Αλλαγή Σώματος μετά από αναβολή

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Σταυρος Γκ.
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Απρ 24, 2015 2:34 am
Επικοινωνία:

Αλλαγή Σώματος μετά από αναβολή

Δημοσίευση από Σταυρος Γκ. »

Καλησπέρα σας! Εχω παρει αναβολη για την κατάταξη μου αλλα απο περιέργεια επειδη προλαβα να δω εχω επιλέγει για υεα στο πυροβολικο. Εχω δύο ερωτήσεις 1. Ειναι τόσο δυσκολη η εκπαίδευση των ΔΕΑ σε ολα τα σωματα;

2. Αφου πηρα αναβολη μολις τελειωσει θα ερθει παλι η ιδια καταταξη ή θα ειναι σε αλλο σωμα και σε αλλη θεση;

Άβαταρ μέλους
thomasg2
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Σεπ 02, 2015 1:59 am
Επικοινωνία:

Αλλαγή Σώματος μετά από αναβολή

Δημοσίευση από thomasg2 »

Γεια σας

Πριν 3 μηνες περιπου που εκανα την απογραφη μου ειχα δηλωσει πως θελω να υπηρετησω στην Πολεμικη Αεροπορια.

τωρα ομως βρηκα εναν γνωσστο μου και μ ειχε πει πως ειχε δηλωσει πεζικο και οταν τον βαλανε να συμπληρωσει που θελει να παει ειχε δηλωσει Κυπρο και θελω να κανω το ιδιο, απλα δεν ξερω αν γινεται να κανω αυτην την αλλαγη απο πολεμικη αεροπορια σε πεζικο.

μπορω να αλλαξω την απογραφη μου;

*θα παρω και αναβολη λογο σπουδων

ευχαριστω εκ των προτερων!

D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11315
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Αλλαγή Σώματος μετά από αναβολή

Δημοσίευση από D.Y.K »

thomasg2 έγραψε:Γεια σας

Πριν 3 μηνες περιπου που εκανα την απογραφη μου ειχα δηλωσει πως θελω να υπηρετησω στην Πολεμικη Αεροπορια.

τωρα ομως βρηκα εναν γνωσστο μου και μ ειχε πει πως ειχε δηλωσει πεζικο και οταν τον βαλανε να συμπληρωσει που θελει να παει ειχε δηλωσει Κυπρο και θελω να κανω το ιδιο, απλα δεν ξερω αν γινεται να κανω αυτην την αλλαγη απο πολεμικη αεροπορια σε πεζικο.

μπορω να αλλαξω την απογραφη μου;

*θα παρω και αναβολη λογο σπουδων

ευχαριστω εκ των προτερων!



Επικοινώνησε με την Στρατολογία σου και ζήτησε να σε "ρίξουν" στον Στρατό Ξηράς. Είναι πολύ πιθανόν να γίνεται ναι. Γνωρίζω πρόσφατη αντίστοιχη περίπτωση παιδιού που από το Πολεμικό Ναυτικό ζήτησε να τον "ρίξουν" στον Στρατό Ξηράς και τον εξυπηρέτησαν.

Δημητρης

Αλλαγή Σώματος μετά από αναβολή

Δημοσίευση από Δημητρης »

Καλησπερα. Ειχα δηλωσει ειδικες δυναμεις με κοψανε λογο βαρους. Υπηρετησα 3 μηνες πεζικο και πηρα αναβολη. Για αυτον τον λογο, μου στειλανε 3-4 χαρια για καταταξη και δεν παρουσιαστηκα, παρουσιαστηκα στο στρατολογικο γραφειο για διακοπη ανυποταξειας, θελω να υπηρετησω ειδικες δυναμεις, δεν εχω το παραμικρο σπασιμο και απολυτα υγιεις, τι μπορει να γινει;
Periklis

Αλλαγή Σώματος μετά από αναβολή

Δημοσίευση από Periklis »

Καλησπέρα να ρωτισω κατι εμενα μου ειχε έρθει χάρτι κατάταξης για Ειδικές Δυνάμεις ΥΕΑ λόγω σπουδών πήρα αναβολή οταν διακόψω την αναβολή θα ξανα παρουσιαστώ Ειδικές Δυνάμεις ή θα αλλάξει. ;
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11315
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Αλλαγή Σώματος μετά από αναβολή

Δημοσίευση από D.Y.K »

Και να αλλάξει, μπορείς να δηλώσεις ότι επιθυμείς να υπηρετήσεις στις Ειδικές Δυνάμεις όταν έρθει στο Κέντρο το αντίστοιχο κλιμάκιο. Μην αγχώνεσαι!
Άβαταρ μέλους
Alek
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: Πέμ Απρ 12, 2012 9:09 pm
Επικοινωνία:

Αλλαγή Σώματος μετά από αναβολή

Δημοσίευση από Alek »

Γεια σας! Είχα πάρει αναβολή το 2011 για σπουδές σε ΑΕΙ και τότε με είχαν κατατάξει στο μηχανικό. Τώρα που θα κόψω την αναβολή γίνεται με κάποιο τρόπο να καταταγώ ξανά στο μηχανικό, επειδή υπηρετούσε εκεί ο παππούς μου, με τον οποίον συνδεόμουν πολύ, ως αξιωματικός; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Μιχάλης

Αλλαγή Σώματος μετά από αναβολή

Δημοσίευση από Μιχάλης »

Κύριοι καλησπέρα, σήμερα έκοψα την αναβολή μου για να καταταγώ και γω το καλοκαίρι. Πάραυτα στο περιοδεύον όντας παιδι είχα δηλώσει στρατό ξηράς ενώ τώρα θέλω να παω στο σώμα του ναυτικού. Επομένως η ερωτησή μου είναι η εξής: Αλλάζει το σώμα και αν ναι πως;

D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11315
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Αλλαγή Σώματος μετά από αναβολή

Δημοσίευση από D.Y.K »

Υπάρχουν 3 πιθανότητες / επιλογές:

1) Μπορεί να σε κατατάξουν από μόνοι τους στο Πολεμικό Ναυτικό (ελάχιστες πιθανότητες να ξέρεις).

2) Θα πρέπει να είσαι απόφοιτος Ακαδημίας Εμπορικού Ναυτικού (ΑΕΝ) και να καταθέσεις το πτυχίο σου στη Στρατολογία σου ώστε να υπηρετήσεις στο ΠΝ (που φαντάζομαι ότι δεν είσαι).

3) Θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις άμεσα κάποιο γνωστό (κοινώς βύσμα).

Φιλικά,

Άβαταρ μέλους
JohnTehGreek
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 05, 2015 2:27 pm
Επικοινωνία:

Αλλαγή Σώματος μετά από αναβολή

Δημοσίευση από JohnTehGreek »

Βύσμα μόνο και όταν λέμε βύσμα εννοούμε βυσματαρα δηλαδή άτομο στην ηγεσία του Υπουργείου - βουλευτή της κυβέρνησης κτλ γιατί τέτοιες μετατάξεις θέλουν υπογραφή από τον Υπουργό.

Να σε πάνε μόνοι τους θεωρώ ότι δεν υπάρχει καν η πιθανότητα στο τραπέζι από την στιγμή που είχες δηλώσει έτσι και αλλιώς ότι θες στρατο ξηρας.

κωστας

Αλλαγή Σώματος μετά από αναβολή

Δημοσίευση από κωστας »

Που μπορω να βρω την αιτηση για αλλαγη σωματος;
Άβαταρ μέλους
ΓΙΑΝΝΗΣ1997
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Σεπ 13, 2017 5:59 am
Επικοινωνία:

Αλλαγή Σώματος μετά από αναβολή

Δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗΣ1997 »

Καλημέρα Θα ηθελα αν μπορουσε καποιος να με βοηθισει σε ενα θεμα που με απασχολει και δεν μπορω να βρω ακρη.

Λοιπον τον νοεμβρη του 16 καταταχτηκα στην πολεμικη αεροπορια (Τριπολη) επειτα με στειλανε Τ/ΓΕΕΘΑ ΛΦΑΤ στο Πενταγωνο (Λοχος Φρουρησης Αποδοσεις Τιμων) .(ωραια εμπειρια δεν μπορω να πω ΕικόναΕικόνα http://prntscr.com/gkh5ru )

Τον Ιουνιο που μας περασε μετα απο 7 μηνες θητεια πηρα αναβολη,

Θελω να κοψω την αναβολη αλλα θελω να παω ειδικες δυναμεις και επιδι ειμουν πολεμικη αεροπορια και ειχα κανει ηδη την μιση στρατιωτικη μου θητεια θα με παρουν; Απο σωματικη ικανοτικα κτλπ ειμαι οκ, απλως δεν ξερω ημουν αεροπορια αν θα με παρουν Ειδικες δυναμεις,

Εχω πηθανοτιτες να με παρουν;

Σας ευχαριστω ολους σαςΕικόνα

Άβαταρ μέλους
ΓΙΑΝΝΗΣ1997
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Σεπ 13, 2017 5:59 am
Επικοινωνία:

Αλλαγή Σώματος μετά από αναβολή

Δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗΣ1997 »

Και για οσους απαντισουν για βυσματικη θεση, κανουν λαθος, αλλο να εισαι πενταγωνο και να τα ξινεις και αλλο να εισαι εκει που ημουνα ορθοστασια 3-4 ωρες καθημερινα μαζι με οπλοασκισεις + σκοπετο + 10-15 αγγηματα τον μηνα, το μονο καλο ηταν οτι επεζα 1-1 1-2 (διπλωματα τριπλοματα μονο τα χριστουγενα επεξα) και ΣΚ off 1 στις 2 βδομαδες Εικόνα

Πασόκος

Αλλαγή Σώματος μετά από αναβολή

Δημοσίευση από Πασόκος »

Γιάννη αφού ήδη εξέτησες σχεδόν το 80% της θητείας σου δεν γίνεται
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης