανε κι ενα τηλεφωνο να σιγουρευτεις στρατολογια... Εικόνα
τώρα ισχύει για τα 3 τέκνα. Αλλά μόνο το 1ο τέκνο δικαιούται μειωμένη. Γιαυτό η συμβουλή μου είναι: αν υπάρχουν δύο άρρενες στην οικογένεια (αδέρφια εννοείται) και είναι κοντά στην ηλικία καλό είναι να συνυπηρετήσουν ώστε ο ένας να κάνει 9μηνη θητεία και ο άλλος να κάνει χρήση του δικαιώματος για υπηρεσία σε κοντινή από τον τόπο κατοικίας του περιοχή.
gozzz
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 21, 2008 3:30 am
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Τρίτεκνοι

Δημοσίευση από gozzz »

Καλησπέρα και από μένα... Είμαστε τρία παιδιά στην οικογένεια και ο μεγαλύτερος αδερφός μου στο εξωτερικό, οπότε θα αργήσει να γυρίσει και θα εξαγοράσει τη θητεία του. Μπορώ να κάνω εγώ ως μικρότερος το 9μήνο ; και γενικά ισχύει αν πάει πρώτα ο μικρότερος αδερφός κάνει αυτος το 9μηνο; Ευχαριστώ πολύ
kallitexnis
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 898
Εγγραφή: Δευ Ιουν 23, 2008 5:25 am
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Τρίτεκνοι

Δημοσίευση από kallitexnis »

gozzz έγραψε:Καλησπέρα και από μένα... Είμαστε τρία παιδιά στην οικογένεια και ο μεγαλύτερος αδερφός μου στο εξωτερικό, οπότε θα αργήσει να γυρίσει και θα εξαγοράσει τη θητεία του. Μπορώ να κάνω εγώ ως μικρότερος το 9μήνο ; και γενικά ισχύει αν πάει πρώτα ο μικρότερος αδερφός κάνει αυτος το 9μηνο; Ευχαριστώ πολύ
Όποιος δηλώσει και καταταχτεί πρώτος δικαιούται το 9μηνο.
πειραιωτης
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 494
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 28, 2008 8:21 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Τρίτεκνοι

Δημοσίευση από πειραιωτης »

Εγω που εχω 2 μεγαλυτερα αδελφια(κοπελες) θεωρουμαι μελος πολυτεκνης οικογενειας αρα θα κανω 9μηνο;

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11240
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Τρίτεκνοι

Δημοσίευση από yandr »

πειραιωτης έγραψε:Εγω που εχω 2 μεγαλυτερα αδελφια(κοπελες) θεωρουμαι μελος πολυτεκνης οικογενειας αρα θα κανω 9μηνο;


Ναι...
Anonymous

Μειωμένη θητεία - Τρίτεκνοι

Δημοσίευση από Anonymous »

Εγώ έχω 2 μεγαλύτερα αδέρφια (αγόρια) που έκαναν κανονική θητεία (18μηνο) πριν αρκετά χρόνια. Δικαιούμαι μειωμένη ; ;

kallitexnis
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 898
Εγγραφή: Δευ Ιουν 23, 2008 5:25 am
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Τρίτεκνοι

Δημοσίευση από kallitexnis »

D_artagnan έγραψε: Εγώ έχω 2 μεγαλύτερα αδέρφια (αγόρια) που έκαναν κανονική θητεία (18μηνο) πριν αρκετά χρόνια. Δικαιούμαι μειωμένη ; ;

Ναί. Διότι τότε δεν υπήρχε το δικαίωμα στους τρίτεκνους να έχουν μειωμένη θητεία. Λογικά μπορείς και θα κάνεις 9μηνο. Αλλά ρώτα καλού κακού στο Στρατολογικό Γραφείο της περιοχής σου.
Anonymous

Μειωμένη θητεία - Τρίτεκνοι

Δημοσίευση από Anonymous »

Παντως φιλε εγω ειμαι ο δευτερος αδερφος απο απο 3 αδερφια και μου ειπαν οταν μπηκα στο ΚΕΝ οτι δε μεταφερεται το δικαιωμα της μειωμενης θητειας ακομα και αν ο πρωτος αδερφος δε το πηρε οταν υπηρετησε... Αρα κανουμε 12μηνο. Ειμαι ηδη μεσα τωρα οποτε ενημερωστε οσοι γνωριζεται κατι περισσοτερο γιαυτο το θεμα.
Ευχαριστω!
Anonymous

Μειωμένη θητεία - Τρίτεκνοι

Δημοσίευση από Anonymous »

γεία σας έχω μία απορία σχέτικα με την μείωση της θητείας κατά τρείς μήνες λόγο τριτεκνίας.
Λοίπον η κατάσταση έχει ως εξής :
Είμαστε δύο αδέρφια εγώ είμαι ο μεγαλύτερος... Αλλά ο πατέρας μου έχει και μία κορή απο άλλη γύναικα όχι την μητέρα μου... Το πρόβλημα είναι το εξής η κοπέλα(η αδερφή μου δηλαδή)ειναι πολίτης σουηδίας λογο οτι και η μητέρα της είναι σουηδέζα και κατοικούν εκεί. tο παιδι ειναι αναγνωρισμένο απο τον πατερα μου
tzikass
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 176
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 30, 2008 8:01 am
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Τρίτεκνοι

Δημοσίευση από tzikass »

Ειμαι ο τριτος γιος αλλα μου ειπαν οτι δεν δικαιουμαι 9μηνο μπορω να το ζητησω μεσα; βεβαιωση οικογενειακης καταστασης απο τον δημο μετραει;
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης