Προεδρική Φρουρά - Υπηρεσίες, έξοδοι, άδειες

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
psaraklas

Προεδρική Φρουρά - Υπηρεσίες, έξοδοι, άδειες

Δημοσίευση από psaraklas »

Παιδια να ρωτησω κατι, στις εξοδους που εχεις στην εκπαιδευση και μετα στην υπηρεσια δικαουσαι διανυχτερευση?
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Προεδρική Φρουρά - Υπηρεσίες, έξοδοι, άδειες

Δημοσίευση από Greek_Army »

psaraklas έγραψε:Παιδια να ρωτησω κατι, στις εξοδους που εχεις στην εκπαιδευση και μετα στην υπηρεσια δικαουσαι διανυχτερευση;


αν είσαι αθηναίος ναι
tsoflias

Προεδρική Φρουρά - Υπηρεσίες, έξοδοι, άδειες

Δημοσίευση από tsoflias »

tsiropobina μιας κ φαινεται οτι ειχες γνωστο ευζωνα να σε ρωτησω... Πως τον πηγαιναν οι εξοδοι γενικα;(δεν περιμενω να μ πεις 1-1,5-1 κτλπ απλα πανω κατω)

tsiripobina
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 662
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 29, 2009 9:41 pm
Επικοινωνία:

Προεδρική Φρουρά - Υπηρεσίες, έξοδοι, άδειες

Δημοσίευση από tsiripobina »

tsoflias έγραψε:tsiropobina μιας κ φαινεται οτι ειχες γνωστο ευζωνα να σε ρωτησω... Πως τον πηγαιναν οι εξοδοι γενικα;(δεν περιμενω να μ πεις 1-1,5-1 κτλπ απλα πανω κατω)



Οταν εισαι στο ενυδρειο εισαι καθε μερα εξω. Σαν ευζωνας (που κανει ευζωνικη) δε γνωριζω πως τους παει. Σαν ΛΔ το πιο συνηθες ηταν ή 1-1 ή 2-1. Υπαρχουν και τα υπηρεσιακα που στο μεγαλο μπορεις να βγεις καπου 14:00 και να μπεις καπου 23:00 (και αυτο σαν εξοδος πιανεται κατα καποιο τροπο). Αυτο ξαναλεω εξαρταται και απο τα ποστα. Για παραδειγμα αν καποιος γινει οργανο (αυτο γινεται απ'τη στιγμη που φευγει η προηγουμενη ΕΣΣΟ να δινει το οργανιλικι στον επομενο -κατι τετοιο, για τυχον μικρολαθακια sorry δε τα θυμαμαι -) παει 1 βδομαδα μεσα 1 εξω.
...
tsiripobina
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 662
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 29, 2009 9:41 pm
Επικοινωνία:

Προεδρική Φρουρά - Υπηρεσίες, έξοδοι, άδειες

Δημοσίευση από tsiripobina »

NΑ προσθεσω μιας και εμαθα πως οι ευζωνες που κανουν ευζωνικη στις εξοδους ειναι αστα να πανε (τουλαχιστον 2-3 ΕΣΣΟ πριν) . Εξαρταται βεβαια και απο τα ατομα (ποσα ειναι) αλλα τους παει πολυ μεσα...
pano1988
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 30, 2011 9:31 pm
Επικοινωνία:

Προεδρική Φρουρά - Υπηρεσίες, έξοδοι, άδειες

Δημοσίευση από pano1988 »

καλημερα παιδια! Ξερει καπιος να μου απαντησει τι ισχυει με την προεδρικη φρουρα; Οι αδειες ειναι κανονικες οπςς και στον ΣΞ; Για παραδειγμα παιρνεις το 6ημερο των γιορτων (χριστουγεννων-πασχα) κανονικα;

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Προεδρική Φρουρά - Υπηρεσίες, έξοδοι, άδειες

Δημοσίευση από Greek_Army »

pano1988 έγραψε:καλημερα παιδια! Ξερει καπιος να μου απαντησει τι ισχυει με την προεδρικη φρουρα; Οι αδειες ειναι κανονικες οπςς και στον ΣΞ;Για παραδειγμα παιρνεις το 6ημερο των γιορτων (χριστουγεννων-πασχα) κανονικα;



Φυσικά
tsiripobina
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 662
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 29, 2009 9:41 pm
Επικοινωνία:

Προεδρική Φρουρά - Υπηρεσίες, έξοδοι, άδειες

Δημοσίευση από tsiripobina »

Οσο αφορα τις εξοδους ειναι καθε μερα εξω επειδη ειναι εκπαιδευση. Στο υπολοιπο της θητειας δε θα ειναι ετσι. Βεβαια δεν υπαρχουν στανταρ, αναλογα. Εμενα το αγορι μου συνηθως τον πηγαινε 1-1 ή 2-1 ομως με μεγαλο υπηρεσιακο

Το ιδιο επομενως ισχυει και για τις διανυκτερευσεις. Μονο οταν εχει εξοδο μπορει να διανυκτερευσει.
παοκτσακι

Προεδρική Φρουρά - Υπηρεσίες, έξοδοι, άδειες

Δημοσίευση από παοκτσακι »

Παιδια καλησπερα. Διαβασα τις προηγουμενες σελιδες και αν καποιος ξερει θα ηθελα να μου απαντησει σε δυο ερωτησουλες.μολις τελειωσα το πολυτεχνειο και ειμαι 1,87. Νομιζω πως το υψος ειναι ψιλοκομπλε. Ξερει καποιος να μου πει πως πανε οι αδειες οταν εισαι στην Π. Φ. Και αν μπορω να εχω διανυκτερευση στο σπιτι του αδερφου της μανας μου;

ευχαριστω μαγκες

ardi21

Προεδρική Φρουρά - Υπηρεσίες, έξοδοι, άδειες

Δημοσίευση από ardi21 »

παοκτσακι έγραψε:Παιδια καλησπερα. Διαβασα τις προηγουμενες σελιδες και αν καποιος ξερει θα ηθελα να μου απαντησει σε δυο ερωτησουλες.μολις τελειωσα το πολυτεχνειο και ειμαι 1,87. Νομιζω πως το υψος ειναι ψιλοκομπλε. Ξερει καποιος να μου πει πως πανε οι αδειες οταν εισαι στην Π. Φ. Και αν μπορω να εχω διανυκτερευση στο σπιτι του αδερφου της μανας μου;

ευχαριστω μαγκες



Οι αδειες ειναι κανονικα αυτες που εχεις και στον υπολοιπο στρατο. Απο κει και περα θα υπαρχουν και καποιες τιμητικες τις οποιες τις παιρνεις στο τελος συνηθως για να απολυθεις νωριτερα.

Οι υπηρεσιες κανονικα πηγαινουν 1-1 αλλα αυτο εξαρταται απο τα ατομα που θα ανεβουν στον λοχο και το ποσοι απο αυτους θα βγουν εκτος υπηρεσιων για ευνοητους λογους... Να υπολογιζεις 1-1,2μεσα-1εξω μεσο ορο. Στις περιοδους γιορτων βεβαια υπαρχει εμπλοκη οπως σε ολες τις μοναδες.

Με την διανυκτερευση δεν θα εχεις προβλημα
sfakas

Προεδρική Φρουρά - Υπηρεσίες, έξοδοι, άδειες

Δημοσίευση από sfakas »

Ξερει κανεις να μου πει αν με το υψος μου 189 θα κανω υπηρεσιες στο μνημειο η καπου αλλου; Κατι τετοιο εχω ακουσει αλλα δε ξερω τι ισχυει
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Προεδρική Φρουρά - Υπηρεσίες, έξοδοι, άδειες

Δημοσίευση από Greek_Army »

Στο Μνημείο του Άγνωστου Στρατιώτη επιλέγονται άτομα που έχουνε ανάστημα άνω του 1.90 έτσι γνωρίζω τουλάχιστον, όποιος έχει νεότερη πληροφορία ας την γράψει
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης