Πιλότοι Ελικοπτέρων Πολεμικής Αεροπορίας

Εκπαίδευση, μισθοί, βαθμολογική εξέλιξη, μέριμνα για το προσωπικό
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Γιώργος

Πιλότοι Ελικοπτέρων Πολεμικής Αεροπορίας

Δημοσίευση από Γιώργος »

Καλησπέρα, ενδιαφέρομαι να φοιτήσω σε κάποια απ' τις στρατιωτηκές σχολές, συγκεκριμένα θέλω να γίνω πιλότος στα ελικόπτερα της πολεμικής αεροπορίας. Έχω όμως δύο ερωτήματα που δεν μπορώ να απαντήσω.1ον) θέλω να ξέρω τις σωματικές προδιαγραφές που πρέπει να έχει κάποιος υποψήφιος πιλότος (ενδιφέρομαι κυρίος για το ΥΨΟΣ),2ον) ακούω κάποια πράγματα τα οποία δεν ξέρω κατά πόσο μπορούν να ισχύουν ή τι ισχύει... Για να ενταχθεί κάποιος στο τμήμα των πιλότων ελικοπτέρων πρέπει να "περάσει" από σχολή ικάρων ή από κάποια άλλη σχολή; Παρακαλώ, όποιος γνωρίζει να μου απαντήσει ή αν γνωρίζει κάποια σχετική πηγή πληροφοριών είναι δεκτή. ΕΠΗΓΕΙ!

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!
cuervo

Πιλότοι Ελικοπτέρων Πολεμικής Αεροπορίας

Δημοσίευση από cuervo »

Σχολή Ικάρων, τα υπόλοιπα θα τα βρεις στο ξεχωριστό θέμα που υπάρχει στο φόρουμ για την συγκεκριμένη σχολή.
Άβαταρ μέλους
electrolisa
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 632
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 16, 2010 12:12 am
Επικοινωνία:

Πιλότοι Ελικοπτέρων Πολεμικής Αεροπορίας

Δημοσίευση από electrolisa »

Σου εχω εδω 3 links τα οποια φανταζομαι θα σε βοηθησουν

https://armyaviation.Wordpress.com/2011/08/04/%CE%B3%CE%BD%CF%89%CF%81%CE%B9%CE%BC%CE%B9%CE%B1-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%B7-%CF%83%CF%87%CE%BF%CE%BB%CE%B7-%CE%B1%CE%B5%CF%81%CE%BF%CF%80%CE%BF%CF%81%CE%B9%CE%B1%CF%83-%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1%CF%84/

http://www.interception.gr/app/webroot/contentupload/225articles_pdfs_6interception.pdf

Σε γενικες γραμμες, αν θες να πιλοταρεις τα ελικοπτερα του στρατου, περνας ειτε Σ. Μ. Υ ειτε Σ. Σ. Ε και απο κει αεροπορια στρατου. Δν ξερω με ποια κριτηρια επιλεγεσαι να γινεις ιπταμενος ομως.

Πιθανον να μπαινεις κι απο Ικαρων, αλλα δεν ξερω λεπτομερειες απο αυτη την οδο.

Γιώργος

Πιλότοι Ελικοπτέρων Πολεμικής Αεροπορίας

Δημοσίευση από Γιώργος »

Ευχαριστώ πολύ!

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες