Πόσο μάχιμος είναι ο στρατός;

Συζήτηση για θέματα που σχετίζονται με το στρατό
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
samloxias
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 374
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2013 8:29 pm
Επικοινωνία:

Πόσο μάχιμος είναι ο στρατός;

Δημοσίευση από samloxias »

Άν αντιλαμβάνωμαι σωστά το τελευταίω διάστημα κάτι γίνεται απο πλευράς εκπαίδευσης γενικός;

Παρατήρηση Στρατοπεδάρχη : Γράφε σωστά Ελληνικά με σωστή ορθογραφία σε παρακαλώ πολύ καθώς έχουμε αναγκαστεί αρκετές φορές να κάνουμε επεξεργασία δικά σου μηνύματα γιατί βγάζουν μάτι. Διάβασε και το Σωστά Ελληνικά ή διαγραφή . Ευχαριστώ.

AtomicYeti
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: Τετ Ιουν 03, 2015 5:34 pm
Επικοινωνία:

Πόσο μάχιμος είναι ο στρατός;

Δημοσίευση από AtomicYeti »

Πως θες να είναι μάχιμος ένας στρατός ο οποίος έχει παραμείνει απόλεμος απο το 1953. Οι αξιωματικοί παλαιώνουν σαν το παλιό καλό κρασί και παίρνουν βαθμό, οι ΣΤΡ ειναι σκοπετάνθρωποι, περιπολάνθρωποι και γενικά συντηρητές κτιρίων (ασβέστωμα, βάψιμο και λοιπές πολεμικές εργασίες). Οι ανθυπασπιστές να "ψήνουν" και να πίνουν τσίπουρα στον όρχο και ο ΕΑΣ μετά την φρουρά να βγαίνει στα αρχικά νουμερα, μετά να παίρνει τα σουβλάκια απο την πύλη και playstation /ύπνο.
Μάχιμοι στρατοί == εμπειρίες μάχης με ικανά στελέχη και στράτευμα.
Έτσι θυμάμαι το στρατό όταν είχα πάει πριν 12 χρόνια.1 βολή στο ΚΕΝ, άλλη μία στο τάγμα και τέλος, αλλά απείρες οπλοασκήσεις, γιατί το να αποδίδεις τιμές είναι μεγαλύτερης στρατηγικής σημασίας :D.
Ευελπιστώ να έχουν αλλάξει τα πράγματα.
ziaba
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 260
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 22, 2014 4:30 pm
Τοποθεσία: Παντού
Επάγγελμα: Βοηθός χειριστή πριονοκορδέλας
Επικοινωνία:

Πόσο μάχιμος είναι ο στρατός;

Δημοσίευση από ziaba »

Φίλε Μου απο τότε που Ήσουνα στρατό έχουν αλλάξει τα πράγματα... Ειμαι 2015 α εσσο έχω κάνει μια βολή στο κέντρο 100μ, στην μονάδα στα 200μ, στα σπεν στα 200, στα 300μ με διόπτρα stinger Και χωρίς και στα 300 νυχτερινή (με διόπτρα νυχτερινής όρασης) μεσα στην βροχή μάλιστα έχω κάνει πυρ και κίνηση με πραγματικά πυρά και μη... Για την ειδικότητα (ΤΦ) έκανα στα 200 πάλι μια Πρηνηδόν Και μια Γονυπετώς Και με ηκ11 + μια νυχτερινη... Τωρα στην 2ρη μονάδα πάλι τα ίδια με αυτές τις ειδικότητας (εκτος νυχτερινής) είχαμε αλλα τα έχασα δυστυχώς Εικόνα Λόγω αναρρωτικης.
Πολίτης !!!336 !!!
Άβαταρ μέλους
blood
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 11:40 pm
Τοποθεσία: Νοσοκομειο
Ενδιαφέροντα: Να πεθανω
Επάγγελμα: Αχρηστος
Επικοινωνία:

Πόσο μάχιμος είναι ο στρατός;

Δημοσίευση από blood »

Jimmy έγραψε:Εγω θα συμφωνησω σε ολα αυτα που λεει ο φιλος. Ο Ε. Σ. Εχει καταντησει μια κοροιδια και μιση. Λιγοι ειναι αυτοι στις ενοπλες δυναμεις οι οποιοι ειναι μαχιμοι και τιμιοι. Ολοι κοιτανε πως να γινουν συνταγματαρχες και στρατηγοι. Μια επιθεση αν μας κανουν στην κατασταση που βρισκομαστε τωρα, εχουμε τελειωσει Να το ξερετε.

Δεν εχεις αδικο... Οσο για το μαχιμοι σε γενικες γραμμες δεν ειμαστε καθολου μα καθολου υπαρχουν βαιβαια αλλα ειναι λιγοι δυστηχως... Κριμα πηγα Ε. Δ περιμενα να δω πολυ εκπεδευση και ειδα ενα τιποτα ισως να ηταν οι προσδικιες μου μεγαλες δε ξερω... Παντως πρεπει ν αλλαξουν πολλα...
Δεν υπαρχει μυικα ποιο δυνατος απο εμενα στο κοσμο
Άβαταρ μέλους
Soap
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 239
Εγγραφή: Δευ Μάιος 11, 2015 3:53 am
Επικοινωνία:

Πόσο μάχιμος είναι ο στρατός;

Δημοσίευση από Soap »

Αυτο που περγραφεις εσυ ειναι η κατασταση στη μοναδα που υπηρετησες εσυ. Μακαρι να ηταν σε ολες τις μοναδες ετσι αλλα δυστυχως δεν ειναι. Αν θες να μιλησουμε συνολικα και συλλογικα, καθως ο στρατος ειναι μια κοινωνια και πρεπει να μιλαμε με συλλογικους ορους ειμαστε αντικειμενικα για το πεος. Υπαρχουν καποια πραγματα στο στρατο μας που λειτουργουν σωστα αλλα κατα τ αλλα τα περισσοτερα υπολειτουργουν.

ΥΓ. Για να μην πει κανεις οτι μιλαω εκ του ασφαλους,317 γ μοιρα αμφιβιων καταδρομων (γελαει ο κοσμος)

Πάλι με Φάνη Πετραλιά, πάλι δικια μας θα'ναι...
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης