Πως είναι ο στρατός σήμερα (2012);

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Κλειδωμένο

Πως κυλά η ζωή στο στρατό;

Το δημοψήφισμα λήγει την Κυρ Σεπ 16, 2012 2:44 pm

Εντελώς χαλαραααααα
9
7%
Χαλαρά
44
35%
Λίγο τρέξιμο
19
15%
Αρκετό τρέξιμο
34
27%
Γίναμε κομμάντα όλοι
18
15%
 
Σύνολο ψήφων: 124

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11206
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Πως είναι ο στρατός σήμερα (2012);

Δημοσίευση από Nassos »

Ναι θα σε εκμεταλλευτούν. Περισσότερο να δώσεις έμφαση να βοηθήσεις συνάδλεφο σου φαντάρο που αποδεδειγμένα δεν μπορεί πχ να κάνει υπηρεσία επειδή είναι άρρωστος ή δεν μπορει να κάνει μια συγκεκριμένη εργασία.
faoust21
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 04, 2011 8:10 pm
Επικοινωνία:

Πως είναι ο στρατός σήμερα (2012);

Δημοσίευση από faoust21 »

Βασίλης έγραψε:Χρήσιμα και κατατοπιστικά όλα τα προαναφερθέντα, αλλά ως αστράτευτος έχω την εξης απορία:

logodo έγραψε:
Τελευταίες συμβουλές: Μην γίνετε όργανα, μην κάνετε ερωτήσεις σε αξιωματικούς, μη δίνετε αφορμές με κανέναν τρόπο.Περάστε απαρατήρητοι.


Αυτό το "περάστε απαρατήρητοί" το ακούω από πολλούς.

Προσωπικά, θα ήθελα να είμαι φιλότιμος και να βοηθήσω όσο μπορώ το στρατό, την πατρίδα και τους άλλους φαντρους. Πχ, να δηλώσω εθελοντής για κάποια εργασία που γνωρίζω κτλ κτλ.

Μήπως είμαι ******* Θα με εκμεταλλευτούν;



Εξαρταται. Π. Χ. Στον δικο μου τον λοχο οταν ερχοντουσαν οι καινουριες σειρες ο επιλοχιας ζητουσε εθελοντες για καποιες δουλειες χωρις να λεει τι. Οποιος δηλωνει εθελοντης τον εστελνε σε δουλειες της πλακας και αραζε μετα. Οποιος δεν δηλωνε μετα τον πηγαινε γαμιοντας.

γενικα μην πηγαινεις εθελοντικα πουθενα. Δεν βοηθας την πατριδα με την στρατιωτικη θητεια. Αντιθετα, βοηθας καποιους επιτηδειους να μην δουλευουν ενω πληρωνονται και καποιος να βγαζουν λεφτα. Σε πολλα στρατοπεδα στελνουν στο ΓΕΣ οτι τους εκαναν δουλειες εξωτερικα συνεργεια, τσεπωνουν τα λεφτα, και βαζουν τους φανταρους να την κανουν, παιρνουν 5μερες τιμητικη και τελος.

η συμβουλη ειναι να βοηθησεις οσο μπορεις και οσο θες τους υπολοιπους στρατιωτες. Αν δεν λειτουργειτε ως ομαδα θα εχετε ολοι προβλημα. Κι εγω χρειαστηκα βοηθεια, ακομα και νουμερ μου εκανε αλλος φανταρος οταν εγω πονουσα πολυ απο κουραση. Μονο ετσι θα την παλεψετε.
Άβαταρ μέλους
kampf
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 823
Εγγραφή: Παρ Αύγ 07, 2009 4:01 pm
Επικοινωνία:

Πως είναι ο στρατός σήμερα (2012);

Δημοσίευση από kampf »

Κοιτα το αν θα εισαι φιλοτιμος εξαρτατε με ποιον εχεις να κανεις. Αμα ο διοικας ειναι καλο ατομο και ξηγημενο, θα δωσει τιμητικη δεν υπαρχει περιπτωση. Αλλιως καλυτερα να μην ξερεις τιποτα... Π. Χ εγω σε μια υπομοναδα που ειμουνα ο διοικητης απαιτουσε τα τυπικα αλλα ηταν ξηγας. Ζητησε εθελοντη να βοηθησει σε κατι εργα, πηγα και μου δωσε 10 μερες τιμητικη. Σε αλλη μοναδα που ειμουν ενας αλλος φουκαρας ειπε οτι ξερει να βαφει. Τον τεντωσαν το κορμακι, ολη την επιλαρχια εβαψε και δεν πηρε τιποτα. Αχχχαχαχα
"Αδελφοί, εν τη κρισίμω ταύτη περιστάσει μόνον ένδοξον θάνατον πρέπει να ευχόμεθα" Γ. Ολύμπιος
Άβαταρ μέλους
evritis309
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: Τρί Φεβ 08, 2011 8:44 pm
Επικοινωνία:

Πως είναι ο στρατός σήμερα (2012);

Δημοσίευση από evritis309 »

Συμφωνώ με τον kampf. Το στέλεχος που συμπαθούσα πιο πολύ ήταν ο Λοχαγός μου που κ δεν σε άφηνε να κάτσεις για πάνω από 5 λεπτά κ γενικά ήταν κάπως πως να το πούμε... Αθυρόστομος. Παρόλα αυτά στις άδειες ήταν σπαθί κ ήξερε να ξεχωρίζει τον καλό στρατιώτη από τον λουφαδόρο. Πολύ μεγάλο προσόν για στέλεχος, πιστέψτε με...
faoust21
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 04, 2011 8:10 pm
Επικοινωνία:

Πως είναι ο στρατός σήμερα (2012);

Δημοσίευση από faoust21 »

Εννοειται οτι αν ξερεις καποια τεχνη δεν θα το πεις, ειδικα στο κεντρο, διοτι θα σε πανε γαμιοντας και θα σου τεντωσουν το κορμακι.
Άβαταρ μέλους
Alek
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: Πέμ Απρ 12, 2012 9:09 pm
Επικοινωνία:

Πως είναι ο στρατός σήμερα (2012);

Δημοσίευση από Alek »

Καλημέρα, θέλω να ρωτήσω όσους ήδη έχουν υπηρετήσει αλλά κι αυτούς που ξέρουν απ΄ Άλλους την καθημερινή ''ρουτίνα'' ενός φαντάρου-εκτός απ' τις στρατιωτικές του υποχρεώσεις (ασκήσεις, εκπαίδευση) - πως περνά στο θάλαμο μαζί με τους άλλους φαντάρους, το κλίμα που επικρατεί και τι κάνει στο ελεύθερο (αν έχει) χρόνο του;
Άβαταρ μέλους
wrccc
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: Παρ Φεβ 04, 2011 10:05 pm
Επικοινωνία:

Πως είναι ο στρατός σήμερα (2012);

Δημοσίευση από wrccc »

Alek έγραψε:Καλημέρα, θέλω να ρωτήσω όσους ήδη έχουν υπηρετήσει αλλά κι αυτούς που ξέρουν απ΄ Άλλους την καθημερινή ''ρουτίνα'' ενός φαντάρου-εκτός απ' τις στρατιωτικές του υποχρεώσεις (ασκήσεις, εκπαίδευση) - πως περνά στο θάλαμο μαζί με τους άλλους φαντάρους, το κλίμα που επικρατεί και τι κάνει στο ελεύθερο (αν έχει) χρόνο του;


Αν δεν εχεις υπηρεσια και δεν βγηκες στην εξοδο σου κανεις οτι γουσταρεις αραζεις κψμ, κοιμασε (αναλογα τη μοναδα), λετε καμια μλκια με τους φιλους σου (τι ωραιες στιγμεςΕικόνα), παιζεις psp, γενικα χαβαλεδιαζεις (εγω αυτο εκαναΕικόνα)
Άβαταρ μέλους
Alek
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: Πέμ Απρ 12, 2012 9:09 pm
Επικοινωνία:

Πως είναι ο στρατός σήμερα (2012);

Δημοσίευση από Alek »

Αν για παράδειγμα κάποιος μπει ς' ένα στρατιωτικό θάλαμο τι κατάσταση θα δει; Ποια η ρουτίνα της ζωή των φαντάρων στο θάλαμο;
Άβαταρ μέλους
Stauros
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 211
Εγγραφή: Τετ Φεβ 03, 2010 3:33 am
Επικοινωνία:

Πως είναι ο στρατός σήμερα (2012);

Δημοσίευση από Stauros »

Αμα δεν βρομαει εισαι καλαΕικόνα

Άβαταρ μέλους
kappa
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 223
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 12, 2012 12:16 am
Επικοινωνία:

Πως είναι ο στρατός σήμερα (2012);

Δημοσίευση από kappa »

Φιλε Alek απο`τι καταλαβαινω το σκεφτεσαι πολυ το θεμα και δυστυχως δεν κανει

Οσο πιο χαλαρα το παρεις αλλο τοσο πιο χαλαρα θα την περασεις

Μην περιμενεις να ειναι και σαν το σπιτι σου. Αν ποτε εχεις παει κατασκηνωση πιστευω βοηθαει. Ειδικα λογω του οτι οι συνθηκες υγειινης και συγκεκριμενα οι τουαλετες παιζει να ειναι καπως

και γω τωρα ειναι να μπω, ισα ισα που πλεον το περιμενω πως και πως, να τελειωνω και με αυτη την υποχρεωση
Στρατός και θητεία
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης