ΥΕΑ: Τι μισθό παίρνουν οι Δόκιμοι;

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Konstantinos

ΥΕΑ: Τι μισθό παίρνουν οι Δόκιμοι;

Δημοσίευση από Konstantinos »

Πολλά έχουνε γραφτεί και κάθε περίπου 2 χρόνια τα δεδομένα αλλάζουν. Θα ήθελα κάποιος που να είναι μέσα στα πράγματα να μας πει από τον πρώτο μήνα μέχρι τον τελευταίο πόσα χρήματα ακριβώς δίνουν στους ΔΕΑ και τι ισχύει πέρα από το βασικό μισθό σχετικά με τα επιδόματα. Με ενδιαφέρουν τα τωρινά δεδομένα δηλαδή τι ισχύει αυτή τι στιγμή. Ευχαριστώ.
Προφήτης

ΥΕΑ: Τι μισθό παίρνουν οι Δόκιμοι;

Δημοσίευση από Προφήτης »

Καλησπέρα έχουμε κάποια αλλαγή στην μισθοδοσία των ΥΕΑ ή είναι ακόμα 530 ευρώ;(παραμεθόριος η μη)
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Τι μισθό παίρνουν οι Δόκιμοι;

Δημοσίευση από dn24 »

Προφήτης έγραψε:Καλησπέρα έχουμε κάποια αλλαγή στην μισθοδοσία των ΥΕΑ ή είναι ακόμα 530 ευρώ;(παραμεθόριος η μη)


Απ'όσο τυγχάνει να γνωρίζω, δεν υπάρχει κάποια μεταβολή απο το άνωθεν ποσό που αναφέρεις. Παρακαλώ ας με διορθώσει όποιος γνωρίζει κάτι διαφορετικό. Ευχαριστώ.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Φιδοκομαντο

ΥΕΑ: Τι μισθό παίρνουν οι Δόκιμοι;

Δημοσίευση από Φιδοκομαντο »

Καλησπέρα Κύριοι. Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος γνωρίζει τί παίζει με τον μισθό των ΔΕΑ. Ευχαριστώ.
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Τι μισθό παίρνουν οι Δόκιμοι;

Δημοσίευση από dn24 »

Φιδοκομαντο έγραψε:Καλησπέρα Κύριοι. Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος γνωρίζει τί παίζει με τον μισθό των ΔΕΑ. Ευχαριστώ.


Καλησπέρα και σε εσένα φίλε μου. Είναι όλα απαντημένα στις προηγούμενες σελίδες αυτού του νήματος. Ευχαριστούμε για την εμπιστοσύνη σου στο φόρουμ.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Καπετανιος

ΥΕΑ: Τι μισθό παίρνουν οι Δόκιμοι;

Δημοσίευση από Καπετανιος »

Φίλε μου τη στιγμη αυτη που μιλαμε ειμαι Σεαπ. Ενα πραγμα να ξερεις, ουτε οι ιδιοι δεν γνωριζουν τι γινεται με τους μισθους. Ο ενας λεει οτι παιρνει επιδομα ο αλλος λεει οτι δεν παιρνεις, ο ενας λεει οτι πληρωνεσαι φυλακια ο αλλος λεει οτι παιρνεις παραπανω αν γινεις ΔΕΔ. Αλλοι λενε για αναδρομικα αλλοι οχι. Γενικα επικρατει ενα μπαχαλο , ωστοσο αξιζει η σχολη και θα μαθεις πολλα. Ελπιζω καποιος ενημερωμενος να μας πει ακριβως τι πληρωνουν και τι οχι.
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Τι μισθό παίρνουν οι Δόκιμοι;

Δημοσίευση από D.Y.K »

Γύρω στα 520-530 είναι ο μισθός των ΔΕΑ αυτή τη στιγμή.
Χρηστος

ΥΕΑ: Τι μισθό παίρνουν οι Δόκιμοι;

Δημοσίευση από Χρηστος »

Για στρατο ως δοκιμος στην Αλεξανδρουπολη. Ποσα θα παιρνω τον μηνα; Και αυτο με τις παραμεθοριες περιοχες που ειναι +105 ευρω ισχυει ακομα; Ευχαριστω εκ των προτερων!
Αρχιφιδαρχος

ΥΕΑ: Τι μισθό παίρνουν οι Δόκιμοι;

Δημοσίευση από Αρχιφιδαρχος »

Καλησπερα. Γνωριζει καποιος αν οι δεα ΕΔ παιρνουν παραπανω χρηματα. Επισης ισχυει οτι παιρνεις χιλιαρικο τον δευτερο μηνα; Ευχαριστω πολυ.
Άβαταρ μέλους
Avatar
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2011 4:59 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Τι μισθό παίρνουν οι Δόκιμοι;

Δημοσίευση από Avatar »

Αρχιφιδαρχος έγραψε:Καλησπερα. Γνωριζει καποιος αν οι δεα ΕΔ παιρνουν παραπανω χρηματα. Επισης ισχυει οτι παιρνεις χιλιαρικο τον δευτερο μηνα; Ευχαριστω πολυ.


όχι όλοι οι ΔΕΑ παίρνουν τα ίδια (μόνο όσοι κάνουν άλμα στα αλεξίπτωτα παίρνουν αυτό το επίδομα)
Επειδή δεν πληρώνεσαι τους πρώτους μήνες που θα είσαι στη σχολή, παίρνεις μαζεμένες 3 μήνες (σχεδόν) αν θυμάμαι καλά,1 που είναι όσο ήσουν ΔΕΑ και έκανες την εκπαίδευση ειδικότητας (για ΠΖ λέμε ή ΕΔ τώρα) ,1 μήνας που είναι εκείνος ο μήνας που πήρες την μετάθεση, και 1 μήνας που είναι για τον επόμενο. Πάντα πληρώνεσαι για τον επόμενο μήνα

Τα παραμεθορίου είχαν κοπεί όταν ήμουν εγώ πριν 2 χρόνια και δεν νομίζω να τα έχουν επαναφέρει
Νεοσύλλεκτος στρατιώτης 2013 Ε'ΕΣΣΟ--> ΥΕΑ/Α--> Λοχίας ΥΕΑ/Β--> ΔΕΑ(ΠΖ)--> Ανθυπολοχαγός(ΠΖ)
Δεα 2015 β εσσο

ΥΕΑ: Τι μισθό παίρνουν οι Δόκιμοι;

Δημοσίευση από Δεα 2015 β εσσο »

Καλησπερα παιδια μια ερωτηση.. τι διαδικασιες πρεπει να κανω για το επιδομα εξομαλυνσης
Δοκιμασμενος

ΥΕΑ: Τι μισθό παίρνουν οι Δόκιμοι;

Δημοσίευση από Δοκιμασμενος »

Καλησπέρα σας. Ηθελα να ρωτήσω αν ισχύει οτι με το τέλος της ΣΕΑΠ παίρνουμε 500 ευρώ και ξαναπληρωνόμαστε μετά από 2 μήνες. Αν ισχύει αυτό με 500 ευρώ δεν μπορεί κανένας να βγάλει 2 μήνες. Επίσης ισχύει ότι σε κάποια φάση παίρνουμε εξτρά 1000 ευρώ; Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις και παρακαλώ όποιος γνωρίζει να απαντήσει.
Άβαταρ μέλους
Avatar
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2011 4:59 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Τι μισθό παίρνουν οι Δόκιμοι;

Δημοσίευση από Avatar »

Η απάντηση βρίσκεται αναλυτικά εδώ
Ναι τον πρώτο μήνα είναι δύσκολα μέχρι να σε πληρώσουν αλλά... Έτσι είναι, τα παίρνεις μαζεμένα
Αυτά ίσχυαν το 2014 που ήμουν εγώ, δεν νομίζω να έχει αλλάξει κάτι
Νεοσύλλεκτος στρατιώτης 2013 Ε'ΕΣΣΟ--> ΥΕΑ/Α--> Λοχίας ΥΕΑ/Β--> ΔΕΑ(ΠΖ)--> Ανθυπολοχαγός(ΠΖ)
ΕΔ

ΥΕΑ: Τι μισθό παίρνουν οι Δόκιμοι;

Δημοσίευση από ΕΔ »

Παιδιά κοιταξτε.. οσο εισαστε μεσα στην ΣΕΑΠ και φοιτατε περνετε τα 8,62? τον μηνα εκτως αν ανηκετε σε καμια ειδικη κατηγορια π. χ πολυτεκνοι, ορφανοι κλπ που ανεβαινει κατι παραπανω... αφου με το καλο γινετε ΔΕΑ τοτε περνετε το πρωτο 500αρικο και αν ειστε σε ειδική κατηγορία δεν περνετε κατι παραπανω... ολοι οι δόκιμοι τα ιδια λεφτα περνουνε. Τώρα επιδοματα και ολα αυτα εχουνε κοπει.. μην ρωτάτε. Οσο για το ποτε πληρωνεστε -> αφου ονομαστειτε ΔΕΑ περνετε το πρωτο 500αρικο οπως ειπα μετα τον επομενο μηνα δεν πληρωνεστε και τον 3ο μηνα περνετε τα λεφτα του προηγουμενου που δεν πληρωθηκατε και εκεινου που εισαστε δηλαδη 1000? αυτο ομως μπορει να αυξηθει αναλογα τις υπηρεσιες που εχεις κανει στην μοναδα που θα σε εχουνε στειλει ως τοτε απο τοτε και μετα πληρωνεστε κανονικα ολους τους μηνες χωρις να σταματανε να σας πληρωνουνε καποιον μηνα... τωρα αυτοι που περνουνε κατι παραπανω απο λεφτα λογω εκπαιδευσης ειναι οι ΔΕΑ Ε. Δ ΑΛΕΞΙΠΤΩΤΙΣΤΕΣ λογω των αλματων που κανουνε (5) και περνουνε περιπου +1700 ?, αυτα τα λεφτα τα περνουν μονο μια φορα επειδη ειναι εκπαιδευση... και περνουνε και τον κανονικο τους μισθο το 500αρικο.. αυτα πιστευω πιο λιανα δεν γινεται..
Takhs

ΥΕΑ: Τι μισθό παίρνουν οι Δόκιμοι;

Δημοσίευση από Takhs »

Ναι ο μισθος ειναι οπως τα ειπε ο ΕΔ. Πριν 20 μερες ονομαστηκα και εγω.

Ο πρωτος μισθος μπαινει με το που ονομαστειτε και μετα απο 2 μηνες βαζουν αλλο ενα 1000ρικο (να χετε υποψην ο μισθος ειναι πλεον 500 στρογγυλα, και δεν υπαρχει επιδομα παραμεθοριου) και τα υπολοιπα μπαινουν κανονικα καθε μηνα.

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες