Ατομικός εξοπλισμός αποστολών εξωτερικού

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Ατομικός εξοπλισμός αποστολών εξωτερικού

Δημοσίευση από Nassos »

Πω, πω λεπτομέρειες που μαθαίνουμε.

Καλά για τους "καριερίστες" Αξιωματικούς το ξέρω από πρώτο χέρι (είχα Διοικητή Ίλης που προσπαθούσε να βρεί μέσον για να πάει Ισπανία - ΝΑΤΟ).

Όσο για το Μηχανικό, βασικά για αυτό το λόγο δεν πήγαμε; Και καλά υποστήριξη - κατασκευή σχολείων (τα καταστρέφουν οι Ταλιμπάν) και δρόμων; Βέβαια οι Αμερικανοί μας πιέζουν να στείλουμε Απάτσι και F-16.

Σίγα μη στέιλουμε. Και στο κάτω-κάτω γιατί βρισκόμαστε εκεί, αφού πλέον οι ίδιοι οι Αμερικανοί και Βρετανοί παραδέχονται ότι έχει χαθεί ο πόλεμος;

Στο Αφγανιστάν οι εταιρείες PMC (Private Military Contractors) κάνουν χρυσές δουλειές. Με θωρακισμένα οχήματα, όπλα κάθε είδους, γιλέκα, τηλεπικοινωνιακό εξοπλισμό.

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Ατομικός εξοπλισμός αποστολών εξωτερικού

Δημοσίευση από Nassos »

Και άλλες φωτογραφίες από Αφγανιστάν. Δεν ξέρω εάν είναι πρόσφατες ή όχι.

Εικόνα

Εικόνα

Πηγή

Καλά, τόσο δύσκολο και ακριβό είναι να φορέσουν άρβυλα ερήμου; Δεν λέω να πάνε να αγοράσουν Meindl Desert Fox, αλλά έστω κάτι φθηνότερο;

Markos_Hdi
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1624
Εγγραφή: Παρ Απρ 11, 2008 2:38 am
Επικοινωνία:

Ατομικός εξοπλισμός αποστολών εξωτερικού

Δημοσίευση από Markos_Hdi »

XAXAXA! Καλά το γιλέκο αυτό που φοράνε και είναι διαφορετικής παραλλαγής... ; Χαλάει όλο το καμουφλάζ. Ποιος ο λόγος να φοράνε δηλαδή την παραλλαγή ερήμου... ; Ας μας πει βέβαια ο Αντώνης αν είναι όντως από εκεί οι φωτογραφίες.

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Ατομικός εξοπλισμός αποστολών εξωτερικού

Δημοσίευση από Nassos »

Δεν είναι οι μόνοι που φοράνε γιλέκο με την παραλλαγή δάσους. Και σε άλλους Στρατούς το έχω δεί (έχω δει και μαύρο γιλέκο σε παραλλαγή ερήμου).

edit: Μου φαίνεται ότι ένας εκ των Ελλήνων φοράει άρβυλο Magnum.
Markos_Hdi
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1624
Εγγραφή: Παρ Απρ 11, 2008 2:38 am
Επικοινωνία:

Ατομικός εξοπλισμός αποστολών εξωτερικού

Δημοσίευση από Markos_Hdi »

Mόνο που στην δική μας περίπτωση νάσο δεν νομίζω να έγινε συνειδητά η επιλογή αυτή, αλλά επειδή η οργάνωση είναι σε παιδικά επίπεδα.
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Ατομικός εξοπλισμός αποστολών εξωτερικού

Δημοσίευση από Nassos »

Ας δούμε και τη γνώμη του Antonis21.

Ένα τέτοιο γιλέκο μάχης σε παραλλαγή ερήμου κοστίζει γύρω στα 130 Ευρώ.
Markos_Hdi
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1624
Εγγραφή: Παρ Απρ 11, 2008 2:38 am
Επικοινωνία:

Ατομικός εξοπλισμός αποστολών εξωτερικού

Δημοσίευση από Markos_Hdi »

E νομίζω ότι για θα ήτανε λογικότερο να προμηθευτούνε αυτής της παραλλαγής, παρά αυτά που έχουνε στις φωτογραφίες τουλάχιστον.
Antonis21
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 294
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 11, 2009 12:49 am
Επικοινωνία:

Ατομικός εξοπλισμός αποστολών εξωτερικού

Δημοσίευση από Antonis21 »

Λοιπον παμε παλι...
Οι φωτογραφιες αυτες ειναι οντως απο την ΕΛ. Δ. ΑΦ.
Οι εξαρτυσεις ειναι αυτες που χρησιμοποιουν και οι ειδικοδυναμητες στην Ελλαδα, προφανως τις ειχαν προχειρες και μας τις εδωσαν, υπηρχαν και αλλοι στρατοι με παραλλαγες ερημου και εξαρτυσεις woodland, χωρις να σημενει οτι ειναι σωστο βεβαια.

Οσον αφορα για τα αρβυλα τωρα... Ο καθενας πηρε μαζι του οτι αρβυλα ειχε, κανεις δεν εκατσε να αγορασει αρβυλα ερημου μονο και μονο για 4 μηνες που θα ξοδευε εκει! Το περιεργο ειναι, οτι μαζι με τις φορμες, που ελεγα οτι περνουσαν απο χερι σε χερι, το ιδιο γινοταν και με τα αρβυλα, πραγμα πολυ αλλοπροσαλο, γιατι αντε τα ρουχα τα πλενεις, τα παπουτσια τι να τα κανεις, να τα βαλεις στο πλυντηριο; Ισως οι συγκεκριμενοι της φωτο να μην προλαβαν αρβυλα σε καλη κατασταση, η ειτε λογω σιχαμαρας του μεταχειρισμενου, να παρθηκε η αποφαση απο τον συγκεκριμενο διοικητη να μην τα φορεσουν. Δε μπορουμε να ξερουμε με ακριβεια...
Markos_Hdi
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1624
Εγγραφή: Παρ Απρ 11, 2008 2:38 am
Επικοινωνία:

Ατομικός εξοπλισμός αποστολών εξωτερικού

Δημοσίευση από Markos_Hdi »

Έλεος! Ακόμα και τα άρβυλα μεταχειρισμένα!!! Αν είναι δυνατόν δηλαδή... Κάτι το οποίο είναι και εντελώς ανθυγιεινό να φοράς παπούτσια ήδη φορεμένα εκτός των άλλων...

Interceptor
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τετ Μαρ 18, 2009 3:59 am
Επικοινωνία:

Ατομικός εξοπλισμός αποστολών εξωτερικού

Δημοσίευση από Interceptor »

Οι φωτογραφίες στην έρημο είναι απο την άσκηση "Bright Star" στην Αίγυπτο το 2001. Πολλοί στρατοί παρόλο που έχουν αναπτύξει δική τους φόρμα παραλλαγής ερήμου ή έχουν ασπαστεί το καμουφλάζ κάποιας άλλης χώρας δεν κάνουν τα περιτά έξοδα για να αποκτήσουν εξαρτύσεις στο ίδιο χρώμα. Το επιχειρησιακό κέρδος είναι σχετικά μικρό απο κάτι τέτοιο νομίζω. Οι βρετανοί Royal Marine Commando μάλιστα φορούσαν στο Αφγανιστάν στις αρχές του πολέμου το κλασικό χιτώνιο DPM στο στάνταρ χρώμα του (πράσινο-καφέ-αμμώδες) με παντελόνι σε χρώμα ερήμου αν και διέθεταν και το αντίστοιχο χιτώνιο ερήμου! Μάλιστα λέγετε οτι αυτό γινόταν εσκεμένα για λόγους καλύτερης παραλλάγής.
hetfield
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: Δευ Δεκ 08, 2008 6:25 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Ατομικός εξοπλισμός αποστολών εξωτερικού

Δημοσίευση από hetfield »

ΝΟΜΙΖΩ πως το ΑΚ-74 θα ηταν καλο για το ΤΕΣΑΦ. Ειναι πολυ ανθεκτικο οπλο και ιδιετερα στην αμμο και σκονη.

(εγραψα αυτο το μηνυμα χωρις να ξερω καλα τις συνθικες του ΤΕΣΑΦ γιαυτο μπορει να ειπα μαλακια)
Θεοδόσης

Ατομικός εξοπλισμός αποστολών εξωτερικού

Δημοσίευση από Θεοδόσης »

Οι φώτο είναι απο νατοϊκή στην Αίγυπτο που πήρε μέρος η 32 ΤΑΞΠ/Ν
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης