Στρατονομία - Κριτήρια επιλογής

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
κκ

Στρατονομία - Κριτήρια επιλογής

Δημοσίευση από κκ »

κκ έγραψε:
Υ. Γ. Θα θεωρηθεί ότι το καταλληλότερο θέμα για το σχόλιο είναι το "Στρατονομία-Γενικές πληροφορίες" αλλά έγινε με αφορμή το σχόλιο του χρήστη lgts που μου έδωσε το (... Συνεχίζεται... )


Το μήνυμα δεν ολοκληρώθηκε λόγω των πολλών χαρακτήρων υποθέτω. Προς αποφυγήν παρεξηγήσεων:
"Θα θεωρηθεί ότι το καταλληλότερο θέμα για το σχόλιο είναι το "Στρατονομία-Γενικές πληροφορίες" αλλά έγινε με αφορμή το σχόλιο του χρήστη lgts που μου έδωσε το υπέροχο πάτημα για την διατύπωση της διαπίστωσης και της απορίας μου".

dn24 έγραψε:
Επειδή υπηρέτησα ώς μόνιμος, και αφου απευθύνεσαι γενικά, θα σου πώ. Κατα την διάρκεια της σταδιοδρομίας μου είχα κι εγώ αυτόν τον προβληματισμό. Κοίτα, για μόνιμος στην ΣΝ σίγουρα θέλει βίσμα.(εφόσον πληρείς τα προσόντα). Αυτή τη πεποίθηση δεν θα μου την καταρρίψει κανείς, γιατί τα ξέρω εκ των έσω, όχι για μια γεύση όπως οι οπλίτες, αλλά για χρόνια. Ξέρω την προσπάθεια πρώην συναδέρφων. Τώρα όσον αφορά τους οπλίτες θητείας, τα πράγματα διαφοροποιούνται. Υπερτερεί σαν τρόπος επιλογής ότι αναφέρεις εσύ, στο σημείο που σου τονίζω. Όμως η αλήθεια για το αν θέλει βίσμα η όχι για εσάς,είναι κάπου στην μέση.ναι μεν εαν πληρείς τα κριτήρια και εφόσον οι θέσεις επαρκούν (αναλόγως κ την ζήτηση) θα επιλεγείς. Όμως για κάποιον που θέλει να μπεί κ κοπεί πχ για 3 πόντους στο ύψος, εάν οι θέσεις επάρκουν θα βάλει βίσμα και τελικά πιθανόν να μπεί. Συμπέρασμα: Μπαίνουν και με βίσμα Και χωρίς. Η αναλογία είναι σχετική, μπορεί πχ η ζήτηση σε μία μικρή ΕΣΣΟ να είναι μικρή, και όλοι όσοι δηλώσουν να πληρούν τα προσόντα και να μπούν. Είναι ρευστό, δεν υπάρχει σταθερά.


dn24
Αρχικά ευχαριστώ που διάβασες το σεντόνι που έγραψα, το οποίο άγγιξε όρια επερώτησης στη Βουλή. Εννοείται πως κάθε άποψη που θα γραφτεί είναι καλοδεχούμενη, εγώ απλώς έδωσα το έναυσμα. Οι απαντήσεις σου στο φόρουμ είναι σαφείς. Μία τέτοια ήταν και αυτή που έδωσες.
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Στρατονομία - Κριτήρια επιλογής

Δημοσίευση από dn24 »

κκ έγραψε:

dn24
Αρχικά ευχαριστώ που διάβασες το σεντόνι που έγραψα, το οποίο άγγιξε όρια επερώτησης στη Βουλή. Εννοείται πως κάθε άποψη που θα γραφτεί είναι καλοδεχούμενη, εγώ απλώς έδωσα το έναυσμα. Οι απαντήσεις σου στο φόρουμ είναι σαφείς. Μία τέτοια ήταν και αυτή που έδωσες.


Εγώ ευχαριστώ για αυτά που λές, αν και η επιδίωξη μου δεν είναι αυτή, είναι η υπεύθυνη, έγκαιρη, και έγκυρη ενημέρωση. Έχω μεράκι στο να βοηθάω όσο μπορώ μιας που οι συνθήκες με είχαν κάνει να το γνωρίζω αρκετά καλά το στρατιωτικό αντικείμενο. Πάντως επι του θέματος, η θητεία στην στρατονομία είναι ενδιαφέρουσα, καθώς όπως έχει προαναφερθεί κάνεις θητεία στο δρόμο.(offtopic post αν κριθεί ας μετακινηθεί στο Στρατονομία-Γενικές πληροφορίες, ευχαριστώ).

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
spamav
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Μάιος 07, 2013 12:34 am
Επικοινωνία:

Στρατονομία - Κριτήρια επιλογής

Δημοσίευση από spamav »

Γειά σας παιδιά, είναι απαγορευτικό το ότι δεν έχω δίπλωμα οδήγησης, γιατί όλα τα άλλα τα έχω τα κριτήρια. Ρωτώ επειδή μερικοί λένε ας πούμε ότι πήρανε κοντίτερους μερικες φορές. Χωρίς δίπλωμα ξέρουμε κανέναν που να πήρανε;
Ευχαριστώ
manos12345
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 08, 2013 8:52 pm
Επικοινωνία:

Στρατονομία - Κριτήρια επιλογής

Δημοσίευση από manos12345 »

Ειμαι 190 100 κιλα εχω διπλωμα αλλα δεν οδηγω καθολου (ειναι σαν να μην το εχω) και μεχρι το νοεμβριο θα εχω και το πτυχιο μου αει! Εχω πιαθνοτητες για στρατονομια;
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Στρατονομία - Κριτήρια επιλογής

Δημοσίευση από D.Y.K »

manos12345 έγραψε:Ειμαι 190 100 κιλα εχω διπλωμα αλλα δεν οδηγω καθολου (ειναι σαν να μην το εχω) και μεχρι το νοεμβριο θα εχω και το πτυχιο μου αει! Εχω πιαθνοτητες για στρατονομια;


Ναι έχεις πιθανότητες Εικόνα

manos12345
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 08, 2013 8:52 pm
Επικοινωνία:

Στρατονομία - Κριτήρια επιλογής

Δημοσίευση από manos12345 »

Αααα εχω 3 με 3.5 μυωπια και 1,5 αστυγματισμο
Άβαταρ μέλους
BabisStinson
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 23, 2013 1:09 pm
Επικοινωνία:

Στρατονομία - Κριτήρια επιλογής

Δημοσίευση από BabisStinson »

Καλημέρα κι από εμένα, μία βασική απορία για το αν μπορώ να πάω Στρατονομία που με ενδιαφέρει πολύ:Είχα πάρει πέρυσι αναβολή για ψυχολογικούς λόγους και καλά, ώστε να ολοκληρώσω τις σπουδές μου (Ηλεκτρολόγων Μηχανικών κ Τεχνολογίας Υπολογιστών). Έκοψα την αναβολή χθες και σε 10 μέρες θα περάσω από την επανεξέταση. Θα βγω Ι1 πιστεύω, δεν έχω κάποιο πρόβλημα υγείας.

Έχω ύψος 1.86, είμαι 85 κιλά και γυμνάζομαι αρκετά,27 ετών και τον Νοέβρη λογικά θα έχω το πτυχίο μου. Έχω δίπλωμα οδήγησης αυτοκινήτου (Β) και μηχανής ανεξαρτήτων κυβικών κ ιπποδύναμης (Α). Να υπολογίζω ότι έχω ελπίδες να με δεχθούν στην Στρατονομία ή λόγω της αναβολής για ψυχολογικούς λόγους αυτή η επιλογή δεν προσφέρεται πλέον;

Επίσης το χωριό μου είναι πολύ κοντά στο ΚΕΣΝ.

νικος

Στρατονομία - Κριτήρια επιλογής

Δημοσίευση από νικος »

http://www.army.gr/default.php?pname=klirotoi_DSN&la=1 Εδω θα δεις τα κριτηρια επιλογης! Απ κει και περα αν βγεις Ι1 και δεν εχεις καποιο προβλημα δεν νομιζω να μην σε επιλεξουν! Οσο για τον τοπο διαμονης σου σιγουρα θα σε κρατησουν στο κεσν για εκπαιδευτη!
Άβαταρ μέλους
BabisStinson
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 23, 2013 1:09 pm
Επικοινωνία:

Στρατονομία - Κριτήρια επιλογής

Δημοσίευση από BabisStinson »

Πέρασα προχθές από την επανεξέταση και αναμενόμενα μου έδωσαν Ι1. Τι άλλο πρόβλημα μπορεί να υπάρχει ώστε να επιλεγώ για Στρατονόμος; Βασικά το μόνο που με αγχώνει είναι μήπως δεν δέχονται όσους έχουν πάρει αναβολή για ψυχολογικούς λόγους. Που την πήρα μόνο και μόνο για να τελειώσω την σχολή μου.

Άβαταρ μέλους
samloxias
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 374
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2013 8:29 pm
Επικοινωνία:

Στρατονομία - Κριτήρια επιλογής

Δημοσίευση από samloxias »

Τι σου έπιασε και σένα να δηλώσεις τέτεια πράγματα. Πάντος εάν πάς η δεν πάς, να μας το πείς. Άν δεν γράψεις στο φόρουμ θα το εκλάβουμε οτι δέν σε πήρανε.
Άβαταρ μέλους
BabisStinson
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 23, 2013 1:09 pm
Επικοινωνία:

Στρατονομία - Κριτήρια επιλογής

Δημοσίευση από BabisStinson »

Τι εννοείς φίλε μου; Ήταν περίεργο οτι θέλω να πάω Στρατονόμος ή ότι πήρα αναβολή; Γιατί η αναβολή χρειαζόταν για να τελειώσω την σχολή μου.Όταν έχω ενημέρωση για το αν πήγα θα γράψω κι εδώ.

Άβαταρ μέλους
samloxias
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 374
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2013 8:29 pm
Επικοινωνία:

Στρατονομία - Κριτήρια επιλογής

Δημοσίευση από samloxias »

BabisStinson έγραψε:Τι εννοείς φίλε μου; Ήταν περίεργο οτι θέλω να πάω Στρατονόμος ή ότι πήρα αναβολή; Γιατί η αναβολή χρειαζόταν για να τελειώσω την σχολή μου.Όταν έχω ενημέρωση για το αν πήγα θα γράψω κι εδώ.



Εννοώ ότι πείρες αναβολή για ψυχολογικά φίλε, γιατί δέν έβαζες κάτι άλλο. Δέν είπα ότι δεν πρέπει να πάς
Άβαταρ μέλους
BabisStinson
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 23, 2013 1:09 pm
Επικοινωνία:

Στρατονομία - Κριτήρια επιλογής

Δημοσίευση από BabisStinson »

samloxias έγραψε:
BabisStinson έγραψε:Τι εννοείς φίλε μου; Ήταν περίεργο οτι θέλω να πάω Στρατονόμος ή ότι πήρα αναβολή; Γιατί η αναβολή χρειαζόταν για να τελειώσω την σχολή μου.Όταν έχω ενημέρωση για το αν πήγα θα γράψω κι εδώ.



Εννοώ ότι πείρες αναβολή για ψυχολογικά φίλε, γιατί δέν έβαζες κάτι άλλο. Δέν είπα ότι δεν πρέπει να πάς


Επειδή δεν μπορούσα να πάρω αναβολή για κάποιον άλλο λόγο μέσα από το στρατόπεδο (μου είχε έρθει χαρτί να παρουσιαστώ). Δεν είχα και κάποιον λόγο υγείας.

Κάποιος που να γνωρίζει πώς λειτουργεί το κλιμάκιο της ΣΝ για την επιλογή;

Άβαταρ μέλους
BabisStinson
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 23, 2013 1:09 pm
Επικοινωνία:

Στρατονομία - Κριτήρια επιλογής

Δημοσίευση από BabisStinson »

BabisStinson έγραψε:Κάποιος που να γνωρίζει πώς λειτουργεί το κλιμάκιο της ΣΝ για την επιλογή;


Καμία πληροφορία επί του θέματος; Τι ερωτήσεις να περιμένουμε στην συνέντευξη με το κλιμάκιο;

Το "εξ αναβολής" τελικά ψαλιδίζει τις ελπίδες για ΣΝ, όπως πχ για ΥΕΑ;

Ευχαριστώ

george

Στρατονομία - Κριτήρια επιλογής

Δημοσίευση από george »


Αμα ειχα τρυπα πριν κατι χρονια και μπορει να φενεται δεν σε παιρνουν?
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες