Διακοπή ανυποταξίας

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Στελλάρας

Διακοπή ανυποταξίας

Δημοσίευση από Στελλάρας »

Παιδιά καλησπέρα. Είμαι ανυποτακτος εσωτερικού εδώ και 3 χρόνια και εδώ και 1 χρόνο ζω και εργάζομαι στη Γαλλία. Τώρα θέλω να φύγω για διδακτορικό στην Αυστραλία, αλλά το πρόβλημα μου είναι ότι το διαβατήριο μου έχει λήξει εδώ και κάτι μήνες. Σκεφτόμουν να γυρίσω Ελλάδα, να διακόψω την ανυποταξία, να υπηρετήσω κανονικά τη θητεία μου και να φύγω έπειτα για Αυστραλία. Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι αν θα μπορώ πλέον να βγάλω διαβατήριο, αφού έχω ολοκληρώσει πια τη θητεία μου (και έχω εξαγοράσει τους 6 επιπλέον μήνες) ; Σόρρυ αν είναι λίγο χαζή η ερώτηση μου αλλά στα νομικά και διαδικαστικά θέματα είμαι άσχετος.
Mike
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: Τρί Σεπ 14, 2010 8:14 pm
Επικοινωνία:

Διακοπή ανυποταξίας

Δημοσίευση από Mike »

Αν δεν εισαι πια ανυποτακτος, δεν υπαρχει λογος για μη εκδοση διαβατηριου.

Αν μπεις τωρα το Φεβρουαριο, αφου τελειωσεις τη θητεια και πληρωσεις τα 6 χιλιαρικα, θα εισαι καθαρος.

Κρητικός

Διακοπή ανυποταξίας

Δημοσίευση από Κρητικός »

Θα ηθελα να διακοψω την ανυποταξια και να κάνω την διαδικασία για απαλλαγή για ψυχολογικούς λόγους που συντρέχουν. -ποια είναι η διαδικασία;

-θα με καλέσουν με την αμεσως επομενη ΕΣΣΟ;

-ποσο καιρό θα πάρει απο την διακοπη ανυποταξιας μεχρι να ρθει το χαρτι κατάταξης;

-απο οταν έρθει το χαρτι καταταξης μέχρι την ημέρα παρουσιας για απαλλαγή, μπορεί να γίνει εκδοση διαβατηριου και ταυτοτητας;

Ευχαριστώ.

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες