Διαδικτυακοί "Φίλοι"

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Kostas13
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1065
Εγγραφή: Τετ Σεπ 16, 2009 6:34 pm
Επικοινωνία:

Διαδικτυακοί "Φίλοι"

Δημοσίευση από Kostas13 »

Εγω απτη μερια μου δε μπορω να πω οτι εκανα φιλους απτο ινετρνετ αλλα η αληθειαειναι οτι απο facebook γνωρισα κατι ηαδερφια μου δευτερα τα οποια δεν ηξερα οτι υπαρχουν.

Nirvana84
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 421
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 24, 2009 12:10 pm
Τοποθεσία: Παγκοσμια
Επικοινωνία:

Διαδικτυακοί "Φίλοι"

Δημοσίευση από Nirvana84 »

Το Facebook εχει &Ωραια παιχνιδια... Εικόνα
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Διαδικτυακοί "Φίλοι"

Δημοσίευση από Rafale »

Ναι μεν συμφωνω για τα ωραια παιχνιδια αλλα εχει και την αλλη πελυρα.

Συνελήφθησαν δύο νεαροί για εκβιασμό μέσω Ιντερνετ

Σε μάστιγα τείνουν να εξελιχθούν οι υποθέσεις εκβιασμών και συκοφαντικής δυσφήμισης μέσω του Διαδικτύου και συγκεκριμένα μέσω της δημοφιλούς ιστοσελίδας κοινωνικής δικτύωσης Facebook.Xθες, από το τμήμα Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος σχηματίστηκε δικογραφία εναντίον ενός 19χρονου Ελληνα και ενός 20χρονου Αλβανού υπηκόου, με την κατηγορία ότι εκβίαζαν 19χρονη φοιτήτρια απειλώντας να δημοσιεύσουν στο Διαδίκτυο γυμνές φωτογραφίες της. Οι δύο κατηγορούμενοι φέρονται να είχαν δημιουργήσει στο Facebook ψεύτικο προφίλ της φοιτήτριας χρησιμοποιώντας άσεμνη φωτογραφία και αναρτώντας σε αυτό προσωπικά της στοιχεία. Στη συνέχεια, οι δύο νεαροί μέσω προγράμματος άμεσης ανταλλαγής μηνυμάτων (MSN) επικοινωνούσαν μαζί της ζητώντας της να τους αποστείλει γυμνές της φωτογραφίες. Σε διαφορετική περίπτωση την απειλούσαν ότι θα αναρτήσουν στο Facebook και άλλες φωτογραφίες της που είχαν στην κατοχή τους. Η άτυχη φοιτήτρια απευθύνθηκε στους αστυνομικούς της Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος.

Ακολούθησε έρευνα και από την ψηφιακή ανάλυση των ηλεκτρονικών ιχνών προέκυψε ότι ο ψεύτικος λογαριασμός του facebook δημιουργήθηκε από το σπίτι του νεαρού Ελληνα και ότι από εκεί εστάλησαν και τα απειλητικά μηνύματα. Κατά την έρευνα, οι αστυνομικοί εντόπισαν φωτογραφίες του θύματος στον υπολογιστή του νεαρού. Διαπιστώθηκε επίσης ότι κατείχε και αρχεία -βίντεο- παιδικής πορνογραφίας. Ο 19χρονος συνελήφθη στο πλαίσιο του αυτοφώρου και οδηγήθηκε στον εισαγγελέα Πρωτοδικών Πειραιά, ενώ ένταλμα σύλληψης εκδόθηκε για τον 20χρονο Αλβανό.

http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_ell_58_23/12/2009_384578

Άβαταρ μέλους
nick13
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 148
Εγγραφή: Τρί Δεκ 01, 2009 2:18 pm
Τοποθεσία: A' Κενταβρου
Ενδιαφέροντα: anything
Επάγγελμα: If I tell you I have to kill you after
Επικοινωνία:

Διαδικτυακοί "Φίλοι"

Δημοσίευση από nick13 »

Δεν ειναι η πρωτη φορα που γινεται εκβιασμος μεσο του facebook συγγεκριμενα αλλα δεν θα ειναι και η τελευτεα
Η ΤΑΝ Η ΕΠΙ ΤΑΣ
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Διαδικτυακοί "Φίλοι"

Δημοσίευση από Rafale »

Και λιγα λες, τις αυτοκτονιες που κατα καιρους γινονται ον λαιν; Αυτα ειναι τα ασχημα
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Διαδικτυακοί "Φίλοι"

Δημοσίευση από D.Y.K »

Να αναφέρουμε όμως και αυτό, ότι δηλαδή το σώμα δίωξης ηλεκτρονικού εγκλήματος κάνει πολύ καλή δουλειά γενικότερα και έχει προλάβει πραγματικά στο παρά πέντε άτομα που απειλούσαν ότι θα αφαιρέσουν την ζωή τους με διάφορους τρόπους. Μπράβο στο σώμα.
DimitrisGR
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 13, 2009 12:47 am
Επικοινωνία:

Διαδικτυακοί "Φίλοι"

Δημοσίευση από DimitrisGR »

ΕΛα ρε παιδια, καποια πραγματα ειναι απλα. Λίγο το profile να μην έχεις κλειδώσει, λίγο να αφησεις friend απο friend να βλ΄πεπει φωτο...

και το print screen να είναι καλα! Λες και ειναι πολύ δυσκολο να δεις account αλλου.

Τεσπα, η ημιμάθεια και δει στο κόσμο του ιντερνετ ειναι χειροτερη απο το να μη ξέρεις.

Πολλοί κακόβουλοι μπορει να δώσουν μια " χείρα βοηθείας".

Αστα να πάνε.

Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Διαδικτυακοί "Φίλοι"

Δημοσίευση από Rafale »

Χρονια πολλα δημητρη. Συμφωνω μαζι σου. Αλλα μιλας εκ του ασφαλους επειδη εσυ εχεις αρκετες γνωσεις σε υπολογιστες. Ρωτα και τους αλλλους;

DimitrisGR
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 13, 2009 12:47 am
Επικοινωνία:

Διαδικτυακοί "Φίλοι"

Δημοσίευση από DimitrisGR »

Χρονια πολλά Cristiiiii!Κοιτα κανεις δεν μπορει να ειναι ασφαλείς, και "Guru" την έχουν πατήσει απο το πουθενα.

Το όλο θέμα ειναι να μην προκαλείς και εσυ απο νετ.

Δηλαδη κοριτσακια που ψαχνονται απο net για πλακα γιατι νομίζουν οτι έχουν τη σιγουρια του pc.

Κοριτσάκια που ξέρουν τι κανουν και ανεβάζουν προκλητικές φωτο στο net, για να κανουν "καμακι" και απλα το λένε καλλιτεχνικές... Εκει τις τρώει ο απαυτός τους, να της παρει καποιος και να τις βάλει για date κάπου και να γεμήσει το profile τους με τυπους που να ενδιαφέρνται για επι χρημασι ραντεβουδακια.

Ειναι περιεργη φάση η οποια μπορει να ξεκινήσει απο το πουθενα!

Αμα ειναι και η άλλη του n line dating... Η cybersex... Η του photocysex...

χαιρετα μας το Πλάτανο... Αμα εστειλε και εκεινη φωτο καλα να παθει... Οχι φωτο απο ενα φαγητό σε εστιατοριο με φιλους... Πικαντικες εννοω.

Su-35
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3648
Εγγραφή: Σάβ Απρ 26, 2008 8:32 pm
Τοποθεσία: Alpha Centauri
Ενδιαφέροντα: Τα πάντα όλα!
Επάγγελμα: Κατάσκοπος των εξωγήινων!
Επικοινωνία:

Διαδικτυακοί "Φίλοι"

Δημοσίευση από Su-35 »

Απλα δεν σηκωνεις προσωπικα στοιχεια. Τοσο απλα!
Απο εκει και περα, υπαρχουν και αυνανες που ψαχνουν γυναικα στο internet!
DimitrisGR
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 13, 2009 12:47 am
Επικοινωνία:

Διαδικτυακοί "Φίλοι"

Δημοσίευση από DimitrisGR »

Su-35 έγραψε:Απλα δεν σηκωνεις προσωπικα στοιχεια. Τοσο απλα!
Απο εκει και περα, υπαρχουν και αυνανες που ψαχνουν γυναικα στο internet!
Το θέμα ειναι οτι θελητα και μή τα στοιχεια σου ειναι κατα ενα μεγάλο ποσοστο στο

White-pages.gr. Σε πρωτη φάση. Μονο και μονο οτι έχεις provider με broadband υπηρεσία έχεις άμεσα άρση του απορρήτου (Δηλαδη αποθηκευμενα και προσβασιμα απο ενα μεγαλο ποσοστο ατόμων στοιχεια). Γιατι πολύ απλα υπάρχει αντιστοιχεία κατα ένα μεγάλο ποσοστό.

Τώρα αν εις γνώσιν προβάλεις ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ δεδομένα στο net δικό σου πρόβλημα.

Αλλα μη ξεχνιωμαστε. Ενα ονοματεπώνυμο να βάλεις στο google τελειωσε.

Να το πώ πιο απλα δειτε τα τελευταια αποτελεσματα απο του ΛΦ ΥπΑξ, παρτε ενα επώνυμο και καντε το search στο google.

Ονοματεπώνυμιο και όνομα πατέρα...

Ενα απλο παράδειγμα!

Ανετα μπορεις να παραπλανίσεις τον οποιονδήποτε τηλεκπρόσωπο απλα κρατόντας το @ ΟΤΕΝΕΤ πχ και να το πας παρακάτω.

Θα μου πέις... Εχω hotmail ρε μάστορα και έχω το nikoskoukow@hotmail.com...

Δεν ειναι και πολύ δυσκολο να το δεις belive me... Οτι κλειδώνει ξεκλέιδώνει.

Οσον αφορα το Φατσοβλιβλιο εγω έχω βρει πολύ κόσμο απο παλιούς γνωστούς συμμαθητες και σειρές που χαθήκαμε... Δεν έβαλα ποτε το κωλ@ρ@κ! Μου σε κοινη θέα... Ηθελες τα και παθές τα!

tsiripobina
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 662
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 29, 2009 9:41 pm
Επικοινωνία:

Διαδικτυακοί "Φίλοι"

Δημοσίευση από tsiripobina »

DimitrisGR συμφωνω απολυτα μαζ σου. Νομιζοντας οτι κλειδωνουν το προφιλ ανεβαζουν ασεμνες (καλλιτεχνικες) φωτο νομιζοντας πως Αν δεν εισαι μελος/φιλος κλπ δενν μπορεις να τις δεις. Περα απο χακερ κλπ, ενας κακοβουλος "γνωστος" να υπαρχει βγηκαν στο σφυρι οι φωτογραφιες. Κατα την γνωμη μου, καλο το φειςμπουκ ας πουμε απο αποψη βρισκεις γνωστους μπλα μπλα μπλα αλλα θα επρεπε να ζητανε περισσοτερα στοιχεια για να γινεις μελος. Και φορολογικη δηλωση μη πω Εικόνα Γιατι μπορει ο καθενας με τα δικα σου στοιχεια να καθεται να φτιαχνει προφιλ και να κανει... Δε Ξερω και γω τι!
AΡΜΑΓΕΔΔΩΝ
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 110
Εγγραφή: Δευ Ιαν 18, 2010 10:38 pm
Επικοινωνία:

Διαδικτυακοί "Φίλοι"

Δημοσίευση από AΡΜΑΓΕΔΔΩΝ »

Εχει και τα καλα του ρε παιδια. Εγω εμαθα μονος μου να γραφω γρηγορα, οσο δυνατον λιγωτερα ορθωγραφικα λαθη, εδω απροσωπα ο καθενας λυνεται και μιλαει πιο ανετα, που εξω για να πιασεις μια συζητηση αν εισαι και ασχημος-η, δεν σε κοιτανε που να εχεις τον θεο μπαρμπα. Μετα ειναι και το μυστηριο! Συμφωνα με τα γραφωμενα, φτιαχνεις υποσεινιδητα στο μυαλο σου νοερα την εικονα του αλλου αν εχεις μιλησει και πολλες φορες, και εχεις και 3D φιλο!Εικόνα
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Διαδικτυακοί "Φίλοι"

Δημοσίευση από Greek_Army »

Είμαι θετικός για το facebook αφού έχω κιόλας. Αλλά δεν βάζω φωτογραφίες μου. Δεν χρειάζεται να με ξέρουνε άτομα που δεν ξέρω εγώ.
tsiripobina
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 662
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 29, 2009 9:41 pm
Επικοινωνία:

Διαδικτυακοί "Φίλοι"

Δημοσίευση από tsiripobina »

AΡΜΑΓΕΔΔΩΝ έγραψε:Εχει και τα καλα του ρε παιδια. Εγω εμαθα μονος μου να γραφω γρηγορα, οσο δυνατον λιγωτερα ορθωγραφικα λαθη, εδω απροσωπα ο καθενας λυνεται και μιλαει πιο ανετα, που εξω για να πιασεις μια συζητηση αν εισαι και ασχημος-η, δεν σε κοιτανε που να εχεις τον θεο μπαρμπα. Μετα ειναι και το μυστηριο! Συμφωνα με τα γραφωμενα, φτιαχνεις υποσεινιδητα στο μυαλο σου νοερα την εικονα του αλλου αν εχεις μιλησει και πολλες φορες, και εχεις και 3D φιλο!Εικόνα


Σιγουρα εχει και τα καλα. Και εγω απο chat εμαθα να γραφω γρηγορα αλλα ενα chat ειναι τελειως απροσωπο απο facebook κτλ. Ιδιως Απο facebook ακουω συνεχως πλεον οτι αποβαλλουν ατομα απο αυτα που γραφουν, απολυουν ατομα για τον ιδιο λογο κλπ.
Εκτος αυτου το να εισαι λιγοτερο εμφανισημος και γιαυτο το λογο φοβουμενος τον εξω κοσμο να κλεινεσαι μεσα σε εναν υπολογιστη μονο κακο κανει στη ψυχολογια και στις σχεσεις των ανθρωπων.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες