ΣΣΑΣ Οικονομικό

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
ταξιαρχος

ΣΣΑΣ Οικονομικό

Δημοσίευση από ταξιαρχος »

Γεια θα δωσω για στρατιωτικες σχολες απο θεωριτικη κατευθυνση (5 πεδιο) Και σκεφτομαι το οικονομικο σσας τι μορια εχει ; Τι δυνατοτητες εχω οταν θα βγω απο την σχολη ; Και ως ποιο βαθμο θα φτασω ; Πιστευεται οτι ειναι καλη επιλογη Η βαθμολογια μου στο σχολειο ειναι γυρω στο19,4
Άβαταρ μέλους
roverr24
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 917
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 9:59 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: λογοτεχνία
Επάγγελμα: Naval engineering officer
Επικοινωνία:

ΣΣΑΣ Οικονομικό

Δημοσίευση από roverr24 »

Τα μορια κυμενονται καθε χρονο το ξερεις αυτο, εγω πιστευω θα παιξει στα 19000 κοντα, αξιωματικος βγαινεις του οικονομικου σωματος και του ελεγκτικου μπορεις να φτασεις ως υποστρατηγος υποναυαρχος υποπτεραρχος, μπορεις να κανεις μαστερ διδακτορικο και να περασεις σχολεια του στρατου, πχ υπολογιστων ξενων γλωσσων μπορεις να πας και σε θεση εξωτερικου
ταγματάρχης

ΣΣΑΣ Οικονομικό

Δημοσίευση από ταγματάρχης »

Γεια σας παιδιά ήθελα να ρωτήσω που τοποθετούνται Οι απόφοιτοι του οικονομικού της σσας που εχουν μπει στο στρατό ξηράς
αλεξανρος

ΣΣΑΣ Οικονομικό

Δημοσίευση από αλεξανρος »

Γεια σας παιδια, μπορει να μου εξηγησει καποιος τις δυνατοτητες ενος σασς οικονομικου για να ακουλουθησει καριερα στην αεροπορια
Άβαταρ μέλους
Devastrator
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 19, 2016 6:56 pm
Επικοινωνία:

ΣΣΑΣ Οικονομικό

Δημοσίευση από Devastrator »

18326 ΣΣΑΣ οικονομικο

ετοιμαζω βαλιτσες για του χρονου Εικόνα

Κωνσταντίνος

ΣΣΑΣ Οικονομικό

Δημοσίευση από Κωνσταντίνος »

Γεια σας ετοιμαζομαι να δωσω πανελληνιες και σκεφτομαι Οικονομικο ΣΣΑΣ... Με ικανοποιει παρα πολυ οσο αφορα την εκπαιδευση. Αυτο που με ανυσηχει ειναι το μετα. Τι ακριβως κανουν οι οικονομολογοι σσας; Μπορουν να κανουν καριερα και να ανεβουν βαθμο; Παρακαλω πειτε μου, ευχαριστω!
Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

ΣΣΑΣ Οικονομικό

Δημοσίευση από Terminator »

Οι αρμοδιότητες σου ειναι 3 1) πρώτον ο εποπτικός έλεγχος του προυπολογισμου του Υπουργείο Εθνικης Αμυνας 2) την διαχείριση Ολων των δαπανών του στρατου για υλικό εξοπλισμό. Μια αρμοδιότητα την οποία θα την φας με το κουτάλι είναι το να στέλνεις πρόστιμα σε ανυπότακτους τα 6000 ευρώ.

Άβαταρ μέλους
tibia
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 15, 2018 4:50 pm
Επικοινωνία:

ΣΣΑΣ Οικονομικό

Δημοσίευση από tibia »

Καλησπέρα σε όλους. Είμαι μαθητής Γ' Λυκείου και έχω κάποιες ερωτήσεις σχετικά με το Οικονομικό ΣΑΣΣ. Ευχαριστώ για όλες τις πιθανές απαντήσεις!

- Αξίζει μια τέτοια σχολή;

- Όταν με το καλό τελείωσω, θα κάθομαι σε ένα γραφείο όλη μέρα με τα οικονομικά κλπ.

- Από μισθό, από τί αρχίζω και μέχρι πού μπορώ να φτάσω;

- Οι άδειες είναι ίδιες με το σύστημα στην ΣΜΥ;

- Η σχολή αυτή, έχει μπόλικη πληροφορική;

- Γνωρίζω 5 γλώσσες, που ακριβώς θα με ωφελήσει αυτό;

Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

ΣΣΑΣ Οικονομικό

Δημοσίευση από Terminator »

-Εξαρτάται τι εννοείς αξίζει είναι σχολή; Αν σου αρέσει να φοράς χακί και να είσαι σε ένα γραφείο με χαρτούρα 8 ώρες την ημέρα ναι
-Ο μισθός δεν έχει τρομερή ανέλιξη Μπορείς να το δείς εδώ περα το μισθολόγιο με ότι επιδόματα παίρνουν
https://enstoloi.net/ergalia/neo-misthologio-2017/

-ίδιες για όλο το στρατιωτικό προσωπικό

-δες το πρόγραμμα σπουδών http://www.econ.auth.gr/el/econ/undergraduate-courses

-είναι δημόσιος τομέας μην περιμένεις πολλά ακόμα και για ενα τέτοιο προσόν όπως είναι οι 5 γλώσσες
Άβαταρ μέλους
tibia
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 15, 2018 4:50 pm
Επικοινωνία:

ΣΣΑΣ Οικονομικό

Δημοσίευση από tibia »

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Υποκειμενικά, πιστεύετε εσείς ότι θα ήταν μιά καλή επιλογή?
Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

ΣΣΑΣ Οικονομικό

Δημοσίευση από Terminator »

Σου έθεσε μια ερώτηση νομίζω.
Αν εσένα αυτό το πράγμα σου αρέσει εσένα γιατί αυτό εσύ θα το κάνεις τα επόμενα 40 χρόνια όχι εγώ.
Για να απαντήσω ομως και στο ερώτημα σου εγώ προσωπικά δεν θα το έκανα ακόμα και για την σιγουριά αυτού του μισθού. Γιατί;
Γιατί δεν μπορώ προφανώς να συμβιβαστώ με την ιδέα του χακί για 40 και πλέον χρόνια και θέλω να έχω την ελευθερία αν αύριο μεθαύριο βρώ κάτι καλύτερο να μπορώ να φύγω κάτι που δεν μπορώ να το κάνω στην ΣΣΑΣ γιατί με δεσμεύει για ενα χρονικό διάστημα οτι αν φύγω θα πρέπει να πληρώσω και ενα εξωφρενικό ποσό κάποιες χιλιάδες ευρώ ως έξοδα για τις σπουδές μου εντός της σχολής.

Άβαταρ μέλους
tibia
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 15, 2018 4:50 pm
Επικοινωνία:

ΣΣΑΣ Οικονομικό

Δημοσίευση από tibia »

Ναι, ούτε εμένα με ελκύει τόσο πλέον, κυρίως για το τί θα έκανα και καθόλου για τα χρήματα. Κρίμα πάντως πού το 4ο πεδιό σε περιορίζει τόσο πολύ με τις στρατιωτικές σχολές, θα ήθελα πάρα πολύ να ασχοληθώ με στρατό στρατό και όχι μόνο να κάθομαι όλη μέρα σε ένα γραφείο κλπ. Ευχαριστω για τις απαντήσεις σας.
Ερωτήσεις για ΣΣΑΣ.

ΣΣΑΣ Οικονομικό

Δημοσίευση από Ερωτήσεις για ΣΣΑΣ. »

Διαμονή- Διαβίωση (2)

Η ιστοσελίδα της σχολής αναφέρει επακριβώς ότι οι ακαδημαϊκές υποχρεώσεις συνδυάζονται αρμονικά και ευέλικτα με τις στρατιωτικές και της επιμορφωτικές υποχρεώσεις. Μολαταύτα, σε κάποια στρατιωτικά ενημερωτικά website υπάρχουν καταγγελίες πως οι μαθητες της σχολής δεν δύνανται να ανταπεξέλθουν σε όλες τις άνωθι υποχρεώσεις, εξαιτίας των επιβλεπόντων της σχόλης, που επί μερικά συναπτά έτη είναι Ευέλπιδες και όχι απόφοιτοι της ΣΣΑΣ. Όσον αφορά αυτό το κομματι, καθίσταται εφικτό, ως μαθητής της ΣΣΑΣ να παρακολουθώ αφενός όλες τις πανεπιστημιακές υποχρεώσεις απαρεγκλίτως και αφετέρου τις άλλες λοιπές;

Προοπτικές-Αποκατασταση(3)

Έχω βλέψεις για ΣΣΑΣ Οικονομικο, προσωπικά. Άκουσα πως έχεις την δυνατότητα να αποκατασταθείς και σε Στρατό, Ναυτικό και Αεροπορία. Ποιος απο τους παραπάνω κλάδους κατέχει το ποιο γόνιμο και έφορο εργασιακό περιβάλλον με τις λιγότερες μεταθέσεις και που συνήθως μετατίθεσαι στον έκαστο κλάδο;( Επιπλέον πληροφορίες για μεταθεσεις θα με βοηθούσαν, ευχαρίστως ). Επιπροσθέτως, επιθυμώ να κάνω και μεταπτυχιακό. και επειδή όλα τα εργαστήρια- μαθήματα είναι υποχρεωτικά, σε συνεννόηση με την υπηρεσια μου, μπορώ να το περατώσω επιτυχώς και σε ελάχιστο χρόνο, όπου και αν μεταβώ σε πόλη με Τμ. Οικ. Επ. και είναι συνυφασμένο με τις ΕΔ; Επιπροσθέτως, το μεταπτυχιακο-α μετά την πρόσληψη στον δημόσιο τομεα, σου αποφέρει-ουν κέρδος; Φερειπείν, αν κάνεις δύο MBA κερδίζεις τα διπλάσια, τρία MBA τα τριπλάσια και ούτω καθεξής;(Όταν εννοώ διπλάσια, τριπλάσιο, εννοώ για το επίδομα, για MBA).

Εισαγωγή στην Σχολή (1)

Γνωρίζω πολύ καλα την κοπιώδη και την διήνεκη προσπάθεια για να εισαχθείς σε οποιαδήποτε σχολή ΣΣΑΣ. Αλλά εκτός αυτού, έχεις να περασεις και αθλητικές, ιατρικές και τις ψυχοτεχνικές δοκιμασίες. Θεωρώ ακράδαντα ότι πληρώ τα ποικίλα κριτήρια. Το μόνο το οποίο που έχω μερικούς ενδοιασμούς είναι πως στις ψυχολογικές βολιδοσκοπήσεις, λέγεται ότι τα θέματα είναι εξωπραγματικά και παράλογα, δίχως να υπερβάλλω. Είναι όντως έτσι ή επικρατεί κατάφωρη τρομολαγνεία σε αυτό το ζήτημα και έχεις την δυνατότητα να επιτεύξεις τον συγκεκριμένο στόχο , χωρίς προετοιμασία;

Υποσημείωση: Θέλω να μου απαντήσει κάποιος που γνωρίζεις εκ των έσω αυτά τα πράγματα και θα τα παρουσιάσει ενδελεχώς, σαφώς, εμπεριστατωμένα και είναι ανελλιπώς ενημερωμένος σε αυτά .
Υποσημείωση(2): Ξερώ όλα τα θέματα της σχολής, από αλλά πρίσματα και σκοπιές και τα έχω αντιληφθεί- αφουγκραστει, το λέω αυτό για να προλάβω κακεντρεχή και κακόβουλα σχόλια.
Υποσημείωση(3): Για κάποιες ακόμα ερωτήσεις που θα προκύψουν θα απευθυνθώ πάλι στο ίδιο forum (διάσκεψη).
Υποσημειωση(4): Τα πάσα λεγόμενα έγκειται σε δικαιώματα πνευματικά, του χρήστη, που τα ανεβασε και επιτρέπεται η μερική αναδημοσίευση τους και αμετάκλητως να μην λοιδορηθούν.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!
Ν. Τ. ενδιαφερόμενος για ΣΣΑΣ, Α'Λυκ,09/8/2020.

😀 ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!!😀
Άβαταρ μέλους
GeoCommand
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 161
Εγγραφή: Τρί Μαρ 12, 2019 6:31 pm
Ενδιαφέροντα: Στρατός- σχέδιο-Αεροπορία
Επικοινωνία:

ΣΣΑΣ Οικονομικό

Δημοσίευση από GeoCommand »

Καλημέρα θα σου απαντήσω στο τρίτο και τελευταίο ερώτημά σου. Η ψυχομετρική δοκιμασία , στην οποία η επιτυχία αποτελεί αδίρητη και απαραίτητη προϋπόθεση για την ένταξη σε ΑΣΕΙ ή ΑΣΣΥ(πληρώντας σαφώς και τις υπόλοιπες προδιαγραφές που ορίζει η προκήρυξη), δεν είναι κάτι το απαιτητικό.

Εγώ εξετάστηκα φέτος δίχως καμία προετοιμασία , γιατί πολύ απλά ΔΕΝ ενδείκνυται προετοιμασία.

Ωστόσο θα έχεις παρατηρήσει πολλά προπονητικά κέντρα να συνιστούν επισκέψεις σε ψυχολόγους. Κατ'εμέ αυτή η μέριμνα είναι προαιρετική.

Σε αυτή σου την ερώτηση μπορώ να απαντήσω.

Πριν εξεταστώ , έψαξα σε φόρουμ και ρώτησα παλαιότερους για την εν λόγω δοκιμασία και προφανώς άκουσα και περίεργα.

Αρκεί να είσαι ο εαυτός σου και να μην αγχώνεσαι διότι οι ερωτήσεις είναι "ψαρωτικές".

ΥΓ: Αν έγραψες εσύ τις ερωτήσεις , μπράβο , έχεις καλές βάσεις για μαθητής Ά λυκείου.

Άμμες δέ γ' εσσόμεθα πολλώ κάρρονες
Άβαταρ μέλους
gii
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Παρ Μάιος 28, 2021 9:19 am
Επικοινωνία:

ΣΣΑΣ Οικονομικό

Δημοσίευση από gii »

Μπορεί κάποιος να μου πει πως γίνεται η κατάσταση στο κάθε σώμα δηλαδή αεροπορία-ξηρα-ναυτικο; Ξέρω ότι γίνεται κάποια κλήρωση αλλά έχω ακούσει ότι μετράει και ο βαθμός σου τελικά τι ισχύει ακριβώς;
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης