Γυναίκες στα Σώματα Ασφαλείας

Αστυνομία, ειδικοί φρουροί, ΕΚΑΜ, λιμενικό, πυροσβέστες κ.λπ
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Γυναίκες στα Σώματα Ασφαλείας

Δημοσίευση από Nassos »

Από άρθρο του in.gr (2002) (έμφαση δική μου)

Περίπου 250 αστυνομικοί, κυρίως άνδρες, υπερσύγχρονα εργαστήρια και τεχνολογικός εξοπλισμός, ειδικά «προνόμια» και άμεση πρόσβαση σε δεδομένα. Αυτή είναι η Διεύθυνση Αντιμετώπισης Ειδικών Εγκλημάτων Βίας (ΔΑΕΕΒ) ,κοινώς η Αντιτρομοκρατική Υπηρεσία.Σε ρεπορτάζ των Νέων της Τρίτης αναφέρεται ότι η δύναμη της Υπηρεσίας κατανέμεται σε έξι τμήματα, το καθένα με διαφορετικό αντικείμενο, τα οποία λειτουργούν ως συγκοινωνούντα δοχεία. Ζητούμενο είναι ο καταμερισμός της δουλειάς.

Συγκεκριμένα, υπάρχει το Τμήμα Συντονισμού, το Τμήμα Εξακριβώσεων, το Τμήμα Ερευνών, εκείνο των Επιχειρήσεων, το Τμήμα Πληροφοριών και το Τμήμα Εσωτερικών Λειτουργιών. Της υπηρεσίας προΐσταται ο υποστράτηγος Στέλιος Σύρος.

Η ΔΑΕΕΒ έχει στη διάθεσή της ό, τι πιο σύγχρονο διαθέτει η Αστυνομία σε τεχνολογικό εξοπλισμό, ενώ αναμένεται να ενισχυθεί ακόμα περισσότερο στο πλαίσιο του εκσυγχρονισμού της ΕΛ. ΑΣ. Εν όψει των Ολυμπιακών Αγώνων του 2004.

Επίσης είναι από τις ελάχιστες υπηρεσίες που έχει πρόσβαση σε απόρρητα δεδομένα, έπειτα από εισαγγελική άδεια. Συγκεκριμένα, σε συνεργασία με τις εταιρείες σταθερής και κινητής τηλεφωνίας λαμβάνει άδεια για τηλεφωνικές παρακολουθήσεις, ενώ με τον ειδικό εξοπλισμό Eye-2, έχει «μάτια» στα τηλέφωνα ολόκληρων περιοχών.


eleni sti
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2007 1:53 am
Επάγγελμα: ΦΟΙΤΗΤΡΙΑ
Επικοινωνία:

Γυναίκες στα Σώματα Ασφαλείας

Δημοσίευση από eleni sti »

makis έγραψε: Το θέμα ΓΥΝΑΙΚΕΣ - ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ επιβάλλεται να συζητηθεί πολύ! Το 99% των γυναικών στο σώμα ειναι φήρα. Απαράδεκτες. Οι περισσότερες βολεύονται στα γραφεία και στα τηλέτυπα. Και όσες ειναι ''μαχιμες'' ο ΘΕΟΣ να φυλάει το συνοδός τους. Παιδιά η κατασταση ειναι τραγική. Όσοι δουλεύουμε με γυναικες συνοδους, στην ουσια περιμενουμε να περασει το 8ωρο. Ουτε ελεγχο μπορεις να κανεις, ούτε τίποτα...
ο αδερφος μου ειναι ειδικος φρουρος μπηκε με ην τελευταια προκυρηξη (και αν ειμαι και γυναικα θα συμφωνησω με τον μακη) μου εχει πει οτι οσες ειναι εκτος γραφειου δεν τη παλευουν αλλα ακομα και οσο βρισκονταν στη σχολη. Αλλα θα επισημανω οπως εχω πει και για τις κοπελες που θελουν να γινουν ΕΠΟΠ οτι αυτες που πραγματικα το θελουν και δεν το κανουν για την εξασφαλιση της θεσης δινουν το 100% του εαυτου τους.
Anonymous

Γυναίκες στα Σώματα Ασφαλείας

Δημοσίευση από Anonymous »

GenerX έγραψε:Με τέτοιες απόψεις για τις γυναίκες, είσαι χαμένος από χέρι.

Μιας και το έφερε η κουβέντα.

Οι καλύτεροι ασφαλήτες είναι οι γυναίκες.

Και υπάρχουν γυναίκες που ξέρουν να κρατάνε όπλο πολύ καλύτερα από άντρες.

Έλεος, σιγά το πράγμα.

Μη λες βλακιες ρε φιλε... επειδη δεν Ξερεις να κρατας εσυ οπλο υποστηριζεις τις γυναικες; Εσυ Θα εχεις καμια γκομενα που εκανε τα χαρτια και φυλας εξω απο την αστυνομια σαν ***** για να την πας σπιτι. Και ανανεωνεις την καρτα στο οαεδ... Ντροπη σου
spirosgiapros
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 352
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 07, 2009 2:03 am
Τοποθεσία: Nowhere
Ενδιαφέροντα: Στρατ/κές-Αστ/κές Επιχειρήσεις
Επάγγελμα: Υπαξ/κός ΛΣ
Επικοινωνία:

Γυναίκες στα Σώματα Ασφαλείας

Δημοσίευση από spirosgiapros »

Αυτο που ακουμε στις ειδησεις σαν αντιτρομοκρατικη δεν ειναι η ΕΚΑΜ

ΕΚΑΜ ειναι η Ειδικη Κατασταλτικη Αντιτρομοκρατικη Μοναδα και εινα μοναδα ειδικων δυναμεων
http://www.astynomia.gr/index.php?option=ozo_content&perform=view&id=52&Itemid=43&lang=

Η αντιτρομοκρατικη που ακουμε στα καναλια ειναι η Υπηρεσια Αντιμετωπισης Ειδικων Εγκληματων Βιας
http://www.astynomia.gr/index.php?option=ozo_content&perform=view&id=47&Itemid=38&lang=
δηλαδη μια υπηρεσια που εχει ως ΚΥΡΙΟ αντικειμενο ενα συγκεκριμμενο κεφαλαιο της ποινικης νομοθεσιας

για το θεμα γυναικα
δεν θελω να επεκταθω απλα να πω πως εχω γνωρισει γυναικες που κανουν για 20 αντρες

για το θεμα οπλα... Αφηστε το καλυτερα και μην το ψαχνετε... Ακουστε με ξερω τι λεω
Anonymous

Γυναίκες στα Σώματα Ασφαλείας

Δημοσίευση από Anonymous »

spirosgiapros έγραψε:Αυτο που ακουμε στις ειδησεις σαν αντιτρομοκρατικη δεν ειναι η ΕΚΑΜ

ΕΚΑΜ ειναι η Ειδικη Κατασταλτικη Αντιτρομοκρατικη Μοναδα και εινα μοναδα ειδικων δυναμεων
http://www.astynomia.gr/index.php?option=ozo_content&perform=view&id=52&Itemid=43&lang=

Η αντιτρομοκρατικη που ακουμε στα καναλια ειναι η Υπηρεσια Αντιμετωπισης Ειδικων Εγκληματων Βιας
http://www.astynomia.gr/index.php?option=ozo_content&perform=view&id=47&Itemid=38&lang=
δηλαδη μια υπηρεσια που εχει ως ΚΥΡΙΟ αντικειμενο ενα συγκεκριμμενο κεφαλαιο της ποινικης νομοθεσιας

για το θεμα γυναικα
δεν θελω να επεκταθω απλα να πω πως εχω γνωρισει γυναικες που κανουν για 20 αντρες

για το θεμα οπλα... Αφηστε το καλυτερα και μην το ψαχνετε... Ακουστε με ξερω τι λεω
Για πες και σ'εμας... Τι ξερεις; Ξερουνε να πιανουνε οπλα η οχι; Προσωπικη εμπειρια να υποθεσω;

spirosgiapros
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 352
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 07, 2009 2:03 am
Τοποθεσία: Nowhere
Ενδιαφέροντα: Στρατ/κές-Αστ/κές Επιχειρήσεις
Επάγγελμα: Υπαξ/κός ΛΣ
Επικοινωνία:

Γυναίκες στα Σώματα Ασφαλείας

Δημοσίευση από spirosgiapros »

Γιατι να μην ξερουν να κρατανε οπλο;
ποιος σου ειπε οτι ξερεις εσυ να κρατας οπλο; Ποιος σε πιστοποιησε οτι ξερεις να κρατας οπλο;
σκεφτηκες ποτε οτι αυτος που πιστοποιησε εσενα πιστοποιησε και την γυναικα που κατηγορεις οτι δεν ξερει να κραταει οπλο;
με οποιον δασκαλο καθησεις τετοια γραμματα θα μαθεις
αν μια γυναικα αστυνομικος δεν ξερει να κραταει οπλο δεν φταιει αυτη... Φταιει ο εκπαιδευτης που καπου στο πισω μερος του μυαλου του εχει στοιχεια μισογυνη
Anonymous

Γυναίκες στα Σώματα Ασφαλείας

Δημοσίευση από Anonymous »

spirosgiapros έγραψε:Γιατι να μην ξερουν να κρατανε οπλο;
ποιος σου ειπε οτι ξερεις εσυ να κρατας οπλο; Ποιος σε πιστοποιησε οτι ξερεις να κρατας οπλο;
σκεφτηκες ποτε οτι αυτος που πιστοποιησε εσενα πιστοποιησε και την γυναικα που κατηγορεις οτι δεν ξερει να κραταει οπλο;
με οποιον δασκαλο καθησεις τετοια γραμματα θα μαθεις
αν μια γυναικα αστυνομικος δεν ξερει να κραταει οπλο δεν φταιει αυτη... Φταιει ο εκπαιδευτης που καπου στο πισω μερος του μυαλου του εχει στοιχεια μισογυνη
Φίλε μου ηρέμησε. Δεν είμαι μισογύνης ούτε και της άποψης οι γυναίκες είναι μόνο για την κουζίνα. Ό, τι ρώτησα το ρώτησα γιατί έτσι κατάλαβα από το προηγούμενο ποστ σου.

Δεν κατηγορώ κανέναν :)

Α και αν θέλει ο Θεός σε 3 χρόνια (μαζί με αυτό) θα με πιστοποιήσει κάποιος και εμένα ;)

spirosgiapros
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 352
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 07, 2009 2:03 am
Τοποθεσία: Nowhere
Ενδιαφέροντα: Στρατ/κές-Αστ/κές Επιχειρήσεις
Επάγγελμα: Υπαξ/κός ΛΣ
Επικοινωνία:

Γυναίκες στα Σώματα Ασφαλείας

Δημοσίευση από spirosgiapros »

Ναι εχεις δικιο λαθος διατυπωση
οταν λεω εσυ εννοω εσυ, εγω, αυτη ο Χ ψ ω που διαβαζει αυτο το φορουμ

να υποθεσω οτι εισαι εντος σχολης; Αν ναι αυτος που θα σε πιστοποιησει θα ειναι ο ιδιος που εχει πιστοποιησει και ολες αυτες τις αστυνομικινες που κατηγορουμε χωρις να τις εχουμε δει στην πραξη
;)
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Γυναίκες στα Σώματα Ασφαλείας

Δημοσίευση από Rafale »

Και οπλα μπορουν να κρατουν και ολα μπορουν να τα κανουν οι ενστολες γυναικες και μια χαρα μαλιστα και οπως ειπε και ο σπυρος Βαζουν κατω 20 αντρες μερικες δεν πιανονται με τιποτε και μπραβο στο σπυρο που ειχε ττην ειλικρινεια να το πει εκ Των εσω που ειναι γιατι τα βλεπει κιολας.
kallitexnis
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 898
Εγγραφή: Δευ Ιουν 23, 2008 5:25 am
Επικοινωνία:

Γυναίκες στα Σώματα Ασφαλείας

Δημοσίευση από kallitexnis »

Παίδες έχω δεί γυναίκες να πιάνουν τα όπλα και να είναι COMMANDOS και άντρες να μην βρίσκουν στόχο. Δεν είναι στο φύλλο αλλά στον άνθρωπο. Μην ξεχνάτε ότι στους πρόσφατους σκοπευτικούς αγώνες η πρώτη ήταν στέλεχος της ΕΛ. ΑΣ.. Το ζήτημα είναι να το'χεις μέσα σου όχι αν είσαι άντρας ή γυναίκα.
ΟΥΚ ΕΛΑΤΤΩ ΠΑΡΑΔΩΣΩ ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Γυναίκες στα Σώματα Ασφαλείας

Δημοσίευση από Rafale »

Ε δεν μπορω να μην συμφωνησω ετσι ειμαστε μεσα σε ολα τα παντα ολα
spirosgiapros
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 352
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 07, 2009 2:03 am
Τοποθεσία: Nowhere
Ενδιαφέροντα: Στρατ/κές-Αστ/κές Επιχειρήσεις
Επάγγελμα: Υπαξ/κός ΛΣ
Επικοινωνία:

Γυναίκες στα Σώματα Ασφαλείας

Δημοσίευση από spirosgiapros »

Υπαρχουν κατι γυναικες που μονο που θα τις στραβοκοιταξεις σε εχουν δεσει κομπο σε χειροποδαρα

υπαρχουν κατι αντρακια που αμα τους κανεις φου παθαινουν πνευμονια

οσο για τα πρωταθληματα κοιταξτε εδω
http://www.geetha.mil.gr/media/ASAED/apotelesmata-es-2008/skopovoli/skopovoli.pdf

και συγκρινετε τις βαθμολογιες των πρωτων γυναικων και των πρωτων αντρων και τα συμπερασματα δικα σας
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Γυναίκες στα Σώματα Ασφαλείας

Δημοσίευση από Rafale »

Μποκολη εισαι αγενεστατος και προκλητικος και γι αυτο εχει ενημερωθει ο διαχειριστης του φορουμ
margy
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 28, 2009 2:30 pm
Επικοινωνία:

Γυναίκες στα Σώματα Ασφαλείας

Δημοσίευση από margy »

Δηλαδή τώρα εσύ bokoli θεωρείς τον εαυτό σου ικανό να υπηρετήσει στην ΕΛΑΣ... ; κάτι άτομα σαν εσένα είναι που την χαλάνε που κάνουνε τους μάγκες.
τέλος πάντων κράτα τις θεωρίες σου για το τί Μπορούν να κάνουν οι γυναίκες στο σώμα για μετά που θα μπεις -εάν ποτέ μπεις- και έλα να μας διηγηθείς μετά τις τις εμπειρίες σου.
όσο για την σκοποβολή θα σε αφήσω να το ανακαλύψεις μόνος σου... Μην μας ξεχάσεις όμως, θα περιμένουμε με ανυπομονησία.

τέλος πάντων αυτό που θέλω να επισημάνω όπως ήδη έχει προαναφερθεί και από άλλους, ότι αυτό είναι θέμα ανθρώπου. Έχω δει άντρες ή αγόρια να κλείνουν τα μάτια τους αλλά και γυναίκες να μην μπορούν να το σηκώσουν.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες