Είναι η Γ ΕΣΣΟ Μαΐου η χειρότερη;

Απαντήσεις σε όλες τις απορίες των νεοσυλλέκτων για την κατάταξή τους
Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Jimgze
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 11, 2017 6:24 pm
Επικοινωνία:

Είναι η Γ ΕΣΣΟ Μαΐου η χειρότερη;

Δημοσίευση από Jimgze »

Γειά σας, είμαι 25 τελείωσα φέτος το μεταπτυχιακό και θέλω να διακόψω την αναβολή για να ξεμπερδεύω με τη θητεία. Σκεφτόμουν να μπω τον Μάιο ώστε να μη χάσω όλη την επόμενη χρονιά με το σκεπτικό την εύρεση κάποιας εργασίας. Διάβασα όμως σε κάποια θέματα ότι η ΕΣΣΟ του Μαίου είναι η χειρότερη από την άποψη ότι μπαίνουν τα λιγότερα άτομα με αποτέλεσμα να φορτώνεσαι πιο συχνά υπηρεσίες ενώ τρως και ολο το καλοκαίρι με τη ζέστη στο στρατόπεδο.

Εγώ θα επιθυμούσα να έμπαινα με κάποια ΕΣΣΟ όπου θα ήμουν ανάμεσα σε μεγαλύτερι πλήθος ατόμων με πτυχίο και άρα σε μεγαλύτερη ηλικία όπως εγώ, μην μπω δηλαδή και είμαστε 20 άτομα και οι 15 είναι 19 χρονών. Οπότε σκεφτόμουν να το αφήσω και να δήλωνα για την ΕΣΣΟ Σεπτεμβρίου που παραδοσιακά είναι η πολυπληθέστερη. Τι λέτε αξίζει να χάσω 4 μήνες και να μπω Σεπτέμβρη ή και τον Μάιο θα είναι καλά και δε παίζει ρόλο το πλήθος των ατόμων, το καλοκαίρι κλπ;

ΙΩΑΝΝΗΣ Γ.
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 12, 2017 12:31 am
Επικοινωνία:

Είναι η Γ ΕΣΣΟ Μαΐου η χειρότερη;

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΗΣ Γ. »

Νομιζω πως του Μαρτιου είναι καλύτερα γιαυτο που ρωτάς, μου ειπαν στη στρατολογια ότι οι αναβολές (όπως εγω λόγο σπουδων) μπαίνουν Μαρτιο. Γλιτώνεις και τα πολλά κρύα.
Άβαταρ μέλους
gimitrop
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 205
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 21, 2016 1:43 pm
Επικοινωνία:

Είναι η Γ ΕΣΣΟ Μαΐου η χειρότερη;

Δημοσίευση από gimitrop »

Jimgze έγραψε:Γειά σας, είμαι 25 τελείωσα φέτος το μεταπτυχιακό και θέλω να διακόψω την αναβολή για να ξεμπερδεύω με τη θητεία. Σκεφτόμουν να μπω τον Μάιο ώστε να μη χάσω όλη την επόμενη χρονιά με το σκεπτικό την εύρεση κάποιας εργασίας. Διάβασα όμως σε κάποια θέματα ότι η ΕΣΣΟ του Μαίου είναι η χειρότερη από την άποψη ότι μπαίνουν τα λιγότερα άτομα με αποτέλεσμα να φορτώνεσαι πιο συχνά υπηρεσίες ενώ τρως και ολο το καλοκαίρι με τη ζέστη στο στρατόπεδο.

Εγώ θα επιθυμούσα να έμπαινα με κάποια ΕΣΣΟ όπου θα ήμουν ανάμεσα σε μεγαλύτερι πλήθος ατόμων με πτυχίο και άρα σε μεγαλύτερη ηλικία όπως εγώ, μην μπω δηλαδή και είμαστε 20 άτομα και οι 15 είναι 19 χρονών. Οπότε σκεφτόμουν να το αφήσω και να δήλωνα για την ΕΣΣΟ Σεπτεμβρίου που παραδοσιακά είναι η πολυπληθέστερη. Τι λέτε αξίζει να χάσω 4 μήνες και να μπω Σεπτέμβρη ή και τον Μάιο θα είναι καλά και δε παίζει ρόλο το πλήθος των ατόμων, το καλοκαίρι κλπ;



Πάμε ένα ένα:

Κατ' αρχάς, δεν κατάλαβα γιατί λες ότι θα χάσεις την επόμενη χρονιά σε σχέση με τη δουλειά, πώς την επηρεάζει, αν θες το εξηγείς, αλλά πάμε παρακάτω.

Η αλήθεια είναι ότι οι ΕΣΣΟ Μαρτίου - Μαϊου έχουν λιγότερους νεοσύλλεκτους σε σχέσυ με την περίοδο Νοέμβρη - Γενάρη αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπορείς να προδικάσεις ότι αυτό σημαίνει ότι αν μπεις τώρα θα πέσεις εμπλοκή. Έχει να κάνει κυρίως με την κάθε μονάδα. Κατ' εμέ τουλάχιστον. Εγώ μπήκα Μάρτιο και στο Καστελόριζο που ήμουν οι υπηρεσίες πήγαιναν το πολύ 2 - 1 και αυτό γιατί θεωρείται τάγμα η μονάδα, καταλάβες τι θέλω να πω. Αν πέσεις σε κανα απομακρυσμένο χωριό του Έβρου μπορεί να έχεις θέμα, είτε είναι Χειμώνας είτε καλοκαίρι.

Η ζέστη του καλοκαιριού είναι ένα θέμα, το ξέρω κι εγώ εκ πείρας, αλλά την προτιμάς από το κρύο, κυρίως όταν βαράς σκοπέτο το βράδυ. Εγώ τουλάχιστον έτσι το είδα.

Το τι άτομα θα συναντήσεις δεν έχει να κάνει με τη ΕΣΣΟ που θα μπεις. Εγώ μπήκα στα 27 μου τα περισσότερα άτομα που γνώρισα ήταν 22+ μορφωμένα παιδιά σαν εσένα. Δεν είναι όπως παλιά που κυρίως συναντούσες παιδιά που μόλις τελείωσαν το σχολείο, μην νομίζεις δηλαδή ότι θα είσαι σαν τη μύγα μες το γάλα.

Για μένα, καλύτερα να μπεις τώρα να ξεμπερδεύεις. Με το να περιμένεις 4 μήνες τι θα κερδίσεις; Άσε που έτσι όπως έγιναν τα πράγματα, σε όλες τις δουλειές απαιτούν να έχεις τελειώσει με τον στρατό.

Ελπίζω να σε βοήθησα λίγο να πάρεις την απόφασή σου. Αν έχεις οποιαδήποτε απορία ρώτα με, τα έχω φρέσκα :)

Στρ (ΠΖ) Τ/Φ 2016 Β´ ΕΣΣΟ 343 Καλαμάτα --> Καστελλόριζο --> Πύργος
Άβαταρ μέλους
JohnTehGreek
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 05, 2015 2:27 pm
Επικοινωνία:

Είναι η Γ ΕΣΣΟ Μαΐου η χειρότερη;

Δημοσίευση από JohnTehGreek »

Σου απάντησα και στο άλλο Site που έγραψες αυτήν την ερώτηση θα σου γράψω και εδώ.

Καταρχάς καταλαβαίνεις ότι αυτό που λες δεν έχει την παραμικρή λογική;

Λες ότι θες να ξεμπερδέψεις πολύ σωστά, αλλά μετά σκέφτεσαι να περιμένεις 6 μήνες περίπου και για ποιον λόγο δεν μπορώ ακόμα να καταλάβω...

Ισχύει ότι οι ΕΣΣΟ Μαρτιου μέχρι Σπτεμβρίου είναι οι μικρότερες.

Αυτό δεν σημαίνει ότι όταν καταταχτείς θα είναι ο Κίτσος και ο Μήτσος μόνο και θα σας λιώσουν σε υπηρεσίες.

Αντίθετα δεν θα είναι αυτό το μπουρδέλο που συνήθως είναι όλες τις άλλες ΕΣΣΟ.

Επίσης δεν καταλαβαίνω τι θέμα έχεις με την ηλικία.

25 είσαι εσύ και λογικά θα έχεις πολλά παιδιά στα 19.

Δεν καταλαβαίνω που κολλάς... Μερικά χρόνια διαφορά έχετε δεν είναι και 13χρονα...

Μπες τώρα να τελειώνεις να το βγάλεις από πάνω σου.

Jimgze

Είναι η Γ ΕΣΣΟ Μαΐου η χειρότερη;

Δημοσίευση από Jimgze »

Για το θεμα της δουλειας το αναφερω επειδη αν μπω Μαιο θα βγω Φεβρουαριο οπου μπορει να υπαρξουν καποιες ευκαιριες απασχολησης ατο αντικειμενο μου ενω αν βγω Ιουνιο χανεται ολη η επομενη χρονια αφου καλοκαιριατικα δη δουλεια πεφτει στις εταιρειες.

Επειδη ειναι 9 μηνες και ειναι αρκετος καιρος θα ηθελα να ειναι οσο το δυνατον καλυτερη η εμπειρια στο στρατο. Σιγουρα ειναι θεμα τυχης και μοναδας αλλα για τον Μαιο οι περισσοτεροι λενε τα χειροτερα οποτε προσθετεις εναν εξτρα επιβαρυντικο παραγοντα στη θητεια σου. Σας ευχαριστω για τις απαντησεις θα το σκεφτω μερικες μερες ακομα.

Jimgze
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 11, 2017 6:24 pm
Επικοινωνία:

Είναι η Γ ΕΣΣΟ Μαΐου η χειρότερη;

Δημοσίευση από Jimgze »

Για το θεμα της δουλειας το αναφερω επειδη αν μπω Μαιο θα βγω Φεβρουαριο οπου μπορει να υπαρξουν καποιες ευκαιριες απασχολησης ατο αντικειμενο μου ενω αν βγω Ιουνιο χανεται ολη η επομενη χρονια αφου καλοκαιριατικα δη δουλεια πεφτει στις εταιρειες.

Επειδη ειναι 9 μηνες και ειναι αρκετος καιρος θα ηθελα να ειναι οσο το δυνατον καλυτερη η εμπειρια στο στρατο. Σιγουρα ειναι θεμα τυχης και μοναδας αλλα για τον Μαιο οι περισσοτεροι λενε τα χειροτερα οποτε προσθετεις εναν εξτρα επιβαρυντικο παραγοντα στη θητεια σου. Σας ευχαριστω για τις απαντησεις θα το σκεφτω μερικες μερες ακομα.

Άβαταρ μέλους
JohnTehGreek
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 05, 2015 2:27 pm
Επικοινωνία:

Είναι η Γ ΕΣΣΟ Μαΐου η χειρότερη;

Δημοσίευση από JohnTehGreek »

Όλοι θέλουμε οι 9 μήνες να περάσουν γρήγορα και καλύτερα.

Αλλά δυστυχώς χωρίς βύσμα καλό θα υπάρξουν στιγμές που θα βλαστημήσεις την ώρα που μπήκες. Έτσι έχει ο στρατός.

Μπες να τελειώνεις. Τσιρότο είναι ο στρατός. Τράβηξε το γρήγορα να τελειώνεις.

Άβαταρ μέλους
gimitrop
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 205
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 21, 2016 1:43 pm
Επικοινωνία:

Είναι η Γ ΕΣΣΟ Μαΐου η χειρότερη;

Δημοσίευση από gimitrop »

Jimgze έγραψε:Για το θεμα της δουλειας το αναφερω επειδη αν μπω Μαιο θα βγω Φεβρουαριο οπου μπορει να υπαρξουν καποιες ευκαιριες απασχολησης ατο αντικειμενο μου ενω αν βγω Ιουνιο χανεται ολη η επομενη χρονια αφου καλοκαιριατικα δη δουλεια πεφτει στις εταιρειες.

Επειδη ειναι 9 μηνες και ειναι αρκετος καιρος θα ηθελα να ειναι οσο το δυνατον καλυτερη η εμπειρια στο στρατο. Σιγουρα ειναι θεμα τυχης και μοναδας αλλα για τον Μαιο οι περισσοτεροι λενε τα χειροτερα οποτε προσθετεις εναν εξτρα επιβαρυντικο παραγοντα στη θητεια σου. Σας ευχαριστω για τις απαντησεις θα το σκεφτω μερικες μερες ακομα.



Ό, τι κι αν ακούς τι λένε οι γύρω, μόνο εσύ μπορείς να κάνεις τη θητεία σου καλή ή κακή. Ξέρεις πόσες φορές εγώ άλλα άκουσα και άλλα συνάντησα;Mην πιάνεσαι από το τί σου λέει ο καθένας, τουλάχιστον όχι όλα. Πολλές φορές ο καθένας μεγενθύνει τα πράγματα σύμφωνα με τον χαρακτήρα του, αυτό που ο άλλος το βλέπει κακό, για σένα μπορεί να είναι καλό.

Στρ (ΠΖ) Τ/Φ 2016 Β´ ΕΣΣΟ 343 Καλαμάτα --> Καστελλόριζο --> Πύργος
Στρατός και θητεία
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες