Γιατί να υπηρετήσω;

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
ladopoulos
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Δεκ 30, 2011 1:58 am
Επικοινωνία:

Γιατί να υπηρετήσω;

Δημοσίευση από ladopoulos »

Χαιρετε,το φορουμ το ανακαλυψα σημερα και ειναι πολυ ενδιαφερον. Ψαχνοντας δεν βρηκα απαντηση σε ενα σοβαρο θεμα. Εχοντας ακουσει οτι υπαρχουν τροποι για να αποφυγεις την θητεια (τρελλοχαρτο) θα ηθελα να ρωτησω ποια ειναι τα υπερ και τα κατα του στρατου. Δηλαδη αν υποθεσουμε οτι η θητεια δεν ηταν υποχρεωτικη, γιατι καποιος να υπηρετησει;

ΥΓ

Καταλαβαινω οτι το φορουμ λεγεται ελληνικος στρατος και προφανως σχεδον ολα τα μελη εχουν υπηρετησει (η θα υπηρετησουν) και ετσι δεν μαλλον δεν υπαρχει καποιος απο την απεναντι μερια. Παρολαυτα θα ειχε ενδιαφερον η αποψη σας.

Νουμερο 873

Γιατί να υπηρετήσω;

Δημοσίευση από Νουμερο 873 »

ladopoulos έγραψε:Χαιρετε,το φορουμ το ανακαλυψα σημερα και ειναι πολυ ενδιαφερον. Ψαχνοντας δεν βρηκα απαντηση σε ενα σοβαρο θεμα. Εχοντας ακουσει οτι υπαρχουν τροποι για να αποφυγεις την θητεια (τρελλοχαρτο) θα ηθελα να ρωτησω ποια ειναι τα υπερ και τα κατα του στρατου. Δηλαδη αν υποθεσουμε οτι η θητεια δεν ηταν υποχρεωτικη, γιατι καποιος να υπηρετησει;

ΥΓ

Καταλαβαινω οτι το φορουμ λεγεται ελληνικος στρατος και προφανως σχεδον ολα τα μελη εχουν υπηρετησει (η θα υπηρετησουν) και ετσι δεν μαλλον δεν υπαρχει καποιος απο την απεναντι μερια. Παρολαυτα θα ειχε ενδιαφερον η αποψη σας.



Πρεπει καποιος να υπηρετησει Για να ειναι η χωρα σε ετοιμοτητα με οσο το δυνατον μεγαλυτερη επανδρωση. Δυστυχως οι απειλες και οι διεκδικησεις της Τουρκιας δεν μας Επιτρεπουν να εχουμε μικροτερο στρατο. Επισης, η κατασταση της Οικονομιας μας απαγορευει εναν Πληρως επαγγελματικο στρατο.

anj

Γιατί να υπηρετήσω;

Δημοσίευση από anj »

Βρήκα το ερώτημά σου ψάχνοντας κάτι άλλο κι αποφάσισα ν' απαντήσω (για 1η φορά, αν και διαβάζω πολλά άρθρα σε διάφορα forum σχετικά με διάφορα θέματα), ελπίζοντας ότι θα βοηθήσω εσένα -ίσως και κάποιους άλλους. Ίσως ήδη να υπηρετείς καθώς έχει περάσει καιρός από τη διατύπωση του ερωτήματός σου. Θα σου αναφέρω δική μου εμπειρία. Δυστυχώς γράφοντας στον ie έχασα το κείμενο δυο φορές και έχω χάσει ήδη πολύ από το λίγο χρόνο μου, αλλά ίσως αξίζει τον κόπο. Ήμασταν κάποτε στρατιώτες. όπως λέγεται και η ταινία. Εκείνος υπηρετούσε εξάμηνο (ως κάτοικος εξωτερικού) και εγώ πλήρες 18μηνο. «Έχωνε» τους συναδέλφους -κυρίως της σειράς του‑ με το να το «παίζει τρελίτσα» και για να φαίνεται πραγματικό το δήθεν πρόβλημά του, έκανε διάφορες παλαβομάρες. Σε άδεια, οι συστρατιώτες και συμπολίτες του τον έβλεπαν στις καφετέριες με την φιλεναδίτσα του και να είναι απόλυτα κανονικός. Του «την είπα» μερικές φορές και κάποια φορά -προφανώς στα πλαίσια της συμπεριφοράς που επεδείκνυε‑ μου επιτέθηκε. Καταλήξαμε κι οι δυο στην πρωινή αναφορά λόχου και τάγματος και «μαζέψαμε» κάτι φυλακές. Λίγο καιρό αργότερα βρεθήκαμε μόνοι μας και είχαμε συζήτηση σχετική με το ερώτημά σου. Λίγο καιρό πιο ύστερα -πριν ή μετά τα γεγονότα των Ιμίων‑ μου εξομολογήθηκε ότι σκεπτόταν να αλλάξει το «Ι» του. Δε γνωρίζω αν τις σκέψεις του αυτές τις προκάλεσε το συμβάν των Ιμίων ή η επικείμενη απόλυσή του σε συνδυασμό με πιθανή εγκατάσταση στην Ελλάδα. Πάντως κι οι 2 έτυχε να βρεθούμε μακρυά από τη «δράση». Αυτός ως βοηθητικός, έμεινε μέσα στο στρατόπεδο κι εγώ έτυχε να λείπω με άδεια και έμπαινα στο στρατόπεδο όταν αποφασίσθηκε η απαγκίστρωση. Στη συζήτηση που είχαμε του απάντησα ότι τα σπίτια μας τα προφυλάσσουμε με πόρτες και παράθυρα, κλειδαριές και συναγερμούς για τα οποία αρκεί να ξοδέψουμε κάποια χρήματα, ίσως και να χάσουμε και λίγο χρόνο για την επιλογή κι εγκατάστασή τους. Κάτι ανάλογο και με τα οικόπεδα και τα χωράφια που τα περιφράσσουμε, ορίζουμε όρια κι όσο μπορούμε τα εποπτεύουμε. Την Ελλάδα πώς άραγε μπορούμε να την φυλάξουμε; Μπορούμε να βάλουμε φράχτη και λουκέτα; Όχι! Κάποιος μπορεί να έρθει και μάλιστα με τα όπλα και να μας πάρει τα σπίτια που βρίσκονται μέσα σε αυτή και να μας καταστρέψει τις δουλειές μας, να μας σκοτώσει την οικογένειά μας κτλ. Έχουμε και όπλα για να φοβάται κάποιος ότι θα πάθει ζημιά αν μας επιτεθεί κι έτσι να ζούμε ήσυχοι. Προς αποφυγήν όλων αυτών και πολλών άλλων έχουμε καθιερώσει το σύστημα της θητείας, οπότε κάποιοι άλλοι μας φύλαγαν όταν ήμασταν μαθητές ή σπουδάζαμε, τότε φυλάγαμε εμείς και τώρα κάποιοι άλλοι μας φυλάγουν όσο εμείς εργαζόμαστε, μεγαλώνουμε τα παιδιά μας κλπ. Και καθ' όλη τη διάρκεια της ζωής μας θα πληρώνουμε για όλο αυτό το μηχανισμό προστασίας. .Και θα συμπληρώσω ότι ακόμα κι η Ελβετία (ίσως και ένα ακόμη δυτικοευρωπαϊκό κράτος) που δεν αντιμετωπίζει εξωτερικό κίνδυνο (γιατί ποιός θα τους επιτεθεί, η Ιταλία ή η Αυστρία. ή μήπως η Γαλλία με την οποία στη Βασιλεία έχουν κοινό -τρόπον τινά‑ Σιδηροδρομικό Σταθμό και σχεδόν δε μπορείς να καταλάβεις πότε βρίσκεσαι στη Γαλλία και πότε στην Ελβετία. ή μήπως η Γερμανία με την οποία έχουν κοινή (με το ίδιο όνομα) εδώ κι αιώνες πόλη μόνο που από τη μια μεριά του ποταμιού η πόλη είναι γερμανική κι από την άλλη μεριά η πόλη είναι ελβετική. κι όποιος θέλει περνά πεζός ή με το αυτοκίνητό του τη γέφυρα πηγαίνοντας από το ένα μέρος της πόλης στο άλλο χωρίς κανείς να τον ρωτήσει που πάει και γιατί!), αποφάσισε με δημοψήφισμα -στα πλαίσια του συστήματος άμεσης δημοκρατίας που εφαρμόζει η χώρα αυτή‑ τη διατήρηση των ενόπλων της δυνάμεων! .Τώρα αν με ρωτήσεις γιατί πήγα στο στρατόπεδο τη στιγμή που ήμουν εκτός στρατοπέδου και κανείς δε μπορούσε να με εξαναγκάσει να πάω εκεί κι ενδεχομένως να πολεμήσω, να τραυματιστώ ή ακόμα και να σκοτωθώ, ενώ με τη ψυχρή λογική σκεπτόμενος θα μπορούσα να πάω μετά 2-3 μέρες (στο μέτρο που δεν θα χαρακτηριζόμουν λιποτάκτης) ό (... συνεχίζεται ...)
anj

Γιατί να υπηρετήσω;

Δημοσίευση από anj »

Επειδή λόγω του μεγάλου κι ενδεχομένως υπερβολικού μεγέθους της απάντησης δεν εμφανίζεται το σύνολό της Ξαναστέλνω το μεγαλύτερο μέρος του υπόλοιπου που δεν εμφανίζεται (μαζί με τις πρώτες σειρές της παραγράφου που εμφανίζεται μερικώς). Δράττομαι της ευκαιρίας Να Στείλω τις ευχαριστίες μου για την έγκριση της απαντήσεως και τα συγχαριτήριά μου που κάποιοι άνθρωποι ασχολούνται ασχολούνται με τα θέματα αυτά και προσφέρουν στο σύνολο σε αντίθεση με το (ελπίζω όχι γενικό) κλίμα της σαπίλας και του ωχαδερφισμού που φαίνεται να κυριαρχεί. Το κειμενο Έχει ως εξής: ".Τώρα αν με ρωτήσεις γιατί πήγα στο στρατόπεδο τη στιγμή που ήμουν εκτός στρατοπέδου και κανείς δε μπορούσε να με εξαναγκάσει να πάω εκεί κι ενδεχομένως να πολεμήσω, να τραυματιστώ ή ακόμα και να σκοτωθώ, ενώ με τη ψυχρή λογική σκεπτόμενος θα μπορούσα να πάω μετά 2-3 μέρες (στο μέτρο που δεν θα χαρακτηριζόμουν λιποτάκτης) όταν όλα θα είχαν τελειώσει, ούτε κι εγώ ξέρω! Πες το καθήκον, φιλότιμο, πες το ομαδικό πνεύμα ή χαζομάρα. Τώρα που σου γράφω, λέω πώς θα μπορούσα να τους αντικρύσω και να ζήσω μαζί τους όταν στην κρίσιμη στιγμή θα ήμουν απών. Βεβαίως όταν γύρισαν από τις θέσεις μάχης και με βρήκαν στο τάγμα, με ρωτούσαν γιατί γύρισα από την άδεια ενώ είχα ακόμη μια μέρα άδειας. Εγώ τους απάντησα ότι δήθεν η άδειά μου είχε τελειώσει. Εγώ όταν είδα στις ειδήσεις ότι έφευγε ο στόλος από το ναύσταθμο για τα Ίμια, κατάλαβα ότι κι εμείς θα πηγαίναμε ή στη διασπορά ή στις θέσεις μάχης, καθώς υπήρχε κίνδυνος για θερμό επεισόδιο. Βέβαια, σε τέτοιες καταστάσεις οι άδειες ανακαλούνται, οπότε ετοιμάσθηκα κι έκλεισα εισιτήριο. Το απόγευμα, δέχθηκα τηλ. Από το Λοχαγό μου και του απάντησα ότι ήμουν ήδη έτοιμος και δεν είχα ήδη φύγει, καθώς δεν έβρισκα εισητήριο κι ερχόμουν με έκτακτο δρομολόγιο που ξεκινούσε τα μεσάνυχτα. Βλέπεις υπήρχαν κι άλλοι φιλότιμοι ή χαζοί! Ο Λοχαγός μου δε μου ανακοίνωσε ανάκληση της αδείας αλλά απλά ότι πρέπει να έρθω. αλλά αυτό ήταν το νόημα των λεγομένων του: Ανάκληση αδείας!

Τέλος, Αν θέλεις μπορείς να το πεις κι ελληνική τρέλα (εγώ προσωπικά έχω και ξένη ‑ αυστριακή‑ καταγωγή, αλλά έχω κι «ελληνικά» γονίδια).

Ελπίζω -αν τουλάχιστον δεν έδωσα κάποια απάντηση- να βοηθώ κάπως στο να βρει ο καθένας τις απαντήσεις του σχετικά με το θέμα. Τα υπόλοιπα, αν θες μπορείς να μη τα διαβάσεις, καθώς αναφέρονται σε αυτό που χαρακτήρισα ως ελληνική τρέλα: " (Ακολουθεί κείμενο με περιεχόμενο ως συνοπτικώς αναφέρεται, λίγο μικρότερο από το αρχικώς Εμφανιζόμενο, το οποίο, κρίνοντας από αυτό που εμφανίζεται, αφενός μεν Δεν θα χωρέσει, αφετέρου δε υποθέτω ότι το έχει στη διάθεσή του ο εγκρίνας την δημοσίευση της απαντήσεως. Αν δω ότι υπάρχει σχετικό αίτημα θα μπορούσα Να το στείλω ς' όποιον το Ζητήσει ή σε σχετικότερο Θέμα συζητήσεως. Πάντως αυτοπεριορίζομαι σε περιληπτική αναφορά του περιεχομένου: Αναφορά ιστορικών και μη παραδειγμάτων αυτοθυσίας και ηρωισμού στα πλαίσια εχθροπαρξιών και πράξεων αντίστασης, ουσιαστικών ή συμβολικών και σύγριση της σχετικής δράσης σε Συνδυασμό με την ανάλογη δράση άλλων κρατών κατά το Β΄ ΠΠ. Ειδικότερα αναφέρω την εκεί αναφορά μου στην ουσιαστική πράξη αντίστασης των Κρητών και τη Συμβολική δηλ. Το κατέβασμα της χιτλερικής σημαίας από την Ακρόπολη από τους Γλέζο και Σάντα, επειδή ήδη από χθές άλλαξαν κάποια στοιχεία σχετικά με αυτή καθώς χθές (29-5-12), ο Γλέζος (στα πλαίσια επισκέψεως στο Α/γείο ΓΕΕΘΑ και της απαντήσεώς του σε σχετική με το θέμα αναφορά του υπηρ/κού Υπ/γού Κου Φράγκου Φράγκου) Ανέφερε προγενέστερη της δικής του συμβολική πράξη αντίστασης από τις 2-5-41!

anj

Γιατί να υπηρετήσω;

Δημοσίευση από anj »

Διόρθωση (αφορά τις 2 τελευταίες σειρές του τελευταίου μηνήματός μου) : Η επίσκεψη έγινε στο ΥπΕθΑ κι όχι στο Α/γείο ΓΕΕΘΑ και το όνομα του Υπ/κού Υπ/γου είναι Φραγκούλης Φράγκος. Μπορεί ο φόρτος εργασίας μου να με κάνει να ασχολούμαι με 2 ή περισσότερα ταυτόχρονα και να δίνω σημαντικά λιγότερη προσοχή σε κάτι ήσσονος σημασίας σε σχέση με κάποια άλλη ασχολία μου, αλλά όταν δημοσιεύεται κάτι πρέπει να είναι ακριβές! Ζητώ συγγνώμη για το λάθος μου.

Στρατός και θητεία
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης