Ανυπότακτοι εξωτερικού (2019)

Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
Galathorn
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τρί Αύγ 13, 2019 11:12 am
Τοποθεσία: Χημικός
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2019)

Δημοσίευση από Galathorn »

Γεια σου Κωστα,

Αναχωρηση απο που και αφιξη που;24.10 θες να πεις 24 οκτωβριου η 10 μετα τα μεσανυχτα;

Κωστας

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2019)

Δημοσίευση από Κωστας »

Εγω φταιω δεν εδωσα πιο πολυ να καταλαβετε, ειχα βγαλει εισηρηριο απο λονδινο στανστεντ για αθηνα στις 12.08.2019 αναχωρηση στιςωρα18.10και αφιξη 23.50 οπως εγγραφε το εισητηριο αλλα ειχε καθυστερηση 50 λεπτα με αποτελεσμα εφτασα στις13. Ο8.2019 και ωρα00.30 προσγειωση. Το ερωτημα Ειναι Μετραει Η ημερα η 12.08.2019 Η 13.08.2019 ΓΙΑ ΤΙΣ ΗΜΕΡΕΣ.TΩΝ 30 ημερων.
Άβαταρ μέλους
Galathorn
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τρί Αύγ 13, 2019 11:12 am
Τοποθεσία: Χημικός
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2019)

Δημοσίευση από Galathorn »

Λογικα μετραει απο τις 13.08.2019.

Το εισητηριο σου μπορει να γραφει 12.08.2019, αλλα εσυ μπηκες επισημα στη χωρα (Ελλαδα) στις 13.08. Τοτε περασες ελεγχο διαβατηριων/ταυτοτητας.

Bechamelidis

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2019)

Δημοσίευση από Bechamelidis »

Καλησπέρα παιδιά! Εξαιρετική δουλειά έχει γίνει σε αυτό το forum. Είναι πολύ εξυπηρετικό!

Ξέρει κανείς σας αν γίνεται να κατασχεθεί λογαριασμός εντός της ΕΕ λόγω του προστίμου ανυποταξίας;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Ισοβίτης

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2019)

Δημοσίευση από Ισοβίτης »

ΜΑΝ έγραψε:Σευχαριστω για την απαντηση σου. Εσενα σε εχουν καλεσει στρατοδικειο;


Ευτυχώς όχι, παρόλο που ήμουν ανυπότακτος 12 χρόνια... (γιατί δεν ενδιαφέρθηκα να τακτοποιήσω το θέμα). Για το πώς κ ποτέ σε καλούν στο στρατοδικείο πήρα 2 αντιφατικες απαντήσεις: Οι μεν στο στρατολογικό γραφείο μου είπαν πως είναι θέμα τύχης (αλλά πάντα διαρκεί κάτι χρόνια μέχρι να σε καλέσουν), οι δε στο στρατοδικείο μου είπαν πως στρατοδικείο καλούνται μόνο όσοι διέκοψαν την αναβολή τους κ δε παρουσιάστηκαν.

Η πλάκα ήταν πως μου ζήτησαν κ συγγνώμη πως καθυστέρησαν να κλείσουν Την υπόθεσή μου αφού βγηκα ΜΚΕ...

Είχα πάρει κ προηγουμένως δικηγόρο ο οποίος με παραπληροφόρησε για το θέμα Άρα καλύτερα εάν ρωτήσετε σε δικηγόρο να ξέρετε σε ποιον πατε.

Ανυπότακτος Αγγλία

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2019)

Δημοσίευση από Ανυπότακτος Αγγλία »

Καλησπέρα παιδιά, είχα μία ερώτηση την οποία δεν την βρήκα στις σελίδες της συζήτησης (μπορεί και να έχει απαντηθεί, και για αυτό ζητώ συγγνώμη)

Είμαι ανυπότακτος Εξωτερικού με βεβαίωση που εκδόθηκε τον Ιούνιο του 2018, μέχρι τώρα δεν είχα κάποιο θέμα στο αεροδρόμιο και είχα πετάξει για Ελλάδα τον Αύγουστο για Καλοκαίρι. Παρ'όλα αυτά με ενημέρωσε ο αδερφός μου πως με ξανακάλεσαν στρατό και έχω κλείσει για Χριστούγεννα 20-26 Δεκεμβρίου. Θα έχω κάποιο πρόβλημα; Πρέπει να ανανεώσω την Ανυποταξία μου;

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11204
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2019)

Δημοσίευση από Nassos »

Ναι γιατί είναι πλέον του ενός έτους.

Να γνωρίζεις ότι η βεβαίωση ανυποταξίας ισχύει για 6 μήνες, επομένως πρέπει κάθε 6μηνο να προβαίνεις σε ανανέωση της με τυχόν καινούργια στοιχεία, αν πχ έχεις αλλάξει διεύθυνση κατοικίας κλπ.
Ανυπότακτος Αγγλία

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2019)

Δημοσίευση από Ανυπότακτος Αγγλία »

Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντησή σου. Άρα την Παρασκευή να μην πετάξω?
Vaggelis

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2019)

Δημοσίευση από Vaggelis »

Nassos έγραψε:Ναι γιατί είναι πλέον του ενός έτους.

Να γνωρίζεις ότι η βεβαίωση ανυποταξίας ισχύει για 6 μήνες, επομένως πρέπει κάθε 6μηνο να προβαίνεις σε ανανέωση της με τυχόν καινούργια στοιχεία, αν πχ έχεις αλλάξει διεύθυνση κατοικίας κλπ.


Είμαι ανυπότακτος εξωτερικού λόγω διδακροτικών σπουδών.

1) Έχω λάβει την βεβαίωση που αναγράφει ότι έχω μεταπέσει στους ανυπότακτους εξωτερικού. Δεν γράφει πουθενά όμως για αναναίωση της ανυποταξίας ούτε καποια ημερονηνία ληξης.

2) Σύμφωνα με τη stratologia.gr η ανυποταξία διακόπτεται

"Με την παρουσίαση του ανυπότακτου σε οποιαδήποτε στρατιωτική αρχή για τη διακοπή της ανυποταξίας του."

Όταν επομένως οριστεί η δικάσιμος ημερομηνία από το στρατοδικείο και εμφανιστώ τότε η ανυποταξία θα διακοπεί;

Ευχαριστώ

Nikolas86
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Τρί Δεκ 24, 2019 10:13 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2019)

Δημοσίευση από Nikolas86 »

Vaggelis έγραψε:Είμαι ανυπότακτος εξωτερικού λόγω διδακροτικών σπουδών.1) Έχω λάβει την βεβαίωση που αναγράφει ότι έχω μεταπέσει στους ανυπότακτους εξωτερικού. Δεν γράφει πουθενά όμως για αναναίωση της ανυποταξίας ούτε καποια ημερονηνία ληξης.

2) Σύμφωνα με τη stratologia.gr η ανυποταξία διακόπτεται

"Με την παρουσίαση του ανυπότακτου σε οποιαδήποτε στρατιωτική αρχή για τη διακοπή της ανυποταξίας του."

Όταν επομένως οριστεί η δικάσιμος ημερομηνία από το στρατοδικείο και εμφανιστώ τότε η ανυποταξία θα διακοπεί;

Ευχαριστώ



1. Η βεβαίωση ανυποταξίας εξωτερικού ισχύει για 6 μήνες για είσοδο στη χώρα. Καθώς από τον νόμο δεν προβλέπεται ούτε η βεβαίωση, ούτε ο χρόνος ισχύος της, είναι όλα αυθαίρετα. Η βεβαίωση χορηγείται ως δικαιολογητικό για την έκδοση διαβατηρίου και είναι αυθαίρετη. Για το διαβατήριο και πάλι αυθαίρετα έχει ισχύ ενός μόνο μήνα, καθώς η αστυνομία ζητάει να είναι "πρόσφατη". Καλώς ορίσατε στην λογική της ελληνικής αστυνομίας.

2. Το ζήτημα είναι περίπλοκο και, στην πράξη, γίνεται ό, τι αποφασίσει το στρατοδικείο και η νομική υπηρεσία του στρατού (νομικό σώμα). Μπορεί, δηλαδή, να σας συλλάβουν και με την περίπτωση (γ) του νόμου να διακοπεί η ανυποταξία, μπορεί να μην σας συλλάβουν και να μην διακοπεί η ανυποταξία, ακόμα και αν καταδικαστείτε, μπορεί και να σας αθωώσουν, αλλά να συνεχίσετε να είστε ανυπότακτος, μπορεί και να σας καταδικάσουν και να διακοπεί η ανυποταξία. Η περίπτωση (δ) πάντως αναφέρεται (κατά βάση) στην παρουσίαση σε στρατολογικό γραφείο για να προγραμματιστείτε να υπηρετήσετε. Η περίπτωση (ζ) που έχει καταργηθεί με το κλητήριο θέσπισμα (κλήση σε στρατοδικείο) είχε να κάνει με το στρατοδικείο. Το στρατοδικείο μπορεί να ερμηνεύσει τον νόμο και να αποφασίσει ό, τι θέλει. Η λύση είναι καλός δικηγόρος και αναβολές επί αναβολών, μέχρι να βγείτε μόνιμος κάτοικος εξωτερικού ή να στρατευθείτε με ή χωρίς εξαγορά μέρους της θητείας. Σε κάποιος περιπτώσεις (Καρανίκας, αρνητής στράτευσης, σύμβουλος του Τσίπρα), οι δίκες κράτησαν τόσο που ο κατηγορούμενος έφτασε τα 45 και έπαυσε η δίωξη του. Σε άλλες περιπτώσεις, πήγαν φυλακή άνθρωποι. Εξαρτάται από πολλά...

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης