Ψυχολογική υποστήριξη στο στρατό

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Ψυχολογική υποστήριξη στο στρατό

Δημοσίευση από Rafale »

Υπαρχει; Σα νουμερο ναι ισως αλλα το σηκωνει καποιος; Την ωρα που το χρειαζεσαι; Γινεται δουλεια παρακαλω πες τε τυχον εμπειριες ειτε δικες σας ειτε φιλων που ηρθαν σε επαφη με καποιον ψυχολογο κλπ
ευχαριστω
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11315
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Ψυχολογική υποστήριξη στο στρατό

Δημοσίευση από D.Y.K »

Ενδιαφέρον θέμα cristi.

Έχεις εσύ κάποια εμπειρία να μοιραστείς μαζί μας;

Εγώ δυστυχώς όχι.
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Ψυχολογική υποστήριξη στο στρατό

Δημοσίευση από Rafale »

Και γω δυστυχως οχι δυκ ισως αλλα παιδια θα εχουν να μας πουν ενδιαφεροντα πραγματα που μερικα ισως να ειναι και για κλαματα
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Ψυχολογική υποστήριξη στο στρατό

Δημοσίευση από Rafale »

Θελω να ρωτησω αν υπαρχουν ψυχολόγοι στα στρατόπεδα; Οχι μονιμα να βρσικονται στο στρδο αλλα υπαρχουν επισκεψεις τους;
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Ψυχολογική υποστήριξη στο στρατό

Δημοσίευση από Rafale »

http://www.helping.gr/1AB99C96.el.aspx

Εδω μπορουν ολοι οι στρατευσιμοι ανεξαρτητως βαθμου να ενημερωθουν για την ψυχολογικη υποστηριξη και τηλεφωνα επικοινωνιας
Knight of the Light
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Οκτ 30, 2009 5:00 am
Επικοινωνία:

Ψυχολογική υποστήριξη στο στρατό

Δημοσίευση από Knight of the Light »

Στο νούμερο του 414 ΣΝΕΝ (Πεντέλη) υπάρχει 24ωρη ψυχολογική υποστήριξη. Το νούμερο αυτό έχει αναρτηθεί σε όλες τις μονάδες της χώρας. Στο Διδυμότειχο στο 496 υπάρχει από το μεσημέρι και μετά ψυχολόγος εφημερίας (2553046659) ενώ το πρωί υπάρχει ο ψυχίατρος. Στην Αλεξανδρούπολη υπάρχει επίσης 24ωρη γραμμή ψυχολογικής υποστήριξης. Δεν ξέρω το νούμερο αλλά αν πάρετε τηλέφωνο τη 12η Μεραρχία θα σας συνδέσουν αμέσως γιατί βρίσκεται σe  αυτό το κτίριο η γραμμή. Ψυχολόγοι υπάρχουν στα κέντρα κατάταξη, στα στρατιωτικά νοσοκομεία και σε κάποια ΤΥΠ ή ΤΥΓ στα νησιά. Δυστυχώς δεν επαρκεί ο αριθμός των ψυχολόγων για να υπάρχει από 1 τουλάχιστον σε όλα τα στρατόπεδα.
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Ψυχολογική υποστήριξη στο στρατό

Δημοσίευση από Rafale »

Να σαι καλα για την ενημερωση

Daniel
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 03, 2010 7:33 pm
Επικοινωνία:

Ψυχολογική υποστήριξη στο στρατό

Δημοσίευση από Daniel »

Και από 9 Φεβρουαρίου θα είμαι και εγώ Καλαμάτα.

dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Ψυχολογική υποστήριξη στο στρατό

Δημοσίευση από dn24 »

Σε θεματα ψυχολογικης υποστηριξης, ειμαστε ετη φωτος πισω. Εχουν κανει μια γραμμη ψυχολογικης υποστηρηξης απο το γεεθα, κ αντε ο στρατιωτης να καθεται να εξηγει απο το τηλεφωνο τα παραπονα του. Επρεπε να υπαρχουν ψυχολογοι στις μοναδες, ωστε να πηγαινει ο καθενας, και να του λεει τα παραπονα του. Αν αυτος (υποθετικα μιλωντας με χιουμοριστικη διαθεση) ηταν ιδιωτης κ πληρωνοταν απο τις υπηρεσιες που θα προσφερε στο στρατο, πολυεκατομυριουχος θα ηταν.
Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Άβαταρ μέλους
AccountSaver
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 22, 2009 12:35 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: Υπολογιστες
Επάγγελμα: Φοιτητης
Επικοινωνία:

Ψυχολογική υποστήριξη στο στρατό

Δημοσίευση από AccountSaver »

Παιδια υπαρχει ακομα αυτο το νουμερο;

Θελω να μιλησω !

Αλλα, στην μοναδα μου δεν το βλεπω πουθενα...

Επισης, εαν μιλησεις υπαρχει περιπτωση αυτα που θα πεις, να σε γυρισουν μπουμερανκ σε κανενα Ι3 αν το σηκωνει η κατασταση και εσυ απλα δεν θελεις;

Επισης απο κινητο η κληση χρεωνετε;
pantzos4
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 458
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 03, 2011 6:35 am
Επικοινωνία:

Ψυχολογική υποστήριξη στο στρατό

Δημοσίευση από pantzos4 »

AccountSaver έγραψε:Παιδια υπαρχει ακομα αυτο το νουμερο;

Θελω να μιλησω !

Αλλα, στην μοναδα μου δεν το βλεπω πουθενα...

Επισης, εαν μιλησεις υπαρχει περιπτωση αυτα που θα πεις, να σε γυρισουν μπουμερανκ σε κανενα Ι3 αν το σηκωνει η κατασταση και εσυ απλα δεν θελεις;

Επισης απο κινητο η κληση χρεωνετε;


Πριν κάνεις ότι κάνεις βγαίς στην αναφορά και ζήτα μια προσοπική ακρόαση απο τον Λοχαγο η Διοικιτισου.

το τηλ δεν ξέρω αν ισχυει. Αλλα τιποτα δεν μπορει να σε γιρισει Ι3 κτλ απο το τηλέφωνο.

Μακαρι ολη η ζωη να ηταν μια εκδρομη Ολη την ζωη μου τρελαμενος παοκαρα ως το τελος
Άβαταρ μέλους
AccountSaver
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 22, 2009 12:35 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: Υπολογιστες
Επάγγελμα: Φοιτητης
Επικοινωνία:

Ψυχολογική υποστήριξη στο στρατό

Δημοσίευση από AccountSaver »

Ωραία θα το κάνω παρότι αιτήθηκα άδεια και μου την έδωσε. Φεύγω σήμερα γυρνάω κυριακή οπου έχω και σκοπιά και δευτέρα πάλι έξοδο.

Φοβάμαι μην με πιάσει πάλι όμως, δηλαδή τώρα ψηλο ηρέμησα, αλλά αν με πιάσει πάλι τι κάνω;

Έχω μπροστά μου ακόμα 2 εβδομάδες εκπαίδευσης, μέχρι την τελική ευθεία των ΣΠΕΝ !
pantzos4
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 458
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 03, 2011 6:35 am
Επικοινωνία:

Ψυχολογική υποστήριξη στο στρατό

Δημοσίευση από pantzos4 »

AccountSaver έγραψε:Ωραία θα το κάνω παρότι αιτήθηκα άδεια και μου την έδωσε. Φεύγω σήμερα γυρνάω κυριακή οπου έχω και σκοπιά και δευτέρα πάλι έξοδο.

Φοβάμαι μην με πιάσει πάλι όμως, δηλαδή τώρα ψηλο ηρέμησα, αλλά αν με πιάσει πάλι τι κάνω;

Έχω μπροστά μου ακόμα 2 εβδομάδες εκπαίδευσης, μέχρι την τελική ευθεία των ΣΠΕΝ !


Τίποτα φίλε μου. Απλα ηρέμησε. Πάρτω χαλαρά και προσπάθισε να περνάς όσο το δυνατόν καλύτερα. Να μηλάς όσο μπορεις με συγκενείς και φίλους Εικόνα

Μακαρι ολη η ζωη να ηταν μια εκδρομη Ολη την ζωη μου τρελαμενος παοκαρα ως το τελος
Άβαταρ μέλους
AccountSaver
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 22, 2009 12:35 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: Υπολογιστες
Επάγγελμα: Φοιτητης
Επικοινωνία:

Ψυχολογική υποστήριξη στο στρατό

Δημοσίευση από AccountSaver »

Καλησπέρα

ίσως έχετε δεί αρκετά πράγματα που έχω γράψει.

Έχω τα εξής :

Ήμουν άργος ορεστικό (παρουσιάστηκα) έκανα τα χαρτιά μου, για κατ'εξαίρεση μετάθεση με σοβαρά οικογενειακά προβλήματα.
Με μετάθεσαν κοντά στο σπίτι μου σε μία ήσυχη και καλή μονάδα απο όσο ξέρω, αλλά δεν έμεινα πολύ γιατί με έστειλαν Σέρρες, ΣΠΕΝ.
Είμαι εδώ, έχω 18 μέρες ακόμα μπροστά μου για να επιστρέψω σπίτι μου δηλαδή στην μονάδα μου και να πάρω το πτυχίο των ΣΠΕΝ.

Δεν είμαι όμως καλά ψυχολογικά λόγω των προβλημάτων αυξημένη πίεση, καμιά φορά κλάμα γιατί είναι πολλά στο κεφάλι μου, ταχυκαρδίες κτλ. Μου είχαν προτείνει μονο και μονο απο α προβληματα που αντιμετωπιζω (στην μοναδα που παρουσιαστηκα) να παω 424 και να πω για Ι3, μολις δειξω τα χαρτια μου θα με πανε αυτοματα Ι3. Το θεμα ειναι οτι δεν θελω, γιατι ισως χρειαστει για σωματα ασφαλειας, ποτε δεν ξερεις, επειδη θελω να φυγω εξωτερικο.

Εν κατα κλειδι.

Αυτες τις μερες δε θα αντεξω σιγουρα, θα πω να παω στο 424, για ψυχιατρικη κλινικη, να με δουνε.
1) Υπαρχει περιπτωση να με βγαλουν Ι3;
2) Μπορουν να με κρατησουν μεσα στο 424 για να ηρεμησω;
3) Αν βγω Ι3, θα με παρουν απο την μοναδα που ειμαι;(ξερω οτι εαν βγω Ι3, απο τα ΣΠΕΝ θα φυγω αμεως και παω πισω στην μοναδα μου) απο εκει, εαν ειμαι Ι3 υπαχει περιπτωση να με στειλουν αλλου;
4) Απλα να περασουν αυτες οι μερες θελω, και επειδη κουραζομαι ψυχικα και σωματικα τα προβλημτα που αντιμετωπιζω γινονται πολυ δυνατα.

Βοηθειστε με, λιγο με αποψεις και οτι ξερετε.

Σας ευχαριστω.
Update(21-1-2012) :184 Μέρες ακόμα...Update(09-03-2012) :136 Μέρες ακόμα...
Άβαταρ μέλους
AccountSaver
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 22, 2009 12:35 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: Υπολογιστες
Επάγγελμα: Φοιτητης
Επικοινωνία:

Ψυχολογική υποστήριξη στο στρατό

Δημοσίευση από AccountSaver »

Κάποιος παιδιά;
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες