Αναβολή στη διάρκεια της θητείας

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από Greek_Army »

pano22 έγραψε:Γεια σας παιδιά,

Πέρυσι τον Μάιο είχα μπει φαντάρος, είχα υπηρετήσει κανονικά για λίγο πάνω από 5 μήνες αλλά τελικά έπρεπε να πάρω αναβολή υγείας εξαιτίας ενός σοβαρού προβλήματος υγείας του πάτερα μου, ο οποίος μένει στην Αμερική. Επιθυμώ να ξαναμπώ πάλι τον Μάιο (2010) αλλά οι οικογενειακές συνθήκες μου δε με επιτρέπουν να υπηρετήσω για πάνω από δυόμιση μήνες (δηλαδή μέχρι τις αρχές Αυγούστου) όπου θα πρέπει να γυρίσω αναγκαστικά στην Αμερική να είμαι με τον πάτερα μου. Απλώς έχω δυο βασικές ερωτήσεις σχετικά με πράγματα μου έχω ακούσει για αναβολές κατά τη διάρκεια της στρατιωτικής θητείας... Και τις συνέπειες που μπορεί να έχει μια τέτοια αναβολή...

1. Είναι αλήθεια ότι τη δεύτερη φορά που παίρνει κανείς αναβολή υγείας τον βγάζουν κατευθείαν Ι5 ψυχολογικό; Ρωτάω επειδή δεν θέλω σε καμία περίπτωση να γίνει αυτό. Θέλω να τελειώσω τη θητεία μου, απλά δεν μπορώ να βγάλω με τη μια τους τέσσερεις περίπου μήνες που μου έχουν μείνει. Επίσης δεν είναι θέμα ότι δεν παλεύω το στρατό, τα προβλήματα που έχω είναι εντελώς οικογενειακά...

2. Κόβεται η αναβολή υγείας; Ρώτησα στο Ρουφ αλλά οι άνθρωποι που δουλεύουν εκεί είναι κάτι πάνω από άσχετοι. Κάθε φορά που ρωτάω παίρνω διαφορετική απάντηση. Η αναβολή μου λήγει στις 11 Απρ. Και θέλω να μπω το Μάιο, αν αφήσω την αναβολή μου να λήξει κανονικά πιστεύω ότι θα μπω τον Αύγουστο, αλλά και πάλι οπότε ρωτάω στο Ρουφ παίρνω διαφορετική απάντηση...


1. Για να σου δώσουνε ι5 κατευθείαν θα πρέπει να έχεις συμπληρώσει 2έτη αναβολών για λόγους υγείας
2. Η αναβολή για λόγους υγείας δεν κόβεται. Υποτίθεται στην δώσανε και πιστεύουνε ότι μετά από αυτό το χρονικό διάστημα θα μπορέσεις να υπηρετήσεις χωρίς προβήματα. Αν λήγει Απρίλιο μπαίνεις Μάιο
Johnny

Αναβολή στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από Johnny »

Καλησπερα,
τον ερχομενο Φλεβαρη, που τελειωνω την σχολη μου, Εχω σκοπο να κοψω την αναβολη και να παω στρατο. Ωστοσο θέλω να κανω και τα χαρτια μου για ενα μεταπτυχιακο που ξεκινα απο οκτωβρη. Ειναι δυνατον να Διακοψω την θητεια μου για το διαστημα του μεταπτυχιακου και να την συνεχισω αργότερα;
Ευχαριστω.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από Greek_Army »

Αν δεν είσαι πάνω από 28χρονών μπορείς να πάρεις αναβολή για μεταπτυχιακό
Dr

Αναβολή στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από Dr »

Καταρχάς συγχαρητήρια για το εξαιρετικό site,

Αντιμετωπίζω παρόμοιο πρόβλημα. Είμαι κάτοχος διδακτορικού διπλώματος και βρίσκομαι ήδη εδώ και δύο μήνες στο στρατό. Έχω μια πιθανή πρόταση συνεργασίας με το εξωτερικό που μου εξασφαλίζει πολλές πιθανότητες (από όσο ξέρω τυπικά πληρώ όλες τις προϋποθέσεις) να κριθώ διακεκριμένος επιστήμονας του εξωτερικού. Αυτό σημαίνει ότι μπορώ να πάρω αναβολή, να κάνω 6 μήνες (σπαστά ενδεχομένως) ...

Όπως είναι κατανοητό, είναι ένα ενδεχόμενο το οποίο με ενδιαφέρει πολύ!

Παρόλα αυτά, από όσο βλέπω στο site της στρατολογίας για να επιτύχω κάτι τέτοιο θα πρέπει να βρίσκομαι νόμιμα εκτός των ενόπλων δυνάμεων.

Αυτό που με ενδιαφέρει είναι το εξής:
1. Όταν επιστρέψω, πρέπει να ξανακάνω τους 2 μήνες που έχω υπηρετήσει;
2. Μπορώ να διακόψω τη θητεία μου με αυτό το αιτιολογικό ή πρέπει να επικαλεστώ κάτι άλλο (και αν τι, και πόσο εφικτό είναι;)

Σας ευχαριστώ πολύ!

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από Greek_Army »

Dr έγραψε:Καταρχάς συγχαρητήρια για το εξαιρετικό site,

Αντιμετωπίζω παρόμοιο πρόβλημα. Είμαι κάτοχος διδακτορικού διπλώματος και βρίσκομαι ήδη εδώ και δύο μήνες στο στρατό. Έχω μια πιθανή πρόταση συνεργασίας με το εξωτερικό που μου εξασφαλίζει πολλές πιθανότητες (από όσο ξέρω τυπικά πληρώ όλες τις προϋποθέσεις) να κριθώ διακεκριμένος επιστήμονας του εξωτερικού. Αυτό σημαίνει ότι μπορώ να πάρω αναβολή, να κάνω 6 μήνες (σπαστά ενδεχομένως) ...

Όπως είναι κατανοητό, είναι ένα ενδεχόμενο το οποίο με ενδιαφέρει πολύ!

Παρόλα αυτά, από όσο βλέπω στο site της στρατολογίας για να επιτύχω κάτι τέτοιο θα πρέπει να βρίσκομαι νόμιμα εκτός των ενόπλων δυνάμεων.

Αυτό που με ενδιαφέρει είναι το εξής:
1. Όταν επιστρέψω, πρέπει να ξανακάνω τους 2 μήνες που έχω υπηρετήσει;
2. Μπορώ να διακόψω τη θητεία μου με αυτό το αιτιολογικό ή πρέπει να επικαλεστώ κάτι άλλο (και αν τι, και πόσο εφικτό είναι;)

Σας ευχαριστώ πολύ!



1. Όχι δεν θα ξακανάνεις τους 2 μήνες
2. Μπορείς αλλά στην ουσιά θα έχεις πάρει για λόγους υγείας
3. Το να βρίσκεσαι νόμιμα εκτός ενόπλων δυνάμεων νομίζω πρέπει να έχεις τελειώσει τις στρατιωτικές σου υποχρεώσεις!
Dimitris

Αναβολή στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από Dimitris »

Γεια σας παιδιά
Ζω μονος μου με την μητέρα μου που είναι άνεργη και δουλεύω εγώ για να μας συντηρώ, είχα παρουσιαστεί κανονικά στο στρατολογικό κέντρο και έκατσα μέχρι την ορκωμοσία μου, αλλα επειδή απολύθηκε η μητέρα μου από την δουλειά της, αναγκαστικά να βγω έξω με αναβολή, ενώ έχει πέραςει 1 περίπου χρόνος από τότε Δεν έχει βρεθεί λύση στο πρόβλημα, η μητέρα μου δεν έχει δουλειά και συνεχίζω εγώ να δουλεύω για να συντηρώ το σπίτι μου, τι ακριβώς πρέπει να κάνω, είμαι σε αδιέξοδο, η αναβολή μου λήγει τον μάιο.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από Greek_Army »

Dimitris έγραψε:Γεια σας παιδιά
Ζω μονος μου με την μητέρα μου που είναι άνεργη και δουλεύω εγώ για να μας συντηρώ, είχα παρουσιαστεί κανονικά στο στρατολογικό κέντρο και έκατσα μέχρι την ορκωμοσία μου, αλλα επειδή απολύθηκε η μητέρα μου από την δουλειά της, αναγκαστικά να βγω έξω με αναβολή, ενώ έχει πέραςει 1 περίπου χρόνος από τότε Δεν έχει βρεθεί λύση στο πρόβλημα, η μητέρα μου δεν έχει δουλειά και συνεχίζω εγώ να δουλεύω για να συντηρώ το σπίτι μου, τι ακριβώς πρέπει να κάνω, είμαι σε αδιέξοδο, η αναβολή μου λήγει τον μάιο.


Ε θα πάρεις και άλλη αναβολή
ΚΩΣΤΑΣ

Αναβολή στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από ΚΩΣΤΑΣ »

Θελω να κανω μια ερωτηςη καποιος που προκειται να καταταγει αναβολη για λογους υγειας μπορεις να παρεις ςε αςχετη χρονικη περιοδο;

η μονο πεντε μερες πριν καταταγει καποιος

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από Greek_Army »

ΚΩΣΤΑΣ έγραψε:Θελω να κανω μια ερωτηςη καποιος που προκειται να καταταγει αναβολη για λογους υγειας μπορεις να παρεις σε αςχετη χρονικη περιοδο;

η μονο πεντε μερες πριν καταταγει καποιος



Δεν έβγαλα άκρη. Θέλεις να πάρεις αναβολή για λόγους υγείας πριν παρουσιαστείς στον στρατό;
Άβαταρ μέλους
AccountSaver
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 22, 2009 12:35 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: Υπολογιστες
Επάγγελμα: Φοιτητης
Επικοινωνία:

Αναβολή στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από AccountSaver »

Σήμερα έκλεισα 3 μηνες θητεια.

Μπορώ να πάρω άμεση αναβολή;

Ειχα παρει 1 για να παω στα ΙΕΚ, τωρα ειμαι πλεον και σε ΤΕΙ και σπουδαζω κιολας, μπορω να χρησιμοποιησω και την αναβολη των ΤΕΙ;

Επισης, εαν θελησω τελικα να παρω και αλλη και στο τελος μου δωσουνε Ι τι γινεται; Δηλαδη εννοω 3 αναβολες ειναι απαλλαγη σωστα;

Αν γινει κατι τετοιο και βγω Ι5 για ψυχολογικους γιατι κατα εκει κλεινω, θα εχω θεμα για την Δημοτικη Αστυνομια που θελω;

Update(21-1-2012) :184 Μέρες ακόμα...Update(09-03-2012) :136 Μέρες ακόμα...
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από Greek_Army »

AccountSaver έγραψε:Σήμερα έκλεισα 3 μηνες θητεια.

Μπορώ να πάρω άμεση αναβολή;

Ειχα παρει 1 για να παω στα ΙΕΚ, τωρα ειμαι πλεον και σε ΤΕΙ και σπουδαζω κιολας, μπορω να χρησιμοποιησω και την αναβολη των ΤΕΙ;

Επισης, εαν θελησω τελικα να παρω και αλλη και στο τελος μου δωσουνε Ι τι γινεται; Δηλαδη εννοω 3 αναβολες ειναι απαλλαγη σωστα;

Αν γινει κατι τετοιο και βγω Ι5 για ψυχολογικους γιατι κατα εκει κλεινω, θα εχω θεμα για την Δημοτικη Αστυνομια που θελω;
αναβολή μπορείς να πάρεις όποια στιγμή θέλεις, για τα άλλα που ρωτάς υπάρχουν ξεχωριστά θέματα

Απαλλαγή για ψυχολογικούς λόγους

Σωματική ικανότητα και εργασία

Saber Rider

Αναβολή στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από Saber Rider »

Καλησπερα και συγχαρητηρια για το site.

Εχω και εγω το ιδιο προβλημα με καποια παιδια απο εδω μεσα, θελω να υπηρετησω κανονικα, αλλα μου εχει προκυψει κατι και θα χρειαστει να βγω σχετικα συντομα.

Διαβαζω εδω μεσα οτι αναβολη παιρνεις οποτε θες, ισχυει αυτο; Γιατι εγω ακουω οτι ειναι πολυ δυσκολο και δε γινεται σχεδον ουτε με βυσμα, πως θελει πολυ παρακαλετο, κλαμα, τηλεφωνα κτλπ κτλπ και αααααν γινει. Τελικα τι ισχυει;

Γιατι οπως καταλαβατε, δε θελω τελευταια στιγμη να μου πουν δε σου δινουμε αναβολη, κατσε μεσα.

α) Τι λογους μπορω να επικαλεστω;

β) Εαν επικαλεστω λογους υγειας, μπορω να επιστρεψω για το υπολοιπο της θητειας μου στις Ειδικες Δυναμεις ή θα εμπιπτω στη κατηγορια των "Εξ αναβολης για λογους υγειας" οποτε με στελνουν αλλου;

Θα εκτιμουσα αφανταστα οποιαδηποτε εγκυρη πληροφορια γιατι ειλικρινα εχω αγχωθει με το μελλον μου.

Ευχαριστω πολυ.

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από Greek_Army »

Αν πάρεις αναβολή ξέχνα τις ειδικές δυνάμεις όσο για τα υπόλοιπα που γράφεις μπορείς να δεις και εδώ
Saber Rider

Αναβολή στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από Saber Rider »

Ευχαριστω για τη γρηγορη απαντηση.

ΕΔ ξεχναω με αναβολη για οποιοδηποτε λογο; Γιατι ξερω για λογους υγειας, οχι για σπουδες πχ...

Το thread που μου εδωσες σε link το εχω διαβασει, απο εκει εχω αντλησει ο, τι πληροφορια εχω, αλλα παλι ακρη δε βγαζω. Ποια ειναι η διαδικασια και κατα ποσο ειμαστε σιγουροι οτι θα βγω και φυσικα με τι λογους;

Ευχαριστω και παλι!

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από Greek_Army »

Saber Rider έγραψε:Ευχαριστω για τη γρηγορη απαντηση.

ΕΔ ξεχναω με αναβολη για οποιοδηποτε λογο; Γιατι ξερω για λογους υγειας, οχι για σπουδες πχ...

Το thread που μου εδωσες σε link το εχω διαβασει, απο εκει εχω αντλησει ο, τι πληροφορια εχω, αλλα παλι ακρη δε βγαζω. Ποια ειναι η διαδικασια και κατα ποσο ειμαστε σιγουροι οτι θα βγω και φυσικα με τι λογους;

Ευχαριστω και παλι!



Την μοναδική αναβολή που μπορείς να πάρεις μέσα από το στρατό είναι για λόγους υγείας, οπότε τις ειδικές τις ξεχνάς, η διαδικασία είναι απλή πας στο γιατρό της μονάδας του λες το πρόβλημα και σε στέλνει στο νοσοκομείο εκεί μιλάς με ψυχίατρο η ψυχολόγο του λες ότι θες να πάρεις αναβολή πχ για οικονομικούς λόγους και στην δίνει, δεν κρατάνε κανένα με το ζόρι

ότι λόγο και να πεις η αναβολή θα είναι για ψυχολογικούς λόγους αυτό δεν το γλιτώνεις

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες