Διαδικτυακοί "Φίλοι"

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Διαδικτυακοί "Φίλοι"

Δημοσίευση από Rafale »

Δείξε μου τον φιλο σου να σου πω ποιος εισαι λεει μια παλια ελληνικη παροιμια. Ναι αλλα ποιον φίλο; Θα πουν σημερα πολλοι. Τον κανονικο τον φυσικο ; Η τον ηλεκτρονικο;

Αυτον τον οποιο κοιτας στα ματια και του μιλας ; Η τον αλλον τον οποιο αποκαλεις φιλο αλλα δεν τον γνωριζεις; Και μπορει να μην τον γνωρισεις και ποτε;

Διπλα στην πραγματικη κοινωνια εχει διαμορφωθει μια εικονικη κοινωνια. Αναγκες για επαφη επαγγελματικες ανησυχιες συνομιλουμε με ξενους που τους αποκαλουμε φιλους.

Αλλαζουν οι κοινωνικες σχεσεις και μαζι τους και ολοι εμεις Και το εργαλειο γι αυτο ειναι οι σελιδες κοινωνικης δικτυωσεις.

Και επειδη δεν μπορουμε να γινουμε φιλοι στην πραγματικοτητα τοσο το χειροτερο για την πραγματικοτητα.

GenerX
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1497
Εγγραφή: Παρ Ιαν 30, 2009 5:29 pm
Τοποθεσία: Guinea-Bissau
Επικοινωνία:

Διαδικτυακοί "Φίλοι"

Δημοσίευση από GenerX »

Όλα εξαρτώνται από το άτομο και όχι από το facebook,twitter κλπ

Το πρόβλημα το έχει, και το δημιουργεί ταυτόχρονα, ο άνθρωπος και όχι τα pixel.

Τα βέλη σας ας σημαδέψουν την πραγματική κοινωνία και όχι έναν άπειρο αριθμό bytes. Τότε ίσως βρεθεί η απάντηση περί "εικονικών" και πραγματικών φίλων.

Su-35
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3648
Εγγραφή: Σάβ Απρ 26, 2008 8:32 pm
Τοποθεσία: Alpha Centauri
Ενδιαφέροντα: Τα πάντα όλα!
Επάγγελμα: Κατάσκοπος των εξωγήινων!
Επικοινωνία:

Διαδικτυακοί "Φίλοι"

Δημοσίευση από Su-35 »

Μεγαλη σιχαμαρα το facebook κτλ.

Οικειοθελως φακελωμα σκετο

Άβαταρ μέλους
Snakeshit
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 749
Εγγραφή: Τετ Δεκ 03, 2008 11:32 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Διαδικτυακοί "Φίλοι"

Δημοσίευση από Snakeshit »

Π΄Μα πως γίνεται να'σε φίλος με κάποιον που δεν ξες;Εικόνα
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Διαδικτυακοί "Φίλοι"

Δημοσίευση από Rafale »

Snakesh*t έγραψε:Π΄Μα πως γίνεται να'σε φίλος με κάποιον που δεν ξες;Εικόνα
γιατι μεμεις σνεικ εδω τι νομιζεις οτι κανουμε; Τα ιδια ειναι ολα
Άβαταρ μέλους
Snakeshit
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 749
Εγγραφή: Τετ Δεκ 03, 2008 11:32 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Διαδικτυακοί "Φίλοι"

Δημοσίευση από Snakeshit »

cristi έγραψε:
Snakesh*t έγραψε:Π΄Μα πως γίνεται να'σε φίλος με κάποιον που δεν ξες;Εικόνα
γιατι μεμεις σνεικ εδω τι νομιζεις οτι κανουμε; Τα ιδια ειναι ολα
μιλάμε, κανείς δεν είπε οτι είμαστε και φίλοι. Αφού δεν γνωριζόμαστε...
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Διαδικτυακοί "Φίλοι"

Δημοσίευση από Rafale »

Ναι αλλα μιλαμε καθημερινα και αυτο μας κανει να μαθαινουμε ο ενας τον αλλο φιλοι με την εννοια που ξερεις οχι αλλα ειναι σε καθημερινη βαση
Άβαταρ μέλους
Snakeshit
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 749
Εγγραφή: Τετ Δεκ 03, 2008 11:32 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Διαδικτυακοί "Φίλοι"

Δημοσίευση από Snakeshit »

cristi έγραψε:Ναι αλλα μιλαμε καθημερινα και αυτο μας κανει να μαθαινουμε ο ενας τον αλλο φιλοι με την εννοια που ξερεις οχι αλλα ειναι σε καθημερινη βαση
χμ... Έχεις ένα δίκιο.
eleni
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 126
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 29, 2009 6:13 pm
Επικοινωνία:

Διαδικτυακοί "Φίλοι"

Δημοσίευση από eleni »

Καλησπέρα! Εγώ πιστεύω οτι δεν χρειάζεται να κατηγορούμε ούτε το facebook ούτε τα forums ούτε οποιοδήποτε άλλο μέσο επικοινωνίας και ενημέρωσης! Κατά την γνώμη μου, όλα εξαρτώνται από τον χαρακτήρα του εκάστοτε ανθρώπου, από την ιδιοσυγκρασ'ια του, την αυτοπεποίθησή του και την αξιοπρέπεια του! Δεν φταίει το facebook αν κάποιος θέλει να δειχτεί ότι ξέρει όλο τον κόσμο (και κυρίως επώνυμους) και κάνει "φίλο" τον κάθε άσχετο! Όυτε φταίει γιατί κάποιος το άφησε να του γίνει εμμονή και να ζει μέσα από αυτό. Η πραγματικότητα δεν αντιγράφεται, ούτε αντικαθίσταται. Πρέπει να ζούμε την ζωή μας και να συμβαδίζουμε με την τεχνολογία, ποτέ το ανάποδο! Και όσο για το συγκεκριμένο forum και για το αν είμαστε διαδικτιακοί φίλοι, εγώ πιστεύω οτι αυτό είναι πολύ μακρια από την πραγματικότητα έστω και για όσους έχουν πει πέντε πράγματα παραπάνω! Γιατί όσο και να μιλάμε και να ανταλλάσουμε απόψεις, από την στιγμή που δεν υπάρχει η διαπροσωπική σχέση ακυρώνεται η οποιαδήποτε "φιλία"! Ακόμα και με έναν υπάλληλο του super market (τυχαίο παράδειγμα) που μπορεί να πηγαίνουμε καθημερινά και να λέμε "καλημέρα" είμαστε πολύ περισσότερο "φίλοι" από οποιονδήποτε άγνωστο στο διαδίκτιο!
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Διαδικτυακοί "Φίλοι"

Δημοσίευση από Rafale »

Εγω απλα και μονο ανεφερα για συχνη καθημερινη επαφη και οχι για φιλια γιατι και φυσικα απεχει μακρια απο την πραγματικοτητα. Αλλωστε στην εισαγωγη μου ανεφερα την πραγματικοτητα αλλα και την εικονικη διασταση του θεματος.
Nirvana84
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 421
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 24, 2009 12:10 pm
Τοποθεσία: Παγκοσμια
Επικοινωνία:

Διαδικτυακοί "Φίλοι"

Δημοσίευση από Nirvana84 »

Το οτι μιλας μεσω ιντερνετ με καποιον δεν γινεται αυτοματα φιλος σου αλλα δεν σου ειναι &Αδιαφορος... Οποτε ο τιτλος δικαιολογειτε απολυτα
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Διαδικτυακοί "Φίλοι"

Δημοσίευση από Rafale »

Nirvana84 έγραψε:Το οτι μιλας μεσω ιντερνετ με καποιον δεν γινεται αυτοματα φιλος σου αλλα δεν σου ειναι &Αδιαφορος... Οποτε ο τιτλος δικαιολογειτε απολυτα
ετσι ειναι νιρβανα συμφωνω
tsiripobina
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 662
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 29, 2009 9:41 pm
Επικοινωνία:

Διαδικτυακοί "Φίλοι"

Δημοσίευση από tsiripobina »

Εγω πιστευω πως εχουμε ξεφυγει. Το πιστευω και το βλεπω οτι πλεον οι περισσοτεροι ασχολουνται κυριως με facebook κτλ και καθονται με τις ωρες μπροστα σε εναν υπολογιστη αντι να παρουν ενα αληθινο φιλο να βγουν για καφε. Δεν ειμαι κατα των γνωριμιων απο ιντερνετ ισα ισα ειναι ενας πολυ καλος τροπος να γνωρισεις ατομα, αλλα να τα γνωρισεις και απο Κοντα καποτε να βγειτε να πιειτε εναν καφε ρε αδερφε. Οσο γι το facebook συγκεκριμενα, δεν εχω και ουτε θα αποκτησω προφιλ ποτε. Δε λεω εχει την πλακα του να ψαχνεις ονομαστικα καποιους παλιους συμαθητες κτλ και να δεις πως εχουν γινει αλλα γιατι ξαφνικα να αρχισω να μιλαω μαζι του; Εφοσον δεν ταιριαξαμε πριν και γιαυτο δε κρατησαμε επικοινωνια θα ταιριαξουμε τωρα; Αυτη ειναι η γνωμη μου και δεν κατηγορω οσους σκεφτονται οτι θα ξαναναπτυξουν σχεσεις με παλιους φιλους μεσω μιας σελιδας.
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Διαδικτυακοί "Φίλοι"

Δημοσίευση από Rafale »

Στο "διαδικτυακο φιλο" πιστευω οτι εσυ βαζεις τα ορια. Ο καθενας μας δηλ αναλογα στο τι αποζητα και σε ποια φαση της ζωης του βρισκεται. Γι αυτους βεβαια που δεν ξερουν τι θελουν ευκολα πεφτουν σε τρυπακια (διαφορα). Τι θελουμε Λοιπον; Να ζησουμε μια εικονικη ; Η μια πραγματικοτητα;
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες