Βάσεις - μόρια για ΣΜΥ (2013)

Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
SPG95
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Δευ Αύγ 12, 2013 2:54 pm
Τοποθεσία: ΠΟΛΙΤΗΣ
Επικοινωνία:

Βάσεις - μόρια για ΣΜΥ (2013)

Δημοσίευση από SPG95 »

EΓώ έδωσα ΠΚΕ στην ΣΜΥ και μπορώ να σας πληροφορήσω ότι πέρσι την δήλωσαν πρώτη προτίμηση δηλαδή στείλαν τα χαρτιά τους σε αυτήν 2400+ (χοντρικά μιλώντας) ενώ φέτος δήλωσαν 1683 ---> http://smy.gr/upldfiles/files/eisagogikes/smy-eisagogikes-2013-katastash-ypopsifion-1.htm ...Eπίσης ενδεικτικά αναφέρω πως στην ομάδα μου δίναμε ΠΚΕ 273 άτομα στις 12 ΙΟΥΛΙΟΥ και παρουσιάστηκαν τα 35... Υπολογίζουμε αποχή κοντά στο 87 % για την συγκεκριμένη ομάδα γεγονός που παρατηρήθηκε σχεδόν σε όλες τις υπόλοιπες ομάδες. Αντε να ήταν 60 άτομα.
'ΑΠΑΝΤΩΝ ΤΙΜΙΩΤΕΡΟΝ ΠΑΤΡΙΣ'
anaktas
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 313
Εγγραφή: Παρ Μάιος 31, 2013 10:58 pm
Επικοινωνία:

Βάσεις - μόρια για ΣΜΥ (2013)

Δημοσίευση από anaktas »

SPG95 έγραψε:...Eπίσης ενδεικτικά αναφέρω πως στην ομάδα μου δίναμε ΠΚΕ 273 άτομα στις 12 ΙΟΥΛΙΟΥ και παρουσιάστηκαν τα 35... Υπολογίζουμε αποχή κοντά στο 87 % για την συγκεκριμένη ομάδα γεγονός που παρατηρήθηκε σχεδόν σε όλες τις υπόλοιπες ομάδες. Αντε να ήταν 60 άτομα.


Ακριβώς τα ίδια και στην ΣΣΕ (ΠΚΕ ΟΜΑΔΑ 130). Ούτε οι μισοί αναμενόμενοι δεν παρουσιάστηκαν.

κωστας έγραψε:... Επισης κατα την γνωμη μου η σμυ φετος θα παρει ελαχιστους απο αυτους που την δηλωσαν για 1η προτιμηση διοτι αυτοι στοχευαν γυρω στα 15000 και με τα φετινα θεματα θα επεσαν πολυ χαμηλοτερα... Η πλειοψηφια των ατομων που θα πανε φετος στην σμυ θα ειναι υποψηφιοι που ειχαν ως 1η προτιμηση την ευελπιδων οι αλλες σχολες που ειχαν περισσοτερα μορια...


όντως πολλοί είναι αυτοί που δήλωσαν υψηλότερες βαθμολογικά σχολές από την ΣΜΥ, που την είχαν βάλει ώς last resort επιλογή και τελικά κατέληξαν να ελπίζουν μόνο για αυτή. Σχεδόν τα 2/4 από την ομάδα μου αυτό έλεγαν... Πάντως η ΣΜΥ ΟΠΛΑ δεν νομίζω να φτάσει 15000... Άντε το πολύ 14900...
Amat victoria curam
Άβαταρ μέλους
SPG95
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Δευ Αύγ 12, 2013 2:54 pm
Τοποθεσία: ΠΟΛΙΤΗΣ
Επικοινωνία:

Βάσεις - μόρια για ΣΜΥ (2013)

Δημοσίευση από SPG95 »

anaktas έγραψε:...Eπίσης ενδεικτικά αναφέρω πως στην ομάδα μου δίναμε ΠΚΕ 273 άτομα στις 12 ΙΟΥΛΙΟΥ και Πάντως η ΣΜΥ ΟΠΛΑ δεν νομίζω να φτάσει 15000... Άντε το πολύ 14900...


Λες anakta... ;

'ΑΠΑΝΤΩΝ ΤΙΜΙΩΤΕΡΟΝ ΠΑΤΡΙΣ'
anaktas
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 313
Εγγραφή: Παρ Μάιος 31, 2013 10:58 pm
Επικοινωνία:

Βάσεις - μόρια για ΣΜΥ (2013)

Δημοσίευση από anaktas »

SPG95 έγραψε:
anaktas έγραψε:...Eπίσης ενδεικτικά αναφέρω πως στην ομάδα μου δίναμε ΠΚΕ 273 άτομα στις 12 ΙΟΥΛΙΟΥ και Πάντως η ΣΜΥ ΟΠΛΑ δεν νομίζω να φτάσει 15000... Άντε το πολύ 14900...


Λες anakta... ;



Όχι λέω, το θεωρώ σχεδόν σιγουράκι γιατί σκέφτομαι την μείωση των εισακτέων από την μία αλλά από την άλλη, σκεπτόμενος τους βαθμούς που άκουγα στις ΠΚΕ (η μεγαλύτερη πλειοψηφία ανάμεσα στις 13200-15000) νομίζω ότι δεν μπορεί να εκτιναχθεί η βάση από περυσι ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ! Μακάρι να μην βγώ ψεύτης...
Αυτά δεν είδες και εσύ στις ΠΚΕ στην ΣΜΥ; Για πες λεπτομέρειες... Εικόνα
Amat victoria curam
Άβαταρ μέλους
christos78
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 03, 2013 9:46 pm
Επικοινωνία:

Βάσεις - μόρια για ΣΜΥ (2013)

Δημοσίευση από christos78 »




Όχι λέω, το θεωρώ σχεδόν σιγουράκι γιατί σκέφτομαι την μείωση των εισακτέων από την μία αλλά από την άλλη, σκεπτόμενος τους βαθμούς που άκουγα στις ΠΚΕ (η μεγαλύτερη πλειοψηφία ανάμεσα στις 13200-15000) νομίζω ότι δεν μπορεί να εκτιναχθεί η βάση από περυσι ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ! Μακάρι να μην βγώ ψεύτης...
Αυτά δεν είδες και εσύ στις ΠΚΕ στην ΣΜΥ; Για πες λεπτομέρειες... Εικόνα
Αυτο οντως ακουγεται λογικο γιατι μια βαση της ταξης των 15000 μοριων σημαινει οτι ΟΛΟΙ οι επιτυγχοντες ειχαν πανω απο 15000 μορια... Λιγο δυσκολο. Ομως αν σκεφτουμε την τεραστια μειωση (στους ηδη μειωμενους απο προηγουμενες χρονιες) εισακτεων και την μεγαλη ζητηση για αυτη τη σχολη ιδιεταιρα στην κλιμακα 14000-16000, δεν νομιζω η βαση να παει κατω απο 14500-14600 (14550 κατα μεσο ορο). Ωστοσο αυτο δεν ειναι η προβλεψη μου για την βαση... Ειναι η πιο αισιοδοξη προβλεψη μου για την βαση.

Ομως ας μην ξεφευγουμε απ'την ουσια καθως σε 10-15 μερες αυτα που λεω εγω ή εμεις (οι απλοι υποψηφιοι που εχουν αγχος) μεχρι τον κορυφαιο ερευνητη βασεων δεν θα εχουν καμια απολυτως σημασια.

ΜΙΧΑΛΗΣ

Βάσεις - μόρια για ΣΜΥ (2013)

Δημοσίευση από ΜΙΧΑΛΗΣ »

κωστας έγραψε: Παιδια αν ψαξετε μπορειτε να καταμετρησετε ολους τους υποψηφιους των στρατιωτικων σχολων... Αυτο το εκανα εγω και ειδα οτι οι φετινοι υποψηφιοι ειναι 4000 περιπου λιγοτεροι απο περσυ... Επισης κατα την γνωμη μου η σμυ φετος θα παρει ελαχιστους απο αυτους που την δηλωσαν για 1η προτιμηση διοτι αυτοι στοχευαν γυρω στα 15000 και με τα φετινα θεματα θα επεσαν πολυ χαμηλοτερα... Η πλειοψηφια των ατομων που θα πανε φετος στην σμυ θα ειναι υποψηφιοι που ειχαν ως 1η προτιμηση την ευελπιδων οι αλλες σχολες που ειχαν περισσοτερα μορια... Εγω προσωπικα ειχα την σχολη ικαρων και παω σμυ τωρα με 15200... (αν κανω καποιο λαθος διορθωστε με) !
Ελα ρε φιλε και εγω ικαρων ηθελα και απο οτι φαινεται θα καταληξουμε τρικαλα και οι 2. Με το δεδομενο τις μειωσης των υποψηφιων μαλλον δυσκολα την χανω τελικα. Για να δουμε που θα φτασει φετος. Παντως προβλεψεις 14500-14600 που ακουγονται εξακολουθω να τις θεωρω υπερβολικα αισιοδοξες.
anaktas
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 313
Εγγραφή: Παρ Μάιος 31, 2013 10:58 pm
Επικοινωνία:

Βάσεις - μόρια για ΣΜΥ (2013)

Δημοσίευση από anaktas »

christos78 έγραψε:
... Ομως αν σκεφτουμε την τεραστια μειωση (στους ηδη μειωμενους απο προηγουμενες χρονιες) εισακτεων και την μεγαλη ζητηση για αυτη τη σχολη ιδιαιτερα στην κλιμακα 14000-16000, δεν νομιζω η βαση να παει κατω απο 14500-14600 (14550 κατα μεσο ορο)


Μακάρι φίλε χρήστο να βγεί η πρόβλεψή σου αληθινή και να δωθεί η ευκαιρία στα παιδιά που το θέλουν να περάσουν και να σταδιοδρομίσουν...
Πάντως για την ζήτηση στην κλίμακα που λες, οι περισσότεροι πιστεύω ότι την ΣΜΥ δέν την είχαν ώς πρώτη αλλά ώς δεύτερη... Κοκ επιλογή. Πολλοί είναι αυτοί που θέλανε αξιωματικές σχολές πχ ΣΣΕ και τελικά με τον βαθμό που γράψανε ελπίζουν τελικά για ΣΜΥ.
Amat victoria curam
Άβαταρ μέλους
SPG95
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Δευ Αύγ 12, 2013 2:54 pm
Τοποθεσία: ΠΟΛΙΤΗΣ
Επικοινωνία:

Βάσεις - μόρια για ΣΜΥ (2013)

Δημοσίευση από SPG95 »

Παιδιά με λογική σκέψη προκύπτει ότι η ΣΜΥ θεωρείται κατα πολλούς υποδιαίστερη δεδομένο που οδηγεί τους περισσότερους μαθητές να επιλέγουν τις σχολές που ανήκουν στην κατηγορία των ΑΣΕΙ... Ευελπιδων, Ικαρων κτλ κτλ... Στην Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών πηγαίνουν μαθητές ''θεωρητικά'' μέτριοι εως και κακοί δεδομένο οτι πριν κάποια χρόνια καποιος μπορούσε να εισαχθεί με 9.000+ μόρια. Επομένως θεωρώ σχετικά απίθανο καποιος να έχει ως πρώτη επιλογή την ΣΜΥ... ! Μια παράμετρος που επηρεάζει την βάση είναι η 1η προτίμηση γεγονός που οδηγεί κάποιον που θέλει στρατό ξηράς να επιλέξει την ΕΥΕΛΠΙΔΩΝ στην θέση Νο1 του μηχανογραφικού του... Αυτά σαν γενική μου άποψη. Πρακτικά τώρα... Έδωσα στην ΣΜΥ ΠΚΕ γενική μου εντύπωση καθώς μίλησα με όλους τους μαθητές της παρτίδας μου οι βαθμολογίες κυμάνθηκαν απο 7.000 μέχρι και 19.300+.;αλλα το άτομο που είχε 19.000 πάει για Ευελπίδων με το 10% επίσης ένα παιδί είχε 15.900+ και ήθελε ΣΜΥΝ και τέλος εγώ τρίτεκνος με 15.813 που ήθελα ΣΜΥ όλοι οι υπόλοιποι κάτω του 14.500.
'ΑΠΑΝΤΩΝ ΤΙΜΙΩΤΕΡΟΝ ΠΑΤΡΙΣ'
κωστας

Βάσεις - μόρια για ΣΜΥ (2013)

Δημοσίευση από κωστας »

Φιλε μου SPG95, φετος στην σμυ θα δουμε αρκετους μαθητες του 17+, λογω των δυσκολων θεματων... Και εγω μαθητης του 18 ημουν αλλα τα μαθηματικα και η φυσικη με εριξαν στα 15300...
δημητρης

Βάσεις - μόρια για ΣΜΥ (2013)

Δημοσίευση από δημητρης »

κωστας έγραψε:Φιλε μου SPG95, φετος στην σμυ θα δουμε αρκετους μαθητες του 17+, λογω των δυσκολων θεματων... Και εγω μαθητης του 18 ημουν αλλα τα μαθηματικα και η φυσικη με εριξαν στα 15300...
και εμενα με ριξανε στα 16200... Ελπιζω να ειμαι μεσα... Στα οπλα θελω ουτως ή αλλως.
Άβαταρ μέλους
SPG95
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Δευ Αύγ 12, 2013 2:54 pm
Τοποθεσία: ΠΟΛΙΤΗΣ
Επικοινωνία:

Βάσεις - μόρια για ΣΜΥ (2013)

Δημοσίευση από SPG95 »

Κοίταξε πολλά παιδιά με τις όποιες στερήσεις και το όλο διάβασμα άξιζαν πάρα πολύ παραπάνω αλλά γενική εντύπωση και εκτιμησή μου είναι ότι η βάση οριακά θα ανέβει. Απλώς για μένα η βάση στη ΣΜΥ/ΟΠΛΑ ειδ. Κατ. Ίσως εκλογικευτεί και αγγίξει τα 14.000.
'ΑΠΑΝΤΩΝ ΤΙΜΙΩΤΕΡΟΝ ΠΑΤΡΙΣ'
anaktas
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 313
Εγγραφή: Παρ Μάιος 31, 2013 10:58 pm
Επικοινωνία:

Βάσεις - μόρια για ΣΜΥ (2013)

Δημοσίευση από anaktas »

δημητρης έγραψε:... Και εμενα με ριξανε στα 16200... Ελπιζω να ειμαι μεσα... Στα οπλα θελω ουτως ή αλλως.


Με τόσα μόρια έχεις ελπιδες και ΣΣΕ ΟΠΛΑ... Ελπίζω να την έβαλες...
Amat victoria curam
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Βάσεις - μόρια για ΣΜΥ (2013)

Δημοσίευση από Greek_Army »

Το θέμα έχει τίτλο Βάσεις - μόρια για ΣΜΥ και όχι ποια είναι η καλύτερη σχολή, τα άκυρα μηνύματα διαγράφονται.
anaktas
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 313
Εγγραφή: Παρ Μάιος 31, 2013 10:58 pm
Επικοινωνία:

Βάσεις - μόρια για ΣΜΥ (2013)

Δημοσίευση από anaktas »

Greek_Army έγραψε:Το θέμα έχει τίτλο Βάσεις - μόρια για ΣΜΥ και όχι ποια είναι η καλύτερη σχολή, τα άκυρα μηνύματα διαγράφονται.


Σορρυ greek αλλα δεν μπορουσα να τον αφησω να λεει ασαφειες. Σορρυ για το σπαμ...

Amat victoria curam
δημητρης

Βάσεις - μόρια για ΣΜΥ (2013)

Δημοσίευση από δημητρης »

anaktas έγραψε:
δημητρης έγραψε:... Και εμενα με ριξανε στα 16200... Ελπιζω να ειμαι μεσα... Στα οπλα θελω ουτως ή αλλως.


Με τόσα μόρια έχεις ελπιδες και ΣΣΕ ΟΠΛΑ... Ελπίζω να την έβαλες...
φυσικα και τν εβαλα αλλα δν πιστευω να την πιασω.
Στρατός και θητεία
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης