Η μαύρη επέτειος για τα Ίμια

Στρατιωτική ιστορία, πόλεμοι και προσωπικότητες του παρελθόντος
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Anonymous

Ίμια, 14 χρόνια μετά

Δημοσίευση από Anonymous »

Δυστυχως, εγω δεν εχω κανονισει κανενα ραντεβου με την ιστορια.

παρακαλω... Το θεμα των ιμιων ειναι σοβαρο.

Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Ίμια, 14 χρόνια μετά

Δημοσίευση από Rafale »

adf έγραψε:Δυστυχως, εγω δεν εχω κανονισει κανενα ραντεβου με την ιστορια.

παρακαλω... Το θεμα των ιμιων ειναι σοβαρο.

Αυτο λεω και γω αντφ και δεν ειναι κακο να βλεπουμε και κατι αλλο αλλα επειδη ξεφυγαμε απο το θεμα σε μεταξυ μας διαλογο σταματω εδω το ιδιο θα σε παρακαλεσω να κανεις και συ ευχαριστω
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Ίμια, 14 χρόνια μετά

Δημοσίευση από Nassos »

adf έγραψε:ενδειξεις, αποδειξεις δεν υπαρχουν στο βιντεο, ειναι απλα ενα σεναριο.



Ούτε εγώ το ήξερα και το έμαθα πριν 2 χρόνια όταν υπηρετούσα στη Λέσβο. Όπως και πολλά άλλα όπως π. Χ για τη κινητοποίηση του Στρατού στα νησιά και στον Έβρο, και την αποστολή αρμάτων στη Κύπρο με αρματαγωγό συνοδεία υποβρυχίου.

Το μόνο ευφάνταστο σενάριο που έχω διαβάσει είναι ότι οι Αμερικανοί είχαν real-time μετακινήσεις Τουρκικών στρατευμάτων και ότι έτσι, λέει, πιέστηκε ο Σημίτης να υποχωρήσει.

Και πολλά άλλα ευφάντατα που προσπαθούν να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα των πολιτικών.

Το βίντεο αν και λαϊκίζει υπερβολικά και επικίνδυνα, λέει και κάποες αλήθειες που δεν γράφονται και συχνά (βλ. Όσμιο).
thrakiotis
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 963
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 22, 2009 1:55 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Ίμια, 14 χρόνια μετά

Δημοσίευση από thrakiotis »

Καποια πραγματα δεν θα τα μαθουμε ποτε αυτο ειναι το μονο σιγουρο
Anonymous

Ίμια, 14 χρόνια μετά

Δημοσίευση από Anonymous »

Nassos έγραψε:
adf έγραψε:ενδειξεις, αποδειξεις δεν υπαρχουν στο βιντεο, ειναι απλα ενα σεναριο.



Ούτε εγώ το ήξερα και το έμαθα πριν 2 χρόνια όταν υπηρετούσα στη Λέσβο. Όπως και πολλά άλλα όπως π. Χ για τη κινητοποίηση του Στρατού στα νησιά και στον Έβρο, και την αποστολή αρμάτων στη Κύπρο με αρματαγωγό συνοδεία υποβρυχίου.

Το μόνο ευφάνταστο σενάριο που έχω διαβάσει είναι ότι οι Αμερικανοί είχαν real-time μετακινήσεις Τουρκικών στρατευμάτων και ότι έτσι, λέει, πιέστηκε ο Σημίτης να υποχωρήσει.

Και πολλά άλλα ευφάντατα που προσπαθούν να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα των πολιτικών.

Το βίντεο αν και λαϊκίζει υπερβολικά και επικίνδυνα, λέει και κάποες αλήθειες που δεν γράφονται και συχνά (βλ. Όσμιο).


παρακαλω εαν θελεις να προσκομισεις την βιβλιογραφια που αποδεικνυει οτι υπαρχει οσμιο, με ενδιαφερει.

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Ίμια, 14 χρόνια μετά

Δημοσίευση από Nassos »

Για όσμιο δεν θα βρείς πουθενά επίσημη αναφορά ή βιβλιογραφία, ούτε από το ΙΓΜΕ ούτε από το ΕΚΕΦΕ Δημόκριτος.2-3 ερευνητές να το έχουν πεί ή γράψει, αλλά πάνε κάπου 10 χρόνια που αναφέρθηκε.

Και όχι, δεν θεωρώ ότι είναι εικασίες. Έχει τονιστεί πολλές φορές στο παρελθόν από γεωλόγους και ερευνητές ότι το Αιγαίο κρύβει, εκτός από πετρέλαιο, και σπάνια μέταλλα.
Anonymous

Ίμια, 14 χρόνια μετά

Δημοσίευση από Anonymous »

Μπραβο ρε cristi ωραιο το βιντεο. Την Τριτη δηλαδη αυριο εχει Χαρδαβελα με θεμα την Θρακη που σιγα σιγα χτιζεται μαι μικρη Τουρκια, συγνωμη εσεις ο στρατος, αλλα και οι πολοιτες γιατι δενα αντιδρουν; Που Στην Θρακη σιγα σιγα χτιζετε Τουρκια η με αυτα πο εγιναν στα ΙΜΙΑ ο κοσμος τι κανει; Το αλλο που μπηκε στην χωρα μας αυτος Ο Τουρκος που εβγαλε την Ελληνικη σημαια απο τα ΙΜΙΑ. Εγω θελω να πω ντροπη στους πολιτοικους, που εχουν και τι Θρασος να πανε να δουνε την παρελαση οπως ο ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ χορεβε με τον ΕΡΝΤΟΓΑΝ, ολοι κρεμασμα θελουνε οι ποπλιτοικη.
MGEN
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 05, 2009 6:14 am
Τοποθεσία: Germany
Επικοινωνία:

Ίμια, 14 χρόνια μετά

Δημοσίευση από MGEN »

cristi έγραψε:
stratos. έγραψε:Καλα μας δουλευετε; Οποιοσδηποτε μπορει να φτιαξει ενα τετοιο βιντεο! Μην υποτιματε την νοημοσυνη μας!
Μαλλον εσυ υποτιμας τη δικη μας κανοντας οτι δεν καταλαβαινεις


Δυστυχώς πρόκειται για ένα καθαρά προπαγανδιστικό video το οποίο προσπαθεί μετά από 13 χρόνια να δικαιολογήσει την ανικανότητα του ναυτικού να αντιμετωπίσει την κρίση. Αν είχε επανδρωθεί και η δυτική Ίμια τα πράγματα θα ήταν πολύ διαφορετικά.
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Ίμια, 14 χρόνια μετά

Δημοσίευση από Rafale »

adf έγραψε: Δυστυχως, εγω δεν εχω κανονισει κανενα ραντεβου με την ιστορια.

παρακαλω... Το θεμα των ιμιων ειναι σοβαρο.

Την ιστορια την γραφει ο λαος φιλε αντφ δεν παει η ιστορια στο λαο μα τι σκεψεις ειναι αυτες;Εικόνα
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Ίμια, 14 χρόνια μετά

Δημοσίευση από Rafale »

Οταν γινονται συζητησεις επι των εθνικων θεματων καλο ειναι να απομωνονεται η σκεψη "εγω ειμαι πιο ελληνας απο σενα" κανεις δεν ειναι πιο ελληνας απο το διπλανο του ολοι ειμαστε ελληνες ποναμε την χωρα μας και αγωνιζομαστε γι αυτην και παλι θα δωσουμε το παρων οταν οι περιστασεις το απαιτησουν.
Anonymous

Ίμια, 14 χρόνια μετά

Δημοσίευση από Anonymous »

Σχετικα με το περιστατικο πανω στα ιμια και τους 2 ουκ.

επειδη γνωριζω πολλα ατομα απο την μυκ και ειδικα εκεινης της εποχης.

Δεν μου το επιβεβαιωσε καποιος. Σαν φημη απο της πολλες που υπαρχουν ειναι.

κατι σαν << Τα αυτια του Θαλασσα>> ...

Άβαταρ μέλους
ΛΟΚ soldier
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 183
Εγγραφή: Παρ Σεπ 11, 2009 7:54 pm
Επικοινωνία:

Ίμια, 14 χρόνια μετά

Δημοσίευση από ΛΟΚ soldier »

Ωραίο βιντεάκι cristi. Σχετικά με αυτούς που το αμφισβητούν, δεν μπορώ να πώ οτί έχω έμπρακτη επιβεβαίωση για το βίντεο, αλλά εκ του αποτελέσματος καταλαβαίνει όποιος το δεί οτι η ελληνική πλευρά τότε το έχασε το παιχνίδι, αλλά και σήμερα κάνει τα ίδια λάθη σε αυτά τα θέματα... (και για να μή νομίζετε οτί τα λέω απο κομματική σκοπιά, και ΝΔ και ΠΑΣΟΚ τα ίδια χάλια)
ΝΕΜΕΣΙΣ
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 06, 2009 1:29 am
Τοποθεσία: ΕΛ-ΛΑΣ
Επικοινωνία:

Ίμια, 14 χρόνια μετά

Δημοσίευση από ΝΕΜΕΣΙΣ »

Υστερα απο ειποδειξη μελους του φορουμ, παραθετω το μνμα που εδωσα και εδω. Απλα ειμαι νεος στο φορουμ και δεν γνωριζα για το ειδη τρεχον θεμα των Ιμιων. Οποτε ζητω συγνωμη και επαναλαμβανω το σκηνικο:
Πολλα εχουν γραφτει για πολλουσ
το θεμα ειναι, οχι κατα ποσο τα αποδεχομαστε εμεις, αλλα και τι γινεται απο μεριας πολιτικων για να κρατηθει το ηθικο ακμαιοτατο ωστε να δινουν το πρασινο φως και την δυναμη στο στρατο να συνεχιζει το εργο του.
κανεις ομως δεν μιλησε για την ταπεινωση των τουρκων πανω στα ιμια.
το γεγονος αυτο εχει αποσιοποιηθει τελειως και οι εκπομπες παραπληροφορουν τον κοσμο με τοσες και τοσες ανακριβειες.
αηδια καταντησε λυπον το θεμα ιμια.
ας πουμε τι εγινε και ας μας περασουν για τρελους. Πρωτη φορα θα΄ναι εξαλλου;
γινεται γνωστο οτι θα υπαρξει επεισοδιο στο αιγαιο με τους τουρκους. Φευγει μια ομαδα μερικων ουκαδων της Ελλάδας. Αποβιβαζονται στο ενα νησι. Στο αλλο ομως ηταν 2 ακομα μελη της ομαδας ο ενας κατω απο το νερο και ο αλλος θαμενος μεσα στην αμμο για 2 μερες σερι το καθενας τους. Και οι 2 τους ηταν χωρις νερο φαγητο και υπνο. Αυτος που ηταν μεσα στη θαλασσα εσβηνε την διψα του με θαλασσινο νερο. Περιμεναν τους τουρκους να κανουν αποβαση στο αδειο νησι. Ανεβηκαν και την ωρα που νυχτωσε, πεταχτηκαν σαν φαντασματα οι 2 ουκαδες οι ελληνες, τους αφοπλισαν, τους εγδισαν και τους εβαλαν να κατσουν κατω στο εδαφος. Οι τουρκοι γυμνοι μεσ'το κρυο να τουρτουριζουν και να κλαινε!
τοτε δινεται το σημα οτι εχουν πιασει αιχμαλωτους τους τουρκους και τοτε ο εβραιος αβρααμ αβουρης η αλλιως κωνσταντινος σιμιτης, εδωσε το μηνυμα στον διοικητη και ο διοικητης στον ουκα που εξιστωρησε το συμβαν: "αφιστε τους τουρκους ελευθερους. Εγκαταληψατε ιμια!" και οχι "εγκαταληψτε τα ιμια" οπως προβαλετε στην τηλεοραση.
τους το ειπε 3 φορες. Τοτε οι δικοι μας τους εκλεισαν τον ασυρματο.
επειτα εστειλαν το ελικοπτερο για να δει αν ηταν ακομα πανω οι τουρκοι και να παραλαβει τους αιχμαλωτους τουρκους. Και τοτε εριξαν το ελικοπτερο με τα 3 παλικαρια. Ενας απο τους 2 παροντες ουκαδες θεωρει τον εαυτο του υπεθηνο για τον χαμο των παλικαριων επειδη δεν καθαρισε τους τουρκους εκεινη την ωρα.
επειτα ζητηθηκε απο τον παγκαλο να γινει υποστολη σημαιας. Τοτε εξιστωρει ενας αλλος ουκας "αρχισα να κλαιω. Ειπα τον εθνικο υμνο και την κατεβασα σιγα-σιγα... "
τη σημαια που υψωσε ο δημαρχος της καλυμνου, μας την πειραν οι τουρκοι και την φυλασουν στα γραφεια της χουριετ. Την αλλη σημαια ομως, την γνωστη, την εχουν σημερα τα παλικαρια και βρισκεται σε καλα χερια.
αμεσως μετα το συμβαν ολη η ομαδα δηλωσε την παρετηση της απο τα ΟΥΚ που και εγινε δεκτη. Το παλικαρι που την εξιστορειται, ζει στην γερμανια και οι δικοι μας τον στελνουν σε αποστολες αυτοκτονιας για να του κλεισουν το στομα. Εχει να δει γυναικα παιδια και γονεις απο τοτε. Ομολογει επισης οτι γνωριζει για το που εχουν θαμενους μισοζωντανους, αλλους πεθαμενους, τους 1.500 ελληνοκυπριους αγνοουμενους.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

2ο σκηνικο:
μου το εξιστορησαν γνοστοι μου σε διαφορετικο χρονικο διαστημα και συγκεκριμενα ηταν κληρουχες. Ο ενας πριν 3 χρονια ο αλλος 2 χρονια μετα κ μουπε πως γνωριζε πολυ καλα τον φιλο μου που μου το διηγηθηκε. Σοβαροι ανθρωποι οι οποιοι ηταν παροντες στο πλοιο του εκεινη την στιγμη.
την ωρα που ηταν εξω στο υποστεγο του πετρελαιοφορου, περασε απο διπλα τους σιγα σιγα μια λεμβος με ελληνες ουκαδες. Ο ενας εξαυτων ηταν ορθιος και τοτε παρατηρησαν οσοι ηταν παροντες, οτι γυρω απο το λεμο του ειχε περασμενο ενα μεγαλο σχοινι στο οποιο, οπως και παρατηρησαν, ειχε κρεμασει αυτια ανθρωπινα. Εφριξαν ολοι οσοι ηταν στο υποστεγο εξω εκεινη την στιγμη!
οπου αυτο σημενει λογικα, οτι εγινε αποβαση δικων μας στην τουρκια εκεινη την μερα.
ΕΛΥΛΗΘΕΝ Η ΩΡΑ, ΙΝΑ ΔΟΞΑΣΘΕΙ Ο ΥΙΟΣ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ
Fotis1991
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 03, 2009 6:22 pm
Επικοινωνία:

Ίμια, 14 χρόνια μετά

Δημοσίευση από Fotis1991 »

ΝΕΜΕΣΙΣ πολύ ενδιαφέρον τα όσα αναφέρεις. Οι μόνοι οι οποίοι κάναν το Καθήκον Τους εκείνες τις μέρες ήταν οι ΟΥΚΑΔΕΣ όλοι οι άλλοι οι παλιοκοπρίτες πολιτικοί Χέστηκαν Πάνω τους. Και σήμερα πηγαίνουν οι Έλληνες και βγάζουν ακριβώς τους ίδιους πολιτικούς... Τι άλλο να πω πρέπει να είναι κάποιος ηλίθιος για να κάνει κάτι τέτοιο. Επίσης άξιο προσοχής είναι το γεγονός ότι από τους Τούρκους που Αποβιβάστηκαν Στα ΙΜΙΑ οι 9 πέθαναν σε "δυστύχημα" με πτώση του στρατιωτικού Ελικοπτέρου Στο οποίο επέβαιναν και μετά από 2 χρόνια μαχαιρώθηκε μέχρι θανάτου και ο διοικητής τους... Η Άγκυρα δήλωσε πως όλα αυτά ήταν "σατανική σύμπτωση".
ΝΕΜΕΣΙΣ
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 06, 2009 1:29 am
Τοποθεσία: ΕΛ-ΛΑΣ
Επικοινωνία:

Ίμια, 14 χρόνια μετά

Δημοσίευση από ΝΕΜΕΣΙΣ »


ΕΛΥΛΗΘΕΝ Η ΩΡΑ, ΙΝΑ ΔΟΞΑΣΘΕΙ Ο ΥΙΟΣ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες