Ποία Στρατιωτική Σχολή να επιλέξω;

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
Γιωργος4498
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Κυρ Απρ 03, 2016 1:05 am
Επικοινωνία:

Ποία Στρατιωτική Σχολή να επιλέξω;

Δημοσίευση από Γιωργος4498 »



11) Τι περιορισμους εχει ενας στρατιωτικος στην ερωτικη/οικογενειακη του ζωη σε σχεση με καποιον αλλο δημοσιο υπαλληλο;

12) ΓΕΝΙΚΑ τι περιορισμους εχει το επαγγελμα...

13) Ας πουμε εγω εχω σκυλο να μεγαλωσω... Και ειναι περιπου σα να εχεις παιδι... Κατα ποσο θα εχω την δυνατοτητα να ασκω διαφορα χομπι και να ασχολουμε με το σκυλι αμα γινω αξιωματικος;

14) Τι γινεται με το φαγητο στην σχολη;

15) Περιπου ποσες μερες διακοπες τον χρονο μπορει να κανει ενας στρατιωτικος;

16) Κατι ειχανε πει για την Ικαρων οτι θα δεχονται ατομα που εχουν κανει laser. Ισχυει;

17) Γινεται να αλλαξω ειδικοτητα ας πουμε απο πυροβολικο τεθωρακισμενα και γενικα πως γινεται η κατανομη των αξιωματικων στα οπλα;

18) Ποσα χρηματα δινει η σχολη και τι παρεχει περιπου;

19) Αμα καποιος μπορουσε να μου περιγραψει την ζωη του στον στρατο ως αξιωματικος η ανωτατος αξιωματικος τι ακριβως θα μου ελεγε;

20) Τι ακριβως κανει ενας ανθυπολοχαγος στο στρατοπεδο;

21) Σκεφτομαι σοβαρα αμα τελειωσω αυτη τη σχολη να φυγω εξωτερικο σε καποια αλλη χωρα για λιγα χρονια... Τι ακριβως θα χρειαστω γιαυτο; Κατι λενε για 4 πτυχεια κατι λενε για μορια δλδ;

22) Συνταξη;

Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

Ποία Στρατιωτική Σχολή να επιλέξω;

Δημοσίευση από Terminator »

1) τα καψόνια γίνονται κανονικά μέσα στην σχολή απο τους 4ετής προκειμένου να σε εντάξουν στο στρατιωτικό πνεύμα.
2) οχι τουλάχιστον μέχρι στογμής
3) η περίθαλψη των στρατιωτικών είναι μια χρυσοπληρωμένη χάλια ασφάλιση σε νοσοκομεία του δημοσίου και στρατιωτικά οπότε αυτό με τα προνόμια δεν ισχύει
4) όλα τα στρατόπεδα έχουν πάντα εναν τουλάχιστον αξιωματικό υπεύθυνο ώστε αν πάθει κάτι ενας φαντάρος να παρέμβουν. Οταν εσύ δεν θα είσαι υπηρεσία και ξαφνικά κάποιο τουρκικό ελικόπτερο περάσει τα σύνορα χτυπάει συναγερμός οπότε είσαι αναγκασμένος σε κατάσταση επιφυλακής να μέίνεις μέσα στο στρατόπεδο
5) αυτά κοπήκαν λόγο οικονομικής κρίσης απο την εποχή του μνημόνιου 2 (2012)

6) μέσα στην σχολή κάνουν θερινή διαβίωση όπου εγκαταλείπουν τις εγκαταστάσεις και πάνε να μέίνουν σε σκηνές που αυτό συνεπάγεται ότι η υγιεινή και το πλύσιμο εκείνη την περίοδο την ξεχνάς. Παλιότερα αυτό το κάνανε και οι φαντάροι που υπηρετούσαν την θητεία αλλά καταργήθηκε απο όσο ξέρω.

7) οχι ανάλογα με τις βάρδιες που θα έχεις υπηρεσία πάει και ο ελεύθερος χρόνος σου αλλά σε καμιά περίπτωση δεν είναι τοσος όσο ενός δημοσίου υπαλλήλου
8) όταν είσαι διοικητής σε μονάδα δέχεσαι συνέχεια τηλέφωνα γιατί όταν φεύγεις πίσω σου αφήνεις έμψυχο και άψυχο υλικό για το οποίο έχεις ευθύνη καθώς αν πάθει κάτι θα μπλέξεις πειθαρχικά και ίσως και ποινικά.
9) έχεις την δυνατότητα να ζητήσεις να πας σε ειρηνευτική δύναμη του ΟΗΕ Όπως π. Χ στο Ιρακ που έχουμε μονάδα στο αεροδρόμιο της Καμπούλ ή στο Κοσσυφοπέδιο που υπάρχει μόνιμη παρουσία μας εκεί στα πλαίσια των ειρηνευτικών συμφωνιών μετά το πόλεμο. Αυτά δεν είναι πόλεμοι αλλά αποστολές που διενεργούνται οχι απο το ΝΑΤΟ που είναι αμυντικός οργανισμός αλλά απο τον Οργανισμό Ηνωμένων Εθνών.
10) μόνο κατόπιν σχετικής εντολής του διοικητή της ΣΣΕ που δίνει σπάνια μεν αλλά ναι ισχύει ότι μπορέίς να πάρεις άδεια Τετάρτη.
11) καμία απολύτος αλλά συνηθίζουν να παντρεύονται στρατιωτικούς ή αστυνομικούς για να τοποθετούνται με αίτηση στην ίδια περιοχή.

12) βασικά υπάρχουν πολλές ευθύνες δηλαδή εαν π. Χ ενας πολίτης προξενήσει τροχαίο τότε θα τα βρούνε μεταξύ τους οι ασφαλιστικές θα πληρωθούν αποζημειώσεις και όλα καλά όλα ωραία ενώ αντίστοιχα εαν εσύ ως στρατιωτικός προξενήσεις τροχαίο άσχετα με τοποινικό κομμάτι της υπόθεσης θα διερευνηθείς και πειθαρχικά για το τροχαίο αυτό απο την υπηρεσία σου κάτι που θα έχει επιπτώσεις σε μελλοντική προαγωγή

13) μπορείς να ασχοληθείς με χόμπι στον ελεύθερο χρόνο σου απλά ο χρόνος δεν είναι απεριόριστος
14) μέχρι στιγμής το φαγητό είναι καλής ποιότητας
15) οι στρατιωτικοί είναι προνομιούχοι σχετικάμε τος άδειες καθώς οι κανονικές τους άδειες είναι 30 ημέρες τον χρόνο.
16) οχι
17) το 4 έτος διενεργείται κλήρωση στην οποία τοποθετήσε σε ένα απο Τα τρία σώματα αν έχεις επιλέξει ΣΣΕ σώματα ή σε ένα απο τα 6 όπλα αν έχεις επιλέξει ΣΣΕ όπλα. Απο εκεί και πέρα εκεί που θα επιλεγείς εκεί θα μείνεις μέχρι την σύνταξη
18) το επίδομα είναι κάτι λίγο παραπάνω απο 130 ευρώ απο όσο ξέρω γιατί έχουν γίνει περικοπές
19) αυτό θα στο πεί κάποιος αξιωματικός ή υπαξιωματικός στο στρατό
20) μαζί με τους υπαξιωματικούς εκπαιδεύει τους φαντάρους και καθε πρωί ακούει τα παράπονα των φαντάρων στην αναφορά και αντιστοίχει ρίχνει και ποινές στους φαντάρους όταν παραβιάζουν τους κανονισμούς του στρατού η δεν υπακούν Στους ανωτερους τους

21) απαγορεύεται Αυτο που λές μόνο για να πας να σπουδάσεις στο εξωτερικό κι αυτό μόνο ύστερα απο ειδική άδεια του Υπουργού Εθνικής Άμυνας με την προυπόθεση ότι έχεις και τα χρήματα να πληρώσεις το πανεπιστήμιο που θα σπουδάσεις. Αν μιλάμε π. Χ για Αγγλία τότε μιλάμε για 15000 ευρώ ίσως και περισσότερο

22) οι συντάξεις όλες θα περικόπτονται χρόνο με τον χρόνο μέχρι να φτάσουν τελικός να γίνουν μισθοί Βουλγαρίας των 200 ευρώ και όσο για το όριο ηλικίας αυτό συνεχώς αλλάζει με νόμο. Μ. Εχρι στιγμής η συνταξιοδότηση αστυνομικών κ (... συνεχίζεται ...)
Άβαταρ μέλους
Γιωργος4498
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Κυρ Απρ 03, 2016 1:05 am
Επικοινωνία:

Ποία Στρατιωτική Σχολή να επιλέξω;

Δημοσίευση από Γιωργος4498 »

Ευχαριστω παρα πολυ για τον χρονο σου το εκτιμω ιδιαιτερα!Εικόνα Εδω διευκρινιζω μερικα που δεν τα εγραψα οπως επρεπε... Εικόνα Και μερικες ακομα ερωτησεις. Εικόνα21) Εννοω να παω να δουλεψω εξω ως στρατιωτικος με μεταθεση... Πολλοι μπαμπαδες φιλων μου το εχουνε κανει και παιρνουν 2 μισθους... Αυτο ρωταω πως γινεται οχι να παω να κανω αλλη δουλεια η να σπουδασω εξω...

17) Σε επιλεγουν η επιλεγεις δε καταλαβα;(Για ΣΣΕ οπλα θελω)

15) Δηλαδη μπορες να παρεις και πανω απο 30 μερες;

6) Δεν εννοω αυτο... Ελα δε θυμαμα πως λεγεται και το εγραψα ετσι... Ειναι ενα κεντρο που κανουν διακοπες το καλοκαιρι οι στρατιωτικοι που πληρωνουν πολυ λιγο και κατι τετοια.

8) Οταν δηλαδη δεν εισαι διοικητης δεν σε παιρνουν τηλεφωνο οταν τελειωσεις την δουλεια και φυγεις απο το στρατοπεδο;

9) Τι μισθοι υπαρχουν περιπου; Δηλαδη απο που ξεκινας και μεχρι που μπορεις να φτασεις;

Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

Ποία Στρατιωτική Σχολή να επιλέξω;

Δημοσίευση από Terminator »

Γιωργος4498 έγραψε:Ευχαριστω παρα πολυ για τον χρονο σου το εκτιμω ιδιαιτερα!Εικόνα Εδω διευκρινιζω μερικα που δεν τα εγραψα οπως επρεπε... Εικόνα Και μερικες ακομα ερωτησεις.Εικόνα21) Εννοω να παω να δουλεψω εξω ως στρατιωτικος με μεταθεση... Πολλοι μπαμπαδες φιλων μου το εχουνε κανει και παιρνουν 2 μισθους... Αυτο ρωταω πως γινεται οχι να παω να κανω αλλη δουλεια η να σπουδασω εξω...

17) Σε επιλεγουν η επιλεγεις δε καταλαβα;(Για ΣΣΕ οπλα θελω)

15) Δηλαδη μπορες να παρεις και πανω απο 30 μερες;

6) Δεν εννοω αυτο... Ελα δε θυμαμα πως λεγεται και το εγραψα ετσι... Ειναι ενα κεντρο που κανουν διακοπες το καλοκαιρι οι στρατιωτικοι που πληρωνουν πολυ λιγο και κατι τετοια.

8) Οταν δηλαδη δεν εισαι διοικητης δεν σε παιρνουν τηλεφωνο οταν τελειωσεις την δουλεια και φυγεις απο το στρατοπεδο;

9) Τι μισθοι υπαρχουν περιπου; Δηλαδη απο που ξεκινας και μεχρι που μπορεις να φτασεις;



21) Ναι στέλνεσαι έξω στα πλαίσια της διαστρατιωτικής συνεργασίες και πας σε πρεσβείες και στρατιωτικές μονάδες του ΝΑΤΟ όπου παίρνεις μισθό απο τον Ελληνικό Στρατό συν έναν επιπλέον μισθό απο το ΝΑΤΟ αλλά είναι για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα κάτι μήνες περίπου και ξαναγυρνάς
17) επιλέγεις στο μηχανογραφικό σου ότι θα πας ΣΣΕ όπλα μπαίνεις σπουδάζεις 4 χρόνια και στο τέλος πριν την αποφοίτηση γίνεται κλήρωση μέσα στην σχολή και κατα τύχη επιλέγεσε σε κάποιο απο τα 6 όπλα. Αν επιλεγείς π. Χ τεθωρακισμένο μετά μέχρι την συνταξιοδότηση εκεί θα μείνεις
15) Υπάρχουν άδειες φοίτησης αν σπουδάζεις, άδειες νοσηλείες κτλ αλλά δίνονται απο το ΓΕΣ σε ειδικές περιπτώσεις. Ο κάθε στρατιωτικός δικαιούται ετησίως όμως 30 άδειες για διακοπές (καλοκαίρι, χριστούγεννα, πάσχα)
6) στο ποσείδι χαλκιδικής εκεί είναι αυτό που σου γράφω πέρι θερινής διαβίωσης
8) φυσικά και σε παίρνουν τηλέφωνο είτε είσαι διοικητής είτε είσαι εκπαιδευτής είτε... Ως αξιωματικός έχεις ευθύνη απέναντι στους φαντάρους σου. Μπορεί να τύχη να είσαι υπηρεσία εκείνο το βράδυ στο στρατόπεδο θα κάτσεις αναγκαστικά εκεί όλο το βράδυ. Είναι υποχρεωτικό να υπάρχει τουλάχιστον ενας μόνιμος αξιωματικός σε κάθε στρατόπεδο
9) απο 900 ευρώ μέχρι 1500-1600 όταν θα φτάσεις Συνταγματάρχης άντε υποστράτηγος στην καλύτερη
Άβαταρ μέλους
Γιωργος4498
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Κυρ Απρ 03, 2016 1:05 am
Επικοινωνία:

Ποία Στρατιωτική Σχολή να επιλέξω;

Δημοσίευση από Γιωργος4498 »

Εγινε φιλε μου σε ευχαριστω παρα πολυ για τις καινουργιες πληροφοριες που μου εδωσες σε τοσο μικρο χρονικο διαστημα! Να΄σαι καλα !
Mauroprovato
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 22, 2016 2:32 pm
Επικοινωνία:

Ποία Στρατιωτική Σχολή να επιλέξω;

Δημοσίευση από Mauroprovato »

Ειμαι αναμεσα σε ΣΣΕ και ΣΜΥ γιατι οι υπολοιπες ΣΣ ειναι λιγο ψηλα και δεν ξερω αν θα τις πιασω...1. Ακουω λοιπον διαφορα πραγματα για τη ΣΣΕ οπως οτι κοιταει ο ενας να βγαλει το ματι του αλλου και οτι γενικα βρισκεις μια αθλια κατασταση εκει μεσα. Τελικα τι γινεται; Υπαρχει κανεις εδω στο φορουμ που να την εχει τελειωσει ή καποιος που να ξερει;

2. Για τη ΣΜΥ ακουω οτι τα πραγματα ειναι πιο χαλαρα μεσα στη σχολη αλλα μετα ως λοχιας που βγαινεις θα εισαι καραβανας μια ζωη και θα σε εκμεταλλευονται οι αξιωματικοι και θα σε κοροιδευουν οι φανταροι κλπ κλπ...

Αληθευουν εν μερει αυτα, σωστα;

3. Ποια σχολη στελνει περισσοτερα ατομα στην ΑΣ καθε χρονο;

4. Εχω μια ψυχωση με τα τεθωρακισμενα και τα ελικοπτερα!!! Γενικα τις βρισκω πολυ ενδιαφερουσες μηχανες αλλα οποιον και να ρωτησω οταν του λεω οτι θελω ευελπιδων ή σμυ για να παω σε καποιο απο αυτα μου λεει: Τρελος εισαι;

Θα πας στα "σαπακια" της ΑΣ να παθει καμια βλαβη κανα ελικοπτερο και να σε κλαιει η μανα σου(το κακο ειναι οτι εχουν δικιο καθως ουκ ολιγοι χειριστες(και πληρωμα) εχουν σκοτωθει σε πτησεις ρουτινας ή ασκησης λογω βλαβης των "σαπακιων") ή θα πας στα τεθωρακισμενα(ή πυροβολικο) που ολες οι μοναδες ειναι σε νησια και παραμεθωριο και θα σε βλεπει η οικογενεια σου μια φορα το χρονο; (το κακο παλι ειναι οτι εχουν δικιο).

Δεν συζητω καν για πεζικο τι εχω ακουσει αλλα τεσπα...

Τοσο χαλια ειναι ο ΣΞ; Δλδ ουτε να το σκεφτομαι για σσε και σμυ ετσι;

Μου λενε ολοι να παω αεροπορια να καθομαι(δεν εχουν αδικο εδω που τα λεμε), δλδ συδ ή στυα. Τι λετε;

5. Οι Διαβιβασεις, το Μηχανικο και το Τεχνικο τι ακριβως ειναι; Απο οπλα ή σωματα ειναι το καθενα; Εχει πολλες μεταθεσεις(ειναι σε ολη την Ελλαδα δλδ);

Οποιος ειναι γνωστης στρατιωτικων θεματων ή εχει περασει απο ΣΣ ας απαντησει παρακαλω πολυ.

Ευχαριστω εκ των προτερων!!!

Mauroprovato
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 22, 2016 2:32 pm
Επικοινωνία:

Ποία Στρατιωτική Σχολή να επιλέξω;

Δημοσίευση από Mauroprovato »

Τι εγινε ρε παιδια, κανεις δε ξερει;
Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

Ποία Στρατιωτική Σχολή να επιλέξω;

Δημοσίευση από Terminator »

ΣΤΥΑ ξύνεσαι; Οταν θα χρειαστεί να δουλέψεις ίσως και ολόκληρα οχτάωρα σαββατοκύριακό στην μονάδα σου χωρίς να πάρεις φράγκα να το ξανασκεφτείς αυτό και εσύ και αυτοί που στα λένε όλα αυτά
Mauroprovato
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 22, 2016 2:32 pm
Επικοινωνία:

Ποία Στρατιωτική Σχολή να επιλέξω;

Δημοσίευση από Mauroprovato »

Η μονες ειδικοτητες που θα χρειαστει να δουλεψεις ειναι μηχανικος κινητηρων και οπλουργος. Ολες οι υπολοιπες ΝΑΙ ειναι ξυσιμο και πες οτι θες... Μηχανικος οχηματων ας πουμε; Καθολου ξυσιμο ετσι; Τεσπα μιλουσα για συδ κυριως...Εκει να δεις ξυσιμο! Αλλα δεν ρωτησα μονο αυτο, εαν μπορεις απαντησε μου στα υπολοιπα ερωτηματα. Εαν μπορεις βεβαια

ImperatorIoannes
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 112
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 26, 2016 11:48 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Ποία Στρατιωτική Σχολή να επιλέξω;

Δημοσίευση από ImperatorIoannes »

Mauroprovato έγραψε:Η μονες ειδικοτητες που θα χρειαστει να δουλεψεις ειναι μηχανικος κινητηρων και οπλουργος. Ολες οι υπολοιπες ΝΑΙ ειναι ξυσιμο και πες οτι θες... Μηχανικος οχηματων ας πουμε; Καθολου ξυσιμο ετσι; Τεσπα μιλουσα για συδ κυριως... Εκει να δεις ξυσιμο! Αλλα δεν ρωτησα μονο αυτο, εαν μπορεις απαντησε μου στα υπολοιπα ερωτηματα. Εαν μπορεις βεβαια


Φίλε μου εσύ όχι μόνο δεν ξες, αλλά είσαι σίγουρος για την άγνοια σου. Ας διαφωτίσω και εγώ όσο μπορώ:
Στην Ευελπίδων, ΔΕΝ τρώγονται μέσα και ούτε μάτια βγάζουν. Απλώς είναι ΠΟΛΥ ΣΚΛΗΡΑ γιατί ο ΣΞ τραβάει το 75% των πολεμικών προσπαθειών. Τα πράγματα είναι σκληρά και είναι η δυσκολότερη στρατιωτική σχολή στην Ελλάδα.

Για ΣΜΥ, ορκίζεσαι λοχίας και εκπαιδεύεις φαντάρους. Αν σου αρέσει καλώς, και εύχομαι να το κάνεις. Αλλά να γνωρίζεις ότι πολλοί υπαξιωματικοί 30 ετών δέχονται εντολές από 22άρηδες που αποφοίτησαν Ευελπίδων, οπότε ετοιμάσου για αρκετό χώμα.

ΑΣ δεν γνωρίζω πόσοι στέλνονται, οπότε ας το απαντήσει άλλος.

Καταλήγοντας,
Εαν δεν έχεις πάθος για τον στρατό, μην πας καν. Εαν σε καίει που θα είσαι σε νησάκια πολλές φορές μην πας στρατό. Ή πάνε, και γίνε γραφειοκρατής που καταλαμβάνει την θέση. Αλλά μετά μην έρχεσαι να λες: "Οι αξιωματικοί είναι γραφειοκράτες"ΕικόναΕικόνα
Οι ήρωες ποτέ δεν πεθαίνουν, αλλά πέφτουν και το χώμα, με το να πίνει το αίμα τους, τους ξαναγεννά.
Mauroprovato
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 22, 2016 2:32 pm
Επικοινωνία:

Ποία Στρατιωτική Σχολή να επιλέξω;

Δημοσίευση από Mauroprovato »

Φιλε μου θα σου πω δυο πραγματακια για να καταλαβεις. Πρωτον, οχι μονο σιγουρος ειμαι οτι οι εκ ΣΥΔ ξυνονται ολη μερα αλλα στο υπογραφω κιολας. Σου ξαναλεω λοιπον οτι οι ειδικοτητες που εχουν τρεξιμο στην αεροπορια ειναι μονο οι ιπταμενοι, οι μηχανοσυνθετες, οι οπλουργοι και οι ελεκτες αεραμυνας. Εδω καθονται οι φανταροι στην αεροπορια, δεν θα καθονται οι αξιωματικοι(που διοικουν αυτους τους φανταρους-βυσματα); Δευτερον, ΝΑΙ μερικοι αξιωματικοι ειναι γραφειοκρατες μονο και μονο γιατι η δουλεια τους ειναι γραφειοκρατικη οπως οι στρατολογοι κλπ αρα και εδω εισαι λαθος... Τριτον, κοψτε την καραμελα "αν δεν σου αρεσει ο στρατος μην πας". Εχει καταντησει γελοιο πλεον. Δεν γινεται να σου "αρεσει" ενα οργανο το οποιο ειναι δημιουργημενο μονο και μονο για να σκοτωνει, εκτος και αν εισαι ψυχακιας βεβαια... λολΥ/Γ (1) Μηπως ξερει κανεις ποιο ειναι το καλυτερο οπλο του ΣΞ απο αποψη μεταθεσεων(εκτος απο ΑΣ);

Δλδ πεζικο, μηχανικο, τθ, διαβιβασεις.

Τα οπλα αυτα εχουν μοναδες σε ολη την Ελλαδα; Αν ναι, τοτε γενικα σε ποιο απο αυτα οι "συνθηκες" ειναι καλυτερες;

Ας πουμε, στο πεζικο ειναι καλυτερα απο τα τθ ή στο μηχανικο ειναι καλυτερα απο τα τθ, καπως ετσι...

Υ/Γ (2) Οταν τελειωσω τη σσε(λεμε τωρα), γινεται να ζητησω να παω πεζικο ας πουμε, λογω αυξημενης ζητησης προσωπικου ή οτι μου τυχει;

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου απλα με "τσαντισε" λιγο το τελευταιο σκελος της...

Ευχαριστω πολυ!!!

Άβαταρ μέλους
marsupilami
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1087
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 26, 2015 12:48 pm
Επικοινωνία:

Ποία Στρατιωτική Σχολή να επιλέξω;

Δημοσίευση από marsupilami »

Mauroprovato έγραψε:Ειμαι αναμεσα σε ΣΣΕ και ΣΜΥ γιατι οι υπολοιπες ΣΣ ειναι λιγο ψηλα και δεν ξερω αν θα τις πιασω... 1. Ακουω λοιπον διαφορα πραγματα για τη ΣΣΕ οπως οτι κοιταει ο ενας να βγαλει το ματι του αλλου και οτι γενικα βρισκεις μια αθλια κατασταση εκει μεσα. Τελικα τι γινεται; Υπαρχει κανεις εδω στο φορουμ που να την εχει τελειωσει ή καποιος που να ξερει;

2. Για τη ΣΜΥ ακουω οτι τα πραγματα ειναι πιο χαλαρα μεσα στη σχολη αλλα μετα ως λοχιας που βγαινεις θα εισαι καραβανας μια ζωη και θα σε εκμεταλλευονται οι αξιωματικοι και θα σε κοροιδευουν οι φανταροι κλπ κλπ...

Αληθευουν εν μερει αυτα, σωστα;

3. Ποια σχολη στελνει περισσοτερα ατομα στην ΑΣ καθε χρονο;

4. Εχω μια ψυχωση με τα τεθωρακισμενα και τα ελικοπτερα! Γενικα τις βρισκω πολυ ενδιαφερουσες μηχανες αλλα οποιον και να ρωτησω οταν του λεω οτι θελω ευελπιδων ή σμυ για να παω σε καποιο απο αυτα μου λεει: Τρελος εισαι;

Θα πας στα "σαπακια" της ΑΣ να παθει καμια βλαβη κανα ελικοπτερο και να σε κλαιει η μανα σου (το κακο ειναι οτι εχουν δικιο καθως ουκ ολιγοι χειριστες (και πληρωμα) εχουν σκοτωθει σε πτησεις ρουτινας ή ασκησης λογω βλαβης των "σαπακιων") ή θα πας στα τεθωρακισμενα (ή πυροβολικο) που ολες οι μοναδες ειναι σε νησια και παραμεθωριο και θα σε βλεπει η οικογενεια σου μια φορα το χρονο;(το κακο παλι ειναι οτι εχουν δικιο).

Δεν συζητω καν για πεζικο τι εχω ακουσει αλλα τεσπα...

Τοσο χαλια ειναι ο ΣΞ; Δλδ ουτε να το σκεφτομαι για σσε και σμυ ετσι;

Μου λενε ολοι να παω αεροπορια να καθομαι (δεν εχουν αδικο εδω που τα λεμε), δλδ συδ ή στυα. Τι λετε;

5. Οι Διαβιβασεις, το Μηχανικο και το Τεχνικο τι ακριβως ειναι; Απο οπλα ή σωματα ειναι το καθενα; Εχει πολλες μεταθεσεις (ειναι σε ολη την Ελλαδα δλδ) ;

Οποιος ειναι γνωστης στρατιωτικων θεματων ή εχει περασει απο ΣΣ ας απαντησει παρακαλω πολυ.

Ευχαριστω εκ των προτερων!



αδερφε δεν ισχυουν αυτα για σσε και σμυ τα πραγματα ειναι σκληρα αλλα οχι αθλια γι αυτους που γουσταρουν. Εννοειται πως ο καθενας κοιταει τον κwλο του αλλα οχι οπως τα παρουσιαζουν εξω. Επισης το πως θα περνας μεσα στην σχολη εξαρταται κατα πααααρα πολυ μεγαλο βαθμο απο τον διοικητη της ας πουμε μ ελεγε ο κολλητος μ που ειναι δυαρι φετος φετος εχουν ωρα για τους ασσους που λεγεται συσφυξη σχεσεων ενω στην χρονια τ τους εσταζαν στις καμσεις. Η οτι καποια 4αρια που λουφαραν απο την αλλη εκαναν να δουν την μανα τους 4 εβδομαδες. Αν επιλεξεις στροτο ξηρας και ιδιαιτερα οπλα τοτε να ξερεις πως θα εχεις μεχρι το τελος της στρ καριερας μεταθεσεις στα σωματα εχεις και εκιε μεταθεσεις αλλα οχι τοσες πολλες. Οταν αποφασισεις να πας σε στρ σχολη ξερεις απο την αρχη οτι θα ειναι δυσκολα τουλαχιστον στην αρχη αλλα οσο πιο τυπικος μπορεις να εισαι τοσα λιγοτερα προβληματα θα εχεις αυτο οχι μονο στον στρατο αλλα σε οιοδηποτε επαγγελμα. Ειτε αεροπορια ειτε στρατο ειτε ναυτικο θα εισαι στρατιωτικος. Στρατιωτικος που αφιερωνεσαι στην πατριδα ψυχη τε και σωματι αυτη ειναι η γνωμη μ.

διαφωνω με αυτο που ειπες οτι εχει γινειμκαραμελα αν δεν σου αρεσει μην πας. Αυτο ισχυει κατα πολυ θα ελεγα γτ αν παειμκαποιος για τα λεφταδεν θα καταλαβει ποτε τι δουλεια κανει. Ενας φιλος θελει ικαρων φετος και μου λεει θελω ικαρων γτ περνουν καλα λεφτα και στην αεροπορια καθονται καιμ ηθελα ν ατραβηξβ τα μαλλια μ. Εγω σε οποιον θελει στρ σχ του λεω αν γινοταν πολεμος θα ζηταγες να πας στην πρωτη γραμμη; Δεν περιμενω απαντηση βεβαια για προβληματισμο το αναφερω. Ξερω πως ολα αυτα ειναι πλατωνικα και απεχουν απο την πραγματικοτητα και κανεις δεν τα σκευτεταο οταν εχει τον καραβανα να του φωναζει αλλα πρεπ[ει να τα σκευτεται κανεις ολα πριν επιλεξει.

παντως οτι και αν επιλεξεις να το γουσταρεις και αν εισια ετοιμος να δεχθεις καθε δυσκολια.

Mauroprovato
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 22, 2016 2:32 pm
Επικοινωνία:

Ποία Στρατιωτική Σχολή να επιλέξω;

Δημοσίευση από Mauroprovato »

Σε ευχαριστω πολυ!!! Βεβαια το "μου αρεσει" παει κυριως για αλλα επαγγελματα πχ του μαθηματικου ή του φυσικου και οχι τοσο για αυτο του στρατιωτικου/στρατιωτη. Σιγουρα πρεπει να εχεις πειθαρχια και να εισαι υπακουος(οσο γινεται) αλλα η συγκεκριμενη λεξη απλα δεν κολλαει για αυτο το λειτουργημα. Δεν μπορεις να πεις "μου αρεσει" ο στρατος. Τι ακριβως "σου αρεσει"; Τα οπλικα συστηματα, οι ασκησεις, η τεχνη του πολεμου, η στρατιωτικη επιστημη, το να υπηρετησεις την πατριδα; Τοτε ΟΚ και γω μαζι σου φιλε!!! Αλλα οταν λες οτι μου αρεσει ο στρατος, πως να στο πω, εκτος απο κατι πολυ γενικο, ειναι σα να λες οτι γουσταρεις να παιρνεις εντολες και διαταγες απο καποιον αλλον κατι που ακουγεται καπως μαζοχιστικο...Ελπιζω να καταλαβαινεις τι εννοω!!!

Μηπως μπορεις(εσυ ή καποιος αλλος) να απαντησεις στο Υ/Γ(1) και στο Υ/(2);

Ευχαριστω εκ των προτερων!!!

Άβαταρ μέλους
marsupilami
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1087
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 26, 2015 12:48 pm
Επικοινωνία:

Ποία Στρατιωτική Σχολή να επιλέξω;

Δημοσίευση από marsupilami »

Mauroprovato έγραψε:Σε ευχαριστω πολυ! Βεβαια το "μου αρεσει" παει κυριως για αλλα επαγγελματα πχ του μαθηματικου ή του φυσικου και οχι τοσο για αυτο του στρατιωτικου/στρατιωτη. Σιγουρα πρεπει να εχεις πειθαρχια και να εισαι υπακουος (οσο γινεται) αλλα η συγκεκριμενη λεξη απλα δεν κολλαει για αυτο το λειτουργημα. Δεν μπορεις να πεις "μου αρεσει" ο στρατος. Τι ακριβως "σου αρεσει"; Τα οπλικα συστηματα, οι ασκησεις, η τεχνη του πολεμου, η στρατιωτικη επιστημη, το να υπηρετησεις την πατριδα; Τοτε ΟΚ και γω μαζι σου φιλε! Αλλα οταν λες οτι μου αρεσει ο στρατος, πως να στο πω, εκτος απο κατι πολυ γενικο, ειναι σα να λες οτι γουσταρεις να παιρνεις εντολες και διαταγες απο καποιον αλλον κατι που ακουγεται καπως μαζοχιστικο... Ελπιζω να καταλαβαινεις τι εννοω!

Μηπως μπορεις (εσυ ή καποιος αλλος) να απαντησεις στο Υ/Γ (1) και στο Υ/ (2) ;

Ευχαριστω εκ των προτερων!



καταλαβαινω τι λες σαφω το επαγγελμα αυτο ειναι λειτουργημα αλλα δεν το βλεπουν ολοι ετσι. Το αν θα ειναι καποιος καραβανας η αξιωματικος με οτι μπορει να σημαινει αυτο εθναι η επιλογη του καθενος. Κοιτα η διαφορα στις μεταθεσεις εχει να κανει στα σωματα και στα οπλα. Τα οπλα ολα τα οπλα εχουν πολλες μεταθεσεις μεχρι την συνταξη δεν ξεχωριζει καποιο ενω τα σωματα λιγοτερες. Τωρα που θα πας εξαρταται απ[ο την βαθμολογικη σειρα μεσα στην σχολη οσο καλυτερη σειρα εχεις τοσες περισσοτερες πιθανοτητες να πας εκει που θες προσεξε τι γινεται χωριζονται σε γκρουπ των δεν 10 αλλα ο 10 απο το πρωτο γκρουπ θα παρει οτι εχει μεινει απο θεσεις στα οπλα ενω ο 11ος αν και ειναι πιο πισο σε σειρα επιδη ειναι ο πρτωτος του γκρουπ θα παρει οτι θελει. Αλλα οταν τελειωσουν οι θεσεις η επιλογη γινεται στις εναπομειναντες θεσεις δλδ οι τελευταιοι τις σχολης πανε σε οτι μενει. Ελπιζω να σε βοηθησα.

Mauroprovato
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 22, 2016 2:32 pm
Επικοινωνία:

Ποία Στρατιωτική Σχολή να επιλέξω;

Δημοσίευση από Mauroprovato »

Ευχαριστω πολυ!!! Σε βλεπω ενημερωμενο. Εχεις τελειωσει ΣΣΕ ή καποια αλλη ΣΣ; Ξερεις τι γινεται στη ΣΜΥ με την κληρωση αυτη; Δλδ οι πρωτοι επιλεγουν οπως γινεται στη ΣΣΕ; Και κατι τελευταιο. Ξερεις τπτ για μυωπια στην αεροπορια στρατου; Μεχρι ποσο δλδ δεχονται τους υποψηφιους χειριστες; Αυτα. Ευχαριστω!
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης