Μόρα: ο μύθος του ύπνου

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Hyper
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1063
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 15, 2010 6:01 am
Επικοινωνία:

Μόρα: ο μύθος του ύπνου

Δημοσίευση από Hyper »

Διαβασα ολες τις σελιδες του θεματος μιας και εχω βιωσει κι εγω αυτο το πραγμα. Διαφορετικα ουτε που θα ηξερα τι ειναι η μορα και δεν θα εμπενα καν να διαβασω σχετικα με αυτο το θεμα. Μου συνεβη πριν απο 5 χρονια περιπου Ενω κοιμομουν μπρουμιτα (οπως κοιμαμαι παντα), ξαφνικα ξυπνησα απτον πονο ενιωθα ενα βαρος στην πλατη και πονο στο στηθος πολυ εντονο, προσπαθουσα να κουνηθω και δεν μπορουσα να κουνησω ουτε ενα δακτυλο ακουγα ενα ηχο σαν ενα τρυπιμενο λαστιχο ενα σφυριγμα σαν βουητο συνεχομενο να διαπερναει τα αφτια μου. Κ τα ματια μου να πανε να δακρυσουν μιας και εκεινη τη στιγμη νιωθεις οτι πεθαινεις. Προσπαθουσα να φωναξω να με ακουσει καποιος απτην οικογενεια κ οσο κ να προσπαθουσα δεν μπορουσα να ακουσω ουτε εγω ο ιδιος την φωνη μου.

Μου χε κοψει την ανασα τελειως ενιωθα οτι θα πεθαινα στα σιγουρα, δεν ειπα την προσευχη μου μιας και εκεινη την στιγμη η μονη μου σκεψη ηταν οτι πρεπει να κουνησω αλλιως πεθαινω, δεν μπορεις να αναπνευσεις δεν μπορεις να κουνησεις δεν μπορεις να φωναξεις και νιωθεις απιστευτο πονο. Δεν θα σας πω οτι ειδα μια γρια η μαυροφορεμενη γυναικα η οτιδηποτε αλλο και σκοπος μου δεν ειναι να τρομαξω κανενα. Αλλωστε ημουν μπρουμιτα την ωρα που σας περιγραφω αυτα. Το μονο που ειδα εκεινη τη στιγμη το οποιο ισως δεν θα το βλεπα αν ηταν απολυτο σκοταδι ηταν μια αντανακλαση σκιας κ αυτο φανηκε επειδη κοιμομουν με ανοιχτη την τηλεοραση, ηταν στιγμιαια κ να τονισω εδω οτι δεν κοιμομουν. Ειχα ξυπνησει. Τα ματια μου ηταν ανοιχτα κ ολα τα ενιωθα ενω ημουν ξυπνιος ξαπλωμενος μπρουμιτα στο κρεβατι. Νιωθοντας οτι καθε δευτερολεπτο που περνα αργοπεθαινω εβαλα δυναμη υπερεβαλλα εαυτο για να σπασω αυτο το κρατημα αυτη την παραλυση κ τα καταφερα. Εσπασε η παραλυση αρχισα να ανασαινω γρηγορα και ενιωθα απιστευτο πονο πισω στην πλατη αλλα κυριως στο στηθος ακομα και αρκετες ωρες μετα που το συζητουσα με οικογενεια φιλους κλπ.

Ως τοτε δεν ηξερα απολυτως τιποτα για την μορα κ ολα αυτα. Επειτα τυχαια απο συζητησεις το εμαθα κ μαλιστα βρηκα αρκετα ατομα μπορω να πω που ειχαν περασει αν οχι την ιδια κατασταση αρκετα κοντα σε αυτη, παρομοια. Κ μαλιστα κ πολλες γυναικες. Εκεινες τις μερες πραγματικα ημουν τρομαγμενος κ ανησυχος σκεφτομενος οτι αν μου ξανασυμβει ισως κ να πεθανω. Δεν μπορουσα να το αποδοσω πουθενα μιας κ ημουν κ ειμαι αθλητικος τυπος απο μικρος στον αθλητισμο κ τις πολεμικες τεχνες κ με εξετασεις υγειας σε ολα τα θεματα του ανθρωπινου οργανισμου χωρις κανενα προβλημα. Βαρος κανονικο κ λιγο πιο κατω απτο κανονικο. Κ γενικα κανενα προβλημα υγειας ποτε. Οπως τα ιδια μου ειπαν κ καποιοι φιλοι φιλες που το ειχαν περασει.

Λενε οτι η μορα σε επισκεπτεται 1-2 φορες σε ολη σου τη ζωη.(οχι ολους) απλως αυτος ειναι ο μεγιστος αριθμος που μπορει να του συμβει καποιου. Εν κατακλειδι, δεν ξερω τι ηταν παιδια ισως δεν θα μαθω και ποτε. Σημασια εχει να μην το ξαναπερασω και ευχομαι να μην το περασει κανεις γιατι η εμπειρια ειναι κατι παραπανω απο εφιαλτικη. Δεν θα εγραφα καν εδω αν δεν ημουν σιγουρος οτι ημουν ξυπνιος, οτι ηξερα τι ενιωθα εκεινο το βραδυ, κ αν δεν ηξερα οτι κατι υπηρχε μεσα στο δωματιο κ αν δεν εβλεπα τη σκια ανθρωπινης μορφης να αντανακλαται απτην μερια που ειχε παραλυσει το κεφαλι μου.

...
Κωστής

Μόρα: ο μύθος του ύπνου

Δημοσίευση από Κωστής »

Γεια σας! Σε εμένα το φαινόμενο της μόρας μου έχει συμβεί πολλές φορές, θα σας παραθέσω μια από αυτές. Είχα ξαπλώσει ανάσκελα, σε μια στγμή κι ενώ ήμουν έτοιμος να με πάρει ο ύπνος νίωθω μια δυνατή αίσθηση φόβου, και οτι κάτι κακό υπάρχει μέσα στο υπνοδωμάτιο. Νόμιζα πως δεν ήταν τίποτα με το που κλείνω τα μάτια μου ένιωσα το σώμα μου να μουδιάζει, και ήμουν εντελώς ανίκανος να κάνω την οποιαδήποτε κίνηση, ή να βγάλω τον παραμικρό ήχο. Επίσης είχα την αίσθηση ότι κάποιος καθόταν επάνω στο στήθος μου ο οποίος ήταν υπερβολικά βαρύς. Είπα νοητικά το Πάτερ Ημών, κι έφυγε.

Άβαταρ μέλους
Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 169
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 12, 2010 6:48 am
Επικοινωνία:

Μόρα: ο μύθος του ύπνου

Δημοσίευση από Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ »

Μου ειχαι συμβει κ εμενα...4,5 φορες ενιωσα και ειδα οτι και εσεις παιδια
την 1η φορα που μου συνεβει προσπαθουσα να κουνηθω αλλα οπως και ολοι μας δεν μπορεσα
εεε μετα οταν ξαναηρθε ειχα τσαντιστει ασχημα ειπα το Πατερ Ημων και με αφησε
αααα και ειδα κ ενοιωσα οτι κ εσεις

Υ. Γ δε νομιζω να μου ξαναερθει
1) γιατι πλεον δεν βγαζω τον σταυρο μου ποτε (εκεινες τις μερες τον ειχα χασει)
2) και δεν ειναι κ το ποιο ευκολο να τα βαλει με κρητηκοπειρεωτη

nandy24
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 273
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 09, 2010 8:15 pm
Επικοινωνία:

Μόρα: ο μύθος του ύπνου

Δημοσίευση από nandy24 »

Κάτι παρόμοιο συνέβη σε παιδική φίλη της αδερφής μου... Η κοπέλα ήταν 14 τότε, την ώρα που την έπερνε ο ύπνος ενίωθε και αυτή παράλυση και πόνο στο στήθος σε σημείο να μην μπορεί να παρεί ανάσα. Όταν κατάφερε και άνοιξε τα μάτια είδε μια μαυροφορεμένη γυναίκα να καθετε στο στήθος της, ήθελε να την σπρώξει από πάνω της μα από την παράλυση Δεν μπορόυσε... Προσευχή δεν είπε ή κάτι αντίστοιχο απλώς μετά από κάποια ώρα κατάφερε να γυρίσει και η μαυροφορεμένη να πέσει από πάνω της. Και τότε είδε πως το πρόσωπο της γρίας ήταν της συχορεμένης της γιαγιάς της... Η γρία της είπε ότι σήμερα ήταν τυχερή αλλά πλησιάζει η ώρα της και εξαφανίστηκε. Η κοπέλα φρίκαρε...

όταν μας είπε την επομένη το σκηνικό την περιγελάσαμε με την αδεφή μου λεγόντας της να κόψει τα θρίλερ αφού δεν τα σηκόνει ο οργανισμός της.

μέσα στην Ίδια εβδομάδα έπαθε αυτοκινητιστικό ατύχημα... Επέζησε αφού ήταν πρώτα σε κόμα για 2 εβδομάδες με πολλές λάμες στα πόδια και κατάφερε να ξαναπερπατήσει μετά από 1 χρόνο...

πιστεύω πως ήταν καθαρά σύμπτωση αλλά ποτέ δεν ξέρεις...

MovieLore

Μόρα: ο μύθος του ύπνου

Δημοσίευση από MovieLore »

Αυτό δεν έχει συμβεί ποτέ σε μένα, αλλά απο αυτά που έχω διαβάσει η Μόρα είναι μία οντότητα που τριγυρνάει στη αστρική διάσταση. Η θεωρία λέει πως οι οντότητες αυτές δεν είναι ξεχωριστές και η κάθε μία έχει διαφορετικές ιδιότητες στην τάξη του σύμπαντος... Δεν θέλω να πιστέψω πως είναι κακό πνεύμα... Αλλα ίσως να θέλει να πετύχει κάτι με αυτό... Επίσης δεν θα μπορούσαμε να την δουμε σαν normal άνθρωποι σε οποιαδήποτε άλλη state εκτός από εκείνη που έχουμε λίγο πριν ξυπνήσουμε!
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Μόρα: ο μύθος του ύπνου

Δημοσίευση από Rafale »

Οκ. Η μορα ειναι ετσι ειναι αλλιως. Ακουσαμε διαφορα. Τουτη η μορα γιατι δεν παει σε γυναικες; Αλλα περισσοτερο σε αντρες; Εχει προτιμησεις δηλ;lol βαι βαι βαι ...
Signaller
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Φεβ 16, 2010 1:35 pm
Επικοινωνία:

Μόρα: ο μύθος του ύπνου

Δημοσίευση από Signaller »

Rafale έγραψε:Οκ. Η μορα ειναι ετσι ειναι αλλιως. Ακουσαμε διαφορα. Τουτη η μορα γιατι δεν παει σε γυναικες; Αλλα περισσοτερο σε αντρες; Εχει προτιμησεις δηλ;lol βαι βαι βαι...
Δεν πάει σε γυναίκες ; Κια εδώ τυχερές αυτές οι γυναίκες ρε ***** τη μου Εικόνα

Ο πιο ανίκητος εχθρός, είναι λοχία ο καιρός!
Stelios
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Παρ Οκτ 22, 2010 4:30 pm
Επικοινωνία:

Μόρα: ο μύθος του ύπνου

Δημοσίευση από Stelios »

Ισχυει προφανως αν κ μ χουν τυχει κ αλλα περιεργα. Πρεπει να βαλεις πολυ δυναμη, πολυ δυναμη ομως,να πεις οντως προσευχη, το οποιο διαπιστωσα οτι πιανει. Τελευταια φορα δν χει περασει πολυς καιρος, και θυμαμαι οτι δεν μπορουσα ν πω σωστα το πατερ ημων απο την βιασυνη μου. Ξυπνησα και ημουν μουδιασμενος απο τν μεση και κατω και ο σφυγμος μου βαραγε κοκκινο.

Άβαταρ μέλους
ILIAS KRITI
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 487
Εγγραφή: Παρ Οκτ 08, 2010 3:59 am
Τοποθεσία: ΚΡΗΤΗ
Ενδιαφέροντα: ΤΑΧΥΤΗΤΑ
Επάγγελμα: ΥΠΟΨΗΦΙΟΣ ΕΙΔ.ΦΡΟΥΡΟΣ
Επικοινωνία:

Μόρα: ο μύθος του ύπνου

Δημοσίευση από ILIAS KRITI »

Stelios έγραψε:Ισχυει προφανως αν κ μ χουν τυχει κ αλλα περιεργα. Πρεπει να βαλεις πολυ δυναμη, πολυ δυναμη ομως, να πεις οντως προσευχη, το οποιο διαπιστωσα οτι πιανει. Τελευταια φορα δν χει περασει πολυς καιρος, και θυμαμαι οτι δεν μπορουσα ν πω σωστα το πατερ ημων απο την βιασυνη μου. Ξυπνησα και ημουν μουδιασμενος απο τν μεση και κατω και ο σφυγμος μου βαραγε κοκκινο.

τουλαχιστον ξυπνησες γιατι μαλλον εβλεπες εφιαλτηΕικόναΕικόναΕικόνα
Η ΘΑ ΜΕ ΣΕΒΕΣΑΙ.. Η ΘΑ ΜΕ ΦΟΒΑΣΑΙ...
rania7

Μόρα: ο μύθος του ύπνου

Δημοσίευση από rania7 »

Οταν κοιμασαι εχεις ξυπνησει ποτε αποτομα ενο ολο σ το σωμα ειναι μουδιασμενο δεν μπορεις να μιλησεις τ ματια σ ειναι βαρια κ δυσκολευεσαι ν τ ανοιξεις; Αυτη ειναι η μορα ενα πνευμα υπνοθ απ'οτι εχω ακουσει δεν ανησυχητικο δεν σ προκαλει κατι κακο απλα σε κουραζει κ αφου ξυπνησεις ισως νιω8εις πολυ κουρασμενος ειμαι γυναικα και αυτο το εχς πα8ει πανω απο 10 φορες! Εικόνα
pantzos4
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 458
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 03, 2011 6:35 am
Επικοινωνία:

Μόρα: ο μύθος του ύπνου

Δημοσίευση από pantzos4 »

rania7 έγραψε:Οταν κοιμασαι εχεις ξυπνησει ποτε αποτομα ενο ολο σ το σωμα ειναι μουδιασμενο δεν μπορεις να μιλησεις τ ματια σ ειναι βαρια κ δυσκολευεσαι ν τ ανοιξεις; Αυτη ειναι η μορα ενα πνευμα υπνοθ απ'οτι εχω ακουσει δεν ανησυχητικο δεν σ προκαλει κατι κακο απλα σε κουραζει κ αφου ξυπνησεις ισως νιω8εις πολυ κουρασμενος ειμαι γυναικα και αυτο το εχς πα8ει πανω απο 10 φορες!Εικόνα


εγω παλι αυτο τ λεω "ΠΟΟΟ ΡΕ ΦΟΥΣΤΙ Μ Τ ΣΚΑΤΑ ΙΠΙΑ ΠΑΛΙ ΕΧΘΕΣ. " κ τ μονο π με νοιαζει ειναι ν βρω ν πιω νερο... Καλα οτι εχω κοιμιθει οπως νανε κ εχω μουδιασει γιατι ητε κοιμιθικα πανω στο χερι μ ητε τ ποδι μ κρεμοταν απο τ κρεβατι ενοητε κ θ μουδιαση. Μορα ειπαμε λεγετε;
ωραια ΕικόναΕικόνα
nikopaok4
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 367
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 25, 2011 4:40 pm
Επικοινωνία:

Μόρα: ο μύθος του ύπνου

Δημοσίευση από nikopaok4 »

pantzos4 έγραψε:
rania7 έγραψε:Οταν κοιμασαι εχεις ξυπνησει ποτε αποτομα ενο ολο σ το σωμα ειναι μουδιασμενο δεν μπορεις να μιλησεις τ ματια σ ειναι βαρια κ δυσκολευεσαι ν τ ανοιξεις; Αυτη ειναι η μορα ενα πνευμα υπνοθ απ'οτι εχω ακουσει δεν ανησυχητικο δεν σ προκαλει κατι κακο απλα σε κουραζει κ αφου ξυπνησεις ισως νιω8εις πολυ κουρασμενος ειμαι γυναικα και αυτο το εχς πα8ει πανω απο 10 φορες!Εικόνα


εγω παλι αυτο τ λεω "ΠΟΟΟ ΡΕ ΦΟΥΣΤΙ Μ Τ ΣΚΑΤΑ ΙΠΙΑ ΠΑΛΙ ΕΧΘΕΣ. " κ τ μονο π με νοιαζει ειναι ν βρω ν πιω νερο... Καλα οτι εχω κοιμιθει οπως νανε κ εχω μουδιασει γιατι ητε κοιμιθικα πανω στο χερι μ ητε τ ποδι μ κρεμοταν απο τ κρεβατι ενοητε κ θ μουδιαση. Μορα ειπαμε λεγετε;
ωραια ΕικόναΕικόνα
χαχαχα γεια σου ρε πατζο παοκι ξενυχτης σαν κ εμενα,

παδια τι μορα υπνικη απνοια λεγεται αυτο το πραμα κ θέλει γιατρο.

νικος

Μόρα: ο μύθος του ύπνου

Δημοσίευση από νικος »

Παιδια. Εγω γενικα δε πιστεβω σε τετοιες ιστοριες. Αλλα αυτο με την μαυρη μορα δε πμορω να το εξηγησω γιατ συμβαινει... Μου εχει συμβει 3 φορες.
Άβαταρ μέλους
nisaki
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 13, 2012 6:01 pm
Τοποθεσία: S&W 40V Sigma
Επικοινωνία:

Μόρα: ο μύθος του ύπνου

Δημοσίευση από nisaki »

Παιδιά. Αυτο που βιώνω καιρο τωρα με κανει να μην θελω να κοιμηθω. Σας παρακαλω διαβαστε το μυνημα μου και πειτε μου τι να κανω γιατι δεν αντεχω. Γενικα ειμαι λατρης του υπνου μ'αρεσει πολυ να κοιμαμαι τωρα πια ομως δεν θελω ουτε να το σκεεφτομαι. Γενικα ειμαι θαρραλεα κοπελα δεν φοβαμαι ευκολα ουτε πνευματα ουτε φαντασματα ουτε τιποτα. Να σας πω τις ιστοριες μου. Φορα 1η.

Πριν 2 μηνες περιπου επεσα να κοιμηθω (να υπενθυμμισω δεν φοραγα σταυρους και τετοια) και βλεπω στον υπνο μου οτι ειμαι ξαπλωμενη στο δωματιο μου οπως κοιμομουν δλδ εκεινη τη στιγμη. Προσπαθωντας να κουνησω το κεφαλι μου προς τα πανω. Δεν μπορουσα. Διπλα μου ηταν ξαπλωμενη καποια γυναικα. Και το ηξερα χωρις να την ειχα δει. Το μονο που εβλεπα ηταν το μαυρο φορεμα της. Στη συνεχεια αφου προσπαθησα παρα πολυ ωρα να κουνηθω με αφησε να δω το προσωπο της. Ηταν μια κακασχημη γρια με ενα μαντιλι μπροστα απο το κεφαλι της. Πολυ ασχημη παιδια σαν ΤΕΡΑΣ ομως. Εκανα τις προσευχες δεν εφευγε. Καποια στιγμη κανω το σταυρο μου και κανει κατι μορφασμους στο προσωπο σαν να πονουσε και εξαφανιζεται.

Σημερα λοιπον μπορω Να πω οτι το ΘΡΑΣΟΣ της συγκεκριμενης κυριας με εβγαλε εξω απο τα ρουχα μου.

Φορα 2η.

Απο τοτε που μου συνεβη το πρωτο περιστατικο φορουσα ενα σταυρο στον υπνο μου και εκανα το σταυρο μου πριν κοιμηθω 3 φορες. Ημουν ησυχη ηξερα οτι δεν θα ερθει... ΕΛΑ ΠΟΥ ΗΡΘΕ...

Συνηθηζω να κοιμαμαι απο την αντιθετη πλευρα λογω της 1ης φορας για να μην την δω. Κ ομως. Ξαφνικα. Δεν μπορουσα να κουνηθω. Αυτη ηταν ξαπλωμενη ΠΙΣΩ ΜΟΥ. Ηθελα να φυγει ενοιωθα απαισια (δεν με πονουσε ουτε εκανε τιποτα).

ελεγα προσευχες. Και αρχισε να με πιεζει δυνατα σαν να μην μπορω να αναπνευσω. Σταματαω τις προσευχες σταματαει και αυτη να με πιεζει.

Καποια στιγμη αρπαζω το σταυρο που φορουσα και τον βαζω απανω της. Δεν την εβλεπα ηταν πισω μου δεν με αφηνε να την δω. Και πηγε να τον αρπαξει.

τον παιρνω πισω. Και σηκωνετε ορθια. Ομορφη κοπελα μελαχρινη.

Με κοιταζει και μου λεει : Πιστευεις στο Θεο;(εγω εχω σκαλωσει τρελλα)

τις κανω Ναι. Μου λεει ΣΙΓΟΥΡΑ;

ΤΗς ΛΕΩ ναι σιγουρα. Δεν συνεχιζει την κουβεντα. Μιλουσε με το Θεο κατι του ελεγε.

Εγω προσπαθω ολη αυτη την ωρα να ξυπνησω. Αυτη δεν με αφηνε να κανω τιποτα. ΞΥΠΝΑΩ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ.

και σκεφτομαι πως εχει πολυ θρασος.

πειτε μου τι να κανω. Μεχρι και να με κανει σαν και αυτη ηθελε! Μου το ειπε.Εικόνα

Νικολέτα
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 181
Εγγραφή: Τετ Φεβ 16, 2011 10:47 pm
Επικοινωνία:

Μόρα: ο μύθος του ύπνου

Δημοσίευση από Νικολέτα »

Κοπελιά από πάνω, αν ισχύουν αυτά που λες, φέρε έναν παπά στο σπίτι σου να κάνει αγιασμό ή ευχέλαιο, μπορεί να βοηθήσει. Εξήγησε στον παπά τι συμβαίνει...
Διψάς χρυσάφι. Πάρε, ψάξε, μέτρα. Εδώ κοντά σου χρόνια αθάνατος να μένω, ως να μου γίνεις Μοίρα, Θάνατος και Πέτρα
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες