Έφεδρος και διαμονή στο εξωτερικό

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
mike00
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 22, 2020 6:06 pm
Επικοινωνία:

Έφεδρος και διαμονή στο εξωτερικό

Δημοσίευση από mike00 »

Καλησπερα σε ολους,

Εχω μια απορία σχετικά με την εφεδρεία για τα άτομα που είναι στο εξωτερικό. Εγώ έκανα κανονικά την θητεία μου 9 μήνες και μετά πήγα στο εξωτερικό όπου σπουδάζω και δουλεύω και θεωρούμαι μόνιμος κάτοικος. Σε περίπτωση που γίνει επιστράτευση και ειμαι στο εξωτερικό ζήταω κάποια δικαιολογητικά από το προξενείο και είμαι καλυμμένος.

Η ερώτηση μου είναι αν γίνει επιστράτευση και βρίσκομαι Ελλάδα (Χριστούγεννα, Πάσχα) εκείνη τη στιγμή θα μπορέσω να επιστρέψω στην χώρα που μένω μονιμα στο εξωτερικό η δεν θα με αφήσουν;

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11241
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Έφεδρος και διαμονή στο εξωτερικό

Δημοσίευση από yandr »

Εάν τα σύνορα κλείσουν (και μιλάμε για ολοκληρωτικό πόλεμο τώρα) κανείς δεν μπαίνει ή βγαίνει.

Υπάρχουν αρκετές σχετικές πληροφορίες στο άρθρο για την επιστράτευση , αλλά όχι ευθεία απάντηση στο ερώτημά σου.

Πάντως το γεγονός ότι είσαι κάτοικος εξωτερικού δεν σε διασφαλίζει σε τίποτα. Εφόσον είσαι Έλληνας πολίτης έχεις συνταγματική υποχρέωση.

Φυσικά οι πιθανότητες για αυτό που φοβάσαι είναι μηδαμινές.

mike00
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 22, 2020 6:06 pm
Επικοινωνία:

Έφεδρος και διαμονή στο εξωτερικό

Δημοσίευση από mike00 »

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση σου.

Αναφέρομαι κυρίως σε μερική επιστράτευση όπως το 1996 και όχι σε πόλεμο. Οταν επισκέπτομαι την Ελλάδα κατοικώ σε νησί του βορειοανατολικού Αιγαίου οπότε είναι πολύ πιθανό με ένα θερμό επεισοδίο να γίνει κάποιου είδους επιστράτευση.

Δεν έχω θέμα να κατσώ να βοηθήσω την πατρίδα μου, αλλά τα έξοδα στην χώρα που κατοικώ μόνιμα στο εξωτερικό θα τρέχουν και δεν θα μπορώ να ανταπεξέλθω. Μήπως γνωρίζεις κάτι για αυτό;

Mparmpas
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: Δευ Δεκ 04, 2017 3:24 pm
Επικοινωνία:

Έφεδρος και διαμονή στο εξωτερικό

Δημοσίευση από Mparmpas »

Αν δεν κανω λαθος στη μερικη επιστρατευση καλουν οσους απολυθηκαν τα δυο τελευταια χρονια

και επιπλεον ειδικες δυναμεις και κρισιμες ειδικοτητες. Δεν ξερω τι παιζει με εσενα που εισαι

απο παραμεθωριο, ισως εκει να ειναι διαφορετικα.

Φιλε με ολο το σεβασμο, αν γινει κανα μπραφ τα εξοδα που θα τρεχουν θα ειναι το μικροτερο

προβλημα σου (μας), θα τρεχουμε ολοι να σωσουμε τα σπιτια μας μας την πατριδα μας...

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Mparmpas την Πέμ Οκτ 22, 2020 11:12 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης