ΥΕΑ: Θητεία στη Πολεμική Αεροπορία

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
nikos

ΥΕΑ: Θητεία στη Πολεμική Αεροπορία

Δημοσίευση από nikos »

Εχω πτυχιο απο αει οικονομικων... Γνωριζει καποιος αν παιρνουν ακομα δοκιμους στην αεροπορια; Αν παιρνουν υπαρχουν πιθανοτητες να εισαι κοντα στον τοπο διαμονης; Μπαινω τον νοεμβριο και προσπαθω να δω τι γινεται... Ευχαριστω πλ εκ των προτέρων
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Θητεία στη Πολεμική Αεροπορία

Δημοσίευση από Greek_Army »

nikos έγραψε:Γνωριζει καποιος αν παιρνουν ακομα δοκιμους στην αεροπορια;
Ναι
nikos έγραψε: Αν παιρνουν υπαρχουν πιθανοτητες να εισαι κοντα στον τοπο διαμονης; Μπαινω τον νοεμβριο και προσπαθω να δω τι γινεται... Ευχαριστω πλ εκ των προτέρων
Όχι, όλοι οι ΔΕΑ υπηρετούν στην παραμεθόριο εκτός και αν έχεις βύσμα Εικόνα
Γιαννης

ΥΕΑ: Θητεία στη Πολεμική Αεροπορία

Δημοσίευση από Γιαννης »

Καλησπερα, σκεφτομαι Σεπτεμβρη να μπω με εχουν παρει αεροπορια (χωρις μεσo) ... Απο οτι διαβασα ολα τα σχολια για να μπεις ΥΕΑ ΑΕΡΟΠΟΡΙΑ χρειαζεται πτυχιο ΑΕΙ ή ΤΕΙ... Εγω ειμαι απλος φοιτητης ΤΕΙ μηχανολογιας... Θα κανω παυση σπουδων για να μπω Σεπτεμβρη... Υποθετω οτι δεν παιρνουν φοιτητες για ΥΕΑ στην αεροπορια αλλα μονο πτυχιουχους... Δεν με νοιαζει αν θα μεινω αεροπορια, μπορω να παω ΥΕΑ στο ΣΞ χωρις να εχω πτυχιο ΤΕΙ?
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11206
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Θητεία στη Πολεμική Αεροπορία

Δημοσίευση από Nassos »

Δεν μπορείς να κάνεις μετάταξη εκτός και αν έχεις χοντρό βύσμα.

Αν το καταφέρεις πάντως, ναι ΥΕΑ παίρνουν και με Απολυτήριο Λυκείου. Περισσότερα στο παρακάτω θέμα

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί
Γιαννης

ΥΕΑ: Θητεία στη Πολεμική Αεροπορία

Δημοσίευση από Γιαννης »

Καλησπερα και παλι... Ωραια, ξεκαθαριζω οτι δεν εχω καποιο μεσω... Αν μπορει καποιος να ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΕΙ τα ακολουθα.

Εχουμε και λεμε:

1) Απο αεροπορια δεν μπορω να παω ξηρα. Τελος.

2) Δεν μπορω να μπω Υ. Ε. Α αεροπορια επειδη δεν εχω πτυχιο αλλα ειμαι φοιτητης ΤΕΙ. Τελος.

3) Ποια αλλα σωματα ειναι που μπορω να μπω απο την αεροπορια ΧΩΡΙΣ ΒΥΣΜΑ... ;

Υ. Γ: Παρακαλω μην με παραπεμψετε σε αλλη ενοτητα γιατι τις εχω διαβασει και κουραστηκα να ψαχνω να βρω την απαντηση στην ερωτηση μου...

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11206
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Θητεία στη Πολεμική Αεροπορία

Δημοσίευση από Nassos »

Κανένα. Και δεν είναι σώμα, αλλά Κλάδος. Ούτε στο ΣΞ, ούτε στο ΠΝ μπορείς να πάς.

Θα υπηρετήσεις στην Αεροπορία ως Σμηνίτης. Αν πέσεις σε καλό Διοικητή μπορεί να σε βάλουν σε ανάλογη των σπουδών σου θέση, άσχετα δεν έχεις το πτυχίο.
Γιαννης

ΥΕΑ: Θητεία στη Πολεμική Αεροπορία

Δημοσίευση από Γιαννης »

Φιλε Νασο ευχαριστω που ασχολεισαι καταρχας... Δεν μπορεις να παρεις με καποιον τροπο κανα βαθμο στην αεροπορεια;
Άβαταρ μέλους
damzRR
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τρί Ιουν 09, 2015 1:13 am
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Θητεία στη Πολεμική Αεροπορία

Δημοσίευση από damzRR »

Καλησπέρα, σε 28 μέρες παρουσιάζομαι Τρίπολη και έχω κάποιες ερωτήσεις...

Καταρχήν έχω διαβάσει τα θέματα σχετικά με YEA και ΔΕΑ αλλα όλα είναι παλιά (πριν το 2011 και τα περισσότερα ήταν το 2008) οποτε δεν ξέρω, τώρα μπορεί να έχουν αλλάξει τα πράγματα.

Μήπως ξέρει κανεις αν ακόμα περνούν YEA στην Πολεμική Αεροπορία, και αν περνούν, ακόμα θέλουν άτομα με πτυχίο από ΑΕΙ; Γιατί εγώ είμαι 18 τώρα και δεν έχω κάποιο πτυχίο έτοιμο και μου φάνηκε περίεργο γιατί πριν πολύ καιρό που είχα μιλήσει με ένα άτομο που ήταν ΔΕΑ στο πεζικό όμως δεν μου ανέφερε κάτι τέτοιο (μπορεί να το ξέχασε)
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11206
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Θητεία στη Πολεμική Αεροπορία

Δημοσίευση από Nassos »

Ναί παίρνουν, αλλά μόνο όσοι είναι πτυχιούχοι ΑΕΙ/ΑΤΕΙ.
Ipan
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Σεπ 01, 2015 2:14 am
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Θητεία στη Πολεμική Αεροπορία

Δημοσίευση από Ipan »

Καλησπέρα παιδιά.

Μπαίνω το Νοέμβριο στην Πολεμική Αεροπορία και σκέφτομαι μήπως δηλώσω για ΥΕΑ. Έχω πτυχίο ΗΜΜΥ ΕΜΠ.

Μπορεί κάποιος που έχει πάει να πει δυο λόγια αν αξίζει; Να πω την αλήθεια κυρίως για τα χρήματα θα το κάνω γιατί με το που τελείωσω τη θητεία μάλλον θα φύγω για μεταπτυχιακό οπότε θέλω να μαζέψω χρήματα.

Ισχύει ότι η εκπαίδευση είναι 30-40 μέρες (όχι 4 μήνες όπως στη ξηρά), ο μισθός 520? το μήνα και πληρώνεσαι από τον τρίτο μήνα της θητείας (αφού τελειώσει τη βασική εκπαίδευση και αυτή των ΥΕΑ) και ότι κατα πάσα πιθανότητα θα μείνεις στο τόπο διαμονής σου;(είμαι από Αθήνα).

mike

ΥΕΑ: Θητεία στη Πολεμική Αεροπορία

Δημοσίευση από mike »

Καλησπέρς παιδιά. Έχω πάρει ειδικότητα ΔΕΥ (ΣΥΕΓ). Το ΣΥΕΓ είναι συντηρητής εγκαταστάσεων λόγω του [τυχίου πολιτικού μηχανικού που έχω. Το ΔΕΥ με παραξένεψε λίγο. Ξέρει κανείς τι ακριβώς είναι;
cuervo

ΥΕΑ: Θητεία στη Πολεμική Αεροπορία

Δημοσίευση από cuervo »

mike έγραψε:Καλησπέρς παιδιά. Έχω πάρει ειδικότητα ΔΕΥ (ΣΥΕΓ). Το ΣΥΕΓ είναι συντηρητής εγκαταστάσεων λόγω του [τυχίου πολιτικού μηχανικού που έχω. Το ΔΕΥ με παραξένεψε λίγο. Ξέρει κανείς τι ακριβώς είναι;


Δόκιμος Έφεδρος Υπαξιωματικός.

Λόχος Υποψηφίων Βαθμοφόρων (ΛΥΒ)

Άβαταρ μέλους
Kissos
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 22, 2015 3:17 am
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Θητεία στη Πολεμική Αεροπορία

Δημοσίευση από Kissos »

Καλησπέρα σε όλους! Έχουμε κανένα νέο για τους ΥΕΑ στην Αεροπορία; Εφόσον παίρνουν Ιατρούς, μπορούν να μπουν και οι ψυχολόγοι ως Υγειονομικού;
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες