Καλύτεροι πολεμιστές

Στρατιωτική ιστορία, πόλεμοι και προσωπικότητες του παρελθόντος
Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
fideas emk
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 446
Εγγραφή: Παρ Δεκ 04, 2009 5:51 pm
Επικοινωνία:

Καλύτεροι πολεμιστές

Δημοσίευση από fideas emk »

xristos έγραψε:Παιδια οτι και να πουμε ειναι λιγο για τη σπαρτη... Εγω ειμαι περηφανος που ειμαι ελληνας αλλα θα ηθελα να ημουν και σπαρτιατης. Δεν λεω τιποτα αλλο γιατι δεν εχω λογια.
Μου κανει εντυπωση ο τυπος που λεει οι μογγολοι του Χαν ηταν οι καλυτερα ΜΑΚΡΑΝ και ΕΒΕΡ! Ξερω οτι ηταν οι εξαιρετικοι πολεμιστες αλλα εγω συμμεριζομαι αυτα που λεει ο Χρηστος παραπανω. Μπορει να ειμαι Μακεδονας αλλα σαν τους Σπαρτιατες δεν εχει.

Μπορει να ειναι συναισθηματικο αυτο που θα πω αλλα πρωτα ειναι ο Σπαρτιατης οπλιτης και μετά ΞΕΚΙΝΑΜΕ να μιλαμε για ολους τους υπολοιπους. ΑΠΟ ΚΕΙ ΚΑΙ ΚΑΤΩ... Οποτε ΜΑΚΡΑΝ και ΕΒΕΡ οι καλυτεροι ειναι οι Σπαρτιατες. Οι μογγολοι θα ηταν παιδακια για θεληματα στο Σπαρτιατικο στρατο. Αν συναντιοντουσαν τι θα συνεβαινε; Εγω σας λεω οτι μπορει να χανανε οι Σπαρτιατες. Ε και; Το θεμα ειναι πως. Αλλες εποχες, μετρα και σταθμα (τακτικες και εξοπλισμοι).

Άβαταρ μέλους
kampf
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 823
Εγγραφή: Παρ Αύγ 07, 2009 4:01 pm
Επικοινωνία:

Καλύτεροι πολεμιστές

Δημοσίευση από kampf »

Σε μαχη σωμα με σωμα αδυνατο να χασει Σπαρτιατης απο Μογγολο. Οι Μογγολοι Ιπποτοξοτες ητανε εξαλλου
"Αδελφοί, εν τη κρισίμω ταύτη περιστάσει μόνον ένδοξον θάνατον πρέπει να ευχόμεθα" Γ. Ολύμπιος
TOPOL-M
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2042
Εγγραφή: Παρ Ιουν 26, 2009 7:42 pm
Επικοινωνία:

Καλύτεροι πολεμιστές

Δημοσίευση από TOPOL-M »

Μακράν οι καλυτεροι πολεμιστές με την καλύτερη εκπαίδευση και στρατηγική μάχης η οποία διδάσκεται με μεγάλη επιτυχία σήμερα στις σχολές πολέμου ήταν οι Σπαρτιάτες.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος TOPOL-M την Δευ Μαρ 29, 2010 5:59 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
hetfield
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: Δευ Δεκ 08, 2008 6:25 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Καλύτεροι πολεμιστές

Δημοσίευση από hetfield »

Σπαρτιατες στα παλεοτερα χρονια και Μανιατες στα νεοτερα (ιδιος στο 1821)
Άβαταρ μέλους
dimitris mak
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1562
Εγγραφή: Παρ Αύγ 21, 2009 3:39 pm
Επικοινωνία:

Καλύτεροι πολεμιστές

Δημοσίευση από dimitris mak »

Την ψυχη του πολεμιστη μονο οι ελληνες την εχουν... Τους εχει δωθει το χαρισμα... Απο πολυ παλια...
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Καλύτεροι πολεμιστές

Δημοσίευση από Rafale »

Επισης τους εχει δοθει και το χαρισμα της διχονοιας που μονο οι ελληνες ξερουν καλα να σπερνουν
GenerX
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1497
Εγγραφή: Παρ Ιαν 30, 2009 5:29 pm
Τοποθεσία: Guinea-Bissau
Επικοινωνία:

Καλύτεροι πολεμιστές

Δημοσίευση από GenerX »

To χάρισμα από ποιον δόθηκε; Και από πόσο παλιά;
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Καλύτεροι πολεμιστές

Δημοσίευση από Rafale »

Καλησπερα τζε. Απο την επανασταση του 21
fideas emk
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 446
Εγγραφή: Παρ Δεκ 04, 2009 5:51 pm
Επικοινωνία:

Καλύτεροι πολεμιστές

Δημοσίευση από fideas emk »

Χαχα ποιο χαρισμα ρε παιδια; ... Ορθη λογική όχι ξαπλωμενη... Το'πε και ο Θουκυδιδης... Σε μια τεραστια φραση που την ξεχναμε εμεις οι ιδιοι (οι Ελληνες) πρωτα: Ο ενας αντρας με τον αλλο ειναι (λιγο πολυ) ίδιοι.Καλυτερος είναι εκεινος Που εχει εκπαιδευτει στο καλυτερο (δυσκολοτερο/αυστηροτερο/πληρεστερο κτλ) Σχολείο...

με αλλα λογια δεν πολεμαει καλυτερα ο ελληνας γιατι ειναι πιο ψ%^αρας απο τους αλλους αλλα γιατι εχει εκπαιδευτει καλυτερα. Αυτα τοτε.

Ο σουηδος, ας πουμε, Σημερα ειναι καλυτερος απο τον ελληνα (στην κοινωνια που εφτιαξε) γιατι εχει εκπαιδευτει στο καλυτερο σχολειο... Κυριολεκτικα και μεταφορικα...

Ειτε αυτο ειναι το πολυ καλυτερο εκπαιδευτικο του συστημα, είτε ειναι το σχολειο της νοοτροπιας που του περνανε (να σεβεται τον αλλον) είτε καθε παιδεια που εχει παρει εκει που εμεις υστερουμε...

τεραστια ατακα που δεν κολλαει μονο στον πολεμο αλλα σε ολα...

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος fideas emk την Σάβ Απρ 10, 2010 4:12 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
dimitris mak
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1562
Εγγραφή: Παρ Αύγ 21, 2009 3:39 pm
Επικοινωνία:

Καλύτεροι πολεμιστές

Δημοσίευση από dimitris mak »

Πολυ παλια πριν την επανασταση... Πολλα χρονια πριν... Απο μεγα αλεξανδρο και πιο πριν...
yersinia pestis

Καλύτεροι πολεμιστές

Δημοσίευση από yersinia pestis »

Δεν μπωρεις να θεσεις θεμα φυλετικης ανωτεροτητας γιατι απλα [ακομα και οι σπαρτιατες]ολοι ειχαν και ηττες.

yersinia pestis

Καλύτεροι πολεμιστές

Δημοσίευση από yersinia pestis »

Δεν ειναι και μονο η παιδεια [σημερα παιζει μεγαλυτερο ρολο] μια και υπηρχαν πολεμιστες οπως βικινγκ μογγολοι ουννοι κτλ.

Παντα ομως υπηρχαν μεγαλοι αντρες πισω απο αυτους και πληθος αλλοι ακομα ποιο πισω π. Χ.

τσενγκις χαν στρατηγοι σουμποται τσεμπε, αλεξανδρος παρμενιων, ιουστινιανος βελισσαριος κτλ

Giannhs1993
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Τρί Απρ 27, 2010 2:02 am
Τοποθεσία: Ελλάδα
Επικοινωνία:

Καλύτεροι πολεμιστές

Δημοσίευση από Giannhs1993 »

Όλοι είχαν τον τρόπο με τον οποίο πολεμούσαν... σαν εκπαίδευση πιστεύω πως οι Σπαρτιάτες είχαν την πιο σκληρή, μέχρι σήμερα κανένας δεν εκπαιδεύεται από 7 χρονών, πολλά παιδιά πέθαιναν στην εκπαίδευση. Από την άλλη (για να μην ξεχνάμε την εποχή και τεχνολογία) οι samurai γνώριζαν πολεμικές τέχνες και αργότερα για ένα διάστημα χρησιμοποιούσαν και όπλα. Οι Ρωμαίοι πήραν πολλά πράγματα από τους Έλληνες παρ' όλα αυτά είχαν δικές τους τακτικές μάχης, δεν νομίζω ότι ήταν καλύτεροι από τον Μ. Αλέξανδρο και τις φάλαγγες του... Τους vikings δεν τους ξεχωρίζω από Σάξονες ή Κέλτες, έκαναν επιδρομές από τα βόρια ! Τέλος οι Μογγόλοι ήρθαν για τον λόγο ότι δεν είχαν να ταΐσουν τα άλογα Εικόνα
Στρατός και θητεία
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες