Γενικές ερωτήσεις για το Πολεμικό Ναυτικό

Εκπαίδευση, μισθοί, βαθμολογική εξέλιξη, μέριμνα για το προσωπικό
Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
billaras
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 345
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 19, 2009 9:30 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Γενικές ερωτήσεις για το Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από billaras »

Μερικες ερωτησεις απο περιεργεια περι ναυτικου

οταν ενας της ΣΝΔ (συνηθως οι μηχανικοι) σταμταει στα 14 χρονια περιπου τα ταξιδια αρα σταματαει να παιρνει τα πλευσιμα ο μισθος του πεφτει ή υπαρχει καποιο επιδομα που το ισοβαθμιζει

ακουσα οτι οι ΣΝΔ μηχανικοι εχουν περιορισμενη εξελιξιμοτητα (σταματανε αντιπλοιαρχοι.) αληθευει;

απο ποιο βαθμο και πανω εχεις δικια σου καμπινα;

στην καμπινα περιλαμβανεται προσωπικος χωρος;(πχ ενα γραφειο)

η συττιση των εργαζομενων γινεται με δαπανη του πλοιου;

στην ΣΜΥΝ ποσα χρονια κανεις ταξιδια;

επειδη υπαρχουν διαφωνιες Μπορει καποιος να μου πει οσο αναφορα ΣΝΔ μηχανικους και ΣΜΥΝ αν ανηκουν σε κατηγορια οπλων ή σωματων (σχετικα με τα αθληματα εισαγωγης. Μια ακουω ΣΝΔ οπλα ΣΜΥΝ σωαματα μια το αναποδο)

κινητο ποιανει ή πρεπει να παρεις απο ασυρματο;

υπαρχει ιντερνετ;

σε ποσες καμπινες αντιστοιχει το καθε λουτρο;

Anonymous

Γενικές ερωτήσεις για το Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Anonymous »

AΝ σε ενδιαφερουν οι καμπινες κτλ σωθηκες αστο μη πας καλυτερα. Μηχανικος απο ΣΝΔ ειμαι 25 ετων και κανω το μεταπτυχιακο μου στο μετσοβειο, κινητο στο πλοιο μπορεις να παρεις αλλα απαγορευεται ρητα γιατι επηρρεαζονται τα συστηματα του πλοιου

Η εξελιξη ειναι μεχρι το βαθμο του αντιναυαρχου, δε λεω τιποτ αλλο γιατι αν μου λες οτι θες ιντερνετ στο πλοιο...

billaras
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 345
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 19, 2009 9:30 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Γενικές ερωτήσεις για το Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από billaras »

Δεν καταλαβαινω τον τονο σου;
γιατι δηλαδη να μην ενδιαφερομαι για το ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ σε κατι που θα ειμαι 9 μηνες το χρονο ; Διοτι απο γνωστο σε ΣΝΔ τοσες ειναι οι πλευσιμες μερες τα πρωτα χρονια! Αν ηταν να κοιμαμαι 20 χρονια με παρεα θα πηγαινα μουτσος οχι αξιωματικος
επειτα που ζεις; Απο ποτε το κινητο και το ιντερνετ θεωρουνται πολυτελειες (παρεπιπτωντος τα κινητα επιτρεπονται απλα οχι κατα την βαρδια)
σε λιγο θα πας πεις οτι και η τηλεοραση ειναι πολυτελεια
ασε που τα περιγραφεις με ενα τροπο... Δεν μιλαμε για ΕΠΟΠ ελεος πια
επειτα κοψε να προκαλεις εντυπωσεις για το τιποτα (2 πηγες, ενας 3ετης και ενας με 25 χρονια υπηρεσιας) οι αξιωματικοι δεν κουραζονται οσο λες... Μην τα μεγαλοποιεις...
Αξιωματικοι -> Ευθυνη
Υπαξιωματικοι -> Δουλεια + μεταφορα εργασιας στους ΕΠΟΠ
ΕΠΟΠ -> Ψοφανε στη δουλεια

και επειδη ακουσα αυτην την παλαιολιθικη αποψη... Πολλα πλοια του λιμενικου σωματος απο το 2005 ειναι εξοπλισμενα με δωρεαν ασυρματο ιντερνετ οχι μονο για το προσωπικο αλλα ακομα και για πολιτες στα λιμανια
Anonymous

Γενικές ερωτήσεις για το Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Anonymous »

Δε σου επιτιθεμαι απλα αγνοεις καποια βασικα και επισερχεσαι σε δευτερευοντα, φυσικα μπορεις να εχεις ιντερνετ και κινητο αλλα τι να το κανεις οταν θα εισαι σε επιχειρησεις και θα δουλευεις ωρες, η δουλεια δεν ειναι τοσο κουραστικη οπως παλια λογω αυτοματισμων και τεχνολογιας, επισης το ιντερνετ δεν αντικαθιστα την οικογενεια που θα σου λειψει. Πηγαινε ΣΝΔ κατσε μερικα χρονια σε πλοια μετα δηλωσε σπουδες εξω σε πολυτεχνειο για να παρεις δικαιωματα, ολοι οι μηχανικοι περνανε ευκολα η μπορεις να κανεις μεχρι 3 μαστερ ολα πληρωμενα απ το ναυτικο, κατσε μετα σε μια υπηρεσια στεριας και οταν βρεις ευκαιρια παραιτησου και ανοιξε δικο σου γραφειο θα σαι περιζητητος, ασε τους μεγαλους βαθμους δε θα σου χρειαστουν σε κατι

billaras
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 345
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 19, 2009 9:30 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Γενικές ερωτήσεις για το Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από billaras »

Μα εγω θελω να παω για να μεινω...
παρεπιπτωντος ενας απο τους λογους που ηθελα ιντερνετ ειναι για να μιλαω με την οικογενεια μου δωρεαν (σαν video-κληση ενα πραμα)
δεν ειχα σκοπο να παω και να φυγω αλλα να κανω και τα 35 χρονια υπηρεσιας... Και αφου τα πρωτα 15 θα τα περασω σε πλοιο ε δεν πιστευω να ειμαι παλαβος που ρωταω για ιντερνετ/τηλεφωνο και συνθηκες διαμονης

Για την ακριβεια πιστευω οτι ειναι λογικα και ευλογα ερωτηματα (αλλωστε αν δεν μου αρεσε δεν θα πηγαινα ακομα και ΣΜΥΝ αλλα θα πηγαινα καπου αλλου)
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης