Ι5 και απολυτήριο στρατού

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Jay27
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 20, 2018 2:55 pm
Επικοινωνία:

Ι5 και απολυτήριο στρατού

Δημοσίευση από Jay27 »

Θέλω να ρωτήσω αν όσοι απαλλάσσονται από την στράτευση παίρνουν απολυτήριο στρατού. Επίσης ποιο είναι το απολυτήριο στρατού και ποια η διαφορά του από το πιστοποιητικό στρατολογικής κατάστασης. Ευχαριστώ.
fsafsa

Ι5 και απολυτήριο στρατού

Δημοσίευση από fsafsa »

Jay27 έγραψε:Θέλω να ρωτήσω αν όσοι απαλλάσσονται από την στράτευση παίρνουν απολυτήριο στρατού. Επίσης ποιο είναι το απολυτήριο στρατού και ποια η διαφορά του από το πιστοποιητικό στρατολογικής κατάστασης. Ευχαριστώ.


Απολυτήριο εκδίδεται μόνο μια φορά, το πιστοποιητικό αναφέρει μέσα ο, τι έχεις εκπληρωμένες τις στρατιωτικές σου υποχρεώσεις εκτός από διαγωνισμούς σωμάτων ασφαλείας και ενοπλων δυνάμεων που θέλει να αναγράφει πάνω την Σωματική ικανότητα.

ΘΕΜΗΣ

Ι5 και απολυτήριο στρατού

Δημοσίευση από ΘΕΜΗΣ »

Καλησπέρα, να ρωτήσω και εγώ πάνω στο θέμα του απολυτηρίου. Έχω απαλλαγεί απο την στράτευση από το 2018 αλλα δεν μου ήρθε το απολυτήριο. Κάνω κάποια άιτηση να το πάρω ;

Ευχαριστώ πολύ

Άβαταρ μέλους
BigSoldier
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: Σάβ Απρ 04, 2020 11:00 pm
Επικοινωνία:

Ι5 και απολυτήριο στρατού

Δημοσίευση από BigSoldier »

ΘΕΜΗΣ έγραψε:Καλησπέρα, να ρωτήσω και εγώ πάνω στο θέμα του απολυτηρίου. Έχω απαλλαγεί απο την στράτευση από το 2018 αλλα δεν μου ήρθε το απολυτήριο. Κάνω κάποια άιτηση να το πάρω ;

Ευχαριστώ πολύ



Πάρε τηλ στην στρατολογία να ρωτήσεις. Θα σε ενημερώσουν κατάλληλα.

Άβαταρ μέλους
BigSoldier
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: Σάβ Απρ 04, 2020 11:00 pm
Επικοινωνία:

Ι5 και απολυτήριο στρατού

Δημοσίευση από BigSoldier »

Τελικά οι απαλλαγμένοι λαμβάνουν απολυτήριο; Και αν ναι τι αναφέρει μέσα.
Fsasa

Ι5 και απολυτήριο στρατού

Δημοσίευση από Fsasa »

Η απάντηση που έδωσα πιο πάνω δεν σου κάνει ;
Liapunov13
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 07, 2020 4:08 pm
Επικοινωνία:

Ι5 και απολυτήριο στρατού

Δημοσίευση από Liapunov13 »

Λεει ακριβως τα παρακατω οπως το βλεπω μπροστα μου απο εναν φιλο:

Γενικο επιτελειο Εθνικης Αμυνας

Στρατολογικη υπηρεσια: Αθηνας

Πιστοποιητικο στρατολογικης καταστασης

Πιστοποιειται οτι ο αναγραφομενος με τα παρακατω στοιχεια

.

.

.

απαλλαχθηκε απο την υποχρεωση στρατευσης.

Απο την στρατολογικη του μεριδα προκυπτει οτι: Δεν εχει εκπληρωσει τις στρατιωτικες του υποχρεωσεις και δεν υπεχει σημερα καμια στρατιωτικη υποχρεωση, επειδη εχει απαλλαχθει απο την υποχρεωση της στρατευσης.

Το πιστοποιητικο εκδιδεται υστερα απο σχετικη αιτηση του για καθε νομιμη χρηση.

Υπογραφες Στρατιωτικων

Άβαταρ μέλους
BigSoldier
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: Σάβ Απρ 04, 2020 11:00 pm
Επικοινωνία:

Ι5 και απολυτήριο στρατού

Δημοσίευση από BigSoldier »

Liapunov13 έγραψε:Λεει ακριβως τα παρακατω οπως το βλεπω μπροστα μου απο εναν φιλο:

Γενικο επιτελειο Εθνικης Αμυνας

Στρατολογικη υπηρεσια: Αθηνας

Πιστοποιητικο στρατολογικης καταστασης

Πιστοποιειται οτι ο αναγραφομενος με τα παρακατω στοιχεια

.

.

.

απαλλαχθηκε απο την υποχρεωση στρατευσης.

Απο την στρατολογικη του μεριδα προκυπτει οτι: Δεν εχει εκπληρωσει τις στρατιωτικες του υποχρεωσεις και δεν υπεχει σημερα καμια στρατιωτικη υποχρεωση, επειδη εχει απαλλαχθει απο την υποχρεωση της στρατευσης.

Το πιστοποιητικο εκδιδεται υστερα απο σχετικη αιτηση του για καθε νομιμη χρηση.

Υπογραφες Στρατιωτικων

Αυτό είναι το πιστοποιητικό στρατολογικής κατάστασης τύπου Α όχι το απολυτήριο.

Άβαταρ μέλους
BigSoldier
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: Σάβ Απρ 04, 2020 11:00 pm
Επικοινωνία:

Ι5 και απολυτήριο στρατού

Δημοσίευση από BigSoldier »

Fsasa έγραψε:Η απάντηση που έδωσα πιο πάνω δεν σου κάνει ;
Στο απολυτήριο τι αναγράφεται δεν έγραψες.

SifuJ

Ι5 και απολυτήριο στρατού

Δημοσίευση από SifuJ »

Μαν δεν παίρνεις απολυτήριο αν δεν πας καν νομίζω. Μονο το πιστοποιητικό και αυτό ηλεκτρονικά.
Johnτζον

Ι5 και απολυτήριο στρατού

Δημοσίευση από Johnτζον »

Καλημέρα. Πριν 2 χρονιά πέρασα από επιτροπή για απαλλαγή ι5 ψυχολογικό και έπειτα από την διαδικασία έφυγα από το στρατόπεδο με υπογεγραμμενο χαρτί που γράφει:

ΜΕΤΑΒΟΛΗ ΠΡΟΣΩΡΙΝΗΣ ΑΠΟΛΥΣΗΣκαι από κάτω λέει πως απαλλάχτηκα από την εκπλήρωση στρατιωτικής υποχρέωσης.

Ξέρει κάποιος να μου απαντήσει γιατί αναγράφει Προσωρινή απόλυση; Παίζει ρόλο; Θα με ξανά καλέσουν δηλαδή μετά από κάποιο διάστημα γ επανεξέταση; Επίσης, αυτό είναι το χαρτί απόλυσης η θα πρέπει να πάω στην στρατολογία να πάρω κάποιο άλλο;

Liapunov13
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 07, 2020 4:08 pm
Επικοινωνία:

Ι5 και απολυτήριο στρατού

Δημοσίευση από Liapunov13 »

Johnτζον έγραψε:Καλημέρα. Πριν 2 χρονιά πέρασα από επιτροπή για απαλλαγή ι5 ψυχολογικό και έπειτα από την διαδικασία έφυγα από το στρατόπεδο με υπογεγραμμενο χαρτί που γράφει:

ΜΕΤΑΒΟΛΗ ΠΡΟΣΩΡΙΝΗΣ ΑΠΟΛΥΣΗΣκαι από κάτω λέει πως απαλλάχτηκα από την εκπλήρωση στρατιωτικής υποχρέωσης.

Ξέρει κάποιος να μου απαντήσει γιατί αναγράφει Προσωρινή απόλυση; Παίζει ρόλο; Θα με ξανά καλέσουν δηλαδή μετά από κάποιο διάστημα γ επανεξέταση; Επίσης, αυτό είναι το χαρτί απόλυσης η θα πρέπει να πάω στην στρατολογία να πάρω κάποιο άλλο;



για και τετοιο τοσο τεχνικο θα πρεπει να καλεσεις την στρατολογια να σε ενημερωσει.

kirk
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 08, 2019 9:08 pm
Επικοινωνία:

Ι5 και απολυτήριο στρατού

Δημοσίευση από kirk »

SifuJ έγραψε:Μαν δεν παίρνεις απολυτήριο αν δεν πας καν νομίζω. Μονο το πιστοποιητικό και αυτό ηλεκτρονικά.


Drop here!

Τελικά και εγώ αυτό πιστεύω πως παίζει αλλά δεν είμαι σίγουρος εάν υπάρχει τρόπος να το επιβεβαιώσουμε, δηλαδή ότι παίρνεις μόνο πιστοποιητικό και όχι απολυτηρίο. Λέτε να είναι γραμμένο σε κανένα ΦΕΚ (ή μήπως είπα βλακεία) ;

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης