Ζήλεια

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Ζήλεια

Δημοσίευση από Rafale »

Η ζηλεια δεν εχει μονο την κακη της εννοια οταν δηλ αντιπαθουμε καποιον λογω χαρισματων που εχει Και εδω θα εβαζα μια ακριβεστερη λεξη το φθονο που μονο προβληματα μπορει να φερει. υπατχει ομως και η καλη ζηλεια οπου η αισθηση οτι καποιος αλλος εχει χαρισματα και αγωνιζομαστε με δημιουργικο τροπο ωστε να τα αποκτησουμε και μεις. Εδω δεν βρισκω αλλη λεξη παρα μονο το θαυμασμο.

ποσο ομως διαφορετικα οι αντρες απο τις γυναικες βιωνουν τα συναισθηματα της ζηλειας;

οι αντρες απο τη φυση τους ειναι διεκδικητικοι και επιθετικοι ενω εχουν την ταση να κυριαρχουν και να οριοθετουν το χωρο τους.

εμεις οι γυναικες τεινουμε να προστατευσουμε τη φωλια μας και ιδιαιτερα αν υπαρχει σοβαρη σχεση.

ετσι λοιπον γυναικες και αντρες καθενας με το δικο του ιδιοσυγκρασιακο τροπο βιωνουν και εκφραζουν συναισθηματα κτητικοτητας και ζηλειας ορμωμενοι απο βιωματα αλλως σχεσεων και κυριως βιωματα που προερχονται απο την οικογενεια τους.

εσεις θα ζηλευατε τον/την συντροφο σας. Γιατι Και μεχρι ποιο σημειο θα φτανατε;

Kostas13
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1065
Εγγραφή: Τετ Σεπ 16, 2009 6:34 pm
Επικοινωνία:

Ζήλεια

Δημοσίευση από Kostas13 »

Να σου πω την αληθεια στην σχεση μου αυτη τη στιγμη δε ζηλευω. Οχι οτι την θεωρω σιγουρη. Σε καμια περιπτωση. Απλα ξερω απο φιλους οτι οταν ζηλευεις δεν εχει λιγο. Ή πολυ ή καθολου
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Ζήλεια

Δημοσίευση από Rafale »

Αρα να υποθεσω κωστα οτι "εμαθες"; Οτι τα ξεπερασες ολα αυτα; Η απλα σου ειναι αδιαφορο αυτο το συναισθημα;
Nirvana84
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 421
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 24, 2009 12:10 pm
Τοποθεσία: Παγκοσμια
Επικοινωνία:

Ζήλεια

Δημοσίευση από Nirvana84 »

Οι αντρες σε αυτο τον τομεα σιγουρα ειναι πιο επιθετικοι... &Κτητικοι, οι γυναικες ομως θα ελεγα οτι ειναι πιο "καπατσες" σε αυτο τον τομεα... Νομιζω ομως αμα το σκεφτουμε καλυτερα η ζηλια ειναι γενους θυληκου σε ολες του τις διαστασεις

Οσο για το αν ζηλευω την γυναικα μου; ... Ναι, μεχρι ενος σημειου βεβαια
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Ζήλεια

Δημοσίευση από Rafale »

Σιγουρα οι γυναικες ειναι πιο κολπαδορες και καπατσες σε ολα αρκει να πιασουν το νοημα. Το οτι η λεξη ειναι γενους θηλυκου δεν με πειθει ως επιχειρημα. Συμβαινουν και απο τα δυο φυλα. Και η απιστια ειναι γενους θηλυκου πχ δεν μου λενε κατι τα αρθρα
Nirvana84
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 421
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 24, 2009 12:10 pm
Τοποθεσία: Παγκοσμια
Επικοινωνία:

Ζήλεια

Δημοσίευση από Nirvana84 »

cristi έγραψε:Σιγουρα οι γυναικες ειναι πιο κολπαδορες και καπατσες σε ολα αρκει να πιασουν το νοημα. Το οτι η λεξη ειναι γενους θηλυκου δεν με πειθει ως επιχειρημα. Συμβαινουν και απο τα δυο φυλα. Και η απιστια ειναι γενους θηλυκου πχ δεν μου λενε κατι τα αρθρα


Με επιβεβαιωσες... Αυτο εννοουσα οσο αφορα το γενος θυληκο! Ευχαριστω πολυ Εικόνα
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Ζήλεια

Δημοσίευση από Rafale »

Αφηστε μας και μας τις γυναικες να εχουμε και καποια προνομοιαΕικόνα
Nirvana84
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 421
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 24, 2009 12:10 pm
Τοποθεσία: Παγκοσμια
Επικοινωνία:

Ζήλεια

Δημοσίευση από Nirvana84 »

Εχετε αρκετα πιστευω Εικόνα
Su-35
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3648
Εγγραφή: Σάβ Απρ 26, 2008 8:32 pm
Τοποθεσία: Alpha Centauri
Ενδιαφέροντα: Τα πάντα όλα!
Επάγγελμα: Κατάσκοπος των εξωγήινων!
Επικοινωνία:

Ζήλεια

Δημοσίευση από Su-35 »

Ωραιο θεμα!

Ζηλεια = φοβος για την αντικατασταση απο καποια αλλη στην καρδια του συντροφου.
Σχεδον παντα η ζηλιαρα πιστευει οτι ειναι κατωτερη απο την αντιζηλο της.
Απο αυτη την πιστη πηγαζει και το αισθημα της ανασφαλειας.

Η ζηλεια μπορει να προερχεται και απο υπερηφανεια, εγωισμο ή αισθημα ιδιοκτισιας.

Υπαρχει και η υποκριτικη ζηλεια!
Αυτη χρησιμοποιειται απο πολλες γυναικες σαν μεσο για να κρατησουν τον αντρα τους ή να τον εχουν υπο συνεχη κατηγορια για να κρυψουν τις δικες τους απιστιες.

Φαρμακο της ζηλειας;
Ανορθωση του ηθικου της ζηλιαρας και συνδομη σε ινστιτουτα καλλονης, σπα, κομμωτηρια, γυμναστηρια κτλ!Εικόνα

Kostas13
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1065
Εγγραφή: Τετ Σεπ 16, 2009 6:34 pm
Επικοινωνία:

Ζήλεια

Δημοσίευση από Kostas13 »

cristi έγραψε:Αρα να υποθεσω κωστα οτι "εμαθες"; Οτι τα ξεπερασες ολα αυτα; Η απλα σου ειναι αδιαφορο αυτο το συναισθημα;
αυτο ακριβως... Το παθημα γινεται μαθημα. ααα! Και συνωμη που αργησα να απαντησω
Kostas13
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1065
Εγγραφή: Τετ Σεπ 16, 2009 6:34 pm
Επικοινωνία:

Ζήλεια

Δημοσίευση από Kostas13 »

Και αληθεια σας λεω στις 2 τελευταιες σχεσεις μου ημουνα και ειμαι αναισθητος σαυτο το τομεα. Δε σημαινει ομως οτι δεν θελω και δε χρειαζομαι το ατομο που ειμαι μαζι του. φυσικα τρελενετε με αυτη τη περιπτωση, ολο μου λεει ζηλεψε λιγο κανε κατι για να καταλαβω οτι με θελεις. Δε μπορω να καταλαβω! Πρεπει να ζηλευει καποιος για να δειχνει τα συναισθηματα του;

Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Ζήλεια

Δημοσίευση από Rafale »

Kostas13 έγραψε:Και αληθεια σας λεω στις 2 τελευταιες σχεσεις μου ημουνα και ειμαι αναισθητος σαυτο το τομεα. Δε σημαινει ομως οτι δεν θελω και δε χρειαζομαι το ατομο που ειμαι μαζι του.φυσικα τρελενετε με αυτη τη περιπτωση, ολο μου λεει ζηλεψε λιγο κανε κατι για να καταλαβω οτι με θελεις. Δε μπορω να καταλαβω! Πρεπει να ζηλευει καποιος για να δειχνει τα συναισθηματα του;

Ε ναι βρε κωστα οι γυναικες θελουν και λιγο να τις ζηλευεις ετσι νομιζουν οτι ενδιαφερεσαι γι αυτες. Ειναι κατι σαν το αλατοπιπερο. Εμ μυστηρια πλασματα οι γυναικες κωσταΕικόνα
Kostas13
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1065
Εγγραφή: Τετ Σεπ 16, 2009 6:34 pm
Επικοινωνία:

Ζήλεια

Δημοσίευση από Kostas13 »

cristi έγραψε:
Kostas13 έγραψε:Και αληθεια σας λεω στις 2 τελευταιες σχεσεις μου ημουνα και ειμαι αναισθητος σαυτο το τομεα. Δε σημαινει ομως οτι δεν θελω και δε χρειαζομαι το ατομο που ειμαι μαζι του. φυσικα τρελενετε με αυτη τη περιπτωση, ολο μου λεει ζηλεψε λιγο κανε κατι για να καταλαβω οτι με θελεις. Δε μπορω να καταλαβω! Πρεπει να ζηλευει καποιος για να δειχνει τα συναισθηματα του;

Ε ναι βρε κωστα οι γυναικες θελουν και λιγο να τις ζηλευεις ετσι νομιζουν οτι ενδιαφερεσαι γι αυτες. Ειναι κατι σαν το αλατοπιπερο. Εμ μυστηρια πλασματα οι γυναικες κωσταΕικόνα
μυστηρια δε λες τιποτα. Της λες "μου λειπεις" και σου λεει "ναι καλα, ψεματα λες" - Δεν της λες τπτ και σου λεει "δε σου λειπω; " της λες "ναι" και σου λεει "γιατι δε μου το λες; "

τωρα τι να πεις; Αυτα που λεω τα ζω.

Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Ζήλεια

Δημοσίευση από Rafale »

Ναζια βρε ειναι αυτα. Ναζακια και καμωματα. Μην δινεις σημασια. Ναζια σου κανειΕικόνα
Kostas13
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1065
Εγγραφή: Τετ Σεπ 16, 2009 6:34 pm
Επικοινωνία:

Ζήλεια

Δημοσίευση από Kostas13 »

cristi έγραψε:Ναζια βρε ειναι αυτα. Ναζακια και καμωματα. Μην δινεις σημασια. Ναζια σου κανειΕικόνα
αυτο το παιρνω σαν παρηγορια.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες