Πρακτικα ζητήματα απαλλαγής στα 45

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
panther

Πρακτικα ζητήματα απαλλαγής στα 45

Δημοσίευση από panther »

Καλησπέρα,

Ίσως η ερώτηση αυτή έχει τεθεί πολλές φορές και συγγνώμη αν είναι έτσι.

Είμαι στο Ηνωμένο Βασίλειο εδώ και 19 χρόνια, αλλα δεν έχω καταφέρει ποτέ να διεκπεραιώσω ζητήματα αναβολής (απλά είναι αδύνατο να συγκεντρώσω όλα αυτά τα χαρτιά που μου ζητάει η πρεσβεία). Ουσιαστικά το έχω παρατήσει και περιμένω να γίνω 45 (τώρα είμαι 42), μπας και βγάλω ελληνικό/ευρωπαϊκό διαβατήριο - που είναι και το μοναδικό μου κίνητρο.

Έχω ακούσει ότι στα 45 απαλλασομαι, αλλά ακούγεται πολύ απλό για να είναι αληθινό. Από πρακτικής απόψεως, πως εξασφαλίζω αυτό το στάτους στα 45 μου (θέλω πάλι 1500 χαρτιά για τη πρεσβεία;) και - το σημαντικότερο - πως φτάνω από αυτό το σημείο στο να μου εκδωθεί εκ νέου ελληνικό διαβατήριο.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!
Γιάννης
edwww

Re: Πρακτικα ζητήματα απαλλαγής στα 45

Δημοσίευση από edwww »

panther έγραψε: Δευ Ιούλ 10, 2023 5:29 pm Καλησπέρα,

Ίσως η ερώτηση αυτή έχει τεθεί πολλές φορές και συγγνώμη αν είναι έτσι.

Είμαι στο Ηνωμένο Βασίλειο εδώ και 19 χρόνια, αλλα δεν έχω καταφέρει ποτέ να διεκπεραιώσω ζητήματα αναβολής (απλά είναι αδύνατο να συγκεντρώσω όλα αυτά τα χαρτιά που μου ζητάει η πρεσβεία). Ουσιαστικά το έχω παρατήσει και περιμένω να γίνω 45 (τώρα είμαι 42), μπας και βγάλω ελληνικό/ευρωπαϊκό διαβατήριο - που είναι και το μοναδικό μου κίνητρο.

Έχω ακούσει ότι στα 45 απαλλασομαι, αλλά ακούγεται πολύ απλό για να είναι αληθινό. Από πρακτικής απόψεως, πως εξασφαλίζω αυτό το στάτους στα 45 μου (θέλω πάλι 1500 χαρτιά για τη πρεσβεία;) και - το σημαντικότερο - πως φτάνω από αυτό το σημείο στο να μου εκδωθεί εκ νέου ελληνικό διαβατήριο.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!
Γιάννης
Κοίταξε να απαλλαγείς με τηλεφωνική επικοινωνία δεν γίνεται, επίσης δεν γίνεται να πας μια ημέρα στο προξενείο να πείτε καφέ και να σου ετοιμάσουν τα έγγραφα που χρειάζεσαι.

Εγώ προτείνω να βρεις έναν δικηγόρο να τον εξουσιοδοτήσεις και να τρέξει αυτός τις διαδικασίες, προφανώς δεν θα στο κάνει τσάμπα.
panther

Re: Πρακτικα ζητήματα απαλλαγής στα 45

Δημοσίευση από panther »

Ναι, δεν έχουμε πιεί ακριβώς καφέ μαζί, αλλά δεν έχουμε καταφέρει και τίποτα σπουδαίο μετά από 4-5 ραντεβού.

Δηλαδή και στα 45 είναι δύσκολη η διαδικασία, έτσι; Δεν είναι όσο απλό σε οποιαδήποτε άλλη πολιτισμένη χώρα;
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης